22 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دو صد وپنجاه مهاجر اخراج شده از ترکیه به اعتراض برداختند

کابل/ ۲۱ میزان/ باختر دو صد وپنجاه مهاجر افغان که امروز...

مشرانوجرگه جلسه کرد

مشرانوجرگه جلسه کرد

کابل / 21 میزان / باختر مشرانوجرگه با تمجید ازفداکاری‌های نیروهای...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیر حکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 19 حمل
شماری از روز نامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت که بدسترس قرار گرفته اند درشماره های امروزی به بحث رو ی مسایل مختلف سیاسی ونظامی درکشور پرداخته اند ونیز اخبار وگزارشهای را در باره رویداد های جاری کشور ومنطقه نشر کرده اند .
روزنامه آرمان ملی برگ نخست را زیر عنوان جنبش  ازحرکت باز ماند آغاز کرده ونوشته جنرال عبدالجمیل جنبش معین امورمحافظت عامه وتصدی امور امنیتی از روز پنجشنبه به این طرف خانه نشین شده است درحال حاضر غلام علی وحدت معین تامیناتی وزارت امور داخله از بخش معینیت امور محافظت عامه آن وزارت سرپرستی می نماید این روزنامه درمطلب دیگر زیر عنوان حامد کرزی فردا با سران احزاب سیاسی وایتلاف های ملی دیدار می کند .
به نوشته این روزنامه حامد کرزی در تلاش آن است تا انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق بیندازد .
گزارشات واصله به آرمان ملی حاکیست که حامد کرزی فردا سه شنبه شماری از رهبران احزاب سیاسی ایتلاف ها ی مخالف حکومت وگروه های سیاسی را در ارگ ریاست جمهوری غرض ملاقات فراخوند  و می خواهد روی مسایل حاد ملی از جمله انتخابات ریاست جمهوری و برخی از مسایل دیگر جاری درکشور با آنان ملاقات ومشوره نماید .
گزارش ها می افزاید که آقای کرزی درتلاش آن است تا درین دیدار قناعت احزاب سیاسی را برای به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری فراهم کند .
دولت قومی، رسانه قومی، ورزش قومی! ناتو از برگزاری انتخابات همه شمول درافغانستان حمایت می کند، کسی به فرمان کرزی عمل نمی کند از جمله عنوان های اند که این روزنامه دربرگ نخست نشر کرده است .
اما روز نامه هشت صبح دربرگ نخست از قول سخنگوی وزارت امور خارجه عنوان کرده که ایران مهاجران افغان را به جنگ سوریه می فرستند به نوشته این روزنامه مقامات دروزارت امورخارجه می گویند اطلاعاتی به دست آورده اند که حکومت  ایران شماری از مهاجرین افغان را برای حمایت از حکومت سوریه به عنوان سرباز به آن کشور می فرستد. جانان موسی زی سخنگوی این وزارت می گوید که آنها به سفارت افغانستان در اردن وظیفه سپرده اند که چگونگی فرستادن مهاجران افغان به جنگ سوریه را بررسی کند چندی پیش شماری از کاربران شبکه اجتماعی فیسبوک نیزگفته بودند که ایران شماری از مهاجرین افغان را به جنگ سوریه می فرستند این کابران تصویری را نیز به نشر رسانده بودند که حاکی از فرستادن مهاجران افغان به جنگ سوریه بود .
هشت صبح درمطلب دیگر زیرعنوان دوسیه های زندانیان بگرام بررسی می شود نوشته :رئیس جمهور کرزی با صدور فرمانی کمیته ای  را برای بررسی دوسیه زندانیان بگرام توظیف کرده است .
این کمیته قرار است دلایل باز داشت زندانیان بگرام را  بررسی وزندانیانی را که بی گناه ثابت می شوند از بند رها کند. ریاست جمهوری بانشر اعلامیه ای گفته است که درین فرمان به مسوولان لوی سارنوالی وستره محکمه نیز دستورداده شده تا روند رسیده گی به دوسیه های زندانیان بگرام را سرعت بخشند. هشت صبح دربرگهای دیگر شماره امروزی دنبال سایر مطالب شده است اما روزنامه ماندگار دربرگ نخست از قول فاروق وردک عنوان کرده که اگر عنوان کتابی غلط باشد استعفا می دهم  به نوشته :این روزنامه اعضای مجلس سنا از وزیر معارف به دلیل این که اشتباه های فاحش املایی وانشایی  درکتاب های درسي این وزارت وجود داردبه شدت انتقاد کردند .
برخی سناتوران گفته اندکه حتا درعناوین کتاب های تعلیمی این وزارت اشتباه های املایی وچاپی به مشاهده می رسد آن ها تاکید کرده اند که به خاطر اصلاح این کتاب ها اگر کاری صورت نگیرد به اعتبار معارف کشور صدمه صدمه جدي وارد خواهد شد .ماندگار بقیه این مطلب رادر صفحه 6 شماره امروزی دنبال کرده اما در مطلب دیگر از قول وزارت امور داخله نوشته :لازم دانسته شده نام اقوام درشناس نامه ها گنجانیده نشود آنها همچنان می گوید که توزیع فرم شناس نامه های برقی از چهار حمل به این سو از ناحیه یازدهم شهر کابل آغاز شد وتوزیع شناس نامه ها از 21 حمل سال جاری شروع خواهد شد .
ماندگار درمطلب دیگر ازقول وزارت خارجه کشور عنوان کرده طالبان صلح طلب حذف شدند به نوشته این روزنامه وزارت خارجه افغانستان می گوید آن عده از رهبران طالبان که خواستار صلح بودند به شیوه های گوناگون ازصحنه حذف شده اند مقام های این وزارت می گویندصلح زمانی درافغانستان امکان دارد که پاکستان درین زمینه همکاری کند .
به نوشته ماندگار جانان موسی زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز یک شنبه  دریک کنفرانس خبری درکابل گفت کسانی که از بین طالبان ازرهبری طالبان که طرفدار پروسه صلح هستند وبا دولت تماس گرفتند ،آنها یا گرفتار شدند یا تهدید شدند ویاهم کشته شدند .
رئیس جمهور کرزی چند روز پیش گفت که ملاعمر رهبر طالبان می تواند خود را درانتخابات ریاست جمهوری سال 2014 نامزد کند پس از اظهارات آقای کرزی ،طالبان بر ادارات محلی ولایت فراه حمله کردند وتمام افرادی را که درین اداره ها بودند به رگبار بستند .
به همین ترتیب روزنامه ماندگار دربرگهای دیگر شماره امروزی دنبال سایر مطالب شده است .
به همین ترتیب روزنامه های سخن جدید وحدت ،انصاف ودیگران ،درشماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند ویا دنبال سایر مطالب شده اند .
ختم / نالان / ا

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.