07 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هفت مرد به ظن جرایم جنایی در کندز بازداشت شدند

هفت مرد به ظن جرایم جنایی در کندز بازداشت شدند

کندز/7عقرب/باختر پولیس کندز هفت مرد را به ظن جرایم جنایی در...

پنج طالب مسلح در انفجار ماینی در کندز کشته شدند

پنج طالب مسلح در انفجار ماینی در کندز کشته شدند

کندز/7عقرب/باختر پنج طالب مسلح در انفجار ماینی در شهر کندز دیروز...

برای 700 دانش آموزمکتب های دخترانه در کاپیسا بسته های صحی توزیع شد

محمود راقی / 7 عقرب / باختر اداره سره میاشت برای...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

کابل باختر ۲۹ سنبله
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان شام روز گذشته با سیاستمداران و بزرگان خیبر پښتونخوا، کویته و افغانان مقیم خارج، که در کنفرانس جهانی "امن افغان"، اشتراک کرده بودند، در قصر دلگشا دیدار کرد.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر خبر داد٬ ابتدا، عطاالله خان حیران و اسفندیار ولی خان رهبر حزب نشنل عوامی در مورد این کنفرانس جهانی دو روزۀ و بحث های انجام شده در کمیته های مختلف این کنفرانس در رابطه به عوامل جنگ، از بین بردن عوامل جنگ و تامین صلح، به محمد اشرف غنی معلومات دادند.
اسنفدیار ولی خان با تاکید گفت که مذاکرات صلح باید به مالکیت دولت افغانستان انجام شود. وی از تلاش های محمد اشرف غنی رییس جمهوری در عرصه صلح، قدردانی کرد.
رییس جمهوری هنگام خوش آمدید به مهمانان ، گفت که جنگ حد و حدود ندارد، چون این جنگ تحمیلی مردمان هر دو سوی خط دیورند را متضرر کرده است، به شمول زنان و کودکان، بزرگان نیز در این جنگ قربانی شده اند و هنوز هم، همه روزه قربانی می دهیم.
رییس جمهوری کشور گفت که جنگ جاری مانع اصلی ثبات، رفاه و انکشاف است، پس مردمان هردو سوی خط دیورند باید به خاطر تامین صلح باعزت و پایدار به این جنگ و بحران نقطه پایان بگذارند.
رییس جمهوری  گفت که در جریان سفر اخیرش به اسلام آباد، برای مقامات پاکستانی گفته است  که اگر می خواهند پاکستان را از فقر، کمبود انرژی و مشکلات دیگر نجات دهند، پس باید با افغانستان دست دوستی صادقانه بدهند و در این بخش تعهدات شان را به عمل مبدل کنند.
رییس جمهور کشور افزود که آثار نویسندگان پشتو، محققان و دانشمندان آن سوی خط دیورند در افغانستان به چاپ می رسد و در اختیار مردم قرار می گیرد. وی افزود که آغوش برادری ما برای همیشه باز است و برای حل مشکلات فعلی باید باهم دست به کار شویم، زیرا صلح برای همۀ ما یک خواست مهم و یک اولویت است.# عبدالخالق
‏3:20:11 ب.ظ

شبرغان 29 سنبله باختر
شاهراه شبرغان – مزارشریف امروز به روی ترافیک دو باره باز شد.
سمونیارعبدالواحد وجدان، قومندان امنیه جوزجان به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که این شاهراه در عملیات مشترک منسوبان امنیت ملی، پولیس ملی، اردوی ملی و قطعه نظامیان کوماندو که از چهار روز به این سو در مسیر این شاهراه آغاز شده بود، از وجود دشمن پاک سازی شد و به روی ترافیک باز شد.
وی افزود که در این عملیات سه طالب مسلح کشته شدند و یازده طالب مسلح دیگر زخم برداشتند.
وی علاوه کرد که طالبان قبل بر این با افراز پاسگاه های بازرسی در منطقه شاهمیرزای ولسوالی خانقاه جوزجان از وسایط باربری اخاذی می کردند.
قومندان امنیه جوزجان گفت که با پاکسازی این شاهراه کار ایجاد پاسگاه های امنیتی در این مسیر آغاز شده است.
از شاهراه شبرغان – مزارشریف از یک ماه به این سو به نسبت تهدیدهای طالبان مردم به راحتی رفت و آمد نمی توانستند. احمد نعیم دوستی

کابل  باختر ٢٩ سنبله
پوليس فراه شب گذشته يك تروريست طالب را كه چندي قبل يك سرباز پوليس را به شهادت رسانيده بود، از ناحيه سوم مركز آن ولايت بازداشت كرد.
دفتر مطبوعاتی وزارت داخله می گوید٬ اين فرد زماني از سوي پوليس مبارزه با تروريزم قومانداني امنيه فراه بازداشت گرديد كه مي خواست يك افسر ديگر پوليس را نيز در مركز آن ولايت ترورکند. صائم

 کابل  باختر٢٩ سنبله
دو تن به اتهام همکاری با شبکه های هراس افگن از شهر کابل بازداشت شدند.
دفتر مطبوعاتی وزارت داخله امروز با نشر خبرنامه یی گفته است که نيروهاي قطعات خاص پوليس شب گذشته در نتيجه عملياتي دو تن را به ظن داشتن ارتباط با گروه تروريستي طالبان از مربوطات حوزه هفتم شهر كابل بازداشت كردند.
همچنان در يك عمليات ديگر پولیس اين نيروها که شب گذشته در ولسوالي ارغستان قندهار راه اندازی شد، ٦ تن به اتهام همكاري با هراس افگنان از مربوطات آن ولسوالي بازداشت شدند. صائم

???? ، 29 ????? 1398 ، 05:46

تبصره

کابل   باختر   ۲۹    سنبله
زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در حالی نزدیک شدن است مگر چالش های امنیتی موجود است و مردم از این ناحیه نگران اند.
مفسرآژانس باختر می نگارد: تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کشور٬تنهایک هفته دیگر باقی مانده است . مسوولان کمیسیون  مستقل انتخابات با آن که می گویند آمادگی ها برای برگزاری انتخابات نهایی شده است مگر نگرانی های شان را درباره  چالش های امنیتی هم بیان داشته اند.
حوا علم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات در تازه ترین اظهاراتش گفته است که ما برای برگزاری انتخابات آمادگی کامل داریم ٬ مگرنگرانی های امنیتی موجود است.
تنها مسوولان کمیسیون های انتخاباتی نیستند که ازچالش های امنیتی در برابر روند انتخابات سخن می گویند.
وقایع اسفبار تروریستی که در روز های اخیر در کابل ٬پروان٬ننگرهار وزابل اتفاق افتاد و جان شماری از هموطنان ما را گرفت نمایانگر آن است که روند انتخابات با چالش های جدی مواجه است .
طالبان تهدید کرده اند که روند انتخابات را اخلال می کنند آنان با سازماندهی حمله های اخیر هراس افگنانی در روز های اخیر نشان دادند که در این تهدید شان جدی  اند.
طالبان با تشدید فعالیت های خشن و تند شان٬تلاش دارند تا از مسیر وحشت و دهشت ٬ در روند سیاسی برای خود بستر سازی کنند. مگر می شود با وحشت و دهشت ٬راه را برای مشارکت سیاسی باز کرد؟ و می شود با پا گذاشتن روی خون هموطنان خود٬خود را حاکم سرنوشت مردم کرد؟
طالبان با تشدید فعالیت های هراس افگنانه٬خشونت وتحجرزندگی را بر مردم ما دشوار کرده اند٬راهکار و روشی را که طالبان اختیار کرده اند در تضاد با ارزش های انسانی و منافع مردم افغانستان است.
مردم را باور براین است که تهدید طالبان نشان‌ دهنده بی‌توجهی  این گروه به زندگی انسان‌ها است.در حالی که مردم افغانستان از حقوق وآزادی های مدنی وسیاسی برخورداراند و این حقوق را قانون اساسی برای آنان داده است و باید احترام شود. اشتراک در انتخابات و تعیین اولی‌الامر از طریق رای مستقیم، حق شرعی و قانونی مردم افغانستان است که طالبان باید آن را درک کنند.
پس ایستادگی طالبان در برابر انتخابات ایستادگی در برابر مردم و تخطی از دساتیر دینی وبی ارزش خواندن اندیشه واراده مردم افغانستان است که هرگز برای مردم ما قابل قبول نیست 
مردم انتظار دارند تا مسوولان نظام از غیرنظامیان و شهروندان کشوردر طول روند  انتخاباتی محافظت کنند.
مسوولان نهاد های دفاعی و امنیتی تاکید دارند که آنان در برابرزورگویی و برنامه های ددمنشانه طالبان ایستاده اند  و با برنامه ریزی عملیات های تصفیه یی در بخش های مختلف کشور تلاش دارند تا زون فعالیت شان را گسترش دهند٬ سطح تهدید های بلند امنیتی را کاهش دهند و مراکز بیشتر رای دهی را باز کنند وهمچنان از شهروندان و غیر نظامیان در جریان برنامه های انتخاباتی حمایت کنند.
این مسوولان تاکید دارند که انتخابات یک روند ملی و سرنوشت ساز است  و اجازه نمی دهند تا مختل شود ویا سبوتاژ شود.
برای طالبان بهتر آن است که به جای زورگویی و وحشت آفرینی٬ بخت خودرا درآرا و اراده مردم آزمایش کنند. به رای و نظر مردم مراجعه کنند و دریابند که چقدر در جامعه افغانی جا دارند و چقدراز حمایت مردم برخوردار اند.
دولت افغانستان انتخابات را حق قانونی مردم می داند به حمایت خود از مردم ونتایج انتخابات تاکید دارد و از تمامی جریان های سیاسی به شمول طالبان می خواهد تا قدرت ونفوذ مردمی شان را ازبرنامه های ملی نظیر انتخابات نشان دهند در حالی که ایستادگی در برابر برنامه های ملی و تعهد برای اخلال آن٬ترس از محاسبه مردم است و باتاسف این ترس در وجود طالبان دیده می شود.
ختم /تحلیل سیاسی

واشنگتن – بی بی سی – 29 سنبله - باختر
امریکا دو عضو هیئت نمایندگی کیوبا در سازمان ملل متحد را اخراج کرده است.
وزارت امور خارجه امریکا با انتشار بیانیه یی اعلام کرد که به اطلاع وزارت امور خارجه کیوبا رساند که خواهان خروج فوری دو دیپلمات این کشور "به خاطر سوء استفاده از مزایای اقامت دیپلماتیک و تلاش برای انجام عملیات نفوذ در امریکاست."
علاوه بر اخراج این دو دیپلمات که به نام و سمت آنان در این بیانیه اشاره نشده است، وزارت خارجه امریکا تاکید کرده است که از این پس تردد سایر اعضای هیئت نمایندگی کیوبا نزد سازمان ملل متحد، به منطقه منهتن در نیویارک محدود خواهد بود.
مورگان اورتاگس، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در تویتر نوشت: امریکا با هر اقدامی که علیه امنیت ملی این کشور باشد، با جدیت برخورد خواهد کرد.
این اقدام در آستانه برگزاری هفتاد و چهارمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک ،صورت می گیرد.#  بابک

واشنگتن – صدای امریکا – 29 سنبله - باختر
در حالی که تنش‌ها بر سر حملات راکتی به تاسیسات نفتی عربستان  بیشتر شده است، مایک پمپیو، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا گفته است که کشورش از "حق عربستان  برای دفاع از خود" حمایت می‌کند.
پمپیو در جریان سفر به عربستان  و پس از دیدار با مقامات این کشور، این پیام را در صفحه تویتر خود منتشر کرد. او هم‌چنین حمله به تاسیسات نفتی عربستان  را یک "اقدام جنگی" توصیف کرد.
وزیر خارجه امریکا در تویتر خود نوشته است: "امریکا در کنار عربستان  قرار دارد و از حقش برای دفاع از خود حمایت می‌کند. رفتارهای تهدیدآمیز رژیم ایران تحمل نخواهد شد."
روز گذشته، مقامات عربستان بقایای میزائیلی را که با آن به تاسیسات نفتی حمله شده بود به خبرنگاران نشان دادند و گفتند که سایر شواهد نیز نشان می‌دهد که این حمله "بی هیچ تردیدی با حمایت ایران انجام شده است."
ایران که دست داشتن در این حملات را تکذیب کرده است، به امریکا هشدار داد که اگر مورد حمله قرار بگیرد، به شکل فوری به آن جواب خواهد داد.
#  بابک

دهلی جدید – 2دای امریکا – 29 سنبله - باختر
هند در سال ۲۰۱۹ در صدر کشورهایی قرار گرفت که بیشترین شمار مهاجر را به کشورهای دیگر داشته است.
ادارۀ اقتصاد و امور اجتماعی سازمان ملل متحد با نشر گزارشی گفته است که در سال ۲۰۱۹ شمار افرادی که از هند به کشورهای دیگر مهاجر شده اند٬ به ۱۷ میلیون نفر رسیده است.
بر اساس این گزارش، جمعیت مهاجر در سال ۲۰۱۹ در سرتاسر جهان به ۲۷۲ میلیون نفر رسیده است و در مقایسه با سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۱۶ میلیون نفر افزایش یافته است.
مکسیکو با حدود ۱۲ میلیون شهروند مهاجر، پس از هند در جایگاه دوم و چین با ۱۱ میلیون جمعیت مهاجر در جایگاه سوم قرار گرفته است.
در گزارش سازمان ملل متحد، افغانستان پس از روسیه(۱۰ میلیون)، سوریه (۸ میلیون)، بنگله‌دیش، پاکستان، اوکراین و فلیپین از رهگذر مهاجرت در سال ۲۰۱۹ در جایگاه دهم قرار گرفته است.
با اینحال، بربنیاد این گزارش ۵.۱۵ میلیون مهاجر در سال ۲۰۱۹ از کشورهای دیگر وارد هند شده اند.
ایالات متحدۀ امریکا با میزبانی از ۵۱ میلیون نفر از جمعیت مهاجر جهان در صدر کشورهایی قرار گرفته است که بیشترین جمعیت مهاجر را میزبانی می‌کنند.
#  بابک

واشنگتن – صدای امریکا – 29 سنبله - باختر
وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا گفته است که حکومت افغانستان نتوانسته است کمک‌های مالی امریکا را مدیریت کند و به دلیل عدم شفافیت، در حدود ۱۰۰ میلیون دالر که برای یک پروژه مشخص در افغانستان در نظر گرفته شده بود، دوباره به وزارت مالیه امریکا برگردانده خواهد شد.
مایک پمپیو دیروز گفت: "به دلیل فساد مشخص در حکومت افغانستان و عدم مدیریت مالی، حکومت امریکا در حدود ۱۰۰ میلیون دالر را که به هدف ایجاد یک پروژه بزرگ زیر بنای انرژی در نظر گرفته شده بود، دوباره به وزارت مالیه امریکا بر می‌گرداند."
وزیر امورخارجۀ امریکا همچنان گفت است که ۶۰ میلیون دالر دیگر معاونت پلان شده به افغانستان را نیز به دلیل عدم شفافیت، نگه خواهد داشت.
با آنهم،  پمپیو گفته است که امریکا پروژه زیربنایی در افغانستان را تکمیل خواهد کرد اما پول آنرا با استفاده از بودجه احتیاطی خواهد پرداخت.
وزیر امورخارجۀ امریکا گفت که افغانستان قادر نشده است منابعی را که از جانب حکومت  امریکا فراهم می شود، به گونه شفاف مدیریت کند.
#  بابک

واشنگتن – صدای امریکا – 29 سنبله - باختر
کمیته روابط خارجی کانگرس امریکا، یک روز قبل از برگزاری نشست استماعیۀ زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان، اعلام کرد که این نشست به شکل محرم و پشت درهای بسته برگزار خواهد شد.
قرار بود این استماعیه، در حضور اعضای کمیته روابط خارجی کانگرس به شکل علنی برگزار شود.
ایلیوت انگل، رییس این کمیته با نشر اعلامیه‌ یی گفته است: "اگرچه ترجیح می‌دادم که از  خلیلزاد در یک جلسۀ علنی بشنویم، اما خرسندم که اعضای کمیته بلاخره فرصت خواهند یافت تا به سوال‌هایشان راجع به برنامۀ صلح (افغانستان) جواب داده شود."
مقامات در مورد تصمیم به سری شدن این نشست جزئیاتی نداده اند.
پیش از این، چندین بار اعضای دموکرات مجلس نمایندگان امریکا خواستار پاسخ‌دهی خلیلزاد راجع به مذاکرات او با گروه طالبان شده بودند، اما وزارت امورخارجه امریکا این تقاضاها را نادیده گرفته بود.
#  بابک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL