29 میزان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

درحمله انتحاری چهار راهی قمبر پانزده تن شهید گریده اند

درحمله انتحاری چهار راهی قمبر پانزده تن شهید گریده اند

کابل باختر 29 میزان شاهدان عینی مدعی اند در حمله انتحاری...

برگسترش مناسبات فرهنگی به خصوص گردشگری میان افغانستان وعراق تاکید شد

برگسترش مناسبات فرهنگی به خصوص گردشگری میان افغانستان وعراق تاکید شد

کابل باختر29 میزان پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین مالی ، اداری...

واژگون شدن یک محموله جنگ افزار سربازان اردو دردریای کوکچه

واژگون شدن یک محموله جنگ افزار سربازان اردو دردریای کوکچه

شهرفیض آباد 29 میزان باختر یک محموله جنگ افزار سربازان اردوی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 29 میزان
شاهدان عینی مدعی اند در حمله انتحاری که نزدیک 4عصر در دروازه وردی اکادمی نظامی مارشال محمد قسیم فهیم صورت گرفت تعدادی شهید و زخمی شدند.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر، با حضور نیروی های امنیتی ودفاعی درمحل رویداد و وسایط امبولانس درمحل بیانگر این است که دراین حمله تعدادی زخمی و شهید گردیده اند.
درهمین حال یک منبع که نخواست نامی ازاو برده شود گفت که انتحار کننده موتر عمله محصلان پوهنتون مارشال محمد قسیم فهیم را هدف قرار داد که دراین حادثه پانزده تن شهید و چها رتن دیگر زخمی گردیده اند.
تا هنوز مقامات پولیس درکابل درمورد ابراز نظر نکرده اند. نالان

کابل باختر29 میزان
پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین مالی ، اداری و گرځندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ، دردیدار با معین وزارت اطلاعات وفرهنگ عراق برگسترش روابط فرهنگی وبه خصوص گردشگری میان دوکشور، تاکید کرد.
به گزارش آژانس باختر: معین مالی ، اداری و گرځندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ درجمع هیئت افغانی که شامل دکتورنصیراحمد اندیشه معین وزارت امورخارجه ، داکتر محمد قاسم وفایی زاده معاون اداره مستقل هوانوردی ملکی و نماینده گان معاونیت دوم ریاست جمهوری، وزارت حج و اوقاف ، ریاست عمومی امنیت ملی ، بودند ، اخیرأ به کشور عراق سفر کرده و با مقامات آن کشور دیدار و موافقت نامه های همکاری را درعرصه های مختلف امضا کردند.
معین مالی ، اداری و گرځندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ درجریان این سفر در دیدار با حمود یعقوبی معین وزارت اطلاعات وفرهنگ عراق ، دررابطه به گسترش همکاری های فرهنگی به خصوص درقسمت گردشکری  تاکید کرد.
درمقابل جانب عراقی ازهمکاری های آن کشور دربخش های متذکره اطمینان داد.
همینگونه مصطفوی دردیدار با والی نجف و آیت الله فیاض مرجع تقلید، درمورد  مشکلات زایران افغان صحبت کرده وخواهان توجه آنان در زمینه رفع مشکلات و فراهم آوری سهولت برای زایران افغان شد.
آیت الله فیاض مرجع تقلید خاطرنشان ساخت که زمینه زیارت برای 35 هزار افغان درنجف و کربلا را فراهم ساخته است و آنان تلاش میکنند تا سهولت های بیشتر برای زایران افغان درآن کشور مساعد شود.
همچنان معین مالی ، اداری و گرحندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ و هیئت همراه اش با والی کربلا دیدار کردند.
دراین دیداردرمورد فراهم ساختن سهولت درانتقال زایران افغان ازکابل به کربلا بحث صورت گرفت و جانب مقابل دراین زمینه ازهمکاری های شان اطمینان دادند.
به همین ترتیب پوهنیارسیده مژگان مصطفوی  هیئت افغانی از آرشیف نجف که درآن نسخه های خطی اسلامی نگهداری میشود، دیدن کردند.
همینگونه هیئت افغانی پس از دیدار از مقبره امام ابوحنیفه دربغداد ، با مسول آن زیارت صحبت کرده و درزمینه فراهم ساخت دیدارحناف  ازمقبره امام بوحنیفه، موافقه صورت گرفت .
همچنان در رابطه به این که ویزه عراق ازکابل برای زایران افغان اجرا شود نیز تفاهم به عمل آمد.
سفارت عراق درکابل دراثرحوادث گذشته برای مدتی فعالیت نداشت و زیران افغان ویزه عراق را ازکشور های همسایه بدست میاوردند.
به همین ترتیب درجریان این سفر، معاون اداره مستقل هوانوردی ملکی  با مسوولان هوانوردی آن کشور موافقتنامۀ مبنی بر پرواز های طیاره های افغانی و عراقی ازکابل به بغداد و ازبغداد به کابل را امضا کرد .  
هیئت افغانی دستاورد های این سفررا گامی به سوی گسترش مناسبات میان دوکشور دوست افغانستان و عراق ، درعرصه های مختلف دانسته و برتحکیم آن تاکید کردند. احمدضیا احمدی

شهرفیض آباد 29 میزان باختر
یک محموله جنگ افزار سربازان اردوی ملی درولایت بدخشان به دریای کوکچه واژگون شد.
دراین رویداد راننده این محموله  جنگ افزار جان باخت.
به اساس گزارش ها ، این محموله جنگ افزار از قول اردوی شاهین در شهرمزارشریف بارگیری شده بود و پس از عبور از ولایت های کندز وتخار  قراربود به دسترس سربازان اردوی ملی در بدخشان قرارگیرد.
این محموله پیش ازچاشت امروز دربزرگ راه تالقان – فیض آباد درمربوطات ولسوالی ارگو ازجاده منحرف و به دریای کوکچه واژگون شد.
محمد امین فرمانده پولیس ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان به آژانس باخترگفت که دراین رویداد ترافیکی راننده محموله جنگ افزار جان باخته است .
اوگفت ماموران امنیتی هنوز موفق به برون کشیدن موترحامل جنگ افزار سربازان اردوی ملی ازدریای کوکچه نشده اند.ختم/ابوی

کابل29 میزان باختر
دکتور داعی الحق عابد سرپرست وزارت ، حج و اوقاف امروز در کنفرانس خبری مشترک با رییس دارالانشای شورای علمای  تشیع افغانستان  و دیگر نهاد های مذهبی بیان داشت که دشمن در پی ایجاد نفاق میان مردم افغانستان می باشند.
اما مردم به این مساله پی برده اند که غلبه بر تمام دشواری ها در گرو وفاق ملی می باشد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، در کنفرانس خبری اشتراک کنندگان، حملات انتحاری و انفجاری را بر امکان مقدس و افراد ملکی تقبیح کردند.
دکتور داعی الحق عابد سرپرست وزارت ، حج و اوقاف گفت که دشمن در تلاش است با اجرای چنین حمله های انتحاری و انفجاری  بین پیروان مذاهب مختلف فاصله ایجاد کنند و با ایجاد تفرقه به اهداف پلید خود برسند.
به گفته او اکنون مردم افغانستان پی بردند که دشمنان آنها و حامیان خارجی شان با ترفند و تزویر می خواهند نفاق را بر مردم حاکم سازند.
در همین حال سید محمد حسین محقق رییس دارالانشای شورای علمای تشیع افغانستان بیان داشت که تعامل و اخوت خوبی بین مذاهب در افغانستان وجود دارد و این اخوت را دشمن هدف گرفته است تا تفرقه ایجاد کند.
وی از حکومت و مردم خواست با اتحاد و همبستگی کامل عمل کنند و نگذارند دشمن به اهداف شوم شان برسند.
به همین ترتیب مولوی عبدالعزیز عضو شورای سرتاسری علمای افغانستان تصریح کرد که دین کشتن افراد بی گناه را در مساجد هیچ اجازه نداده است.
او با تکیه به حدیث پیامبر بزرگ اسلام گفت که ظالم تر از او کسی نیست که مردم را در مساجد هدف قرار می دهند.
محمد آصف مصباح رییس حسینیه ها گفت که عاملان این چنین جنایت ها دشمنان بشریت و انسانیت می باشند. مجیب الله مرزایی 

شهرجلال آباد 29 میزان باختر
یک محموله بزرگ مواد مخدر در ولایت ننگرهار کشف شد.
ازاین محموله که درحال انتقال به بازار مارکو درمسیر بزرگ راه جلال آباد  کابل بود ، یک هزارو پنج صد کیلوگرام چرس به دست آمده است.
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آژانس باخترگفت که مرد بازداشت شده بسته های مواد مخدر را به گونه ماهرانه یی درزیر بار در یک تراکتور جاسازی کرده بود ومی خواست آن را به بازار مارکو انتقال دهد.
اوتایید کرد که ازاین محموله یک هزار و پنج صد کیلوگرام چرس به دست آمده است.
بازارمارکو در بزرگ راه جلال آباد – گذرگاه تورخم به مکان امن کاروبار مواد مخدر درافغانستان تبدیل شده است طوری که بیشتر قاچاقبران ازگوشه کنار کشور مواد مخدر را به این بازار می رسانند و از آنجا به پاکستان انتقال می دهند.ختم/ابوی

شنبه ، 29 میزان 1396 ، 12:00

انفجاری درکابل صورت گرفت

کابل باختر 29 میزان
بنا به اظهارات شاهدان عینی نزدیک به ساعت 4 عصر انفجاری در ساحه چهار راهی قمبر صورت گرفته است.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر به نقل از شاهدان عینی، این انفجار در مقابل در وردی اکادمی نظامی مارشال محمد قسیم فهیم صورت گرفته  وتلفات نیز درپی داشته است.
به گفته شاهدان حضور نیروهای امنیتی وامبولانسها درمحل این احتمال را قوت می بخشد ممکن دراین رویداد تعدادی آسیب دیده باشند.
منابع پولیس تاهنوز دراین باره چیزی  نه گفته اند به این دلیل نوعیت انفجار ، تعداد تلفات احتمالی و خسارات برخاسته از این انفجار تاکنون مشخص نیست .
جزئیات بیشتر بعدا ارائه می گردد. نالان

لوگر 29 میزان باختر
چهار مخالف مسلح کشته و چهار مخالف دیگر در ولایت لوگر دیشب بازداشت شدند.
شاهپور احمدزی سخنگوی قومندانی امینه ولایت لوگر به آژانس باختر گفت که نیروی ویژه صفر یک امنیت ملی در یک عملیات خاص در مربوطات قریه تگاب ولسوالی برکی برک دو مخالف مسلح را کشتند و یک موتر مملو از مواد انفجاری آنان را نیز از بین بردند.
احمد زی افزود که در این عملیات چهار مخالف مسلح دیگر را که مربوط به گروه قاری حکمت مشهور به راشد بودند، بازداشت کردند
همچنان دو مخالف مسلح در یک عملیات نظامیان افغان در قریه پورک شهر پل علم کشته شدند و پنج حلقه ماین مخالفان نیز کشف و خنثی شد و یک فیرمرمی میزایل آنها به دست منسوبان امنیتی افتاد. احمد نعیم (دوستی)

شهرترینکوت 29 میزان باختر
دوازده طالب مسلح درتازه ترین رویارویی با نظامیان درولایت ارزگان کشته شدند.
درگیری بامداد امروز درپی یورش ناگهانی نظامیان درولسوالی دهراوود ارزگان رخ داد.
یک قوماندان اردوی ملی درجنوب کشور به آژانس باخترگفت که دراین نبرد ها دوازده هراس افگن  کشته شدند .
اوگفت که دراین حمله ها درکنار وارد شدن تلفات به طالبان ، چندین موضع این گروه با همه سازوبرگ های جنگی اش ویران شده است.
گفته می شود که دراین درگیری به سربازان و روستا نشینان آسیب نرسیده است.ختم/ابوی

شهرلشکرگاه 29 میزان باختر
بیست وشش طالب مسلح درجریان یک رشته حمله های هوایی و زمینی نظامیان درولایت هلمند کشته شدند.
این حمله ها شب گذشته تا بامداد امروز برمواضع طالبان در ولسوالی های گرشک و سنگین وحومه شهرلشکرگاه انجام شده است.
یک قوماندان اردوی ملی درجنوب کشور به آژانس باخترگفت که دراین حمله های هوایی وزمینی بیست وشش طالب مسلح  کشته شدند .
اوگفت که دراین حمله ها چندین مخفیگاه طالبان با همه سازوبرگ های جنگی شان ویران شدو به نظامیان و روستا نشینان آسبیب نرسیده است.ختم/سیدحبیب

کابل باختر/ 29/ میزان
خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان امروز در یک نشست خبری گفت که پاکستان تعرفه های گمرکی را بالای محصولات افغانی سه برابر ساخته است.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، او همچنان گفت که ازجمله 741 قلم محصولات افغانی که پاکستان صادر میشود بالای 120 قلم محصولات صادراتی افغانی شامل زغال سنگ ، میوه خشک و تازه ، سبزی ، نباتات  طبی ، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و سایر محصولات صادراتی تعرفه گمرکی را سه برابر ساخته است .
او به گونه مثال یاد آورشد که تعرفه فی تن انگور قبلاً هشت هزار کلدار میشد ولی اکنون این تعرفه 28 هزار کلدار میشود.
او همچنان مطرح ساخت که درسال 2010 حجم صادرات افغانستان به پاکستان 3 میلیارد دالر میرسد ولی درسال 2016 یک اعشاریه سه میلیارد دالر کاهش یافت .
او ازرییس جمهور کشور خواست تا درملاقات با مقامات پاکستانی این موضوع را  مطرح سازد.  ختم/ علم

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL