28 میزان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اعلامیۀ مطبوعاتی در پیوند به شهادت شماری از نیروهای امنیتی در قندهار

اعلامیۀ مطبوعاتی در پیوند به شهادت شماری از نیروهای امنیتی در قندهار

کابل باختر 27 میزان گروههای جنایت‌کار و وابسته به بیگانهگان در...

یک جلد کتاب تاریخی درحضور داشت رئیس جمهور غنی به موزیم ملی تسلیم شد

یک جلد کتاب تاریخی درحضور داشت رئیس جمهور غنی به موزیم ملی تسلیم شد

کابل باختر 27 میزان یک جلد کتاب تاریخی که چندی پیش...

گروه طالبان پاکستان کشته شدن فرمانده ارشد خود را تأیید کرد

بی بی سی – باختر27 میزان طالبان پاکستان می‌گوید یکی از...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

صدای آزادی- باختر27 میزان
روزنامه تایمز چاپ بریتانیا در شماره اخیرش از همکاری روسیه با طالبان نوشته‎است.
به نوشته روزنامه، آوازه‎های در مورد این‎که گویا روسیه طالبان را تجهیز می‎کند از شش ماه به این طرف شنیده می‎شوند ولی این آوازه‎ها مکرراً از سوی کرملین رد شده و هم منتقدین کرملین هیچگاه شواهدی را در زمینه ارائه نکرده‎اند.
ولی به نوشته روزنامه، انتقال نفت به طالبان که آن را یک خزانه دار طالب به نشریه تایمز ارائه کرده، هنوزهم یک معمای مبهم و نگران کننده برای دولت‎های غربی است که خواهان باثبات سازی افغانستان اند.
به نوشته تایمز، در کشوری با ذخایر محدود طبیعی، نفت یک سرمایه است. روسیه ذخایری دارد که می‎تواند هم خود استفاده کند و هم با منفعت زیاد به فروش برساند و کنترول زیربناهای را هم در اختیار دارد که از راه جمهوریت‎های اسبق اش نفت را به افغانستان برساند.
ولی به نوشته روزنامه تایمز سوال این است که چرا؟؟؟
دو شرح در پاسخ به این سوال موجود اند.
یکی این‎که مسکو یک اتحاد غیر رسمی با طالبان را بر اساس مقوله مفید می‎داند که "دشمن دشمن دوست من است". یعنی روسیه داعش را از سوریه تا ولادیووستوک برای خود تهدید می‎داند و طالبان به نوبه خود داعش را، نه تنها متحد خود در روی کار آوردن شریعت اسلامی نمی‎دانند، بلکه این گروه را رقیب خود در قدرت محلی نیز تلقی می‎کنند.
به نوشته تایمز، تضعیف داعش توسط طالبان ارزش چنین خطر بزرگ در کمر بستن یعنی اتحاد روسیه با طالبان را ندارد. به همین سبب انتقال نفت به ساده گی به انتقال پول و سپس تجهیزات به هدف خدشه دار ساختن تلاش‎های غرب در افغانستان مبدل شد.
به نوشته تایمز هر تکتیک برای پوتین به هدف دشوار ساختن زنده‎گی برای سی آی ای که زمانی زنده‎گی را برای روسیه در دهه هشتاد در افغانستان دشوار ساخته بود قابل پذیرش است. خلیل

کابل باختر/ 26/ میزان
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت که بدسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درباره رویداد های جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
روزنامه ویسا دربرگ نخست خبرداده که درحمله پکتیا به شمول قوماندان امنیه 52 تن کشته و 235 تن دیگر زخمی شدند.
به نوشته این روزنامه درحمله گروهی حمله کنند گان انتحاری برقوماندانی امنیه ولایت پکتیا به شمول قوماندان امنیه 52نفر کشته و 235 نفر زخمی شدند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درمطلب دیگر زیر عنوان موسسه هماهنگی افغان ها علیه فساد بیش از 12 میلیارد افغانی درجمع آوری محصول خدمات مخابراتی اختلاس شده است نوشته کرده است .
نتایج تحقیق تازه موسسه هماهنگی افغان ها علیه فساد افکک نشان میدهدکه دردو نیم سال گذشته بیش از 12 میلیارد افغانی درجمع آوری ده فیصد محصول خدمات مخابراتی درکشور اختلاس شده است.
مسوولان اداره افکک دیروز دریک نشست خبری درکابل نتایج تحقیق خود را درباره جمع آوری ده فیصد محصول خدمات مخابراتی بارسانه ها شریک کردند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده و درهمین صفحه خبر داده است که ولسوالی شیب کوه فراه سقوط کرد.
به همین ترتیب این روزنامه درمطلب دیگر از قول نمایندگان غزنی درشورای ملی خبرداده است که درحمله طالبان بر ولسوالی اندر 41 نظامی کشته و 29 نفر دیگر زخمی شدند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه آرمان ملی برگ نخست را با مطلب زیرعنوان مجلس سنا خواهان بررسی موضوع کمک روسیه با طالبان ازسوی حکومت آغاز کرده و درهمین صفحه عنوان کرده است طالبان پاسخ مذاکرات صلح را با حملات انتحاری درچند ولایت کشور دادند.
این روزنامه همچنان درصفحه اول زیر عنوان رییس جمهور قبل از سفر به پاکستان رهسپار هند میشود نوشته کرده است قراراست که رییس جمهور غنی قبل از سفر به پاکستان نخست به کشور هندوستان سفر نماید.
قمر جاوید باجوه رییس ستاد ارتش پاکستان چندی قبل درسفر خود به افغانستان از رییس جمهور دعوت به عمل آورد تا دریک سفر رسمی به پاکستان بیاید .
داکتر عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد گفته است که رییس جمهور غنی دعوت سفر به پاکستان را قبول کرده است.
چرا مسوولان امنیتی درس عبرت نمی گیرند عنوان مطلب دیگر میباشدکه این روزنامه درصفحه دوم نشر کرده است مدیریت سالم از آب هلمند فرصت همکاری خوب بین دوکشور همسایه و نجات منطقه از فاجعه محیط زیستی عنوان مطلب دیگری میباشدکه روزنامه درصفحه سوم نشر کرده است . آرمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه های هشت صبح و ماندگار درشماره های امروزی یا با نشر مطالب مشابه پرداخته اند و یا دنبال سایر مطالب شده اند.
ختم/ نالان

کابل باختر 26 میزان
حوادث تروریستی که روز سه شنبه درپکتیا ، غزنی، فراه، ارزگان و کابل اتفاق افتاد ، بار دیگر یک خلا امنیتی را به رخ مسولان کشید و باردیگر از ضعف درنهاد های استخباراتی پرده برداشت.
مفسرآژانس باختر مینگارد ، گروه تروریستی طالبان روز گذشته یک حمله پیجیده تروریستی را درولایت پکتیا انجام دادند، یازده هراس افگن با استفاده از وسایط نظامی که قبلأ از نیروی های امنیتی گرفته بودند بر قوماندانی امنیه ولایت پکتیا حمله کردند و باعث شهادت 41 تن ازبهترین فرزندان این کشورشدند و یکصدو پنجاه وهشت نفردیگر را مجروح ساخت.
دراندر غزنی یک گروه طالبان با حمله مشابه برساختمان ولسوالی باعث شهادت 30 نفرشدند که بیست و پنج تن آنا ن را افراد پولیس تشکیل میداد و درکابل در مرکز شهر٬یک پاسگاه پولیس با بمب های دستی هدف قرارگرفت که درآن دونفراز محافظان این پوسته به شهادت رسیدند و در ارزگان به اثر انفجار مواد جازسازی شده در موتر سایکل ده تن زخمی شدند.
حوادث تروریستی که درشهرگردیز وولسوالی اندر غزنی اتفاق افتاد مشابهت های زیادی با حمله بر قول اردوی 209 شاهین ولایت بلخ دارد که دراول ثور سال جاری اتفاق افتاد و شماری از سربازان و افسران شجاع ومتهعد ما درآن جان باختند همچنان حملات دیروز تداعی کننده حملات است که قبلأ درشفاخانه چهارصدبستر کابل، ریاست رجال برجسته ...رخ داده است .
حملات تروریستی برساختمان ها و ادارات امنیتی از یکطرف پرتلفات بوده ازطرف دیگر زمینه تبلیغات را برای دشمن مساعد میسازد که نشان دهند چگونه برحساس ترین ادارات و محلات که سخت محافظ می شوند نفوذ وحادثه  خلق کنند.
انجام چنین حملات درگام نخست ضعف و خلا هارا مشخص ونشانی میکند که درنهاد های امنیتی واستخباراتی وجود دارد . چرااین نهادها تجربه نمیگیرند وچرا بعداز انجام هرحمله ضعف و خلا شان را بازنگری نکرده وتدابیروقایوی شان را دقیق تر نمیسازند؟
مردم از این گلایه دارند که درپی هرحادثه ، صدای محکومیت و تقبح بلند میشود ٬کمیسیون ها غرض بررسی حوادث گماشته میشود مگرهیچگاه نتیجه کار معلوم نشده واین که برای رفع خلا چه اقدامی صورت گرفته حرفی به میان نیامده است.
حرف دیگر مردم اینست که وقایع پیچیده و سنگین تروریستی نظیر حوادث دیروز در پکتیا و غزنی درست زمانی صورت میگیرد که افغانستان یک انکشاف سیاسی و یا دیپلوماتیک را تجربه میکند .
یک روز قبل ازاین حوادث ، نشست چهارجانبه عمان را شاهد بودیم آیا حوادث دیروز نمیتواند یک بازی از سوی استخبارات پاکستان باشد که نشان دهد ما درافغانستان دست بالا داریم ونباید زیاد تحت فشار قراربگیریم ، جواب دستگاه دیپلوماسی مادراین خصوص چه است؟
فراموش نشود که حملات پیجده تروریستی ٬ بیشتر در آن طرف سازماندهی میشود چنانچه نخست وزیرپاکستان خود اعتراف کرد واسطه که حمله تروریستی درچهارراه زنبق کابل را درماه جوزا انجام داد از پاکستان روانه افغانستان شده بود.
دراین جای شک نیست که عاملان حادثه دیروز درگردیز هم ازآن طرف خط دیورند وارد کشور نشده باشند.
سوال دراینجاست که نظامیان پاکستان که برای خوشحال ساختن امریکایان میتوانند یک خانواده اسیر امریکایی را درافغانستان درظرف چند ساعت از نزد طالبان آزاد سازند چرا درامرجلوگیری از این گونه حوادث همکاری نمیکنند؟ واضح است که آنها میخواهند نفوذ پذیری شان برگروه های تروریستی را به رخ حکومت افغانستان و حامیان بیرونی و بین المللی این حکومت بکشند و از این طریق امتیازطلبی نمایند.
مشوره مردم به مسولان نظام این است که نباید دربرابر هرتعهد و وعده پاکستان که زودگذر و مقطع یی است ذوق زده شد. بهتر است که دولت از مجرای دیپلوماتیک با پاکستان برخورد جدی داشته باشد و تا زمانیکه رهبران گروه های هراس افگن تحت کنترول و مدیریت لازم آورده نشوند برقراری تماس باپاکستان سود آور نخواهد بود زیرا مردم افغانستان را جدأ عقیده براین است که تمایی حوادث ناهنجار کنونی در کشور شان ٬درپاکستان ریشه دارد.تحلیل سیاسی

تبصره
کابل باختر/ 25/ میزان
هفته مخصوص سره میاشت ، فرصت برای ارج گذاری و قدردانی ازفعالیت های خیرخواهانه و بشری این نهاد معتبر مردمی است که باید خود را درآن دریافت و برای خدمت برای انسانهای نیازمند تجدید پیمان نمود.
مفسر آژانس باخترمینگارد: هرسال از هفته اخیر ماه میزان به عنوان هفته مخصوص سره میاشت درکشور تجلیل میشود.
هدف از راه اندازی هفته مخصوص سره میاشت براساس آن آرمان ها و اهداف بشر دوستانه راه اندازی میشود تا از یک طرف از فعالیت های خیرخواهانه و بشری جمعیت هلال احمر افغانی قدردانی شود و ازطرف دیگر زمینه و فرصت آن مساعد گردد تا برنامه ها و فعالیت های انسانی برای انسانهای نیازمند راه اندازی شود.
دروجود هفته مخصوص سره میاشت ، ما خواهیم توانست تا برنامه های جمعاوری اعانه ، کمک و شیوه های دیگری را که بتواند برای انسان های محتاج و نیازمند موثر تمام شود راه اندازی نمایم .
همچنان هفته ویژه سره میاشت میتواند تحرکی برای افراد سخاوتمند و خبیر موسسات خیریه و اقشار دیگر جامعه باشد که با قربانیان حوادث چه قربانیان حوادث جنگی ، چه حوادث طبیعی مساعدت های مادی و معنوی نمایند و سهم شان را درامر کمک رسانی به همنوعان که یک ارشاد دینی و یک مکلفیت اخلاقی است ادا نمایند.
دیدگاه مردم ما به نهادهای امداد رسانی چون سره میاشت ، یا صلیب سرخ و یا نهادهای دیگر که ممد و همکار این نهادها بوده میتواند یک دیدگاه مثبت و فعال است.
زیرا این نهادها در بدترین شرایط به کمک مردم ما شتافته اند و دور از اندیشه های سیاسی و مسایل دیگر فقط به فکر خدمت به انسانهای محتاج بوده اند.
مگر با تاسف حلقات وابسته به گروه های تروریستی همیشه تلاش کرده اند تا مانع فعالیت عادی این موسسات شوند.
حملات مرگبار و تروریستی که طی یک دوسال اخیر بردفاتر  صلیب سرخ در کشور صورت گرفت این نهادمعتبر و غیر وابسته جهانی را واداشت تا فعالیت اش را در افغانستان محدود سازد درحالیکه افغانستان درگیر جنگ ، نیازجدی به ادامه همکاری این نهاد جهانی دارد.
ضمناً برای سره میاشت درکشور نیز ازسوی گروه های مسلح مخالف ، مشکلات جدی بروز کرده است و مانع فعالیت بی طرفانه ودلسوزانه این نهاد گردیده اند.
هفته مخصوص سره میاشت درکنار آنکه یک فرصت برای رسیدگی برای انسانها نیاز است یک فرصت برای ابراز حمایت از کار نهاد های خیریه و امداد رسان نیز بوده میتواند باید دراین مدت، منابر ، رسانه ها ، بزرگان قومی و سیاسی و اقشار مردم با هم هماهنگ شده برحمایت ازاین نهادها صدای شان را بلندکنند و تائید نمایند که درهر حالت وشرایط بی طرفی و خدمات امداد رسانی این نهادها را ارج گذاشته و به آن احترام می نمایند ومانع  مداخله در امور خارجی نهادهای امداد رسان و خیریه خواهند شد.
ختم/ تحلیل سیاسی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL