30 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن 19 تروریست در ولایت هلمند

کشته شدن 19 تروریست در ولایت هلمند

کابل باختر 29 ثور منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

مشرانو جرگه کمیشنران کمیسیون انتخابات را فرا خواند

مشرانو جرگه کمیشنران کمیسیون انتخابات را فرا خواند

کابل باختر 29 ثور مشرانوجرگه شورای ملی، کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات...

فعالیت بانک خصوصی آرین  متوقف شد

فعالیت بانک خصوصی آرین متوقف شد

کابل باختر 29 ثور فعالیت بانک خصوصی آرین در افغانستان متوقف...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 29 ثور
منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی در همکاری با نیروی  حمایت قاطع  عملیات هدفمند ی  بالای قرارگاه های باری گل مربوط شبکه مولوی اسد مسوول ساخت و ماین های خود ساز و مواد انفجاری در ولسوالی گرشک ولایت هلمند راه اندازی کردند که در نتیجه ۱۹ تروریست کشته شدند و دو باب قرارگاه دشمن تخریب شد و مقداری از تجهیزات نظامی دشمن به دست آمد.# شوخک

کابل باختر 29 ثور
مشرانوجرگه شورای ملی، کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات را برای روشن کردن ساختار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به جلسه عمومی هفته آینده فرا خواند.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر، این جلسه که به ریاست فضل هادی مسلم یار رییس این مجلس تدویریافت، پس از آنکه اعضا روی نحوه برگزاری انتخابات چالش برانگیزگذشته صحبت کردند وبرکاربرد شیوه انگشت نگاری درانتخابات تاکید کردند؛ فیصله به عمل آمد که رهبری این کمیسیون به روزسه شنبه  هفتم جوزا درجلسه عمومی حاضر شوند و ازآمادگی‌های شان برای برگزاری انتخابات شفاف ومعیاری، توضیحات ارائه دهند .
     دربخش دیگرجلسه، مراسم تحلیف محمد اکبرستانکزی، لیاقت الله بابکرخیل ومحمد ولی علیزی که ازسوی رییس جمهوربه حیث سناتوران انتصابی، گماشته شده اند، ازسوی فضل هادی مسلم یار اجرا شد وبا سناتوران که دوره کاری شان خاتمه یافته با اعطای تقدیرنامه‌ها ودسته‌های گل خدا حافظی شد.
     همچنان درجلسه حمله هوایی نیروهای خارجی برمنسوبان پولیس در ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند که حبیب قومندان کندک شاهراه 601 وچند منسوب دیگر پولیس جان باختند به شدت نکوهش شد و تاکید به عمل آمد که این قضیه ازسوی ادارات ذیربط بررسی وبا عاملان آن برخورد قانونی صورت گیرد وبه خانواده ‌های این شهدا، غرامت جنگی پرداخته شود.
     بلند رفتن سرسام آورقیمت مواد اولیه درولایت ارزگان به نسبت مسدود بودن راه‌های مواصلاتی، استقبال ازقرارگرفتن گروه تروریستی شاخه خراسان داعش درفهرست سیاه سازمان ملل، تاکید برحل مشکلات داخلی ولسی جرگه، تاکید برپیگیری روند صلح وحل این معضل ازسوی نماینده امریکا درامورصلح، انتقاد ازاستخدام غیرمسلکی یک زن به پست معاونیت وزارت دفاع درامورتعلیمی سربازان وبرخی از مسایل دیگرمطرح شد.
      درجمع‌بندی مباحث ، فضل هادی مسلم یاررییس مشرانوجرگه با تایید فراخوان کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات، برای کسب معلومات در خصوص شیوه تدویر انتخابات ریاست جمهوری وانتقاد از تلفات منسوبان پولیس در ولایت هلمند، وضعیت امنیتی ولایت ننگرهار را نگران کننده وخارج ازصبروتحمل دانست و گفت هرروزگروه‌های تروریستی دست به انفجار وترورشخصیت‌های مهم می زنند که زندگی را برای مردم این ولایت تنگ کرده اند و افزود در این زمینه مساعی همه جانبه کارگرفته شود ومسوولان این ولایت مورد باز پرس قرارخواهند گرفت.
   دراخیر رییس مشرانوجرگه ازوکلای ولسی جرگه خواست تا بادرنظرداشت منافع مردم و وضعیت موجود کشور، طبق رهنمود اصول وظایف داخلی وقانون اساسی کشورعمل کنند و مشرانوجرگه نیز آماده میانجیگری دراین مورد می باشد .# نالان

يكشنبه ، 29 ثور 1398 ، 10:42

فعالیت بانک خصوصی آرین متوقف شد

کابل باختر 29 ثور
فعالیت بانک خصوصی آرین در افغانستان متوقف شد.
ایمل عاشور سخنگوی د افغانستان بانک با آژانس باختر گفت که این تصمیم هیچ انگیزه سیاسی و جود ندارد و این اقدام به خاطر مسایل اقتصادی و به خصوص بخش مالی صورت گرفته است.
وی افزود که مراعات نشدن قوانین مرتبط به نظام بانکداری، سرپیچی از مقررات و نقش نداشتن آرین بانک در رشد و توسعه اقتصاد افغانستان از عواملی لغو جواز این بانک در افغانستان خوانده شده‌است..
آرین بانک به نام بانک افغانستان ثبت است ولی سهمدارانش ایرانی اند،
عاشور علاوه کرد که این چند مورد تخطی سبب شد تا شورای عالی د افغانستان بانک جواز آرین بانک را لغو کند.
آرین بانک به هیچ تاجر و هیچ سرمایه گذاری در داخل افغانستان قرضه نمی داد و نقش ناچیز در این زمینه داشت به همین دلیل بانک مرکزی فیصله کرد تا جواز آرین بانک را فسخ کند."
به گفته عاشور، هر بانک داخلی و یا هم خارجی که از تطبیق قوانین و مقرره‌های د افغانستان بانک سرپیچی کند جواز آن اخذ می شود. ماری  

  کابل – باختر 29 ثور
رهبر کاتولیکان جهان از خبرنگاران خواست تا در پیدا کردن حقایق از قدرت رسانه ها کار بگیرند.
پاپ فرانسیس گفت، ژورنالیزم، افزاری برای مبارزه با نفرت و تبعیض به شمار می رود.
پاپ فرانسیس رهبر کاتولیکان جهان از خبرنگاران خواست که از نشر عناوین و سرخط های ناقص و ناتکمیل ابأورزند.
وی حمله بر خبرنگاران در جهان راتقبیح کرد.
رهبر کاتولیکان جهان این مطلب را در نشستی با نمایندگان انجمن مطبوعات خارجی در روم بیان کرد. این انجمن در سال ۱۹۸۸ میلادی تأسیس شد وبیش از ۵۰ کشور نمایندگی می‌کند.
پاپ فرانسیس به نمایندگان انجمن مطبوعات خارجی گفت که با آنکه خبرنگاران بعضی اوقات به "زخم باز" دست می‌زنند، اما اطمینان داد که کلیسای رومن کاتولیک از کار ژورنالیستان ستایش و حمایت می‌کند.
پاپ فرانسیس رهبر کاتولیکان جهان در ادامه سخنرانی خود تاکید کرد که خبرنگاران باید جانب قربانیان را بگیرند و در کنار آنانی بایستند که بر انان تبعیض می‌شود، بالای شان ظلم می‌شود و رانده می‌شوند.:
وی اضافه کرد ،کارخبرنگاران جهت دادن است، نه گرفتن جهت، کار شما ایجاد سوء تفاهم نه، بلکه در کنار یکدیگر ایستادن است، کار شما حرکت به سوی صلح است، نه ایجاد نفرت، کار شما بلند کردن صدای آنانی است که صدا ندارند نه اینکه تربیون کسانی شوید که به آواز بلند صدا می‌کشند."
توماس پتریشا رئیس انجمن مطبوعات خارجی  در این نشست گفت:" خبرنگاران در جهان به مشکلات زیادی روبرو اند، اما موجودیت رسانه های آزاد و مستقل در شرایط کنونی نسبت به هر زمان دیگر بیشتر محسوس می‌شود.".
پتریشا اضافه کرد، رسانه های آزاد در مبارزه بر ضد استبداد و سوء استفاده از قدرت در جهان نقش مهم  بازی می‌کنند..
باید گفت که زمانی‌که گزارش‌های از سوء استفاده جنسی از کودکان در تعدادی از کلیسا ها به نشر رسید، پاپ در حمایت از خبرنگاران ایستاد و از کار خبرنگاران ستایش کرد .  ماری

يكشنبه ، 29 ثور 1398 ، 10:09

باشندگان برکی برک مکتب ساختند

پل علم ۲۹ثور باختر
ساختمان یک مکتب به همکاری مردم در ولسوالی برکی برک ولایت لوگر اعمار شد.
شاهپورعرب، سخنگوی ریاست معارف لوگر به آژانس باختر گفت که ساختمان مکتب نه صنفی لیسه پسران و دختران قلعه کهنه ولسوالی برکی برک به کمک مالی باشندگان محل ساخته‌شد.
وی افزود که این لیسه در یک‌وقت گنجایش چهارصد و پنجاه شاگرد را دارا می باشد که در آن بیش از هشت‌صد پسر و دختر مصروف فراگیری علم و دانش می‌باشند.
عبدالوکیل کلیوال رییس معارف لوگر این کار مردم محل را ستودنی یادکرد و خاطرنشان کرد : با همکاری مردم می‌توانیم بیشتر نظام معارف را در کشور تقویت کنیم.
در ولایت لوگر پیش‌ازاین نیز مردم  برای ساخت مکتب کمک کرده اند. احمد نعیم دوستی

يكشنبه ، 29 ثور 1398 ، 10:08

هژده طالب مسلح در غزنی کشته شدند

غزنی 29 ثور باختر
هژده طالب مسلح دیشب و دیروز در ولایت غزنی کشته شدند.
احمدخان سیرت، سخنگوی قومندانی امنیه غزنی، به آژانس باختر گفت که این طالبان در حمله‌های هوایی و انداخت توپچی در قریه های کهنه ده، پایلوچ و ذاکر ولسوالی ده یک و گولایی نظر خان ولسوالی اندر آن ولایت کشته شدند.
در میان کشته‌شدگان سه قومندان طالبان مسلح نیز شامل اند.
سیرت افزود که در انداخت های توپچی به مواضع طالبان هفت طالب مسلح نیز در ولسوالی اندر زخم برداشتند. احمد نعیم دوستی

کابل باختر29 ثور
حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز معین امورجوانان، رییس نظارت برنشرات و رییس افغان فلم  را به مسوولان و کارمندان این وزارت معرفی کرد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، درمحفلی که به این مناسبت به حضورداشت هیئت رهبری و کارمندان وزارت اطلاعات وفرهنگ وشماری از مسوولان دولتی برگزارشد، نخست احمدضیا انوری رییس منابع بشری وزارت اطلاعات وفرهنگ حکم های رییس جمهور کشور مبنی برتقرر محمد اجمل شاهپوربه حیث معین امورجوانان ، صحرا کریمی به حیث رییس افغان فلم ، سید جعفرراستین به حیث رییس نظارت برنشرات و همچنان فاروق الله عظیمی به حیث رییس اطلاعات وفرهنگ ولایت تخار را ، خواند.
بعد حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ تغییرو تبدل را دراداره یک امرمعمول دانست و گفت : " وزارت اطلاعات وفرهنگ در چهار استقامت ، ایجاد مطبوعات کثرت گرا، آزاد و قابل دسترسی مردم درسراسرکشور، حفظ و حمایت ازمیراث های فرهنگی و تحویل دهی آن به نسل های بعدی به منظوررشد خلاقیت فرهنگی ، احیا و انکشاف توریزم و جلب سیاحان به خاطربازدید ازساحات توریستی و ایجاد زمینه پیشرفت برای جوانان و تشویق آنان درعرصه های مختلف، کار می کند.  "
حسینه صافی خاطرنشان کرد که به این منظورامروز مقرری های تازه در وزارت اطلاعات وفرهنگ صورت گرفت وگفت : " امیدوارم که با این مقرری ها ما شاهد تحول درعرصه های کاری وزارت اطلاعات وفرهنگ باشیم ."
همچنان سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ ازکارکردهای داکترکمال سادات معین پیشین امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ به نیکی یاد کرد و پست های جدید را  برای محمد اجمل شاهپوربه حیث معین امورجوانان ، صحرا کریمی به حیث رییس افغان فلم و سید جعفرراستین به حیث رییس نظارت برنشرات را به آنان تبریک گفت.
دراین محفل اسدالله عمرخیل والی اسبق کندز نیز درصحبتی از رهبری وزارت اطلاعات وفرهنگ و رییس جمهور کشوربه خاطر مقرری های جدید تشکرکرد.
دراخیر معین امورجوانان ، رییس افغان فلم و رییس نظارت برنشرات درصحبت های شان ازاعتماد رهبری وزارت اطلاعات وفرهنگ و دولت تشکر کردند.
آنان درکنارآن که راهکارهای شان را بیان کردند، تعهد سپردند که مطابق به برنامه های وزارت اطلاعات وفرهنگ و به خاطربهبود امورازهیچ گونه سعی و تلاش دریغ نمی ورزند. احمدضیا احمدی

چاریکار/ باختر/ ۲۹/ ثور
از هفته کتاب خوانی دیروز در پروان تجلیل شد.
درمحفلی که به همین مناسبت از سوی موسسه تحصیلات عالی خصوصی دانش و ریاست اطلاعات وفرهنگ پروان برگزارشد عبدالواحد هاشمی رییس اطلاعات وفرهنگ پروان پیرامون نقش نهاد های مسوول درترویج فرهنگ مطالعه صحبت کرد و دستاورد های به میان آمده دراین بخش را برشمرد.
وی گفت که درراستای ترویج فرهنگ کتاب خوانی نقش رسانه ها برجسته می باشد و رسانه ها به گونه صادقانه به وظایف شان عمل کرده اند.
داکتر سید نورمحمد شاه عابدی، محمد اورنگ آذرخش و قاضی محمد اسماعیل پرویز ، محمد امین فرهنگ پور استادان موسسه تحصیلات عالی دانش از دیگر سخنرانانی بودندکه پیرامون ضرورت فرهنگ مطالعه ، ارزش کتاب و کتابخوانی از دیدگاه دین مقدس اسلام و نقش نهاد های مسوول درترویج فرهنگ کتابخوانی صحبت کردند.
ختم/ خالقیار

چاریکار/ باختر/ ۲۹/ ثور
یک حلقه ماین جاسازی شده دریک موتر تانکر تیل در پروان توسط پولیس دیروز کشف و خنثی شد.
یک مسوول پولیس پروان به آژانس باختر ، این ماین که دریک عراده واسطه تانکر تیل درروستای قلعه نصرو ولسوالی بگرام ولایت پروان جا سازی شده بود توسط پولیس آن ولسوالی کشف و به همکاری تیم انجنیری قومندانی امنیه پروان خنثی شد.
وی گفت ،تحقیقات پولیس پروان درزمینه جریان دارد.
ختم/ خالقیار

چاریکار/ باختر/ ۲۹/ ثور
حمله طالبان مسلح در شاهراه کابل – بامیان درمسیر دره غوربند دیروز عقب زده شد.
یک مسوول ارشد پولیس پروان به آژانس باختر گفت که طالبان حملاتی را به هدف مسدود کردن آن شاهراه درمنطقه شینواری راه اندازی کردند که با مقاومت شدید پولیس ولسوالی شینواری  مواجه شدند.
وی گفت که طالبان با به جا گذاشتن دو زخمی ازمنطقه متواری شدند.
دراین درگیری به منسوبان پولیس و افرادملکی آسیبی نرسید.
ختم/ خالقیار

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL