03 حوت 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

خودکفایی زراعتی قدم نخست توسعه و صنعتی شدن کشور است

خودکفایی زراعتی قدم نخست توسعه و صنعتی شدن کشور است

کابل باختر 3 حوت به سلسلۀ نظارت از روند کار وزارت‌خانه‌ها...

از روز زبان مادری گرامیداشت به عمل آمد

از روز زبان مادری گرامیداشت به عمل آمد

کابل باختر 3 حوت از روز جهانی زبان مادری امروز از...

رئیس جمهورغنی با شماری از سناتوران امریکایی دیدار کرد

رئیس جمهورغنی با شماری از سناتوران امریکایی دیدار کرد

کابل باختر 3 حوت محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 3 حوت
به سلسلۀ نظارت از روند کار وزارت‌خانه‌ها و نهادهای دولتی، امروز احمد ضیا مسعود نماینده فوق العاده رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب، به وزارت زراعت و آبیاری رفته و روند پیشرفت کار و عملی شدن برنامه‌های اصلاحی را در این وزارت، شخصا به بررسی گرفت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی نماینده فوق العاده رییس جمهور، به آژآنس باختر، در آغاز نماینده فوق العاده رییس جمهور، در صحبتی گفت که اکثریت مردم افغانستان مصروف کار کشاورزی اند و تولیدات کشاورزی در پهلوی صنعت، در هر کشوری به ویژه کشور ما که نیاز جدی به مواد اولیه داریم، اساسی است و رشد این بخش به صورت مستقیم بر زندگی مردم، تأثیر مثبت می‌گذارد.
همچنان نماینده فوق العاده رییس جمهور، علاوه کرد که نیاز است تا از نظر تولید مواد زراعتی به خودکفایی برسیم تا زمینۀ صنعتی شدن کشور مساعد شود، چون خودکفایی زراعتی قدم نخست توسعه و صنعتی شدن کشور است.
وی علاوه کرد که لازم است تا وزارت زراعت آمار دقیق از نیازمندی‌های مواد اولیه غذایی در کشور، با تفکیک مقدار تولید داخلی و واردات از جمله گندم، برنج، روغن تهیه نموده و طرحی را برای خود کفایی در این بخش، آماده سازد که ما بتوانیم در چند سال آینده به این هدف برسیم.
احمد ضیا مسعود گفت که وزارت زراعت باید اولویت های کاری خود را بخاطر تقویت زراعت کشور مشخص نماید و از آنان خواست تا برنامه های آینده شان را برای چگونگی خودکفایی تولید زراعتی ارائه کنند تا دورنمایی آینده اقتصادی خوبتر برای کشور ترسیم شود.
نماینده فوق العاده رییس جمهور، گزارش کاهش تولید محصولات زراعتی در سال 1395 و افزایش کشت کوکنار در کشور را نگران کننده خوانده، گفت که باید زراعت برای رشد تولید محصولات زراعتی برنامۀ دقیق و روشنی روی دست گیرد.
اسدالله ضمیر وزیر زراعت در مورد کاهش رشد زراعت کشور معلومات داده گفت که آمار کاهش در بخش تولید مواد زراعتی ناشی از آمارهای نادقیق گذشته است، چون در سال‌های گذشته معلومات بخش زراعت بر اساس تخمین و گمان بود؛ اما از دو سال به این سو وزارت زراعت تلاش کرده است تا راهبرد آمارگیری از همه بخش های تولید زراعت را، منظم و دقیق بسازد که از این پس آمارها دقیق خواهد بود.
وزیر زراعت در توضیح برنامه‌های عملی این وزارت گفت که ما در سال پیش رو، برنامه های توزیع تخم‌های اصلاح شده، جلوگیری از ضایعات گندم، ارائه ارقام دقیق زراعتی، رشد باغداری، ایجاد سردخانه‌ها، رشد مالداری،  تغییر نسل در مالداری را عملی می کنیم که رشد چشمگیری را در بخش زراعت به وجود خواهد آورد.
به گفتۀ وزیر زراعت، این وزارت در قسمت احیای جنگل‌های پسته و تولید زعفران نسبت به سال های قبلی دستاوردهای زیادی داشته است.

کابل باختر 3 حوت
از روز جهانی زبان مادری امروز از طرف وزارت اطلاعات وفرهنگ وهمکاری دفتر نمایندگی سازمان علمی و فرهنگی یونسکو درکابل تجلیل به عمل آمد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، در آغاز پیام محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان توسط ملالی شینواری مشاور امور اجتماعی رئیس جمهور خوانده شد.
درپیام  افهام وتفهیم از  وظایف مهم زبان دانسته شده و نیزبه  وظایف دیگر زبان اشاره شده است .
درپیام تصریح گردیده است که قانون اساسی افغانستان برای تمام اتباع کشور این حق را داده است که وظایف شان را به زبان مادری خود بیاموزند.
بعداً پوهنوال محمد رسول باوری معین فرهنگی وزارت ا طلاعات وفرهنگ صحبت کرد گفت که زبان مادری درجهان از اهمیت بلند برخوردار ا ست واین اهمیت سبب گردیده است تا از این روز در سراسر جهان تجلیل گردد.
به گفته وی هیچ زبانی بر زبان دیگر وهیچ انسانی به انسان دیگر برتری ندارد ، یک تعداد اشخاص می خواهند که با استفاده از زبان میان مردم بذر نفاق کنند .
او گفت که تنها با حفظ وحدت ملی می توان جلو این توطیه را گرفت.
بعداً عبدالرحمن رودوال ، اسدالله ولولجی ، زمان کلمانی ، فرید الله نوری و نور آغا شیندند وال ، پیرامون اهمیت زبان مادری به تفصیل صحبت کرده اند .
درپیان اشتراک کننده گان این  نشست قطعنامه ای را پیرامون گسترش وتوسعه  هرچه بیشتر آموزش به زبان های مادری درکشور درچند فقره صادر کردند.
محفل با اجرای کنسرت موسیقی محلی به زبان های مختلف ملی توسط هنرمندان ریاست موسیقی وزارت اطلاعات وفرهنگ پایان یافت.

کابل باختر 3 حوت
محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، امروز با تعدادی از سناتوران امریکایی دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر: در این دیدار که در ارگ انجام شد، رئیس جمهور کشور از حمایت سناتوران امریکایی و همچنان همکاری های دولت ایالات متحدۀ امریکا در بخش های مختلف با افغانستان، تشکر کرد.
دوطرف روی موضوعات مختلف به ویژه مسایل امنیتی، اقتصادی، سرمایه گذاری و معارف صحبت و تبادل نظر کردند.
این سناتوران امریکایی که برای چندمین بار به افغانستان سفر نموده‌اند، گفتند: "در این سفر ما شاهد پیشرفت های خوب افغانستان در عرصه های مختلف می باشیم و اقدامات انجام شدۀ حکومت افغانستان در همه بخش ها قابل ستایش می باشد."
در این دیدار داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی، احمدنادر نادری مشاور ارشد رئیس جمهور در امور روابط عامه و استراتیژیک، فرخنده زهرا نادری مشاور رئیس جمهور در امور ملل متحد و عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی ادارۀ امور نیز حضور داشتند.

شهرقندهار3 حوت باختر
جنرال عبدالرازق قوماندان پولیس ولایت قندهار درواکنش به تحرکات اخیر مرزی پاکستان به نیروهای تحت امرش دستور آماده باش داده است.
جنرال رازق که همچنان به عنوان قوماندان  کل پولیس در جنوب کشور کار می کند ، به نیروهای امنیتی ازجمله نیروی مرزی دستور داده تا هر گونه تحرکات مرزبانان پاکستان در نوار دیورند را پاسخ دهند.
نظامیان پاکستانی دراین اواخر دست به یک رشته تحرکات در نوار دیورند زده اند.
حمله های راکتی و توپ خانه یی یکی ازاین اقدامات بوده است.
از سویی هم دربرخی نقاط نوار دیورند گزارش شده که نیروهای مرزی پاکستان در بخش هایی ازخاک کشور اقدام به ساخت تاسیسات نظامی کرده اند.
با این حال مقامات نظامی کشور در واکنش به این تحرکات گفته اند که به هرگونه تحرکات پاسخ خواهند داد.
وزارت خارجه کشور درواکنش به اوج گیری راکت پراکنی و نیز تحرکات مرزی از سوی مرزبانان پاکستان، سفیر این کشور در کابل را فراخواند و مراتب اعتراض افغانستان دراین زمینه را ابراز کرد.

سه شنبه ، 3 حوت 1395 ، 12:31

مجازات دو متهم به ترویج پول جعلی

شهرهرات 3 حوت باختر
دو تن به اتهام ترویج پول جعلی از سوی دیوان امنیت عامه محکمه  استیناف ولایت هرات پنج سال محکوم به مجازات شدند.
متهمان درجلسه قضایی علنی که  تحت ریاست قضاوتمند سید یوسف خالد رئیس دیوان امنیت عامه محکمه استیناف ولایت هرات برگزار شد، محاکمه شدند.
این دو تن که در رابطه با قضیه پول جعلی گرفتار گردیده و بعد از تکمیل تحقیقات مطابق  حکم دیوان ابتدایی محکمه شهری هرات محکوم شده بوند  یک تن به پنج سال و شش ماه و دیگری به شش ماه حبس تنفیذی محکوم  به مجازات شدند.
در اخیر حق تمیز طلبی محکومان فوق مطابق قانون محفوظ می باشد.

شهرهرات 3 حوت باختر
عملیات خالد به هدف  از بین بردن تروریستان درولایت هرات پلان گذاری شد.
این عملیات ازسوی رهبری قول اردوی ظفر به هدف سرعت بخشیدن تحرکات وعملیاتها مطابق پلان آینده سال1396 تحت نام خالد درساحاتی که حضورتروریستان  متصوراست پلان گذاری شده است.
بریدجنرال ارکانحرب امان الله (مبین)قوماندان  قول اردوی 207 ظفر میگوید : ارزیابی ها نشان میدهد که  وضعیت تحت کنترول نیروهای دفاعی می باشد ولی ایجاب مینماید بخاطر توسعه و انکشاف امنیت، حفظ وضعیت موجوده، حمایت ادارات سکتوری، تدابیرقوی پیشگیرانه اجرا شود.
او، اجرای پلان های عملیاتی آینده، تعبیه استعمال قوتها بادرنظرداشت راپورهای کشفی و استخباراتی درفصل بهاروتابستان را به هدف خنثی ساختن  پلان های خصمانه دشمن یک نیاز دانست.
جنرال مگنیتی قوماندان آیساف زون غرب نیز از این عملیات حمایت کرد و گفت:  قوماندانی آیساف زون غرب مطابق به تعهدات و تقاضای دولت افغانستان  مصمم به حمایت قاطع از نیروهای امنیتی در بخشهای تعلیم و تربیه و مشوره دهی وعملیاتهای محاربوی هستند .

کابل باختر 3 حوت
تفاهمنامه افتتاح کار دیزاین انجنیری پروژۀ تاپی در حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز از سوی عبدالقیوم رشید سرپرست کمپنی افغان گاز  و ستیفن رئیس کمپنی "آی ال اف" به امضا رسید.  
به اساس معلومات دفتر سخنگوی رییس جمهور به آژانس باختر، در مراسمی که به همین منظور در ارگ انجام شد، در آن حاجی محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه، فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه، شماری از مشاوران ریاست جمهوری، برخی اعضای کابینه، سفرای کشورهای ترکمنستان، پاکستان و هند مقیم افغانستان، رئیس عامل شرکت تاپی لمتد، حضور داشتند.
ابتدا داکتر محمد همایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربناها گفت: جای خرسندی است که برای تکمیل شدن پروژۀ ملی و منطقه یی یک گام مهم بر میداریم و تفاهم آغاز کار تاپی بخش افغانستان را امضا می نماییم.
داکتر محمدهمایون قیومی افزود، این پروژه تنها پایپ لاین گاز نیست بلکه برای انتقال فایبر نوری یک دهلیز اقتصادی می باشد که ترکمنستان، افغانستان، هند و پاکستان را با هم وصل می سازد و این کشورها را به اروپا ارتباط میدهد.
قیومی، از رئیس جمهور غنی و رئیس جمهوری ترکمنستان تشکر کرد که به نیت پیشرفت و ثبات افغانستان و منطقه پروژه تاپی را افتتاح نمودند. وی گفت، پروژۀ تاپی برای مردم به ویژه کسانیکه از ولایات شان عبور میکند، زمینه های کار را فراهم می نماید.
داکتر قیومی علاوه کرد : امروز برای همۀ افغانها روز خاص و افتخار است که از برکت توجه و دیدگاه رئیس جمهورغنی، برای تکمیل شدن این پروژۀ بزرگ، گام ارزندۀ برمیداریم.
در این مراسم، غزال حبیب یار سرپرست وزارت معادن و پترولیم گفت که پروژۀ تاپی به ارزش ۴,۷ میلیون دالر امریکایی طی دو مرحله تکمیل خواهد شد که برای افغانستان و منطقه از نگاه اقتصادی و اجتماعی از اهمیت فراوان برخوردار می باشد.
حبیب یار گفت، مرحلۀ نخست پروژۀ پایب لاین گاز تاپی، تنظیم امنیت پروژه، موافقتنامه ها، طرح و دیزاین، مطالعات محیط زیستی و اجتماعی، ماین پاکی، سروی جزییات مسیر پایپ لاین گاز و استملاک زمین در مدت یک سال تکمیل میگردد.
وی خاطر نشان کرد که مرحلۀ دوم پروژۀ تاپی که سه سال را دربر خواهد گرفت، تطبیق اساسی و عملی پروژه مذکور می باشد. او علاوه کرد، پایپ لاین گاز تاپی که ۱۷۳۵ کیلومتر طول دارد، ظرفیت انتقال ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز را در یک سال دارا می باشد که از ترکمنستان آغاز می شود و از مسیر هرات، فراه، هلمند، نیمروز و سپین بولدک به پاکستان و هند امتداد میابد.
سرپرست وزارت معادن اضافه کرد که از طریق ترانزیت پروژۀ پایپ لاین گاز تاپی، سالانه ۴۰۰ میلیون دالر افغانستان عاید خواهد کرد. وی افزود که این پروژه، افغانستان را به مرکز ترانزیت آُسیای میانه مبدل خواهد نمود و دهلیز مهم اقتصادی افغانستان خواهد بود، زیرا در مسیر تاپی، برخی پروژه های دیگر مانند انتقال برق، احداث خط آهن، تأسیس پارک های صنعتی و انتقال فایبر نوری درنظر است.
او همچنان گفت، حکومت افغانستان برای آمادگی جهت تطبیق پروژۀ پایپ لاین گاز تاپی با وزارت ها و اداراتی که مستقیم و غیر مستقیم در تطبیق این پروژه شامل می باشند، بحث ها را آغاز کرده است.  
مراد امانوف رئیس عامل شرکت احداث پروژۀ تاپی طی سخنانی از  توجه رئیس جمهور غنی در خصوص زمینه سازی پیشرفت کار پروژۀ تاپی قدردانی کرد. وی گفت، پروژۀ تاپی برای رئیس جمهور ترکمنستان نیز از اهمیت خاص برخوردار می باشد.
وی علاوه کرد که پروژه تاپی یکی از پروژه ها و دهلیزهای بزرگ اقتصادی در منطقه می باشد که باعث رشد و توسعه اقتصادی در عرصه های مختلف و ثبات اجتماعی خواهد شد.
امانوف خاطرنشان کرد که کارهای مقدماتی و اسناد انجنیری پروژۀ تاپی انجام شده و کشورهای دخیل در این پروژه به ویژه ترکمنستان، متعهد بر تطبیق و تکمیل پروژه تاپی می باشند.
وی همچنان گفت که شرکت های زیاد ملی و بین المللی علاقمندی زیادی برای سهم در تطبیق پروژه تاپی نشان داده اند. مراد امانوف افزود، هدف پروژه تاپی این است که ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان، وارد افغانستان و از طریق پاکستان به هند انتقال گردد.
او اظهارداشت که در بخش مالی پروژۀ تاپی در حال مشوره هستیم تا ارزیابی های همه جانبه انجام شود و مشکلات آینده نیز پیش بینی گردد. امانوف اضافه کرد که باید آگاهی مردم نسبت به مزایای این پروژه افزایش یابد تا همه به اهمیت آن پی ببرند.

شهرفراه 3 حوت باختر
حدود شش صد تن  از سربازان جدید اردوی ملی درولایت هرات بعدازفراگیری مهارت های مسلکی سوگند وفاداری بجای آوردند.
دگروال محمد یوسف( وردک )قوماندان مرکز تعلیمی قول اردوی ظفر میگوید: این افراد زیرنظرمربیان ورزیده داخلی آموزش دیده اند.
قوماندان قول اردوی ظفر نیز از تقویت روز افزون نیروهای امنیتی و دفاعی ابراز خرسندی نمود و گفت: شما سربازان عزیز که زیر نظر مجرب ترین استادان آموزش دیده اید، مکلف هستید تا خدمت صادقانه زیر بیرق، اطاعت پذیری از اوامر آمرین، احترام به مردم افغانستان ورعایت و تطبیق احکام دین مبین اسلام را جدا مدنظربگیرید و منحیث محافظین صلح، وظایف بی نهایت سنگین را انجام دهید.
در سال روان این سومین کندک تعلیمی میباشد که شاملین آن از مرکز تعلیمی قول اردوی ظفر فارغ و جذب صفوف نیروهای اردوی ملی میشوند.
از ایجاد مرکز تعلیمی ساحوی هرات تا اکنون این سی و چهارمین  کندک است که سربازان در آن مهارت های نظامی را فرا می گیرند.

کابل باختر 3 حوت
ایتالیا چهار ملیون یورو در بخش صحت به ا فغانستان کمک می کند.
این کمک به هدف کاهش میزان مرگ ومیر مادران ونوزادان درکشور صورت می گیرد.
به گزارش آژانس باختر، تفاهمنامه کمک یاد شده امروز میان اکلیل حکیمی وزیر مالیه ، داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه و روبرتو کانتون سفیر ایتالیا درکابل به امضاء رسید.
وزیر مالیه حین امضای تفاهمنامه از دولت ایتالیا ومردم آن کشور به خاطر کمک های دوام دار شان دربخش های صحت ، معارف ، زیربنا و امنیت افغانستان ابراز تشکر کرد.
همچنان وزیر صحت عامه درکنار قدردانی از حکومت ایتالیا خاطر نشان کرد که از این کمک برای تقویت انستیتوت های صحی ، بازسازی وتجهیز بخش جراحی شفاخانه صحت طفل اندراگاندی ایجاد بخش های ولادی در شماری از شفاخانه وراه اندازی برنامه های آموزشی استفاده می شود.
سفیر ایتالیا حمایت از بخش صحت مردم افغانستان را در اولویت کمک های کشورش بیان کرد وبه تداوم همکاری های کشورش با افغانستان تاکید ورزید.

کابل باختر 3 حوت
وزارت تحصیلات عالی
  به اطلاع تمام داوطلبان امتحان کانکور(فارغان صنوف دوازدهم عمومی ومتفرقه )لیسه های معارف شهر وولایت کابل رسانیده می شود که به روز های تعیین شده جهت ثبت معلومات بایومتریک درپوهنتون پولی تخنیک کابل حاضرباشند.
لیسه های شهرک صفا، ابوذرغفاری، استاد خلیل الله خلیلی، سردارمحمد داود خان، به روزچهارشنبه 4 حوت سالروان  صرف برای یک روز  ساعت (1 ) بعدازظهر.
لیسه های ولسوالی بگرامی به روز پنجشنبه  5 حوت سالروان صرف برای یک روز بعد از ساعت (1) بعدازظهر.
داوطلبان لیسه های متذکره به خاطر تطبیق معلومات بایومتریک به پوهنتون پولی تخنیک کابل به وقت و روز تعیین شده مراجعه نمایند.
همینگونه داوطلبانی که به خاطر ثبت معلومات بایومتریک حاضر نشوند، شامل امتحان کانکور شده نمی توانند و متباقی لیسه ها بعداً اعلان  می گردد.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL