29 دلو 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مقرری پنج والی جدید

مقرری پنج والی جدید

کابل باختر 28 دلو یک منبع خبری ارگان های محلی به...

مقرری جدید درارگانهای مستقل محلی

مقرری جدید درارگانهای مستقل محلی

کابل باختر/ 28/ دلو به اساس پیشنهاد ارگانهای مستقل محلی ومنظوری...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


شنبه ، 28 دلو 1396 ، 14:05

مقرری پنج والی جدید

کابل باختر 28 دلو
یک منبع خبری ارگان های محلی به آژانس باختر خبرداد،به اساس پيشنهاد اداره مستقل ارگانهاي محلي و منظوري رياست جمهوري اسلامی افغانستان،
انور خان اسحاق زي،  به حيث والي لوگر، داكتر شاه جهان،  به حيث والي ميدان وردك، عبدالجبار نعيمي، به حيث والي كندز ، عبداللطيف ابراهيمی، به حيث والي سمنگان و محمد آصف ننگ، به حيث والي لغمان  مقرر شده اند.
عبدالخالق

کابل باختر/ 28/ دلو
به اساس پیشنهاد ارگانهای مستقل محلی ومنظوری ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، روح الله نیازی به حیث معین مالی و اداری آن اداره مقرر گردیده است.
ختم/ عبدالخالق

کابل باختر 28 دلو
دفتر شورای امنیت ملی با نشر خبرنامه با تاکید گفته است که موضوع آمدن نیروهای کشور چین به افغانستان اصلأ مطرح نشده است.
به گزارش آژانس باختر، از چند هفته به اینسو معلومات نادرستی در رسانه ها به نشر میرسد که گویا دولت جمهوری چین میخواهد یک پایگاه نظامی را در بدخشان بسازد و یا هم حضورنظامی پیدا نماید. برای معلومات رسانه ها و همکاران محترم باید تصریح بداریم که این گونه همکاری نظامی از سوی کشورهای خارجی بدون تایید شورای ملی و جلالتماب رییس جمهور کشور صورت گرفته نمی تواند.
جمهوری چین و مردم آن کشور نیز مانند دیگر کشورهای منطقه قربانی تروریزم بوده و آن کشور همکار افغانستان و دیگر کشورهای منطقه به هدف مبارزه در برابر تروریزم میباشد. همکاری ها میان افغانستان و چین ابعاد وسیع دارد، اما موضوع آمدن نیروهای چینی به افغانستان تاکنون اصلاٌ مطرح نشده است. نالان

 

کابل باختر 28 دلو
محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان امروز در مراسمی که به مناسبت سال‌روز شکست و خروج قشون شوروی سابق از افغانستان، در قصر سلام خانۀ ارگ برگزارشده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، رئیس‌ جمهوردرسخنرانی خود گفت: ویژگی جهاد افغانستان در این بود که نه دشمن و نه حامی، توقع موفقیت اش را داشت. این جهاد را مردم افغانستان به کامیابی رساندند و افتخارش از مردم افغانستان است.
وی افزود: مردم افغانستان با اتکا به دین مبین اسلام، هدایات قرآن‌کریم، شریعت محمدی، عقیدۀ خود را پیروز ساخت.
رئیس‌جمهور گفت : ریشۀ قوت ما در عقیده، وحدت، تمرکز و باور ما بر این است که می توانیم برخلاف توقعات، چیزی را که غیر ممکن جلوه داده می شود، ممکن بسازیم.
رئیس‌جمهور غنی گفت: این روز تنها به ما تعلق ندارد، بلکه به جهان اسلام نیز متعلق است، هیچ کسی به اندازۀ ملت افغانستان در راه اسلام قربانی نداده و کسی برای ما درس اسلام را داده نمی تواند.
محمد اشرف غنی تصریح کرد: جهاد افتخار ملی و تاریخی ماست و ملت ما تا ابد بالای آن افتخار می کند. باید اجماع وجود داشته باشد و هر کسی که از این اجماع بیرون می شود، از افغانیت و اسلامیت بیرون شده است.
وی اضافه کرد که امروز ارگ جای تحمل و بحث های ملی است و ما این تحمل را پیدا کرده ایم که در رابطه به مسایل ملی خویش صحبت کنیم.
رئیس جمهور گفت : افغانستان در انحصار هیچکس نیست و به تمام ملت تعلق دارد و مسئله بنیادی ساختار قدرت را قانون اساسی ما حل کرده است.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما باور به برگزاری یک انتخابات شفاف و به وقت داریم، گفت که به نمایندگی از حکومت وحدت ملی بالای تمام اقشار سیاسی صدا می‌کنم که بخاطر برگزاری انتخابات شفاف با ما همکاری کنند.
وی با اشاره بر اینکه هیچ فردی در اینجا در پی تداوم قدرت نیست، گفت که مردم تصمیم خواهند گرفت که چه کسی را به خدمت‌ گاری شان انتخاب می‌کنند.
رئیس جمهور، شجاعت و فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را مورد ستایش قرارداده، گفت: همانگونه که در زمان تجاوز شوروی مردم به این باور نبودند که جهاد افغانستان پیروز می‌شود، پس از انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نیز این تصور وجود داشت که این نیروها توان دفاع و مقاومت را نخواهند داشت، اما دیدیم که چنین نشد و قربانی نیروهای امنیتی و دفاعی ما در سنگر و تعهد شان به بیرق و قانون اساسی کشور، مایۀ افتخار ماست.
رئیس جمهور از خانواده های شهدای جهاد مردم افغانستان تشکر کرد و ابراز امیدواری نمود که در ۲۴ ماه آینده تمام مهاجرین دوباره به کشور عودت کنند.
رئیس جمهور با تاکید گفت که افغانستان حق ملت‌ بودن را درسنگر جهاد کمایی کرد و ما را هیچ کسی حق ملت بودن را نبخشیده و نه هم موجودیت ملت ما نتیجه کدام موافقۀ بین المللی است، ما خود را ملت ساختیم و بالای آن افتخار می کنیم.
محمد اشرف غنی تصریح کرد : افغانستان وابسته و نوکر هیچ کسی شده نمی تواند، دولت ما مستقل است و منحیث یک دولت مستقل ایستادگی می کند. وی افزود: هدف این است که با تمام کشورهای منطقه و جهان به اتفاق و اتحاد بسر بریم.
رئیس جمهور گفت که ما برای کمایی کردن استقلال اقتصادی افغانستان و ایجاد شرایط صلح، رفاه و امنیت دوامدار، تمام انرژی خود را متمرکز می‌سازیم.
وی گفت که در نشست قریب الوقوع پروسۀ کابل، حکومت افغانستان طرح صلح خویش را پیشکش خواهد کرد و علمای کرام نیز در قطعنامه خود در رابطه به صلح تصریح کردند که صلح امر الهی، وجیبۀ دینی و ضرورت ملی است، اما صلحی که مقدمۀ یک جنگ وخیم منطقوی نباشد.
رئیس جمهور گفت : وظیفه اساسی ما ختم بحران های ۴۰ و ۱۰۰ سال اخیر است و ما این بحران ها را ایجاد نکرده ایم، بلکه برای ما به میراث مانده اند.
وی افزود: ما در شرایطی قرار داریم که امیدواریم آرزوهای ۴۰ سالۀ مردم افغانستان از نگاه سیاست خارجی، اقتدار ملی و آزادی عملی شده بتواند و در این مرحله به تمرکز نیاز است.
رئیس جمهور کشور در اخیر سخنانش گفت : زمان توقف کرده نمی تواند. اگر ما می خواهیم پیشرفت کنیم و مشکلات مردم را حل بسازیم، پس ضرور است که فیصله کنیم. این به معنی آن نیست که تصامیم را اتخاذ نکرده و فیصله نکنیم، زیرا امنیت، انتخابات، اقتصاد، مدیریت آب، برگشت مهاجرین و سایر مسایل عمده، نیاز به فیصله دارد.
در این مراسم قانونپوه سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور نیز صحبت کرده، گفت : ما پیروزی در عرصه جهاد را نتوانستیم با سیاست پیوند دهیم و از ثمرۀ جهاد استفاده مطلوب نماییم، کشور به عقب برگشت و آثار آن تا هنوز دامنگیر ملت ماست.
وی افزود که یکی از دلایل اصلی رهبران جهادی در آن زمان، نداشتن تصمیم بر انتخابات و تعیین نظام سیاسی بود. اما پس از طالبان، قانون اساسی به وجود آمد و ما یک دوره جدید نظام مردم‌سالار را تجربه می‌کنیم.
استاد دانش گفت : ما باید تمام  مشکلات  خود را درچارچوب قانون، در تفاهم  و از راه  معقول حل نماییم و هرنوع تصمیم‌گیری احساساتی و حزبی، کشور را به بحران می‌برد، زیرا دولت درگیر یک جنگ تحمیلی با تروریستان است.
در این مراسم داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در سخنرانی اش، جهاد را افتخار و ارزش مردم افغانستان دانسته، گفت که  جهاد در افغانستان تغییراتی را رونما نمود که نه تنها آزادی را برای مردم افغانستان آورد، بلکه الهامی بود برای آزادی کشورهای منطقه.
وی با اشاره بر اینکه جهاد افغانستان به یک گوشه و حزب سیاسی تعلق نداشت، گفت : ما باید در حفظ ارزش های جهاد تلاش نموده و به خانواده های شهدا و به وضعیت مهاجرین و بیجاشدگان توجه نمائیم و زمینۀ برگشت باعزت مهاجرین را فراهم کنیم.
داکتر عبدالله عبدالله تاکید کرد: نباید اجازه داده شود که به ارزش های جهاد توهین صورت گیرد و آنچه را که جهاد افغانستان ثابت ساخت، اصل پایدار برای تغییر می‌باشد.
گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی نیز در این مراسم صحبت کرده، گفت که ۲۶ دلو یکی از روزهای تاریخی و بزرگ است که در این روز، قشون سرخ شوروی با سرافگندگی و نا‌امیدی از افغانستان مجبور به اخراج شد. از شکست شوروی باید درس گرفت که هیچ کسی افغانستان را برای همیش اشغال کرده نمی تواند. وی افزود که جنگ کنونی افغانستان نیز مانند جنگ شوروی، برنده ندارد، پس همۀ ما باید بپذریم که راه حل بحران جاری، تداوم جنگ نیست.
حکمتیار خاطرنشان کرد : برای پایان دادن به جنگ باید آغوش خویش را به مخالفین باز کنیم و آنان را اطمینان دهیم که یک صلح پایدار امکان پذیر است. وی افزود: هدفم از مخالفین این است که به صلح باور دارند و از جنگ خسته و مجبور به گرفتن اسلحه شده اند و هدف من کسانی نیست که از خارج گماشته شده اند و به جنگ تاکید می کنند.
در اخیر این مراسم فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه نیز صحبت کرد و ضمن یادآوری از شجاعت و پایمردی ملت افغانستان در برابر قشون سرخ شوروی، بر منافع ملی کشور تاکید کرده، گفت که حکومت بر تطبیق قانون و فراهم نمودن زندگی آرام و مرفه به مردم مکلف است.
در این مراسم، برعلاوۀ رئیس‎ جمهورکشور، محمدسرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، سید ‎یوسف حلیم قاضی‎القضات و رئیس ستره محکمه، گلبدین حکمتیار و شمار دیگری از رهبران و شخصیت های جهادی و سیاسی، فرید حمیدی لوی‎څارنوال، انجنیر محمدخان معاون اول ریاست اجرائیه، فضل‌ هادی مسلمیار رئیس مشرانوجرگه، هیات اداری و شماری از اعضای مجلسین شورای ملی، شماری از وزرای کابینه، رئیس و تعدادی از اعضای شورای سراسری علمای افغانستان، مشاورین ریاست‌جمهوری، شماری از اعضای شورای عالی صلح و اعضای کوردیپلوماتیک کشورهای خارجی مقیم کابل و تعدادی از جنرلان و منسوبین قوای مسلح،  اشتراک داشتند.# نالان

کابل باختر 28 دلو
تورنجنرال دولت "وزیری" سخنگوی وزارت دفاع ملی میگوید که او به کارش همچنان ادامه میدهد و استعفی نداده است.
به گزارش آژانس باختر، اخیراً در شبکه های اجتماعی خبر به نشر رسیده که گویا، دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی استعفای خود را به وزیر دفاع ملی ارایه کرده است .
جنرال وزیری به آژانس باختر گفت که این خبر  کاملاً نادرست می باشد، و طبق معمول به کار خود ادامه می دهد. شوخک

کابل باختر/ 28/ دلو
اتاق جدید خبر ، خبرگزاری باختر امروز توسط پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ افتتاح شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، این اتاق که مجهز با وسایل تخنیکی عصری میباشد به هزینه بیشتر از چهارونیم میلیون افغانی در تعمیر سابق این خبرگزاری ساخته شده است .
مراسم افتتاح که به اشتراک فاضل سانچارکی معین امور نشرات روسا وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزار شد ، سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ در صحبت مختصر گفت که اتاق برای خبرگزاری باختر یک ضرورت مبرم بود .
پوهاند باوری آرزونمودکه با افتتاح این اتاق مشکلات درعرصه خبررسانی برطرف گردد.
او گفت : آژانس باختر ، اولین منبع خبررسانی درکشور بود و اکنون سعی میگردد تا این خبرگزاری اولین خبرگزاری باشد که اخبار دولتی  واطلاعات مربوط به آن را نشرکند.
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افتتاح اتاق خبررا گام نخست درراستای تجهیز این خبرگزاری با وسایل عصری دانست .
همچنان دراین مراسم ماری نبردآئین سرپرست خبرگزاری باختر نیز صحبت کرد و خواهان توجه بیشتر مقامات این خبرگزاری شد.
ختم/ علم

کابل باختر/ 28/ دلو
پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز با سفیر جمهوری مصر درکابل دیدار کرد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر ، درآغازاین دیدار سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ پیرامون روابط تاریخی میان افغانستان و مصر صحبت کرد و گفت که جمهوری مصر میتواند "تدریس علوم اسلامی، ترمیم آثار تاریخی و باستانی و اعطای بورس های تحصیلی برای کارمندان بخش باستان شناسی ، حفریات و رشد صنعت توریزم با افغانستان همکاری کند.
به گفته پوهاند باوری کشور مصر یکی از کشورهای  تاریخی جهان اسلام است وهمکاری مصر دربخش های فرهنگی با افغانستان دارای اهمیت میباشد .
درپایان این دیدار شهاب نصر سفیر مصر با ابراز همکاری کشورش دربخش های مختلف با وزارت اطلاعات وفرهنگ از سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ دعوت کرد تا در کنفرانس وزرای اطلاعات وفرهنگ جهان اسلام که درمصر برگزار میشود اشتراک کند.  ختم/ علم

کابل باختر 28 دلو
موسسات تحصیلات عالی در کشور وضیعت اسفبار داشته ٬بهبود امور کمی وکیفی این نهادها نیاز به مدیریت ونظارت داشته که باید دراین خصوص بیشتر مسوولیت پذیر باشند.
مفسرآژانس باختر مینگارد! موسسات تحصیلات عالی خصوصی در کشور وضعیت اسفبار دارد با آنکه این موسسات ٬از لحاظ کمی در کشور رشد قابل ملاحظه دارند وتوانسته اند که شماری زیادی از جوانان راکه به دلایلی جذب موسسات  تحصیلی دولتی ورسمی نشده اند تحت پوشش قرار دهد  مگر وضیعت  موسسات تحصیلات خصوصی  از لحاظ کیفی مشکلات معین وجدی خود را دارد.
مشکل دراین است که در بسیاری از این موسسات کار به اساس انگیزه مالی و منفعت طالبانه صورت میگیرد ضمناً و مشکل کادر علمی نیز یک چالش جدی است  این گونه  مشکلات  باعث شده تا کیفیت درس وتدریس پایان آید.
مشکل در موسسات خصوصی تا اندازه  جدی ومحسوس است که مسوولان در وزارت تحصیلات عالی خود به ان اعتراف میکنند.  چنانچه دوکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحیصلات عالی اخیرا" ضمن توزیع دیپلوم برای فارغان یک دانشگاه خصوصی در کابل اعتراف نمود که کیفیت درس وتدریس در موسسات تحصیلات عالی خصوصی قناعت بخش نیست او بر بهبود کیفیت تدریس دراین موسسات تاکید نمود .
مگر میشود که یک مقام مسول که خود مدیر واداره کننده موسسات تحصیلات عالی در کشور است ٬پالیسی میسازد ٬برنامه وپروگرام میدهد . به جای برنامه ریزی برای بهبود امور خود زبان به شکوه باز میکند .از وضعیت جاری در موسسات تحصیلات عالی خصوصی گلایه میدارد.؟
حرف مردم به آدرس اولیا امور این است برای تثبیت جایگاه موسسات تحصیلات عالی کشور بیشتر ومسولانه تر فکر کنند.
تحصیل حق هر شهروند کشور است وقانون اساسی بر آن صحه گذاشته است مگر با تاسف به دلیل کمبود ظرفیت بخش اعظمی از فارغان مکاتب از ادامه  تحصیل در موسسات تحصیلات عالی باز مانده اند با وجود چنین یک مشکل ٬برای ظرفیت سازی در موسسات تحصیلات عالی دولتی ٬کمتر برنامه ریزی شده وکمتر کار صورت گرفته وبر خلاف با تقلیدوالگوی برداری از کشور های بیرونی بخصوص کشور های غربی  که افغانستان از هر لحاظ با آنها در تفاوت قرار دارند به ایجاد وتشکیل موسسات تحصیلات عالی خصوصی توجه شد.
رشد موسسات تحصیلات عالی کار نیک است مگر نیاز به مدیریت واداره دارد
هستند موسسات که تنها برای در یافت منافع پولی فکر میکنند محتوای درسی آنها نهایت ضعیف وشیوه مدیدت درآن سوال بر انگیز است .
دانش آموزکه  در کانکور موسسات تحصیلات عالی دولتی ناکام میماند به  سادگی  جذب موسسات تحصیلات عالی خصوصی میشود  طب می خواند ویا در بخش فارمسی، اقتصاد وحقوق به تحصیل خود ادامه میدهد ناکامی و کامیابی هم معیاری ودر اخیر هم توقع دریافت دیپلوم را داشته انتظار دارد تا به عنوان یک کادر علمی در جامعه پذیرفته شود این یک مثال کوچک است در حالیکه مشکلات در موسسات تحصیلات عالی خصوصی ودولتی به مراتب پیشتر از آن است که گفته میشود.
از طرف دیگر اکثریت مطلق این موسسات یک نواخت عمل  میکنند  در حالیکه جامعه به افراد تحصیل کرده در همه بخش ها نیاز دارد مگر در موسسات خصوصی ما طب ، حقوق  اقتصاد  مضامین متحد المال اند  و برای بخش های تخنیکی و تخصصی چون وترنری  زراعت تخنیک ... که نیاز اولی اند کمتر بستر سازی شده است.
ظرفیت  وکیفیت  پائین آموزش در افغانستان سبب شده تا اسناد فراغت از موسسات تحصیلات عالی در کشور شامل هر دوبخش خصوصی ودولتی در میان کشور های بیرونی قابل اعتبار نباشد همه اینها میرساند که برای بهبود کیفیت درسی، محتوا وشکل در موسسات تحصیلات عالی کمتر کار شده است
این به رهبری وزارت تحصیلات عالی برمیگردد که وضعیت اسفبار کنونی را چگونه مدیریت  میکنند  تنها شکوه کردن کافی نیست مردم میگویند مسوول که کار در حیطه صلاحیت خود را نقد می نماید در حقیقت به سوی خود انگشت میگیرد.
پس وزارت تحصلات عالی برای بهبود امورباید  با یک بر نامه جامع ومدیریت کار داخل اقدام شود. متخصصین  امور تحصیلی وافراد اکادمیک به وزارت تحصیلات عالی  مشوره میدهند که باید در توزیع  دیپلوم به فارغان  موسسات تحصیلی خصوصی و یا دولتی عجله نکنند. باید آنها در زمان فراغت  امتحان دولتی را دور از نهاد تحصیلی خود تحت نظر یک هیئت مختلط سپری نمایند نظارت به شیوه  آموزش در این موسسات جدی تر گرددو در صدور جواز برای  فعالیت نهاد های تحصیلی خصوصی آنها از احتیاط و دقت بیشتر کار گرفته شود.  تحلیل  سیاسی    

میمنه 28 دلو باختر
چهار طالب مسلح دیشب در ولایت فاریاب کشته شدند.
عبدالکریم یورش سخنگوی قومندانی امنیه ولایت فاریاب به آژانس باختر گفت که این طالبان مسلح در درگیری با منسوبان امنیتی در منطقه یکه توت ولسوالی پشتونکوت آن ولایت کشته شدند.
یورش افزود که در این درگیری سه طالب مسلح دیگر زخم برداشتند.
یورش گفت که در این درگیری یک عضوخیزش های مردمی نیز به شهادت رسید
. طبق یک خبر دیگر، یک حلقه ماین کارگذاری شده هراس افگنان صبح امروز از منطقه دهندره ولسوالی پشتونکوت فاریاب کشف و خنثی شد. احمد نعیم (دوستی)

پل علم28  دلو باختر
برخی از باشندگان ولایت لوگر امروز بر ضد سیاست های پاکستان درقبال کشور ما مظاهره کردند و خواهان قطع رابطه با آن کشور شدند.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر ، ده ها تن از باشندگان ولایت لوگر که شعار های مرگ بر پاکستان و ما تولیدات آن کشور را نمی خواهیم را سر میدادند، از چوک شهدای شهر پل علم تا چوک آزادی به شکل اعتراضی راهپیمایی نمودند و بیرق آن کشور را نیز به آتش کشیدند و یک قطعنامه چهار ماده یی را نیز صادر نمودند.
فرهاد اکبری یکی از راه پیمایان گفت که هدف از تظاهرات مردم لوگر تقبیح کردن علمکرد کشور پاکستان با افغانستان است و مردم منبعد تولیدات آن کشور را نمی خواهند.
وی گفت که تظاهرکنند گان از دولت می خواهند تا روابطش را با پاکستان قطع کند.  احمد نعیم (دوستی)

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL