30 جدی 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نشست سالانه کمیته رهبری صندوق وجهی زیربنایی افغانستان برگزار شد

نشست سالانه کمیته رهبری صندوق وجهی زیربنایی افغانستان برگزار شد

کابل/ ۲۹جدی/ باختر نشست کمیته رهبری صندوق وجهی زیربنایی افغانستان به...

نقشه راه پنج ساله کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی روگشایی شد

کابل/ ۲۹جدی/ باختر احمدنادر نادری، رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و...

محمداشرف  غنی رییس جمهوی: شرق کابل به یک منطقۀ توسعه یافته مبدل خواهد شد

محمداشرف غنی رییس جمهوی: شرق کابل به یک منطقۀ توسعه یافته مبدل خواهد شد

کابل/ ۲۹جدی/ باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل/  29 جدی/ باختر
این  گفته های محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان که می گوید پاکستان در راستای صلح افغانستان٬ مسوولیتش را تا «حد امکان» ادا کرده‌است٬می تواند قابل باور باشد؟
مفسرآژانس باحتر می نگارد: محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان دریک پیام تصویری گفته است که گویا طالبان برای کاهش خشونت‌ها ابراز آماد‌گی کرده‌اند.
این گفته ها درست زمانی بیان می شود که رسانه ها از پیشرفت مذاکرات میان نمایندگان طالبان و امریکا در دوحه خبر داده اند٬ با آن که منابع رسمی طالبان از توافق شان باامریکا تاکنون چیزی نگفته اند و دیپلماتان امریکایی هم در لفافه حرف می زنند ٬محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان حرف هایی دارد ک درخور دقت وتوجه است٬
به خصوص این که٬ قریشی از موضع رهبر و یا سخنگوی طالبان حرف زده است و آنچه را که باید طالبان در باره توافق شان با امریکا می گفتند از حنجره یک پاکستانی بیرون می شود و این  پیام را می دهد که اگرحرفی٬ با طالب و صلح در افغانستان دارید٬آدرس پاکستان است.
قریشی گفته است (طالبان برای کاهش خشونت‌ها ابراز آماد‌گی کرده‌اند٬توافق طالبان برای کاهش خشونت‌ها، یک گام دیگر به‌سوی توافق صلح در افغانستان است: یک پیشرفت چشم‌گیر به‌میان آمده‌است و طالبان برای مطالبۀ کاهش خشونت‌ها ابراز آماد‌گی کرده‌اند.)
او به ادامه گفته است (پاکستان در راستای صلح افغانستان مسوولیتش را تا حد امکان ادا کرده‌است و تأمین ثبات در افغانستان به‌سود پاکستان نیز است .)
مردم افغانستان ٬پاکستان را عامل تمامی ناهنجاری هایی می دانند که درطول  سال های پسین بر مردم افغانستان تحمیل شده است و این یک واقعیت آشکار است.
پس در وجود چنین یک نا ملایمت و عملکرد زشت٬ می توان به گفته های قریشی باور کرد؟
نقش پاکستان در بازی های چند گانه و سهم آن کشوردر بازی های استخباراتی٬
نه تنها که این کشور را در منازعه دوامدار افغانستان بل در منازعات و کشمکش های دیگر منطقه یی دخیل کرده است که سهم و امتیاز های خاصی هم از آن برداشته است .
کشاندن یک گروه وابسته به خود به  میز مذاکره و سخن گفتن به نیابت از آن گروه و خشنودی کاذبانه نسبت به کاهش خشونت ها در افغانستان نمی تواند حرف آخر در روند صلح افغانستان باشد.
پاکستان در حالی از توافق طالبان با امریکا سخن می گوید که منطقه وارد کشیدگی های تازه شده است، کشیدگی هایی که پیچیدگی های خود را دارد و پاکستان با عملکرد حساسیت برانگیز خود٬ در گسترش بحران  در منطقه سهم داشته است.
نقش منفی و پر از ماجرای پاکستان در تحولات منطقه یی نه تنها برای افغانان بل برای جهانیان واضح و روشن است٬کارشناسان٬سیاستمداران٬ رسانه ها٬وکلا وسناتوران٬از کشور های غربی و امریکا بار ها از ماجراجویی های پاکستان سخن گفته اند .
قریشی در حالی از توافق میان امریکا و طالبان  سخن می گوید که بحران ومشکلات هم در افغانستان وهم در منطقه پا برجاست.
پس با صراحت می توان گفت که سخنان قریشی که می گوید پاکستان در راستای صلح افغانستان مسوولیتش را تا حد امکان ادا کرده‌است یک ادعا محض است . در حالی که رهبران طالبان در پاکستان مخفی اند و شهروندان پاکستان در جنگ این کشور حضور دارند و استخبارات شان جنگ  در افغانستان را مدیریت می کند٬ در چنین یک وضعیت می توان گفت که پاکستان مسوولیتش را ادا کرده است.
صلح در افغانستان و منطقه حالا هم در گروه ماجرا و فتنه کشور های معین ومشخص قرار دارد٬ جاده نا همواری است که عبور از آن دشواری های خود را دارد که در یک پیام کاذب٬ خلاصه و تعریف نمی شود.
صلح در افغانستان ومنطقه زمانی تامین می شود که کشور های منطقه و فرا منطقه٬به جنگ نیابتی شان خاتمه بخشند و بر حمایت و جانبداری های مستقیم و غیر مستقبم شان از عناصر آشوبگرنقطه پایان گذارند . تحلیل سیاسی

کابل/ ۲۹ جدی/  باختر
پرداخت مالیات از مهمترین عوامل رشد و توسعه جامعه محسوب می شود٬ موجب رونق اقتصادی کشورمی شود راه را برای از میان برداشتن سایر مشکلات در کشور هموارمی کند.
مفسرآژانس باخترمی نگارد: وزارت مالیه هفته مالیات را از۲۵ جدی سال روان به منظور ترویج هرچه بیشتر فرهنگ مالیه دهی در کشورآغاز کرده است.
مسوولان در وزارت مالیه امیدواراند که در جریان هفته مالیات بتوانند٬ سطح آگاهی عامه را بالا برند ٬انگیزه مالیه دهی را درمالیه دهنده  توانمند کنند. فرهنگ مالیه دهی را رشد دهند اطاعت پذیری و پرداخت داوطلبانه مالیه را نهادینه کنند و در جریان هفته مالیات چنان کار و برنامه ریزی کنند که از یک سو از جرایم مالیاتی جلوگیری به عمل آید و از سوی دیگر عواید ملی به شکل درست آن جمع آوری شود.
هفته مالیات همچنان زمینه این را مساعد می کند که روی سنجش مالیه و توانمند سازی مالیه دهند گان تمرکز بیشتر شود وبرای مالیه دهندگان در سطوح مختلف  زمینه ارائه  خدمات مسلکی و به موقع مساعد شود.
وزارت مالیه در حالی هفته مالیات را در کشور راه اندازی کرده است که دولت در جمع آوری مالیات و عواید ملی دچار مشکلات جدی است .
با آن که نهاد های دولتی طی چند سال اخیر برای جمع آوری عواید ملی کارهای موثری انجام داده اند مگر مشکلات و نارسایی ها نیز  وجود دارد که دولت نتوانسته  است چشمه های عایداتی را خوب کنترول کند.
در گام نخست جنگ و ناامنی باعث شده است که عواید ملی آن چنان که قانون  ومعیار است جمع آوری شود.
امروز مخالفان مسلح دولت در بسیاری جاها ٬محصول برق را جمع آوری می کنند٬ مراکز باج گیری های غیر قانونی را ایجاد کرده اند٬ منابع طبیعی و معادن را تاراج می کنند٬اخاذی های غیر قانونی را در شاهراه ها سازماندهی کرده اند.
در داخل نظام نیز وضعیت مطلوب خاطر نیست٬فساد در گمرگ ها و ترازو های توناژ بلند وجود دارد٬امتعه قاچاقی در بازار های کشور زیاد است ٬اخاذی ها در شاهراه ها ذبرای مسافران و تاجران آزار دهنده است .
روند مالیه گیری از شرکت های مخابراتی با ابهام و سوالات زیادی مواجه است٬ روند داد و ستد و تجارت در کشور معیاری نیست و ده ها مشکل دیگرکه می تواند چشمه های عایداتی دولت را با اشکالاتی مواجه کند.
ازطرف دیگر متشبثین٬سرمایه گذاران و اصناف اکثرا از شیوه جمع آوری مالیات راضی نیستند و آن را غیر عادلانه می دانند.
در اینجا٬ وزارت مالیه باید پیشگام شود و به قناعت مالیه دهندگان برسد.
فراموش نشود که تکیه بر درآمدهای پایدار مالیاتی ضامن رشد و توسعه اقتصاد است  و این مالیات است که موفقیت در اجرای پروژه های عمرانی و زیر ساخت ها را حتمی می کند.
پرداخت مالیات از مهمترین عوامل رشد و توسعه جامعه محسوب می شود و موجب رونق اقتصادی،تحقق ثبات اقتصادی و مالی، افزایش خدمات و عمران و آبادانی کشور می شود. از این رو ارتقای روزافزون نظام مالیاتی و همگام ساختن آن با دانش روز، نقش انکارناپذیری در توسعه اقتصادی کشوردارد
علاوه بر اینکه دولت در ایجاد عدالت مالیاتی از طریق وضع سیاست های کارآمد مالیاتی در جامعه نقش مهم ایفا می کند و مردم که تشکیل دهنده اجتماع اند ٬باید در رسیدن به این هدف دولت را یاری دهند به گونه یی که با شفاف سازی درآمدها و پرداخت به موقع مالیات می توانند دولت را تقویه وحمایه کنند.
مالیه دهی بخشی از وطنپرستی است این انگیزه را باید در خود و در محیط خود تقویت کنیم. صائم

کابل/۲۹جدی/ باختر
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرارگرفته اند ،درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخباروگزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.
گزارشگرآژانس باختر ،باتوجه به عنوان های درشت شماری از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است .
روزنامه آرمان ملی برگ نخست را با مطلب زیرعنوان فروش وسایط و تجهیزات نظامی نیروهای امنیتی به طالبان آغاز کرده است و آورده است بررسی های هیئت اعزامی مجلس نمایندگان به ولایت فراه نشان می دهد که وسایط وتجهیزات نظامی نیروهای امنیتی د رجمعه بازار این ولایت به طالبان فروخته می شود.
به نوشته این روزنامه :هیئتی از مجلس نمایندگان که برای بررسی مشکلات ارگان های امنیتی و دفاعی به ولایت فراه رفته بود یافته های بررسی اش را درمجلس ارائه کرد.
به نوشته این روزنامه : بررسی های این هیئت نشان می دهد که اداره محلی و فرماندهی پولیس فراه با کمبود تشکیلات مواجه است .
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه از قول ولسی جرگه آورده است که ترویج افراطیت زیرنام ارشادات دینی قابل قبول نیست .
به نوشته این روزنامه شماری ازاعضای مجلس نمایندگان درواکنش به گفته های مولوی مجیب الرحمان انصاری خطیب مسجد گذرگاه هرات می گویند ترویج افراطیت زیرنام ارشادات دینی قابل قبول نیست و باید اظهارات علمای دین در چارچوب قانون  اساسی باشد.
به گفته آنان افزایش فعالیت های افراطی وعدم توجه حکومت دراین باره زمینه را برای ایجاد گروه های جدید افراطی مساعد می سازد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه عنوان کرده است که کمیسیون حقوق بشر خواهان عدم استفاده از ماین های کنار جاده شد.
روزنامه ماندگار درصفحه سوم زیرعنوان تاکید ریاست حکومت وحدت ملی بدون آتش بس تلاش های نتیجه ندارد . ‹‹افغانستان نباید به طالبان فروخته شود .››نشرکرده است.
به نوشته این روزنامه مسوولان درریاست حکومت وحدت ملی تاکید دارند که تامین آتش بس اولویت و خواست اساسی حکومت و مردم افغانستان است و تازمانی که به آن توجه نشود تلاش های صلح نتیجه نخواهد داد.
روزنامه ماندگار موضوع رادنبال کرده است و درششم مطلب راز یرعنوان یک گام تا امضای توافق نامه صلح مسلحانه نشرکرده است.
روزنامه ماندگار درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ویسا درصفحه اول ازقول رییس سابق کمیسیون شکایات انتخاباتی آورده است بعداز بررسی و تفتیش آرا انتخابات ریاست جمهوری به مرحله دوم می رود.
این روزنامه نیز درصفحه اول به نتایج بررسی هئیت ولسی جرگه به ولایت فراه توجه کرده است وزیرعنوان وسایط وتجهیزات نظامی نیروهای امنیتی درجمعه بازار به طالبان فروخته می شود . به این مساله پرداخته است .
این روزنامه همچنان درصفحه اول ازقول ملابرادرآورده است که امریکا از افغانستان بیرون شود .  افغانستان می توانند مشکل را حل کنند.
روزنامه ویسا همچنان درصفحه ازقول نشنل اینترنت آورده است : واشنگتن باعث ثبات درعراق نشده است.
طالبان مانع ساخت مکاتب درغزنی می شوند ،عنوان مطلب دیگری است که این روزنامه درصفحه اول نشرکرده است .
افغانستان و اولویت اصلی امریکا عنوان مطلب است که این روزنامه به نشر آن درصفحه اول اقدام کرده است ازدیگر روزنامه ها چیزی نمی دانیم را زیرا در دسترس قرار ندارند. ختم/ نالان ...ک..م

کابل /۲۸جدی /باختر
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی درکشور پرداخته اند و نیزاخباروگزارشهای را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
گزارشگر آژانس باختر : با توجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه ویسا درصفحه اول ازقول سرمفتش امریکابرای بازی افغانستان عنوان کرده است ترامپ همیشه دررابطه به جنگ افغانستان دروغ گفته است به نوشته این روزنامه سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان درگزارشی به اعضای کانگرس ایالات متحده گفته است که دولت ترامپ همواره نسبت به جنگ درافغانستان دروغ گفته و اطلاعات مربوط به افغانستان را سری نگه داشته است
روزنامه ویسا موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه ازقول گروه بین المللی حقوق بشری عنوان کرده است که درسال ۲۰۱۹ عامل بزرگ تلفات افراد ملکی حملات هوایی نیروهای افغان و خارجی بوده است.
این روزنامه همچنان درصفحه اول از قول رییس جمهور سابق افغانستان عنوان کرده است که داعش یک پدیده بیرونی است و به افغانستان آورده شده است .
روزنامه ویسا به همین ترتیب درصفحه اول خبرداده است که امریکا و طالبان درمورد مراسم امضای توافق نامه مذاکره کرده اند.
روزنامه ویسا درصفحه آخر از قول وزیرخارجه پاکستان عنوان کرده است : امریکا باید برای بازسازی درافغانستان حضور داشته باشد.
به نوشته این روزنامه : وزیر خارجه پاکستان گفت که امریکا پس از خروج احتمالی نیروهایش ازافغانستان باید برای بازسازی به حضور دراین کشور ادامه دهد.
به نوشته ویسا : شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفت که امریکا حتی پس از توافق با طالبان و خروج نیروهایش ازافغانستان باید دربازسازی دراین کشور دخیل باشد.
روزنامه ویسا درادامه آورده است قریشی با اشاره به خروج اردوی سرخ شوروی از افغانستان و نیز خروج نیروهای امریکایی دراواخر دهه هشتاد میلادی که تحت فشار مجاهدین صورت گرفت خطاب به واشنگتن گفت : دهه هشتاد را تکرار نکنید حتی اگر توافق نیز صورت گیرد جنجالها درافغانستان ادامه خواهد داشت .
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه زیرعنوان بگذارید ما آخرین نسل جنگ باشیم نوشته کرده است .
وزارت دولت درامور صلح و پوهنتون رنا روز پنجشنبه نشستی را دررابطه به نقش جوانان درپروسه صلح دایر کرده بودند مسوولین دراین وزارت روی اهمیت نقش جوانان درپروسه صلح بحث و گفت و گو کردند.
به نوشته این روزنامه عایشه خرم نماینده جوانان افغان درسازمان ملل گفت که دراین پروسه ملی باید به خواست های جوانان بیرون از شهر نیز توجه شود . روزنامه موضوع را دنبال کرده است ودرصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه آرمان ملی صفحه اول را با مطلب زیرعنوان دستور رییس جمهور به والی و شهردار کابل٬ فهرست غاصبین ملکیت عامه را به نشر بسپارند . آغاز کرده است .
به نوشته این روزنامه : محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور به شهردار ووالی کابل هدایت داد که هرچه زودتر لیست غاصبین ملکیت عامه را به نشر بسپارند و هرفردی که مانع این تصمیم می گردد ممنوع الخروج و به پنجه قانون سپرده شود.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه ازقول اسوشتید پرس عنوان کرده است : گروه طالبان طرح آتش بس موقت را به خلیل زاد سپرده است.
روزنامه ارمان ملی همچنان درصفحه اول خبرداده است که پنجاه طالب دیگر درغور به حکومت پیوستند.
روزنامه آرمان ملی درصفحه دوم سرمقاله شماره امروزی را زیرعنوان نگذارید آتش ملا انصاری افغانستان را بسوزاند.
نوشته کرده است و درهمین صفحه مطلب دیگری را زیرعنوان ،مناقشات هرات ومرزناپیدای سپهر عمومی و حریم خصوصی نشرکرده است .
چند نکته درمورد فروپاشی کابینه حکومت ! عنوان مطلب دیگر است که این روزنامه درصفحه سوم نشر کرده است .
روزنامه آرمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است به همین ترتیب روزنامه های هشت صبح و ماندگار درشماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اندویا دنبال سایر مطالب شده اند.
ختم/ نالان ...ک..م

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL