23 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

از روز جهانی مبارزه با بیماری شکر تجلیل به عمل آمد

کابل/ 23 عقرب /باختر وزارت صحت‌عامه ،از روز جهانی مبارزه با...

میرانوکلی ولسوالی اچین ازوجود افراد داعش پاکسازی شد

شهرجلال آباد/ ۲۳ عقرب/ باختر ساحه ستراتیژیک میرانو کلی در ننگرهار...

یک صدوبیست ودوملیون افغانی عاید بیست ودو روزه گمرک تورخم

شهرجلال آباد/ ۲۳ عقرب/ باختر گمرک تورخم درننگرهار درشرق کشور دربیست...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل/ ۲۳عقرب / باختر
رویداد اخیر تروریستی در کابل و اخبار منتشرشده از میادین جنگ در کشور بیان کننده این واقعیت است که طالبان هیچ نشانی ویا اراده یی برای صلح ندارند و مثل همیشه٬ می کشند، خون می ریزند و ویران می کنند .
مفسرآژانس باختر می نگارد: روز گذشته کابل شاهد یک رویداد تروریستی دیگر بود٬ انفجار یک موتر بمب در یک ساحه مسکونی در ناحیه پانزدهم شهر کابل ٬به قیمت جان دوازده تن از هموطنان ما تمام شد و شماری هم جراحت برداشتند.
درد ناک تر این که ٬یک خانواده چهار نفری دراین رویداد٬ متلاشی شد دو فرزند این خانواده  که کودکان ۱۲ و ۷ ساله بودندبه شهادت رسیدند و پدر شان با قطع شدن یک دست و یک پا برای همیشه معیوب شد.
در این حادثه بیشترین آسیب به کودکان وارد شد نو نهالان که روانه مکتب بودند بی خبر از آن که دیو وحشت و ترور در انتظار آنان است که امید و تخیل کودکانه شان را پرپر کند.
طالبان با ارتکاب جنایت اخیر شان بار دیگر٬ثابت کردند که تلاش دارند که افغانستان را گورستان کودکان٬ و گورستان استعداد ها کنند زیرا در جریان سال جاری٬ آنان بیشترین تمرکز بر کودکان کرده اند و بار ها آنان  راهدف قرار داده اند.
اگرطالبان دیروز٬ دنیا ٬حدیث و مصطفی کوچک را به مرگ کشاند وآنان را با رویا شریفانه و کودکانه شان روانه دیار ابدیت کردند٬ چند روز قبل از آن ٬نه کودک دیگر را در درقد تخار با گذاشتن ماین در مسیر مکتب شان٬ به شهادت رساندند٬ در ماه سرطان در پی انفجاری در ساحه پل محمود خان کابل چند دانش آموز یک مکتب به شهادت رسیدند و ۵۱ شاگرد دیگر این مکتب جراحت برداشتند٬ در همین ماه در شهرغزنی در پی انفجاری یک موتر بمب در نزدیکی یک مکتب٬ ۳۵ شاگرد این مکتب کشته و یازخمی شدند.
آنچه گفته شد شمهء از ده ها جنایتی است که در طول سال روان در کشور رخ داده است و در آن٬ جان کودکان معصوم٬ شاگردان مکاتب و زنان و کهنسالان گرفته شده است.
آنانی که در همچو حوادث کشته شدند سرشار از استعداد ها بودند٬ امید برای آینده خانواده٬اجتماع و کشور شان بودند٬یک ارزش برای امروز و فردای ما بودند مگر امروز در میان ما نیستند. بل در بستر خاک جا گرفتند٬ این می رساند که طالبان در تلاش اند که افغانستان را به گورستان استعداد ها تبدیل کنند.
دروجود چنین یک واقعیت زشت مردم ما به این نتیجه رسیده اندکه گروه های مسلح (طالب و داعش)به ارزش های دینی٬ اخلاقی و انسانی باور ندارند.طالبان در وجو٬ ناهنجاری های جاری در صدد تامین موقعیت شان هستند.
طالبان بعد از ۱۴ سنبله سال روان٬ زمانی که ترامپ در جواب یک حمله انتحاری این گروه درشش درک کابل ٬که مرگ یک شهروند امریکایی را در پی داشت روند گفت وگو های صلح با این گروه را قطع کرد.
طالبان مصروف تضرع به امریکا بودند که گفت وگو ها را با آنان از سرگیرند و حالا که نشانه های از تحرکات در میدان سیاست به چشم می خورد٬ طالبان بار دیگر به زور آزمایی رو آورده اند و با انجام حمله های نظیر حادثه دیروز برای خود بسترسازی می کنند.
این می رساند که طالبان به صلح واقعی باور ندارند پس بهتر است با آنان با زبان خودشان صحبت شود٬آنان محکوم و منفور اند ٬ با گروهی که صلح را در منافع بیگانگان وریختن خون افغانان جستجو می کنند چگونه می توان کنار آمد ؟
چنین گروهی، مستحق سرکوب و نابودی است وباید با بسیج ملی به داد این گروه متحجر رسید. تحلیل سیاسی

 

 

کابل/  ۲۲ عقرب/  باختر
دولت افغانستان در یک اقدام انسان دوستانه و حسن نیت سه عضو ارشد گروه طالبان را از زندان رها کرد.
مفسرآژانس باخترمی نگارد : محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته در یک اقدام غیر منتظره سه عضو ارشد گروه طالبان را از زندان آزاد کرده است  که می توان گفت٬این اقدام٬نشانه یی از حسن نیت دولت افغانستان  برای هموار کردن مسیر گفت وگو مستقیم میان جناح های درگیر در کشور است.
حاجی ملی خان ، حافظ عبدالرشید و انس حقانی سه عضو ارشد گروه طالبان اند که به اساس هدایت رییس جمهوری اسلامی افغانستان از زندان آزاد شدند.
این سه تن از چند سال به این طرف به دلیل سازمان دهی و مدیریت وقایع بی شمار تروریستی زندانی بودند. مگر دولت افغانستان در بستر جدید سیاسی٬ به رهایی  اعضای ارشد گروه طالبان اقدام کرد که باور و اعتماد میان جناح های در گیر در کشور شکل گیرد و روند سیاسی تقویت شود.
مساله رهایی این سه نفر٬ یک مساله پیچیده و حساس برای دولت افغانستان بوده است. از چند سال به این طرف٬ چگونگی رهایی اعضای ارشد طالبان از زندان از سوی نهاد های داخلی و بین المللی مطرح شده است و رهایی آنان با تقویت روند سیاسی صلح در افغانستان پیوند داده شده بود.
مگر دولت افغانستان با در نظر داشت پیچیدگی هایی که در درون طالبان و به خصوص شبکه حقانی وجود داشت٬این سه عضو ارشد طالبان٬ همچنان درقید زندان باقی ماندند. مگر سرانجام دولت افغانستان در یک اقدام حسن نیت٬ و به منظورتقویت روند صلح با آزادی آنان موافقه کرد و این سه عضو ارشد طالبان آزاد شدند.
مگر آزادی این سه نفربا شروطی همراه است و رییس جمهور در این خصوص وضاحت داده است
محمداشرف غنی روز گذشته در نشست خبری در ارگ ریاست جمهوری بیان داشت ( حاجی ملی خان فرزند والی خان، عبدالرشید فرزند محمد و انس (حقانی) فرزند جلال‌الدین را که در زندان بگرام بودند به گونه مشروط رها می‌کنیم. ، این تصمیم دشوار را در مشورت با شرکای بین‌المللی به ویژه ایالات متحده امریکا گرفتیم.)
او رهایی انس حقانی و دو عضو ارشد گروه طالبان را برای آغاز مذاکرات مستقیم با گروه طالبان جهت دست‌یابی به صلح و ثبات در کشور مهم عنوان کرد و افزودکه  بر اساس یک راهکار مشخص، رهایی این سه زندانی سبب تشدید جنگ در کشور نخواهد شد.
این گفته های رییس جمهور پاسخ به نگرانی هایی است که در خصوص رهایی این سه عضو ارشد طالبان در میان سیاسمتداران و مردم وجود دارد.
این نگرانی ها تا اندازه هم موجه بوده می تواند٬زیرا در گذشته ها شمار زیای از طالبان که به دلایل گوناگون زندانی شده بودند از زندان رها شدند مگر دوباره اسلحه گرفتند ودر برابر نظام ایستاده شد و یا هم دست به انجام حمله های هراس افگنانه زدند.
مگر آنچنان که مقام های افغان می گویند٬ سه عضورها شده طالبان٬ در کشور سوم حضور خواهند داشت حق سفر به کشور دیگر را نه دارند و نمی توانند دست به فعالیت های مسلحانه و یا تخریبی بزنند.
درهرحالت٬ اقدام اخیر دولت افغانستان یک حرکت در راستای اعتماد سازی میان جناح های در گیر در افغانستان و تقویت روند سیاسی در افغانستان است که به باید آن ا رزش داد .
حالا به مخالفان مسلح دولت افغانستان برمیگردد که دربرابرحسن نیت و اخلاق نیک سیاسی دولت افغانستان چه جواب دارند و برای آغاز گفت وگو های سیاسی٬ با چه برنامه و راهکاری وارد عمل میشوند؟ تحلیل سیاسی

کابل /۲۲عقرب/ باختر
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی در کشور پرداخته اند ونیز اخباروگزارش های را درمورد رویدادهای جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
گزارشگرآژانس باختر،باتوجه به عنوان های درشت شماری از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه هشت صبح درصفحه اول عنوان کرده است خط سرخ حکومت شکست انس حقانی به قطر می رود نشرکرده است این روزنامه جزئیات درپیوند به عنوان فوق را درصفحه دوم نوشته کرده است اما درصفحه نخست خبرداده است که جلوگیری از بازشماری آرا در۱۴ ولایت کمیسیون نگران نقض تقویم جدید است.
روزنامه هشت صبح همچنان درنخست زیرعنوان ده ها عضو داعش شامل ۳۴ زن و ۵۵ کودک در اچین ننگرهار به دولت تسلیم شدند به نوشته این روزنامه مقام های محلی درولایت ننگرهار می گویندکه ۹۳ عضو گروه داعش از جمله ۳۴ زن ۵۵ کودک و چهارده مرد به نیروهای دولتی درولسوالی اچین تسلیم شده اند.
عاشق الله ولسوال اچین ننگرهار روز سه شنبه بیست و یکم عقرب به روزنامه ۸صبح گفت که درمیان اعضای تسلیم شده داعش ۱۳شهروندپاکستان نیزشامل است .
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه خبرداده است که عملیات مشترک نیروهای امنیتی درولسوالی درزاب ولایت جوزجان آغازشد.
به نوشته این روزنامه نیروهای امنیتی یک عملیات مشترک و تصفیه یی را زیرنام شاهین درشمال درولسوالی درزآب ولایت جوزجان آغازکرده اند قول اردوی ۲۰۹ شاهین درشمال گفته است که این عملیات دوشنبه شب گذشته به هدف تصفیه ولسوالی درزآب از وجود گروه طالبان آغازشده است.
حنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین روز سه شنبه بیست ویکم عقرب گفته است که این عملیات توسط نیروهای ویژه ارتش رهبری می شود و برخی از ساحات ولسوالی درزآب ازوجودگروه طالبان پاک سازی شده است.
روزنامه هشت صبح موضوع را ادامه داده است و درهمین زیرعنوان ۱۷ نفر درپی واژگون شدن یک موتر درولایت بغلان کشته شدند قربانیان شامل کودکان و زنان هستند روزنامه موضوع را دنبال کرده است.
این روزنامه درصفحه دوم زیرعنوان کمیسیون مستقل انتخابات به سوال های مشروع مردم و نامزدان پاسخ بدهد.
به نوشته این روزنامه کمیسیون مستقل انتخابات باید روشن بسازدکه چگونه قناعت نامزدانی اقدام می کند تنها نامزدان ازتصمیم اخیرکمیسیون مستقل انتخابات ناراضی نیستند نهادها ناظر برانتخابات ریاست جمهوری هم می گویند که تصمیم به بازشماری آرای محلاتی که درمورد آن معلومات بایومتریک وجود ندارد با روح قانون انتخابات ناسازگاراست . صدای مخالفت با تصمیم اخیر پنج کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات مبنی براعتبار بخشیدن به بخشی از ارای بدون معلومات بایومتریک از داخل کمیسیون انتخابات قبل از اعلام نتایج ابتدایی باید روشن بسازد که چگونه درداخل این کمیسیون اجماع شکل می دهد و به چه صورتی به قناعت نامزدان معترض اقدام میکند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ماندگار درصفحه اول ازقول آگاهان عنوان کرده است آزاد سازی اعضای شبکه حقانی انگیزه نیروهای امنیتی را تعضیف می کند.
این روزنامه جزئیات درپیوند به عنوان فوق را درصفحه سوم نشرکرده است اما درصفحه نخست مطلب را زیرعنوان شکستن خط سرخ دربدل چه ؟ نشرکرده است.
ماندگار درصفحه اول از قول نورستانی عنوان کرده است که احتمال تعویق دوباره اعلام نتایج ابتدایی انتخابات وجود دارد.
به نوشته این روزنامه کمیسیون انتخابات احتمال تاخیرمجدد دراعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرد حواعلم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات دیروز دریک نشست خبری گفت که کمیسیون تلاش می کند تا نتایج انتخابات را درزمان تعیین شده آن اعلام کند اما موانع فراراه آن زیاد است .
به نوشته ماندگار بانونورستانی گفت روند بازشماری در ۲۰ ولایت درحال اجراست اما ۱۳ ولایت دیگر با موانعی که از سوی هواداران ستاد های انتخاباتی روبه رو شده است ازاین میان فقط بازشماری آرا در ولایت تکمیل شده است.
روزنامه موضوع رادنبال کرده است و درصفحه اول مطلب رازیرعنوان اختلاف ارگ وسپیدار برسرفهرست اشتراک کنندگان نشست بیجنگ سرنوشت فهرست نامعلوم است نشرکرده است این روزنامه همچنان درصفحه نخست از قول سناتوران آورده است کمیسیون انتخابات را به بحران می برد روزنامه آرمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه های آرمان ملی وویسا درشماره های امروزی دنبال مطالب بیشتر شده اند. ختم/ نالان ...ک..م

کابل/ 21 عقرب/ باختر
شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که به دسترس قرار گرفته اند، در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را در باره رویداد های سیاسی و نظامی منطقه و جهان نشر کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر، با توجه به عنوان های درشت شماری از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه ویسا: در برگ نخست خبر داده است که انس حقانی و یک تعداد از رهبران طالبان با استادان امریکایی تبادله شد. این روزنامه همچنان در صحفه اول از قول اعضای ولسی جرگه آورده است که تجربه ناکام تشکیل حکومت وحدت ملی نباید تکرار شود.
این روزنامه به همین ترتیب در صحفه اول از قول رییس کمیته دفاعی مشرانو جرگه آورده است : امریکا عامل اصلی ضعف نیروهای هوایی افغانستان است.
به نوشته این روزنامه: پس از انتشار گزارش تازه اداره تفتیش امریکا در امور بازسازی افغانستان مبتنی بر کاهش 328 میلیون دالر از کمک های امریکا به نیرو هوایی افغانستان محمد هاشم الکوزی رئیس کمیته دفاعی مشرانو جرگه گفت که کمک های پنتاگون، برای توانمندی نیروی هوایی افغانستان ناچیز بوده است. و با اشاره به سقوط چند فروند هلیکوپتر اردوی افغانستان در سالهای اخیر گفت : طیاره هایی به افغانستان داده می شود که کهنه و از کار افتاده هستند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است. در همین صحفه از قول لوی درستیز اردوی امریکا آورده است: نیروهای امریکایی تا چند سال دیگر در افغانستان می مانند.
به نوشته این روزنامه: مارک میلی، لوی درستیز اردوی ایالات متحده امریکا از حضور دراز مدت نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان خبر داد.
به نوشته ویسا، مارک میلی در صحبت با برنامه " این هفته" شبکه خبری ای بی اس در پیوند با حضور نظامیان در افغانستان گفت، برای چند سال دیگر نیز آنجا باقی خواهیم ماند.
میلی در پاسخ به این سوال که چرا جنگ افغانستان تا این حد به درازا کشانده شد گفت: به افغانستان رفتیم تا آن کشور بار دیگر به پناگاه ترویستان مبدل نشود که به ایالات متحده امریکا حمله کنند. این ماموریت تا هنوز تکمیل نه شده است و برای موفقیت این ماموریت حکومت و قوای امنیتنی افغانستان باید قادر شوند تا امنیت داخلی کشور خود را تامین کرده و نگذارند دهشت افگنان از قلمرو آن کشور بر کشور های دیگر به خصوص ایالات متحده امریکا حمله کنند.
روزنامه ویسا: موضوع را دنبال کرده است. این روزنامه در صحفه اول خبر داده است که وزرای خارجه اتحادیه اروپا در باره افغانستان بحث کرده اند.
به نوشته این روزنامه ، دراین نشست در باره آتش بس، مذاکرات بین المللی، نقش سیاسی اتحادیه امریکا، از سرگیری مذاکرات طالبان و امریکا، حفظ اطلاحات و نتایج مشروع انتخابات گفت و گو شد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در صحفه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه آرمان ملی : در برگ نخست خبر داده است که نخستین دستگاه تولید انرژی برق از گاز طبعی در افغانستان به فعالیت آغاز کرد.
به نوشته این روزنامه : وزارت معاون و پترولیم کشور اعلام کرده است که نخستین دستگاه تولید انرژی برق گاز طبعی در ولایت جوزجان آغاز به فعالیت کرده است. این وزارت در اعلامه یی گفت : اولین دستگاه تولید انرژی برق از گاز طبعی به به ظرفیت "40" میگاوات برق آغاز به فعالت کرد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در همین صحفه از قول وزارت داخله کشور خبر داده است که 90 درصد مراکز گروه داعش در ننگرهار نابود شده است.
روزنامه آرمان ملی سر مقاله شماره امروزی را در صحفه دوم زیر عنوان، برتری جویی قومی عمل جاهلانه است! نوشته کرده است ، در صفحه مطلبی را زیر عنوان، سهیم عبدالله از وضعیت بحرانی پسا انتخابات، نشر کرده است.
آیا ما شایسته حکومت مردم سالار نستیم.؟ عنوان مطلب دیگری است که روزنامه در صحفه سوم نشر کرده است.
صحفه چهارم و پنجم این روزنامه به اعلانات اختصاص داده است اما در صحفه ششم مطلبی را زیر عنوان حکومت موقت طرح "باطل" با طرح قابل تامل ؟! نشر کرده است .
آرمان ملی در صحفه هفتم نوشته است که علی پور مرتکب قتل، خشونت و باج گیری شده است.
آرمان ملی در صحفه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
روزنامه های ماندگار، و هشت صبح در شماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند و یا دنبال سایر مطالب شده اند.نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL