03 حوت 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ولیعهد سعودی در جریان دیدار از چند کشورآسیا یی  وارد چین شد

ولیعهد سعودی در جریان دیدار از چند کشورآسیا یی وارد چین شد

بیجنگ – دی دان – 2 حوت – باختر محمد بن...

هشدار نهاد های امنیتی هند درباره وقوع یک حمله تروریستی

هشدار نهاد های امنیتی هند درباره وقوع یک حمله تروریستی

دهلی جدید -ایرنا- 2 حوت – ّباختر سازمان های اطلاعاتی و...

کشته شدن شش هراس افگن پاکستانی درنورستان

کشته شدن شش هراس افگن پاکستانی درنورستان

شهرپارون 2 حوت باختر شش هراس افگن پاکستانی درنبرد با ماموران...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتسرور دانش: هیچ قدرتی مانع حرکت رو به جلو مردم و تحکیم دموکراسی در کشور نخواهد شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 2 ثور
سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری امروز در سیمینار نخستین دور گفتگوهای فرهنگی افغانستان و ایران در دانشگاه کابل گفت: علی رغم چالش های موجود، تنها راه تأمین ثبات و امنیت در کشور، برگزاری انتخابات و حضور گسترده مردم دراین پروسه است.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، معاون دوم رئیس جمهور حمله بر تجمع شهروندان کشور در مرکز توزیع تذکره تابعیت در ناحیه ششم شهر کابل را تقبیح کرده و تأکید ورزید که دشمنان مردم ما بدانند که با حمله به غیر نظامیان نمی توانند در مسیر حرکت سیاسی و فرهنگی مردم افغانستان مانع ایجاد کنند.
وی شرکت در انتخابات و ثبت نام برای پروسه رای دهی را یک مسؤلیت و وجبیه ملی عنوان کرده افزود که هیچ قدرتی مانع حرکت رو به جلو مردم و تحکیم دموکراسی در کشور نخواهد شد.
معاون رئیس جمهور در سیمینار علمی و فرهنگی نخستین دور گفتگوهای فرهنگی بین افغانستان و ایران و همچنین برگزاری نمایشگاه مشترک کتاب را که در ادیتوریم دانشگاه کابل برگزار شده بود گفت که برگزاری چنین نشست های مشترک علاوه بر دستاورد علمی و فرهنگی، برگسترش روابط و مناسبات بین دو کشور دوست و همسایه کمک می کند.
استاد دانش با اشاره به خواستگاه و پیشینه علوم اسلامی گفت که اگرچه در تاریخ اسلام گروه هایی بوده اند که با تفسیر بسیار خشک از اسلام کوشش کرده اند که یک مرز غیر قابل عبور بین خود و غیر ایجاد کنند، ولی اسلام واقعی در تئوری و عمل غیر از این بوده است.
وی گفت اسلام دین مدارا، رواداری، تساهل، اعتدال و میانه روی است و به ویژگی کثرت گرایی در عین تقویت وحدت و یگانگی تأکید دارد. به گفته وی اسلام دین حذف و انحصار و یا اکراه و تحمیل نیست. اسلام دین آزادی و تعامل بین ملت ها و فرهنگ ها و دین تساهل دینی و مذهبی است.
سروردانش با توجه به وضعیت موجود در کشور های اسلامی و به خصوص افغانستان گفت: جای شگفتی است که امروز در میان مسلمانان گروه های افراطی همانند داعش و امثال آن ظهور می کنند که هیچ نوع مدارا و تحمل را برنتافته و غیر از خود، همه فرقه های دیگر مسلمانان را تکفیر می کنند و همه انسان های دیگر و پیروان سایر ادیان را دشمن می پندارند.
معاون  دوم رئیس جمهور با اشاره به اینکه در افغانستان کنونی افکار افراطی داعشی و مانند آن در میان مردم ما جایگاهی ندارد افزود: عده اندکی که فریب خارجیان را خورده اند و به دلایل مختلف به گرایش های افراطی و گروه های تروریستی رو آورده اند، نمی توانند از مردم افغانستان نمایندگی کنند.
به گفته وی مردم افغانستان تفکر داعشی و هر نوع تفکر افراطی را بیگانه از روح اسلام و فرهنگ اسلامی دانسته، تنوع و تکثر را هم در نظام سیاسی و حقوقی خود و هم در ترکیب اجتماعی، فرهنگی، زبانی و قومی خود پذیرفته و به آن احترام قایل است و توانمندی و اقتدار و یگانگی خود را در تنوع و چندگانگی خود می داند.
سرور دانش یکبار دیگر تأکید کرد که روابط بین کشورها و دولت ها مخصوصا دولت های اسلامی نیز باید متکی بر همان خصوصیاتی باشد که در دین و فرهنگ اسلام مطرح است. حکومت وحدت ملی در روابط خود با همه کشورهای منطقه از آسیای میانه تا آسیای جنوبی و جنوب شرق آسیا و تا خاورمیانه و خاور دور و به خصوص با کشورهای اسلامی و همسایگان از سیاست اقتصاد محور و مبتنی بر مشترکات فرهنگی و تاریخی پیروی می کند.
وی با اشاره به اینکه مردم افغانستان با ده کشور عضو ایکو یکی از سازمان های مهم منطقه ای دین، فرهنگ، تاریخ و تمدن مشترک دارد و زبان های رسمی و غیر رسمی هر ده کشور، جزء زبان های زنده مردم افغانستان است گفت: ما از نگاه ژئو پولیتیک در یک نقطه محوری و کلیدی قرار داریم و به همین جهت ما می خواهیم روابط تاریخی و فرهنگی خود را با همه کشورهای منطقه توسعه ببخشیم و همکاری های اقتصادی منطقه ای را تقویت کنیم تا بدین ترتیب هم فضای اعتماد و احترام متقابل ایجاد شود و هم از خشونت ها و منازعات و احیانا جنگ های نیابتی جلوگیری گردد.
معاون دوم رئیس جمهور ، از برگزار کنندگان سیمینار علمی و فرهنگی نخستین دور گفتگوهای فرهنگی بین کشور به خصوص رئیس و مسؤلان دانشگاه کابل ظهار قدر دانی کرد.
همچنین دراین سیمینار، پیام رئیس جمهور غنی نیز به خوانش گرفته شد و محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، حمید الله فاروقی رئیس دانشگاه کابل، ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران، رضا ملیکی رایزن فرهنگی ایران در کابل و شماری از مقام های دولت افغانستان سخنرانی کردند.
پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ یادآور شد که روابط میان افغانستان و ایران ریشه های تاریخی دارد و ما امیدوار به رشد و انکشاف بیشتر این روابط هستیم.
او یادآور شد که در افغانستان با وجود مشکلات و جنگ های تحمیلی، علاقمندی مردم به کتاب و کتاب خوانی زیاد است و ما برای تقویت فرهنگ کتاب خوانی برنامه ریزی کرده ایم.
سخنرانان این برنامه برگسترش روابط علمی و فرهنگی بین دو کشور افغانستان و ایران تأکید ورزیده و برگزاری نشست های علمی و فرهنگی مشترک را زمینه ساز تقویت روابط و مناسبات حسنه هردو کشور عنوان کردند.
در ختم این سیمینار، نمایشگاه مشترک کتاب نیز توسط سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افتتاح شد که دراین نمایشگاه بیش از 25 هزار عنوان کتاب در رشته های مختلف توسط هفتاد ناشر ایرانی و چهل ناشر افغانی به نمایش گذاشته شده بود.
در سیمینار علمی و فرهنگ نخستن دور گفتگو های فرهنگی بین افغانستان و ایران، شماری از مقام های عالی ربته دولتی، برخی از اعضای کابینه، رؤسای دانشگاه ها، اساتید، محصلین و فرهنگیان، اعضای جامعه مدنی، روزنامه نگاران و اقشار مختلف مردم حضور داشتند. ختم/ عبدالخالق

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.