24 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شده پنج طالب مسلح دردایکندی

کشته شده پنج طالب مسلح دردایکندی

دایکندی 24 میزان باختر پنج طالب مسلح دیشب در ولایت دایکندی...

نیروهای ایرانی در مرز پاکستان ربوده شدند

نیروهای ایرانی در مرز پاکستان ربوده شدند

تهران – بی بی سی – 24 میزان - باختر شماری...

کشف سرنخ های قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول

کشف سرنخ های قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول

انقره- ایرنا- 24 میزان – باختر شبکه ان.تی.وی ترکیه اعلام کرد...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سه شنبه ، 24 میزان 1397 ، 12:51

کشته شده پنج طالب مسلح دردایکندی

دایکندی 24 میزان باختر
پنج طالب مسلح دیشب در ولایت دایکندی کشته شدند.
غلام سخی غفوری قومندان امنیه ولایت دایکندی به خبرنگار محلی آژ انس باختر گت که این مخالفان مسلح زمانی کشته شدند که بالای پاسگاه های امنیتی ولسوالی کجران حمله کردند.
وی افزود که در این حمله پنج مخالف مسلح کشته شدند ودوازده تن دیگر شان  زخم برداشتند.شکریه

تهران – بی بی سی – 24 میزان - باختر
شماری از نفرات نیروهای مسلح ایران در مرز پاکستان ربوده شده‌اند. ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، می گوید این افراد از نیروهای بسیجی طرح امنیت  میرجاوه هستند.
بر اساس این گزارش ربوده شدگان ۱۴ نفرند و بین ساعت چهار تا پنج صبح به وقت محلی در منطقه صفر مرزی لولکدان ربوده شدند. قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه مستقر در سیستان و بلوچستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که نیروهای ایرانی "با خیانت و تبانی عامل یا عوامل نفوذی گروهک های ضد انقلاب ربوده شدند".
گروه جیش العدل با انتشار اطلاعیه ای مسئولیت این اقدام را به عهده گرفته است. این گروه خود را مدافع حقوق سنی‌ها به ویژه در ولایت سیستان و بلوچستان ایران معرفی می‌کند.
جیش العدل پیشتر نیز در چندین مورد، درگیری‌هایی مسلحانه با نیروهای نظامی و امنیتی ایران داشته و مسئولیت چند حمله مسلحانه در مناطق مرزی جنوب شرق ایران را هم به عهده گرفته است.
حکومت ایران این گروه را تروریستی و وابسته به سازمان های اطلاعاتی عربستان  و آمریکا می‌داند. فریده

انقره- ایرنا- 24 میزان – باختر
شبکه ان.تی.وی ترکیه اعلام کرد که در بررسی شب گذشته تیم پولیسی ترکیه از ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول، سرنخ هایی درباره قتل جمال خاشقچی به دست آمده است.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، این رسانه از نوع سرنخ به دست آمده اطلاعاتی منتشر نکرده ولی برخی منابع خبری غیررسمی به نقل از یک منبع در دفتر څارنوالی عمومی ترکیه اعلام کردند که سرنخ های به دست آمده در نتیجه تحقیقات فنی دیشب نشان می دهد که تلاش هایی برای از بین بردن آثار جرم صورت گرفته است.
هیچ کدام از رسانه های ترکیه در خصوص نوع سرنخ ها و آثار و اسناد احتمالی قتل خاشقچی خبری منتشر نکرده اند ولی شواهد نشان می دهد که اسناد متقنی در ساختمان کنسولگری به دست نیامده است.
هنوز هیچ مرجع رسمی پولیسی و قضایی ترکیه در خصوص کشف سرنخ و یا شواهد قتل خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان  در استانبول اظهار نظر نکرده اند و اطلاعات به نقل از منابع غیر رسمی اعلام و منتشر شده است.
شب گذشته تیم پولیسی مشترک ترکیه و عربستان با استفاده از 'نور آبی' که برای ثبت آثار تغییرات فیزیکی استفاده می شود، هر گونه تغییر احتمالی در فضای فیزیکی ساختمان و محوطه و نیز دیوارهای کنسولگری را بررسی کردند.
هنوز از نتیجه تحقیقات این تیم مشترک تفحص و بررسی کارشناسی و فنی پولیس ترکیه و عربستان گزارشی منتشر نشده است.
رسانه های ترکیه در دو روز گذشته اعلام کردند که در داخل برخی اتاق های کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول عربستان در استانبول رنگ آمیزی صورت گرفته و ممکن است که برخی تغییرات فیزیکی نیز در دیوارها برای محو آثار قتل صورت گرفته باشد.
روز گذشته شبکه های تلویزیونی از ورود یک تیم حرفه ای نظافتی به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول تصاویری را پخش کرده و ورود آنها را ساعاتی قبل از بررسی فنی تیم پولیسی مشکوک و در راستای پاک کردن آثار جرم عنوان کردند.
به گزارش ایرنا، تیم تفحص و بررسی سرنوشت «جمال خاشقچی» روزنامه نگار ناپدید شده در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول در چارچوب کار گروه مشترک عربستان و ترکیه، دیشب وارد این ساختمان شد و 9 ساعت به جستجو پرداخت.
در جریان این عملیات جستجو، 9 دستگاه موترپولیس حامل تجهیزات تخصصی و فنی برای جستجوی دقیق محل وارد محوطه ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول شد و تیم پولیسی مشترک ترکیه و عربستان فعالیت خود را تا ساعات پنج صبح امروز ادامه داد.
دیشب ابتدا تیم کارشناسان فنی عربستان وارد ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول شد و دقایقی بعد تیم کارشناسان پولیس جنایی استانبول به همراه موترهای حامل تجهیزات تخصصی جستجوی فنی و جنایی وارد این ساختمان شد.
در چند روز گذشته عربستان اجازه جستجوی فنی و تخصصی را به پولیس ترکیه نداده بود ولی با آغاز فعالیت کارگروه مشترک ترکیه و عربستان، این اجازه به تیم پولیس جنایی ترکیه داده شد.
اعضای هیات بررسی عربستان پیش از آغاز کار خود در ساختمان کنسولگری، حدود دو ساعت با مقامات امنیتی و پولیسی ترکیه دیدار و مذاکره کردند.
این تیم تحقیقاتی مشترک که تشکیل آن در گفت و گوی تلفنی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان نیز مورد تاکید قرار گرفت، پس از بررسی تخصصی موضوع، نتایج به دست آمده را به دولت متبوع خود اعلام و دو کشور به صورت مشترک نتیجه تحقیقات را اعلام خواهند کرد.
هنوز از سرنوشت دقیق خاشقچی که از روز دوم اکتبر(10 ماه میزان ) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست، ولی منابع غیررسمی پلیس به رسانه ها گفته اند که اسناد و شواهد نشان می دهد که او از ساختمان کنسولگری خارج نشده است.
چند روز پیش روزنامه صباح ترکیه اعلام کرده بود که اتاق هایی از اقامتگاه و ساختمان کنسولگری عربستان  در استانبول به علت وجود آثار احتمالی قتل خاشقچی، رنگ آمیزی شده است.
خاشقچی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.
خاشقچی روزنامه نگار مشهور عربستانی که از اعضای انجمن رسانه های ترک ـ عرب بوده است، از دو هفته پیش و از زمان مراجعه به ساختمان سرکنسولگری عربستان در شهر استانبول ناپدید شد.
برخی منابع غیر رسمی خبری مدعی قتل روزنامه نگار منتقد آل سعود از سوی ماموران سرویس امنیتی سعودی پس از شکنجه در کنسولگری عربستان شده اند.
بر اساس شایعه منتشر شده، خاشقچی از سوی 15 ماموری که در روز و ساعت حضور او در کنسولگری، از عربستان به استانبول آمده بودند، به قتل رسیده است و قاتلان نیز به کشور خود باز گشته اند.
خاشقچی در مقالاتی که در روزنامه واشنگتن پست نوشته بود، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی با کانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان در عربستان انتقاد کرده بود.   فریده

کابل  باختر24 میزان
بانک مرکزی مبلغ بیست و دو ملیون دالر امریکایی را روز چهارشنبه 25 میزان  سال 1397  بطور لیلام به فروش می رساند.
درنامه که از آن بانک به آژانس باختر مواصلت ورزیده آمده است: دافغانستان بانک اعلام میدارد به منظور اشتراک در این داوطلبی از عموم صرافان واجد شرایط و بانکهای تجارتی که قبلاً مبلغ یک ملیون و پنجصد هزار افغانی را طور تضمین نزد آمریت عملیات بازار و مراکز زونهای د افغانستان بانک تحویل نموده اند تقاضا میگردد تا در این داوطلبی اشتراک کنند.
برنده گان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شانرا الی ختم یک روزتصفیه نمایند.
همچنان در این داوطلبی آنعده از صرافانیکه تا اکنون مبلغ فوق الذکر را به منظور تضمین و اشتراک در پروسه لیلام اسعار به د افغانستان بانک تسلیم ننموده اند، میتوانند یک روز قبل از داوطلبی پول تضمین شانرا تحویل و در لیلام های بعدی اشتراک ورزند ودر داوطلبی های لیلام اسعار تسویه قسمی معاملات مجاز نبوده برندگان لیلام پول قیمت ذمت شانرا در یک مرتبه بطور نقد و یا حواله در مدت زمان معین تحویل بانک می نمایند.ذبیح علم

کابل باختر/24/ میزان
شمارمحدود ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی درکشور پرداخته اند.
روزنامه افغانستان ما دربرگ نخست زیرعنوان " رییس جمهوربه مردم پروان برای ایجاد اردوی منطقه ای همکاری کنید " نوشته ، رییس جمهور دردیدار با بزرگان ولایت پروان از آنها خواسته است که درقسمت ایجاد اردوی منطقه ای همکاری و تلاش کنند. اقای غنی دیروز دوشنبه 23 میزان ، برای افتتاح چند پروژه انکشافی و دیدار با مردم و مقامات ملکی و نظامی به ولایت پروان سفر کرد . آقای غنی به بزرگان ولایت پروان گفته که این ولایت به عنوان دروازه صادراتی به آسیای میانه به شمار میرود ونیاز است امنیت دراین ولایت تامین شود.
اوگفته است که تونل فعلی سالنگ جوابگوی نیازمندی ها نیست و کار بالای سروی یک تونل جدید جریان دارد و به همین خاطر نیاز است که امنیت غوربند به عنوان راه بدیل تامین گردد.
روزنامه ماندگار درصفحه اول تحت عنوان آیا غزنی دوباره سقوط خواهد کرد نمایندگان مردم غزنی ، غنی به وعده های خود عمل نکرده است " نوشته محمد اشرف غنی ، رییس حکومت وحدت ملی درسفر هایش به غزنی وعده احیای مجدد وتجهیز نیروهای امنیتی و همچنان فراهم آوری امکانات ولایت درجه یک را به غزنی داده بود اقای غنی تاکید کرده بود که دولت مرکزی به وضعیت امنیتی غزنی توجه ویژه خواهد کرد.
روزنامه مطالبی دیگر تحت عنوان و گزارش گران بی مرز امنیت خبرنگاران درانتخابات تامین شود " نگاشته ، سازمان گزارش گران بی مرز درآستانه برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان برتامین امنیت بیشتر آن شمار خبرنگارانی که رویداد های انتخاباتی را پوشش میدهند تاکید کرده است.
روزنامه 8 صبح درصفحه اول تحت عنوان سازمان ملل سهم گیری زنان برای اعتبار دهی انتخابات پارلمانی حیاتی است نوشته: نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان گفته است که مشارکت کامل زنان درانتخابات برای اطمینان از فراگیر و معتبر بودن انتخابات حیاتی است .
روزنامه آرمان ملی دربرگ نخست تحت عنوان سایه کمپاین های انتخاباتی برنشست های عمومی مجلس نمایندگان نگاشته، نشست عمومی روز دوشنبه 23 میزان مجلس نماینده گان به دلیل عدم حضور اعضای هیات اداری و بیشتر نمایندگان برگزار نشد.
این روزنامه های چاپی غیرحکومتی که بدسترس ما قرار گرفته نیز اخبار و گزارش های را در باره رویدادهای منطقه وجهان نشر کرده اند.
ختم/ شوخک

پلخمری 24 میزان
با آغاز کار زار های انتخاباتی بازار شماری از صنعت کاران در شهر پلخمری رونق یافته است.
به گزارش خبرنگار آژنس باختر: حفیظ الله نیکزاد یک تن از سابقه دارترین فلز کاران شهر پلخمری که مصروف چوکات بندی و نصب  فوتوهای خرد و کلان نامزادان در شهر پلخمری ومربوطات آن میباشد باخورسندی فراوان از رونق  کار و بارش میگوید به منظورپیشبرد کار هایم چهار نفر شاگرد جدید استخدام کردم تا باشد در کار هامرا یاری رسانند.
حفیظ الله تنها کسی نیست که از افزایش کار وبارش سخن میگوید بلکه هستند اصناف دیگری مانند عکاسان، لوحه نویسان ، آشپزها و افرادی که در نصب تصاویر و بیلبورد ها مصروف  شده اند درین روز ها از کار وبار زندگی شان خوشی می کنند. قیوم

فاریاب 24 میزان باختر
یک فرد ملکی در انفجار ماین  در فاریاب  به شهادت رسید و هشت فرد ملکی دیگر زخم برداشتند.
کریم یورش مسوول دفتر مطبوعاتی  قومندانی  امنیه فاریاب به خبرنگار  آژ انس باختر گفت: موتر حامل این افراد در منطقه جنگل  در مسیر ولسوالی دولت آباد فاریاب وولسوالی اندخوی  با ماین کنار جاده یی برخورد کرد که در نتیجه یک تن شان جان باخت و هشت تن دیگر آنها زخم برداشتند .
منبع گفت زخمی ها به شفاخانه انتقال شده ا ند. شکریه

غور 24 میزان باختر
یک متنفذ قومی  دیروز در ولایت غور از سوی طالبان به شهادت رسید.
سید ضیا حسینی آمر امنیت فرماندهی پولیس غوربه خبرنگار آژ انس باختر گفت که زرین یک متنفذ قومی در منطقه شرشرولسوالی  دولتیار  غوردر در گیری با طالبان به شهادت رسید .شکریه

سه شنبه ، 24 میزان 1397 ، 10:11

سی وشش هراس افگن کشته شدند

کابل باختر 24 میزان
36 تن هراس افگن در نقاط مختلف کشور توسط نیروهای ملی ودفاعی از پا دراورده شدندکشته شدند
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر:  نیرو های ملی دفاعی وامنیتی 11عملیات تصفیوی اجرا نموده که درنتیجه 36  هراس افگن کشته و  18 تن زخمی گردیده اند . 
این عملیات در ولایات نورستان، لغمان،غزنی، کندهار، هرات، کندز، بلخ ، هلمند ، نیمروز و ولسوالی سروبی ولایت کابل صورت گرفته است.
قریه های کنده، خسرو، گوگامنده، شرین کلی، مومند و دره حصار از وجود دشمن پاکسازی ویک دستگاه ریپیتر، یک باب کارخانه ماین سازی و 2 باب مخفیگاه دشمن از بین برده شده است .شوخک

پلخمری 24 میزان باختر
محفل مشاعره یی تحت عنوان  "یووالی دشعر په ژبه"  و"شعر از حنجره همدلی " از جانب اداره ولایت بغلان به حمایت اداره مستقل  ارگان های محل شب گذشته در آن ولایت بر گزار گر دید.
این محفل که در پوهنتون رویان برگزار شد تعدادی از فرهنگیان ، نویسندگان روسای ادارات دولتی ، استادان  پوهنتون وشعرا اشتراک داشتند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: عبدالحی نعمتی والی بغلان همپو محافل  فرهنگی  راجهت تبادل  افکار، غنا مندی فعالیت های فرهنگی ، ادبی ، تفکیک و تشخیص  استعداد ها وبه صحنه آوردن آثار و تالیفات پر بهای  شعرای ناشناخته و فرصت مناسب برای قلم به دستان نسل جوان حایز اهمیت  تلقی نمود.
سپس شعرا سروده های شان را در وصف فدا کاری های منسوبان دفاعی و امنیتی،  وحدت و همدلی ، صلح و آ شتی ،هم دگر پذیری ونه گفتن به تعصبات قومی، زبانی و سمتی در قالب اشعار حماسی به زبان های دری و پشتوبه خوانش گرفتند.
محفل با توزیع تحایف و تقدیر نامه برای شعرای نخبه پایان یافت. قیوم

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL