28 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دو سرباز امریکایی در میدان وردک کشته شدند

دو سرباز امریکایی در میدان وردک کشته شدند

میدان شهر 27 سرطان باختر دو سرباز امریکایی در ولایت میدان...

بیست و هفت مخالف مسلح در پکتیا کشته شدند

بیست و هفت مخالف مسلح در پکتیا کشته شدند

گردیز 27 سرطان باختر بیست و هفت مخالف مسلح دیشب در...

سی و شش طالب مسلح در بدخشان کشته شدند

سی و شش طالب مسلح در بدخشان کشته شدند

فیض آباد 27 سرطان باختر سی و شش طالب مسلح به...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل باختر/ 27/ سرطان
شمار محدود ازروزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت که بدسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند ونیز اخبار وگزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر با توجه به عنوان درشت برخی از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است  روزنامه هشت صبح دربرگ نخست از قول ارگ عنوان کرده است. ارگ گفت و گو های صلح به رهبری افغان ها باشد.
این روزنامه جزئیات درپیوند به عنوان فوق را درصفحه دوم ارائه کرده است . این روزنامه همچنان درمطلب دیگر زیر عنوان بریتانیا برای آموزش دختران 80 میلیون دالر کمک کرد. نوشته کرده است: مسوولان بریتانیا درکابل از کمک 80 میلیون دالری مرحله ی دوم برنامه آموزش دختران درکشور خبردادند.
این مسوولان امیدواراند که دختران دانش آموز درافغانستان بتوانند به آموزش های با کیفیت دست یابند.
نیکولاس کی سفر بریتانیا درکابل میگوید دادن فرصت های تحصیلی به دختران افغانستان را در عرصه به کارگیری استعداد های آینده کمک خواهدکرد.
روزنامه موضوع را به همینگونه دنبال کرده است درهمین صفحه خبرداده است که آتش بس دیگری درراه است. به نوشته این روزنامه، حکومت افغانستان در استانه ی عید قربان باردیگر آتش بس اعلام میکند این روزنامه در ادامه آورده است روزنامه بریتانیایی وال ستریت ژورنال گزارش داده است که دولت افغانستان تصمیم دارد دومین دور آتش بس با طالبان را در ماه اگست اعلام کند تا هرچه زودتر گفت وگو های سه جانبه صلح میان افغانستان امریکا و طالبان آغاز شود.
این روزنامه به نقل از مسوولان افغان و امریکایی نگاشته است که این آتش بس همزمان با عید قربان تا سه چهار هفته دیگر به اجرا گذاشته خواهد شد.
این روزنامه درصفحه دوم زیر عنوان دولت افغانستان باید به حاشیه برود نوشته کرده است به نقل از روزنامه نیویارک تایمز حکومت ایالات متحده به دیپلومات هایش دستور داده است تا با طالبان مذاکره کنند وازاین طریق راهی برای پایان جنگ بیابند درگذشته موضع ایالات متحده این بود طالبان مذاکره کنند  اما طالبان به مذاکره با امریکا اصرار داشتند .
گفته میشود که حکومت امریکا برای نزدیک سازی این دو موقف تصمیم گرفته است که از طریق دیپلومات هایش با نمایندگان گروه طالبان به گونه مستقیم مذاکره کنند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه های دیگر دنبال مطالب یشتر شده است.
اما روزنامه انصار درصفحه اول مطالب را زیر عنوان های هشدار دولت از رشد روز افزون جمعیت درافغانستان مجلس سنا سیاست های گنگ امریکا در افغانستان سبب گسترش جنگ شده است چرا صهیونیست ها غزه را تهدید میکنند ؟ معرفی همایون قیومی مشاور ارشد رییس جمهور به عنوان وزیر مالیه. حکمتیار آمار ثبت نام میلیون ها رای دهنده جعلی و دروغ است، صالح بهتراست از دموکراسی عراقی تقلید کنم را نشر کرده است و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه آرمان ملی صفحه اول را با مطلب زیر عنوان سالانه 600 هزار نفر به جمعیت افغانستان اضافه میشود.
روزنامه آرمان ملی نیز درصفحه اول از قول حکمتیار آورده است که ادعای ثبت نام هشت میلیون رای دهنده درانتخابات یک دروغ محض است .
اتاق تجارت خواهان سرمایه گذاری قزاقستان درافغانستان شد عنوان مطلب دیگری میباشد که این روزنامه در صفحه نوشته کرده و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است. ختم/ نالان

کابل /27/سرطان باختر
گفتگوهای صلح در افغانستان، یک برنامه افغانی بوده که باید تحت نظر و مدیریت افغانها انجام شود و به عنوان مالکیت افغانها مورد حمایت و احترام قرار گیرد.
مفسر آژانس باختر مینگارد: اخیراً روز نامه نیویارک تایمز به نقل از منابع حکومتی امریکا گزارش دادند که رئیس جمهور ترامپ به دیپلوماتان ارشد آن کشور دستور داده است تا شیوه های مذاکره با گروه طالبان در افغانستان را بررسی کند، در این دستور روی آجندای مذاکره با طالبان نیز اشاده شده حتا به این مساله تماس گرفته شده که مساله خروج نظامیان امریکایی از افغانستان نیز میتواند مطرح شود.
باآنکه تاکنون دیدگاه و موضع رسمی قصر سفید در خصوص گزارش نشر شده از سوی نیویارک تایمز معلوم و روشن نیست، مگر موضع حکومت، نهاد های مدنی، سازمان های حراست از حقوق بشری، موضع احزاب سیاسی و اقشار مردم در خصوص چگونگی مذاکره با طالبان روشن و واضح است و تاکید همه بر این است که این روند باید افغانی، تحت نظر، مدیریت و ارادۀ افغانها باشد به عنوان مالکیت افغانی مورد احترام و حمایت قرار گیرد.
منابع دولتی افغانستان تاکید بر این دارند «مالکیت مذاکرات صلح مربوط به افغانهاست و هیچ کشور دیگر به شمول امریکا نمیتواند به نیابت از حکومت و مردم افغانستان تصمیم بگیرند، کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده به پروسه صلح نقش حمایتی و تسهیل کننده دارند و طرف گفتگوها حکومت افغانستان است»
اگر به گذشته تلاش های صلح در افغانستان دقیق شویم، این روند جز برنامه های اولی اداره موجود و اداره قبلی که از سوی حامدکرزی رهبری میشد قرار داشته و قرار دارد، مگر دولت و مردم افغانستان در این خصوص شرایط خود را دارند.
در گام نخست مساله گفتگوهای صلح در افغانستان یک مساله داخلی است، مگر به دلیل این که فعالیت های گروه های مسلح مخالف دولت بیشتر ریشه بیرونی دارد، کشورهای دیگر میتوانند به عنوان تسهیل کننده این روند همکاری کنند، به ارادۀ افغانها که میگویند روند گفتگو یک پروسه افغانی است، احترام بگذارند.
ضمناً دولت و مردم افغانستان به روند گفتگوهای صلح بر حفظ دوستاوردهای هزار سال گذشته تاکید دارند که در آن رعایت و احترام قانون اساسی، احترام به حقوق بشری و احترام به حقوق زنان و دختران، متعهد باقی ماندن افغانستان به فعالیت های مدنی، احترام به مسایل حقوقی، "حق العبدی" بعد از هرنوع صلح، تقویت دموکراسی، حمایت از نظام آموزش و پرورش، حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی و... شامل میباشند.
از طرف دیگر تمایل امریکا مبنی بر مذاکره با طالبان حرف ها و بگومگوهای زیادی را در میان حلقات سیاسی و اقشار مردم به بار آورده است اول اینکه تمایل مذاکره با طالبان، تمکین کردن به خواست های پاکستان است کشور که نفوذ زیادی بر طالبان دارد و طالبان هم مذاکره مستقیم با امریکا را خواستار اند، ضمناً تمایل امریکا غرض مذاکره مستقیم با طالبان میتواند تعهدات همیشگی آن کشور را تحت شعاع قرار دهد، امریکا همیشه گفته است که از مذاکرات صلح با طالبان به عنوان یک برنامه افغانی حمایت و احترام میکند، بر حفظ دستاوردهای هفده سال گذشته در کنار دولت افغانستان باقی میماند، هرگز اجازه نمیدهد که افغانستان دوباره به گذشته برگردد، و افغانستان هرگز بار دیگر خاستگاه و پناهگاه گروه های هراس افگن نخواهد شد و از تعهدات خود در امر مهار گروهای هراس افگن در افغانستان، پاکستان، منطقه و جهان کوتاه نخواهد آمد و بالاخره خروج از افغانستان یک خروج مسوولانه خواهد بود.
معلوم نیست که در انکشاف تازه، امریکا تا کدام پیمانه به این تعهدات خود پابنداست مگر آنچه مربوط به مردم افغانستان است، مردم ما اختیار سرنوشت خود را به دیگران نمیدهند و از گروه های مسلح مخالف هم میخواهند که نسبت به مسایل جاری در کشور دید ملی داشته باشند، جرات پیدا نمایند و به جای عبور از فلتر دیگران و زانو زدن در برابر بیگانگان، مذاکره بین الافغانی را ترجیع دهند و نسبت به آن پابند باشند.# تحلیل سیاسی

کابل باختر 26 سرطان
تعامل میان ابر قدرت ها ، گره گشایی منازعات منطقه یی و جهانی بوده و فرصت آن را مساعد میسازد تا تنش ها منطقه یی و فرا منطقه یی تدریجاً فروکش نماید.
مفسر آژانس باختر مینگارد: اخیرآ روسای جمهوری روسیه و امریکا در شهر هلسنگی فنلند با هم دیدار نمودند. شرکت هر دو رهبر در یک نشست مشترک مطبوعاتی و حرف های خوشبینانه که این دو به آدرس یکدیگر داشتند نشان داد که مسکو و واشنگتن تمایل دارند تا غرض حل مسایل مورد مناقشه میان دو کشور (امریکا و روسیه) روی مسایل منطقه یی، فرامنطقه یی و حتا جهانی گفتگو کنند.
فضای مذاکره میان پوتین و ترامپ چنان گرم بود که بعد از چند ساعت مذاکره مناقشات چندین ساله فراموش شد و هر دو از همکاری برای بهبود روابط حرف زدند.
تمایل برای ساده سازی  روابط میان امریکا و روسیه درست زمانی مطرح میگردد که این دو کشورمصروف جنگ های نیابتی و رقابت های شدید در معضل های داغ جهانی اند. افغانستان، سوریه، اوکرائین، کوریا شمالی ... به بستر داغ رقابت میان امریکا و روسیه تبدیل شده است رقابت دوامدار و نفس گیر این دو کشور ، بسترساز رقابت و دخالت دسته سوم در امور کشور های شده است که از جنگ نیابتی و رقابت روز افزون مسکو و واشنگتن رنج میبرند.
امروز ایران و کشور های خلیج مصروف رقابت و جنگ نیابتی علیه یکدیگر در میدان افغانستان ، سوریه و یمن اند رقابت میان مسکو و واشنگتن، فرصت را برای پاکستان مساعد ساخته تا بازی جداگانه را علیه امریکا و روسیه در افغانستان ، هند و منطقه به راه بیاندارد.
رقابت میان امریکا و روسیه در اوکراین وضعیت آشفته را نصیب اروپا شرقی نموده و پای کشور های دیگر را به این منازعه کشانیده است.
این حرف پوشیده نیست که امروز منازعات جهانی با روابط مسکو و واوشنگتن گره خورده است روسیه و امریکا بازیگران اصلی منازعات جهانی اند و این دو کشور به گونه مرعی یا غیر مرعی در شکل گیری منازعات منطقه یی و جهانی دخیل اند.
پس تعامل میان ابر قدرت ها و نزدیکی این دو کشور با هم ، مسلمآ راه حل منازعات منطقه یی و جهانی را باز میکند. و این حرف قابل تفسیر نیست که گفته شود امریکا چگونه عمل میکند و یا روسیه با چه نوع راهکاری وارد معاملات جهانی میشود
حرف قابل بحث توافق  این دو کشور است اگر انها با هم کنار آیند، منازعات در مناطق ملتهب جهانی منجمله افغانستان تدریجا خاموش میگردد.
نزدیکی روسیه و امریکا به هیچ کشور ضرر نمیرساند تنها چند کشور انگشت شما منجمله اسرائیل و یک کشور  از همسایه های افغانستان که در بستر ناهنجاری های منطقه یی طفیلی زندگی میکنند از تنش میان روابط مسکو و واشنگتن سود خواهند برد. عبدالخالق صائم

کابل باختر/ 26/ سرطان
شمارمحدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درباره رویداد های منطقه وجهان نشرکرده اند.
گزارشگر آژانس باختر با توجه به عنوان  های درشت این روزنامه ها گزارش فشرده یی را آماده کرده است.
روزنامه آرمان ملی در  برگ نخست عنوان کرده است امریکا مستقیم با طالبان مذاکره می کند.
به نوشته این روزنامه اداره دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا به دیپلومات های ارشد خود دستورداده است که زمینه گفت و گوهای مستقیم با گروه طالبان را فراهم سازند.
روزنامه نیویارک تایمز با تائید این خبر از قول چند مقام ارشد افغانستانی و امریکایی درگزارش خود این اقدام را یک تغییر عمده در سیاست امریکا درقبال افغانستان عنوان کرده است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است، درمطلب دیگر زیرعنوان دستیار والی بلخ همسراش را به قتل رساند درصفحه اول نوشته کرده است مسوولان امنیتی ولایت بلخ تائید کرده اند که دستیار محمد اسحاق رهگذر والی بلخ خانم اش را با شلیک گلوله کشته است.
شیرجان درانی سخنگوی بلخ گفته است دستیار والی بلخ درمنطقه سید آباد شهر مزار شریف خانم خود را به ضرب گلوله به قتل رسانده است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده و نیز خبرداده است که حمله تهاجمی طالبان برای تصرف ولسوالی زیباک بدخشان شکست خورد به نوشته این روزنامه مسوولان ارتش درزون شمال گفته اند حمله تهاجمی گروه طالبان برای تصرف ولسوالی زیباک ولایت بدخشان پس از سه روز مقاومت نیروهای ارتش وپولیس به شکست مواجه شد و طالبان مجبور به عقب نشینی شدند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده درهمین صفحه از قول ترکستانی عنوان کرده است جنرال دوستم درهفته جاری به افغانستان بر میگردد.
به نوشته این روزنامه یک عضو ارشد حزب جنبش ملی افغانستان گفته است که موانع سیاسی فرا راه بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم برطرف شده و قرار است او در هفته جاری به کشور بازگردد.
روزنامه آرمان ملی در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ماندگار درصفحه اول خبرد داده است که فرد حمله کننده انتحاری برجان هواداران جنرال دوستم بازداشت شد.
این روزنامه همچنان درصفحه اول ازقول نمایندگان مجلس عنوان کرده است برگزاری انتخابات تنها راه بیرون رفت از وضعیت کنونی است.
روزنامه ماندگار همچنان درصفحه اول زیر عنوان فرمانده قول اردوی عملیات های خاص کماندو دربازداشت قیصاری دخیل نیست به نوشته این روزنامه کسانی که نظام الدین قیصاری را دستگیر کرده اند افراد وابسته به کماندو نیستند کماندو ها خود را درمسایل خرد و کوچک سیاسی دخیل نمی سازند.
قوماندان قول اردوی عملیات های خاص دریک ویدیو نشر شده درشبکه های اجتماعی باابراز این مطلب میگوید که تاکنون هیچ مقامی به وی دستور نداده است که کسی را به قتل رسانده ویا شکنجه کند.
او میگوید من به عنوان قوماندان قول اردوی عملیات های خاص به هیچ کسی امر نکرده ام که سرباز افغان و یا کدام فرد افغان را لت وکوب کند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه هشت صبح درصفحه های شماره امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته و یا دنبال سایر مطالب شده است.
ختم/ نالان .

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL