01 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس جمهور غنی با رییس اداره همکاری های بین المللی جاپان دیدار کرد

رییس جمهور غنی با رییس اداره همکاری های بین المللی جاپان دیدار کرد

کابل / اول عقرب / باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری...

دو قاچاقبرمواد مخدر در سمنگان باز داشت شدند

دو قاچاقبرمواد مخدر در سمنگان باز داشت شدند

ایبک/ 1 عقرب /باختر پولیس سمنگان دومرد را به ظن قاچاق...

پوتین و اردوغان روی استقرار قوا در شمال سوریه توافق کردند

پوتین و اردوغان روی استقرار قوا در شمال سوریه توافق کردند

مسکو/ رشیه تودی/ 1 عقرب/ باختر ولادیمیر پوتین ، رییس جمهور...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتفاضلی: شهر غزني بحيث مركز ثقافت اسلامي از طرف سازمان آيسسكو طرح ريزي و حمايت گرديده است

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 26 جوزا

سفير و نماینده دايمي افغانستان در يونسكو و آيسسكو مي گويد كه آيسسكو در راه اندازي حدود پانزده پروژه تربيتي و فرهنگي با وزارت اطلاعات و فرهنگ همكاري مينمايد.

پوهاند دكتور محمد قاسم فاضلي كه در زمينه با خبرنگار آژانس باختر صحبت ميكرد بيان داشت كه اين همكاري ها همزمان با برگزاري شهر غزني به حيث مركز ثقافت اسلامي در سال 2013 آغاز ميگردد.

پوهاند فاضلي گفت برنامه برگزاري شهر غزني بحيث مركز ثقافت اسلامي از طرف سازمان آيسسكو طرح ريزي و حمايت گرديد نه از جانب سازمان يونسكو كه متاسفانه در افغانستان چنين وانمود شده بود كه اين برنامه از جانب يونسكو سازماندهي گرديده است.

سفير افغانستان در سازمان يونسكو و آيسسكو خاطر نشان كرد آيسسكو در چوكات كنفرانس كشورهاي اسلامي كه همه ساله داير ميگردد، بخاطر معرفي، رشد و غنامدي فرهنگ اسلامي و براي اينكه جهانيان با تمدن و فرهنگ اسلامي آشنا شوند، جهان اسلام را به سه حوزه تقسيم كرده يعني حوزه آسيا، حوزه عربي، حوزه افريقا و همه ساله از هر حوزه سه شهر انتخاب ميشوند كه در آسيا براي سال 2003 چهار شهر انتخاب گرديد و در افغانستان شهر غزني، مدينه منوره در حوزه عربي و  دو شهر در طرابلس و نايجريا معرفي و انتخاب گرديد.

سازمان آيسسكو اين برنامه را به خاطر آن راه اندازي ميكند تا مردم جهان ا زگذشته افغانستان بدانند و اين موضوع به افغانستان فرصت ميدهد تا فرهنگ خودش را به جهانيان معرفي نمايد و نيز پيام صلح را باز كند و آيسسكو مثل يونسكو موسسه اي است كه در راستاي تبادل و غنامندي فرهنگ ها در جهان نقش ايفا ميكند و نيز پيام صلح را به گوش جهانيان ميرساند و از طريق تقويت فرهنگ ها براي دست يافتن به صلح تلاش ميكند و افغانستان نيز از هرزمان دگر به صلح نياز دارد و اين برنامه ميتواند افغانستان را با داشتن فرهنگ اسلامي به حيث يك مركز اسلامي، خواستار ترقي و صلح معرفي بكند تاباشد مردم جهان بدانند كه افغانستان به صلح نياز دارد و صلح مي خواهد و در برگزاري شهر غزني به حيث مركز ثفافت اسلامي، سازمان آيسسكو حاضر است تا سهم خود را داشته باشد.

پوهاند فاضلي افزود كه مهمترين سهمگیري آيسسكو در سال 2013 تطبيق ده تا پانزده پروژه اي است كه در عرصه فرهنگي و آموزشي وزارت اطلاعات و فرهنگ را ياري ميرساند.

وي گفت كه باز سازي آبدات تاريخي، تربيه كارمندان فني براي حفظ و مراقبت آبدات تاريخي و فرهنگي جز پروژه هاي متذكره خواهد بود.

پوهاند دكتور فاضلي افزود كه اين يك فرصت خوبي براي مردم افغانستان است تابراي تحكيم روند صلح از آن استفاده كنند.

او گفت اين برنامه مي تواند ذهنيت افرادي را كه در ميان دود و جنگ عمري را سپري كرده اند، به سوي صلح تغيير دهد و در اين راستا دولت افغانستان بخصوص وزارت اطلاعات وفرهنگ ميتواند نقش محوري بازي كند و جنگ،‌ اختلاف و كدورت را از ذهن مردم پاك سازد. وي گفت كه در حفظ ميراث هاي فرهنگي و آبدات تاريخي فقط مردم مي توانند نقش موثر ايفا نمايند.

پوهاند فاضلي از مردم افغانستان به خصوص شهروندان غزني خواست تا در حفظ و نگهداشت ميراث هاي فرهنگي و آبدات تاريخي آن شهر كه نمايانگر هويت اسلامي و تاريخي مردم افغانستان است مجدانه تلاش نمايند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.