03 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رئیس‌جمهور با شماری از بزرگان و متنفذین ولایت های کندز و بغلان دیدار کرد

رئیس‌جمهور با شماری از بزرگان و متنفذین ولایت های کندز و بغلان دیدار کرد

کابل باختر 3 میزان محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، امروز با...

مسایل منطقه یی محور بحث معین وزارت امور خارجه در ملاقات با معاون سفارت امریکا

کابل باختر 3 میزان معین وزارت امور خارجه با معاون سفارت...

دو سرک در بغلان جغل و گانکریت ریزی می شود

دو سرک در بغلان جغل و گانکریت ریزی می شود

پلخمری ۳ میزان باختر کار جغل و کانکریت ریزی دو سرک...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتیک جلد کتاب تاریخی درحضور داشت رئیس جمهور غنی به موزیم ملی تسلیم شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 27 میزان
یک جلد کتاب تاریخی که چندی پیش توسط مسوولین امنیتی ولایت میدان وردک به دست آمده بود، قبل از ظهر امروز در حضورداشت محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و برخی مسوولین فرهنگی، به موزیم ملی سپرده شد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در مراسمی که به همین مناسبت در ارگ برگزار گردید، رئیس جمهور کشور از نیروهای امنیتی بخاطر جلوگیری از قاچاق این اثر تاریخی به خارج از کشور، تشکر و قدردانی نمود.
رئیس جمهور کشور کتاب تاریخی به دست آمده را یک نسخۀ منحصر به فرد خوانده گفت که محققین می توانند از این اثر استفاده و جنبه های معلوماتی آنرا به مردم بیان نمایند. وی به وزارت اطلاعات و فرهنگ هدایت داد که کمیتۀ مشترک از باستان شناسان داخلی و خارجی ایجاد نماید تا به صورت دقیق بالای این اثر باستانی تحقیق نماید.
همچنان رئیس جمهور کشور بر ایجاد اصول‌نامه و مقررۀ به خاطر حفظ و نگهداری و نیز استفاده از آثار تاریخی کشور تأکید کرد.
رئیس جمهور غنی با اشاره به هویت تاریخی افغانستان و اهمیت آثار باستانی گفت که باید همه آثار باستانی فهرست گردد و در جایگاه مخصوص نگهداری و به نمایش گذاشته شوند. 
رئیس جمهور خاطرنشان کرد که افغانستان فرهنگ عظیم باستانی دارد و این کشور نقطۀ اتصال فرهنگ ها در طول تاریخ بوده است. وی افزود: گذشتۀ ما آیندۀ ما را می سازد و با درک از گذشته، آینده روشن خواهیم داشت.
رئیس جمهوری اسلامی افغانستان تصریح نمود که با آمدن ثبات و رفاه سرتاسری در کشور، میراث های تاریخی ما منبع مهم عواید به نسل های آینده خواهد شد.
در این مراسم، محمدفهیم رحیمی رئیس موزیم ملی در صحبتی، از حمایت و توجه رئیس جمهور کشور نسبت به میراث های فرهنگی افغانستان تشکر کرده گفت که طی سال گذشته ما شاهد دستاوردهای خوبی در زمینۀ کشف آثار تاریخی بوده ایم.
وی به رئیس جمهور اطمینان داد که در جهت حفظ، حراست و استفاده از آثار تاریخی براساس مقررۀ خاص اقدام جدی خواهد نمود.# احمدضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.