26 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلاناتجشنواره بین المللی فلم مهرگان درکابل برگزارشد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر22 سنبله
سومین جشنواره بین المللی فلم مهرگان اخیرأ درمرکز فرهنگی روسیه در کابل برگزارشد.
به گزارش آژانس باختر: این جشنواره به ابتکار اکادمی هنر و علوم سینمایی افغانستان و حمایت رایزنی فرهنگی ایران در کابل راه اندازی شده که درآن 350 فلم داخلی و خارجی نامزده شده است .
در این جشنواره فلم‌های از ایران، پاکستان، هند، آسترالیا و روسیه برای رقابت،  نامزد شده‌ است .
درمحفلی که به این مناسبت درمرکز فرهنگی روسیه در کابل برگزارشده بود ، علی محمدی کیان، رئیس اکادمی هنر و علوم سینمایی افغانستان و از برگزارکنندگان این جشنواره، درصحبتی هدف از برگزاری این جشنواره  را بلند بردن ظرفیت فلم سازان داخلی در زمینه‌ برگزاری جشنواره‎ ها ، ارتقای مهارت ها ، کسب تجارب ، توسعه صنعت فلم سازی و تشویق‌ سینماگران افغان دانست.
او گفت که در کنار رایزنی فرهنگی ایران، نهاد فرهنگی ترکیه، خانه فرهنگ روسیه، خانه فرهنگ آسیا، لیسه موزیک، شرکت راه ابریشم، افغان فلم و شرکت کابل پن ، نیز در برگزاری این جشنواره همکاری کرده ‌اند.
کیان افزود که در این جشنواره بیشتر فلم‌ سازان ایرانی نقش دارند و از کشور‌های پاکستان، آسترالیا، سویدن، فرانسه و کانادا نیز فلم‌های نامزد شده است و در مجموع 350 فلم در جشنواره فلم مهرگان ثبت شده‌ که از این میان 70 فلم آن  مربوط به فلم‌ سازان داخلی و بقیه فلم‌ها مربوط به کشور‌های بین‌المللی‌ میباشند.
همچنان رییس خانه فرهنگ روسیه درسخنانش نقش سومین جشنواره بین‌المللی فلم مهرگان را در آوردن صلح در کشور مهم خوانده  گفت که تلاش میکنند تا برای جوانان افغانستان، این کشور را صلح ‌آمیز نشان دهند.
به گفته او ، خانۀ فرهنگ روسیه در کابل یکی از مکان‌های بزرگ فرهنگی در گذشته در کشور حساب میشد، اما بعد از جنگ‌های داخلی و بازسازی این مرکز، هنوز به صورت رسمی افتتاح نشده است.
محمد رضا ملکی رایزن سفارت ایران در کابل نیز در مورد حمایت کشورش از سینما و هنر افغانستان معلومات داده گفت  که ایران در این زمینه تجارب زیادی دارد و از هیچ نوع کمک به افغانستان دریغ نخواهد کرد.
محمد آقا ذکی، از فلم‌ سازان افغان میگوید صنعت فلم افغانستان از نظر کمی و هم از نظر کیفی راه  بسیار طولانی در پیش دارد و برگزاری چنین جشنواره‌ ها کمک جدی به این صنعت است.
مرکز فرهنگی روسیه پس ازحدود ۲۵ سال دوباره در کابل به فعالیت آغاز کرده و جشنواره مهرگان نخستین رویداد فرهنگی است که این مرکز پس از سقوط شوروی در کابل میزبانی میکند‌.
جشنواره بین‌المللی فلم مهرگان برای پنج روزازتاریخ 19 تا 23 ماه سنبله ادامه خواهد داشت و فلم‌های مربوط به این جشنواره در تالارهای مختلف در کابل به نمایش گذاشته خواهد شد.  احمدضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.