بنا های تاریخی غوریان هرات نیازمند ترمیم و بازسازی

Written by  manager
Rate this item
(2 votes)

شهرهرات 9 دلو باختر
ساحات تاریخی ولسوالی غوریان ولایت هرات نیازمند توجه بیشتربخاطر ترمیم وبازسازی است.
ولسوالی غوریان بعد ازولسوالی گذره بیشترین ساحات باستانی را در خود جای داده است.
دژ تاریخی بُرناباد، مسجد جامع بُرناباد، مسجد خواجه مهدی مشهور به مسجد خول بلند، حمام بُرناباد، خانقاه مولانا وحیدالدین محمد خوافی، آب انبار بازار، آب انبار میرزاها، آب انبار گُسپه، آب انبار عیدگاه،آب انبار بیبچه، کولوآسیاب های بادی بُرناباد، گورستان مولانا وحیدالدین محمد خوافی مشهور به ملای کلان ، گورستان  پیر معصوم، گورستان خواجه محمود سپاهانی یا اصفهانی، آرامگاه خواجه محمد یافته مشهور به پیر یافته،گورستان حظیره، و قلعه و مساجد جامع زیاد از منابع تاریخی در این ولسوالی به شمار میروند.
آریا رئوفیان رئیس  اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات ترمیم این ساحات را نیازمند بودجه مناسب و همکاری افراد خیر جامعه میداندو میگوید در صورت دسترسی به بودجه طرح ترمیم برخی از ساحات تاریخی دراین ولسوالی روی دست گرفته خواهدشد.
مرکز ولسوالی غوریان  به لحاظ توسعه و امکانات رفاهی از وضعیت خوبی برخوردار است واز چهار ناحیه اصلی بنامهای قیسان، فاقدان، سرآسیاب و غنجان نشکیل گردیده که هر ناحیه از محلات کوچکتر تشکیل شده‌است.
کارشناسان امور اجتماعی میگوینداین ولسوالی  از منابع زیرزمینی چون سنگ آهن، سیمان و نمک برخوردار است.
اولین شبکه تلویزیونی خصوصی افغانستان به نام سیمای غوریان در این ولسوالی پایه‌گذاری شد، ودر پی آن یک شبکه رادیویی با نام ندای صبح است نیز از سوی افراد فرهنگی در این ولسوالی فعال شده است.

back to top