30 جدی 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

قرار داد یک پروژه بزرگ امضا شد

قرار داد یک پروژه بزرگ امضا شد

کابل 29 جدی باختر سر پرست وزارت انرژی...

گلالی نورصافی به حیث عضو انتصابی مشرانوجرگه تعیین شد

گلالی نورصافی به حیث عضو انتصابی مشرانوجرگه تعیین شد

کابل باختر/ 29/ جدی محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

جان باختن عسکر  آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان

جان باختن عسکر آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان

تهران - ایرنا -29 جدی – باختر وزارت دفاع ایا لات...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتچهار اثر نویسنده گان کشور، برندۀ جایزه اکادمی کلک زرین شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر3 ثور
به گرامیداشت از روز بین المللی کتاب، امروز نشستی از سوی اکادمی کلک زرین و شهرکتاب، درکابل برگزارشد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر: دراین نشست که به اشتراک اسد الله غضنفرمشاوررییس جمهور درامورفرهنگی، ، شماری از نویسنده گان ، شاعران و شخصیت های فرهنگی برگزارشده بود، نجیب الله منلی نویسنده دررابطه ارزش و بازارکتاب درکشور معلومات داد و یک سلسله مشکلات فرا راه ناشران و کمرنگ بودن کتاب خوانی را برشمرد .
او گفت که اکادمی کلک زرین به خاطرارج گذاشتن به نویسنده گان و کتاب ، امسال نیز برای چهارکتاب گزیده شده شاعران کشوربادرنظرداشت معیار ها، جایزه اعطا میکند.
وی افزود که کتاب " را څڅیدلی چوپتیا "  اثر از نظیف تکل ، " سورۀ گیسو" اثرمهتاب ساحل ، " دمینی معتکف شاعر" اثرعصمت زهیر  و " باور" اثرمعصومه غرنی پس از ارزیابی مستحق جایزه شناخته شده اند.
همینگونه دراین نشست عبدالغفورلیوال نویسنده و شاعر، دررابطه به اهمیت و ارزش کتاب معلومات داد و گفت که وابستگی به کتاب انسان و جامعه را به سوی پیشرفت و موفقیت های بی پایان سوق میدهد.
همچنان درجریان این نشست مجیب مهرداد ، طاهر ځلاند و محب الله زغم دررابطه به  نویسنده گان و کتاب های که مستحق جایزه اکادمی کلک زرین شناخته شده اند ، توضحات دادند.
آنان خاطرنشان ساختند این اکادمی از هفت سال به این طرف برای شاعران و نویسنده گان مستحق ، پس ازارزیابی آثارشان ، جایزه میدهد که درموقع ارزیابی بیشترمعیارهای دستورزبان و ادبیات ، هنر و زیبایی ، فکرجدید برای افغانستان و ارزش های فرهنگی و وحدت ملی درآثارنویسنده گان مد نظرگرفته میشود.
دراین نشست درکنار آن که جوایز برای نویسنده گان آثارارزیابی شده ازسوی مسولان توزیع شد ، یک اثرشعری فرزانه خجندی ، شاعرمشهورتاجکستان نیزمستحق تندیس شناخته شده وازسوی اکادمی کلک زرین تندیس آن به نماینده سفارت تاجکستان تسلیم داده شد. احمدضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.