26 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلاناترییس اجراییه کشور:مردم مالک اصلی اطلاعات است نه دولت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 22 اسد
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان امروزدر گردهمایی استراتیژی ملی دسترسی به اطلاعات گفت که مردم مالک اصلی اطلاعات است و حکومت مسوولیت حفظ آن را دارد نه کتمان‌اش.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در این گردهمایی که رییس اجراییه کشور سخن می‌زد گفت که نباید دسترسی به اطلاعات براساس سلسله‌ مراتب بروکراتیک و پیچیدهٔ تنظیم شود. این روند باید آسان و ساده باشد.
داکتر عبدالله عبدالله تصریح کرد: در کشوری‌که فساد اداری بیداد می‌کند، دسترسی به اطلاعات یک ضرورت جدی و عمومی است. مردم باید این موضوع را بخشی از نیازمندی روزانه و حقوق حقهٔ شان بدانند.
رییس اجراییه کشور اظهار داشت که روش گذشته برای محدودیت اطلاعات با ضرورت جامعه و شرایط امروز همخوانی ندارد. برای دسترسی آسان به اطلاعات باید ذهنیت شهروندان و رفتار و روش مسوولان دولتی تغییر کنند.
از سوی دیگر سید اکرام افضلی رییس کمیسیون نظارت بر قانون دسترسی به اطلاعات گفت که این کمیسیون نسبت به قانون دسترسی به اطلاعات رویکرد استراتیژیک دارد و به این ملحوظ استراتیژی ملی دسترسی به اطلاعات را تدوین کرده است.
افضلی از حمایت قاطع رییس اجراییه کشور در امر دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات قدردانی کرد و گفت: این کمیسیون بازهم انتظار دارد که مثل گذشته در زمینه تطبیق این استراتیژی نیز همکاری داشته باشید.
داکتر عبدالله عبدالله ضمن اعلان حمایت از استراتیژی جدید این کمیسیون گفت: زمانی‌که مسوولان دولتی مانع دسترسی به اطلاعات شود، اعتبار مردم صدمه می‌بیند. آنان وظیفه دارند که اطلاعات دسته‌بندی شده و لازم را در اختیار شهروندان افغانستان قرار دهند.
داکتر عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که مردم باید باور کنند که نسبت به این موضوع به‌شکل ساختاری و اساسی پرداخته می‌شود نه سمبولیک.
رییس اجراییه کشور علاوه کرد که زمینه دسترسی به اطلاعات در مرکز نسبت به ولایات بهتر است؛ اما در بیشتر از ولایات هنوزهم اهمیت و ضرورت دسترسی به اطلاعات درک نشده و نیازمند کار بیشتر است.
رییس اجراییه کشور تاکید کرد که دسترسی به اطلاعات حق قانونی شهروندان افغانستان است، در این ارتباط برخورد آمرانهٔ مسوولان دولتی با مردم برای رهبری حکومت قابل پذیرش نیست.
دکتور عبدالله عبدالله به مسوولان کمیسیون نظارت بر قانون دسترسی به اطلاعات و رسانه‌ها وعده سپرد که در زمینه تطبیق این استراتیژی و حق دسترسی به اطلاعات، با آنان همکاری جدی و قاطع می‌کند. نجیب بهزاد

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.