21 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

    درجلسه مشرانوجرگه روی مسایل جاری کشورصحبت شد

درجلسه مشرانوجرگه روی مسایل جاری کشورصحبت شد

کابل/ ۲۱ عقرب/ باختر درجلسه مشرانوجرگه...

پیام تسلیت محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان

پیام تسلیت محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان

کابل/ 21 عقرب /باختر با تاسف فراوان اطلاع حاصل کردم که...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتآزادی بیان و مطبوعات یکی ازدست آورد های مهمی ده سال گذشته افغانستا ن است

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 10 اسد
یکی از دستا آوردهای قابل مباهاتی که افغانستان در ده سال گذشته داشته، آزادی بیان وشگوفایی مطبوعات میباشد.
این مطلب را ماری نبرد آیین معاون آژانس باختر، به خبرنگارباختر ابرازداشته ودررابطه به نیازبرای طرح جدید قانون رسانه های همگانی چنین گفت‌:"  فعالیت رسانه ها در بخش های مختلف همه روزه  به سرعت وسیع ووسیع تر شده، بنا" نیاز مندی رسانه  ها و اهل رسانه ها هم روز به روز افزون تر شد که به هیچ صورت این نیازمندی ها را قانون رسانه های همگانی نافذ جواب گو نیست بنا" وزارت اطلاعات و فرهنگ وشورای عالی رسانه ها تصمیم گرفت که طبق شرایط و ایجابات زمان برین قانون باز نگری صورت گیرد.
در جریان این باز نگری ضرورت به طرح جديد در قانون رسانه های همگانی محسوس شد.
از این سبب طرح قانون رسانه های همگانی از طرف وزارت اطلاعات و فرهنگ و شورای عالی رسانه های همگانی ترتیب یافت.
وزارت اطلاعات و فرهنگ طرح قانون را غرض نظر خواهی به نشر سپرد تا ژورنالیستان  ، اهل رسانه ها و سایر نهادهای علاقمند در مورد طرح ارایه شده  ابراز نظر نمایند  و نظریات  شانرا در زمینه با وزارت اطلاعات وفرهنگ شریک بسازند.
باید گفت که  نشر طرح قوانین و اسناد تقنینی در مرحله تسوید در کشور از سوی ادارات دولتی  معمول نبوده و طوریکه  دیده شده  هر اداره سند تقنینی خود را تصویب نموده و جهت طی مراحل به وزارت عدلیه ارسال نموده است.
برعکس معمول ، طرح قانون رسانه های  همگانی  که هنوز در مرحله تسوید قرار دارد و نهائی نگردیده است، به نظر خواهی گذاشته شد  که بعد از تکمیل نظریات و ارزیابی نظریات فرستاده شدهء مردم  ، اهل رسانه ها  و ژورنالیستان  به وزارت اطلاعات و فرهنگ و مطرح شدن نظریات ارایه شده در شورای عالی رسانه ها ، مسودهء تعدیل شدهء  قانون نهايی  میشود و به وزارت عدلیه به منظور تدقیق ارسال میگردد .
این اقدام وزارت  اطلاعات و فرهنگ و شورای عالی رسانه ها به منظور نهادینه شدن فرهنگ دموکراسی و حمایت از آزادی بیان بوده  تا صاحب نظران دیدگاه های شانرا در چارچوب آزادی بیان  در زمینه  طرح ارایه شده ابرازکنند و بدین وسیله به آراء و نظریات مردم احترام گذاشته شده است.
وی  دررابطه به پیشنهادات ونظریات که درمورد این طرح  به وزارت اطلاعات و فرهنگ  ارسال شده چنين گفت:" وزارت اطلاعات و فرهنگ بعد از نشر طرح قانون رسانه های همگانی در مطبوعات ابتدا مدت ده روز را  به خاطر ابراز نظریات اختصاص داد، اما به اثر پیشنهاد  ژورنالیستان و اهل رسانه ها این مدت در حدود سه ماه تمدید شد."
البته تاکنون نظریات متنوع برای غنا مندی طرح ارایه شده از طرف صاحب نظران  وقانون دانان ابراز گردیده  و در کنار نظریات بالای چندین موارد  این طرح ،انتقاداتی نیز صورت گرفته است و در کل گفته میتوانم  نظریات از دید اشخاص در برخی موارد مخالف و در بعضی موارد موافق میباشد.
همچنان معاون آژانس باختر دررابطه به این که درمورد طرح جدید قانون رسانه ها ی همگانی نظریات مثبت ویا منفی وجود دارد، افزود ، چون طرح قانون به نظرخواهی گذاشته شده  امید است که صاحب نظران روی طرح ارایه شده نظریات  مفید  شانرا  بیان کرده باشند  و در صورت انتقاد، امیدواریم پیشنهاد اصلاحی هم ابراز شده باشد اما به نظر من انتقاد و عیب جويی باید زمانی مطرح میشد که این طرح سر بسته  جهت تدقیق  به وزارت عدلیه ارسال میشد.
  بنا" انتقاد ی که در کنار آن نظر اصلاحی وجود نداشته باشد، با ابراز نظر سالم تفاوت میکند چون این یک طرح میباشد و طبیعی است که نظریات  متفاوت در زمینه ابراز میگردد و فرهنگ دموکراسی ایجاب میکند که مردم نظریات گوناگون بدهند.
نبردآیین، دررابطه به این که مهم ترین مورد تازه وبا اهمیت درین طرح چیست ؟ میگوید: مهم ترین موضوع دراین طرح آزادی کامل رادیو تلویزیون ملی ، آژانس خبر گزاری باختراست که بار اول 9 سال پیش از طرف وزیر اطلاعات و فرهنگ مطرح شد ولی با رفتن وی از وزارت به  فراموشی سپرده شد و اینک یک بار دیگر دراین مسوده ذکرشده است.
وي علاوه داشت که طرح قانون رسانه های همگانی  به  هر دو زبان رسمی کشور در روزنامه های دولتی هیواد، انیس ،اصلاح و ویب سایت آژانس باختر نشر شده است و در این طرح زیاد تر بر شورای عالی رسانه ها انتقاد شده چون در راس این شورا وزیر اطلاعات و فرهنگ پیشنهاد شده، مگر این یک پیشنهاد است اما من از شخص وزیر اطلاعات وفر هنگ شنیدم که گفت نباید وزیر در راس شورای عالی رسانه ها قرار داشته باشد ورئیس باید انتخابی باشد و دو سه نکته دیگر از همین نوع که مورد تاءمل کمیسیون قرارخواهد گرفت.
وی درپاسخ به پرسشی که آیا در مورد مصونیت  ژورنالست ها و حقوق کار آنها
د راین طرح چیزی گفته شده یا خیر، چنین گفت: طوریکه من در جریان هستم در مورد حقوق کار و شرایط استخدام ژورنالیست ها طرح های جداگانه را  وزارت  اطلاعات و فرهنگ تنظیم نموده وبه وزارت عدلیه فرستاده است.
همچنان، درباره دیوان خاص رسانه ها شايد هدف حمایت از ژورنالیست ها بوده ،  اگر چه وزیر اطلاعات و فر هنگ  چند سال پیش در جواب به سوالی محکمهء عادی با هیئت منصفهء مسلکی را ترجیح داد .
موصوف افزود که  در این طرح آورده شده که محاکم صلاحیت دارد که به جای توقیف متهم، راه های حل دیگری را جستجو نمایند  که این خود  به منظور حفظ حیثیت مسلکی ژورنالیستان و کارکنان رسانه يی حرف نیک میباشد ودر برخی موارد به جای اینکه بالای طرح نشر شده  نظریات  مفید و مسلکی  ارایه  شود  برعکس از سوی برخی کسانیکه  خود را نمایندگان ژورنالیستان می تراشند،عیب جويی های مغرضانه مطرح میشود طوريكه به آسانی جاي پای اغراض شخصی را می توان در صحبت های پر عقدهء شان تشخیص داد.
وی ابراز داشت که اگر دراین طرح موارد از نظر شان مفید نیست بنویسند و به کمیسیون  مربوط در وزارت بفرستند، این همه هیاهو و هنگامه آفرینی برای چه    ؟  
می توانند نظر دونر ها را از راه های دیگر هم به خود جلب کنند.

احمدی.
 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.