11 حمل 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

چهارصد معتاد موادمخدر از شهرکابل جمع آوری شد

کابل/ 10حمل/ باختر وزارت امور داخله به خاطر جلوگیری از شیوع...

شاروالی‌ کابل از تطبیق طرح قرنطین شهرکابل نظارت می کند

شاروالی‌ کابل از تطبیق طرح قرنطین شهرکابل نظارت می کند

کابل/ 10حمل/ باختر به منظورتطبیق طرح قرنطین شهرکابل، شاروالی ‌کابل درهمکاری...

وحید عمر: هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان، از تمام مردم نمایندگی می کند

وحید عمر: هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان، از تمام مردم نمایندگی می کند

کابل/ 10حمل/ باختر ریس اداره ارتباطات و استرایژیک می گوید؛ هیئت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل/ ۷حمل/ باختر
وزارت دفاع افغانستان از ازدیاد حمله های طالبان در کشور خبر داده است و گفته است که این گروه در روزهای اخیر در شانزده ولایت کشور دست به تحرکات زده که با خشونت و تلفات همراه بوده است.
مفسر آژانس باختر می نگارد؛ مقام هایی در وزارت دفاع افغانستان می گویند که طالبان در روزهای اخیر در شانزده ولایت کشور دست به تحرکاتی زده اند٬ تحرکات که با خشونت همراه بوده و در آن به غیر نظامیان آسیب رسیده است همچنان دو طرف متحمل تلفات شده اند.
ازدیاد تحرکات نظامی٬ توام با خشونت٬ یک تکتیک کهنه در زمانی است که برنامه های سیاسی در حال نفس گرفتن باشند و تلاش ها برای حل معضل از طریق گفت وگوهای سیاسی بیشتر شود.
افغانستان درست با همین وضعیت مواجه است٬ برنامه گفت وگو میان افغانان روی دست است و دولت به زودی ترکیب هیئت مذاکره کننده را نهایی خواهد کرد.
زمانی که حرف روی گفت وگوهای سیاسی است و برنامه مبادله زندانیان در حال تطبیق شدن است٬ طالبان برای چانه زنی و امتیازگیری فعالتر شده اند و می کوشند از هر مسیری داخل اقدام شوند و امتیاز بیشتر به دست آورند.
یکی از شیوه های که طالبان برای امتیازگیری در میز مذاکره به آن متوسل شده اند٬ پناه بردن به خشونت است٬ تکتیک کهنه یی که دیگر کارا و فریب دهنده نیست. بل این یک خطای استراتیژیک است٬ هر خشونتی که امروز طالبان مرتکب می‌شوند، فردای سیاسی این‌ گروه را تهدید می کند.
در شرایط که انسجام داخلی سیاسی در کشور و تمکین در برابر خواست مردم افغانستان و جامعه جهانی یک نیاز است٬ خشونت نمی تواند حرف آخر را بزند.
از دید مردم٬ رسیدن به صلح با تشدید خشونت ممکن‌ نیست. منازعه‌ افغانستان تنها از راه سیاسی به ‌پایان می‌رسد. به نفع طالبان است که به‌جای تشدید خشونت در میدان جنگ روی راه سیاسی سرمایه‌گذاری کنند و از موضع تنگ ‌نظرانه شان کوتاه آیند.
دلیل طالبان برای تشدید خشونت‌ها اشتباه است٬ آنان برای ادامه‌ حیات سیاسی ناگزیر اند به مردم ‌مراجعه کنند و مردم کسانی را بر خواهند گزید که زشت و ناهنجار نباشند ونسخه یی برای درمان درد مردم داشته باشند.
طالبان باید بدانند که خشونت بهانه و دستآویز برای به دست آوردن امتیاز در صحنه سیاست شده نمی تواند و ماجراجویی های نظامی می تواند پدیده صلح را دشوار کند.
پس نباید در راهی گام برداشت که آمدن صلح را دشوار و این‌ روند را به ‌بن‌بست بکشاند. تحلیل سیاسی

کابل/ ۵ حمل/ باختر
تماس مستقیم میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در خصوص رهایی زندانیان طالب٬یک آغازخوب است که باید ادامه یابد.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛ حل بحران افغانستان نیاز به آن دارد تا افغانان خود به گفت وگو نشسته، راه تفاهم را در پیش گیرند و برای درمان درد های مردم٬ یک نسخه کارا ارائه دهند. در حالی که بیرونی ها بیشتر در عمیق ساختن مشکل نقش داشته اند و یاهم در هر برنامه منافع خود را دخیل دانسته اند.
برای آن که راه حل معضل جاری در کشور کوتاه و سهل شود بهتراست افغانان خود به گفت و گو نشسته در پرتو اهداف و منافع خود وکشور شان اوضاع را بررسی کنند و برای بیرون رفت از ناهنجاری های کنونی یک راه حل منطقی پیدا کنند.
معضل افغانستان کهنه و عمیق است در این جای شک نیست که با یک یا  دو بار نشست، نمی توان برای آن  یک راه حل پیدا کرد٬ آغاز گفت وگو ها دشواری های خود را دارد مگرآنچه دیروز انجام شد یک آغاز خوب برای درمان یک درد بد است.
روز گذشته برای نخستین بار گروه‌های فنی طالبان و حکومت افغانستان برای بیش از دو ساعت از راه دور در بارۀ چگونگی رهایی زندانیان دو طرف گفت‌وگو کردند.
گفته شده است در این گفت‌وگوها در بارۀ کاهش خشونت‌ها، آتش بس همیشگی، گفت‌وگوهای مستقیم صلح بحث های صورت گرفت که می تواند زمینه آزادی زندانیان را فراهم کند.
طرف های درگیر در افغانستان باید بدانند که گفت وگو یک روند مهم و ضروری برای پایان جنگ است.
افغانستان در روزگار پیچیده سیاسی و اجتماعی‌اش به یک مرحله تازه داخل شده است. جنگ ناتمام چهل‌ساله٬ افغانستان را به محور مداخله بیرونی ها و جنگ های نیابتی کشور های مختلف مبدل کرده است و این کشوریکی از فقیر ترین کشور های جهان است و این پیامد ناهنجار جنگ در کشور است. 
وضعیت در افغانستان از دیرزمانی با انتظارها پیوند خورده است  وجنگ هم  از لحاظ منطقی به بن بست رسیده است.
این آشکار است که روش‌های نظامی نتوانست، موثریت خودرا ثابت کند.
پس راه منطقی برای خروج از دشواری های کنونی٬ مذاکرات میان افغانان است که می تواند به انتظار مردم پایان دهد.
مذاکرات سیاسی تحمل و همگرایی و چسپیدن به منافع ملی از لحاظ تیوریکی می‌تواند افغانستان رابه یک چهره نوین مبدل کند و خشونت‌ها را کاهش دهد، بلاخره آغاز گفت وگو ها٬ یگانه راه ممکن برای کاهش تنش‌ها و خشونت‌ها در این کشور است.
با تاسف در چند روز اخیر و با ازدیاد حمله های طالبان بار دیگر شمار تلفات در کشور بالا رفت. صرف نظر از این که قربانیان خشونت های اخیر وابسته به کدام جناح بودند٬واقعیت این است که با کشته شدن افراد بیشتر در کشور، این نیروی فزیکی وسرمایه مردمی است که تخریب می شود٬ کینه و کدورت را بیشترمی کند و فضای اعتماد و باور را بر هم می زند در حالی که تفاهم و تحمل٬ باور و اعتماد را تقویت می کند و راه رسیدن به صلح و حراست از منافع ملی را کوتاه می کند.
تحول اخیر با محور گفت وگو روی آزاد سازی زندانیان آغاز شد مگر یک آغاز خوب و یک بهانه خوب برای حل سایر مسایل است که می تواند برای مردم افغانستان سرنوشت ساز باشد. صائم

کابل/  ۳  حمل/ باختر
تحرکات اخیر گروه طالبان در بخش های مختلف کشور ٬فرصت های صلح را به خطر مواجه می کند.
مفسرآژانس باخترمی نگارد،آغازین روز سال جدید هجری خرشیدی برای افغانان خونین و درد آلود بود.
در اولین روزاین سال(جمعه اول حمل) افراد وابسته به گروه طالبان بریک پاسگاه امنیتی که منسوبان آن مصروف تامین امنیت در بخشی از شاهراه کابل – قندهار  درحومه قلات مرکز زابل بودند حمله کردند و شماری از محافظان این پاسگاه را که شامل منسوبان ارتش و پولیس بودند کشتند.
در همین روز٬دو رویداد دیگر ضد امنیت نیزدر زابل ثبت شده است که تلفاتی در پی داشت.
تنها زابل نبود که سال نو را با خون ووحشت آغاز کرد٬طالبان حداقل در ده ولایت فاریاب، بغلان، سمنگان، بلخ، کندز، غزنی، بادغیس، غور، زابل و ننگرهار دست به تحرکات زدند که نتیجه آن کشت و خون برای هر دو طرف بود.
طالبان در حالی تحرکات شان را ازدیاد بخشیده اند که این گروه منتظرتشکیل هیئت سیاسی از کابل است تا مذاکرات میان افغانان آغازشود.
در کابل٬ روی دلایلی تاکنون ترکیب هیئت  مشخص نشده است٬تاخیردر ایجاد هیئت باعث واکنش سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر شد و او دولت را متهم کرد که با تاخیر درایجاد هیئت مذاکره کننده٬ اراده به صلح ندارد و به این ترتیب نیت طالبان را برای گفت و گو های سیاسی بیان داشت.
مگر می شود در دوحه از صلح حرف زد ودر داخل کشور خون سرباز وطن را مباح دانست وبه کشتار افغانان دست زد.
این گونه تحرکات٬ در شرایطی که طالبان به انجام صلح تعهد کرده اند فرصت های صلح را از میان بر می دارد.
طالبان جنگ شان را با حضور عساکر خارجی در این کشور توجیه می کردند ٬با امریکاییان توافق صلح امضا کردند. بنا به گزارش ها حملات طالبان بر خارجیان به صفر رسیده است٬مگر مسلمان کشی در کشور ادامه دارد
صلح با خارجیان  و جنگ با افغانان را چگونه می تواند توجیه کرد؟
طالبان صلح را با امریکا ترجیح می دهند مگردر داخل کشور همچنان به کشتاروویرانی ادامه می دهندو این برای افغانستان و منطقه سخت دشواراست.
معضل افغانستان یک معضل داخلی نیست.سیر زمان نشان داده است که کشور های زیادی در معضل افغانستان منافع دارند وبیشتر از مسیر طالبان در پی رسیدن به منافع شان اند.
توافق نامه امریکا و طالبان ابهامات زیادی دارد و بدون شک امریکا درراه رسیدن و سازش با طالبان دروازه های زیادی را در کشور های مختلف دق الباب کرده است وقت آن است که کشور حمایت کننده٬ طالبان را وا دار کنند  که از ماجراجویی ها دست بردارند ورنه در وجود  امریکاییان حمایت بیرونی ها از طالبان٬ بسیار زود٬ توافق نامه امریکا با این گروه فقط یک کاغذ پاره معمولی خواهد بود که هیچ ارزشی نخواهد داشت. زیرا طالبان در وجود این توافق٬درپی امتیاز گیری های یک جانبه اند٬ شاید بیرونی ها برای طالبان چنین یک رویا را ترسیم کرده باشند٬مگرمردم و دولت افغانستان متعهد به اعاده یک صلح منطقی و جامح اند و هیچگاه اجازه نمی دهند که طالبان از مسیر خشونت به اهداف شان برسند و هیچ امتیازی هم به این گروه داده نخواهد شد.
اکنون که زمان صلح است باید به طالبان تفهیم شود که در فرصت های صلح٬جای برای ماجراجویی ها نیست.
طالبان اگر افغان اند و افغانی فکر می کنند٬باید از کشتار مردم افغانستان دست بدارند و از راه منطق و ارزش دهی به منافع ملی وارد عمل شوند .تحلیل سیاسی

کابل/ ۳حمل/ باختر
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که بدسترس قرار گرفته اند، در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را در مورد رویدادهای منطقه و جهان نشر کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر، با توجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها٬ گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه ویسا، درصفحه اول خبرداده است که بعد از توافق طالبان با امریکا حملات طالبان به نیروهای امریکایی به صفر رسیده است٬ مگر جنگ میان نیروهای افغان و طالبان جریان دارد.
این روزنامه در مطلب دیگر زیرعنوان عکس العمل ها به حمله خونین طالبان در زابل با تشدید و دوام خشونت ها٬ مانع برای رسیدن به صلح است٬ نوشته کرده است: حمله اخیر طالبان بر پوسته نیروهای امنیتی در زابل که بیش از ۲۰ نیروی امنیتی درآن کشته شدند با عکس العمل های جدی روبرو شد.
مسوولان امنیتی در زابل می گویند که پوسته مشترک نیروهای اردوی ملی و پولیس صبح روز جمعه اول حمل مورد حمله جنگجویان طالبان قرارگرفته است. این مسوولان گفته اند این حمله از سوی گروه طالبان راه اندازی شده بود. روز نامه ویسا ادامه این مطلب را در صفحه پنجم نوشته کرده است.
این روزنامه در همین صفحه از قول کارشناسان روسی آورده است که قدرت دو گانه در افغانستان روند صلح با طالبان را مختل خواهد کرد٬ به نوشته ویسا یک کار شناس روسی می گوید که قدرت دوگانه در افغانستان پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری روند صلح با گروه طالبان را مختل خواهد کرد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه از قول اتاق های تجارت و سرمایه گذاری عنوان کرده است که ناامنی ها باعث فرار سرمایه از کشور می شود.
به نوشته این روزنامه٬ اتاق تجارت و سرمایه گذاری ضمن نگرانی از افزایش سوء قصد و اختطاف علیه تجار و سرمایه گذاران خواهد شد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه از قول واشنگتن پوست آورده است که افغانستان درگیر منازعه برسر قدرت گرفتار است.
این روزنامه همچنان در صفحه اول خبرداده است که به شمول خلیل زاد و شماری از سیاست ورزان بحث های را برای ایجاد شورای عالی مصالحه آغاز کرده اند.
ویسا، همچنان در صفحه اول زیرعنوان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان متوقف شده است. نوشته کرده است: قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو گفته که خروج نظامیان خارجی از افغانستان بطور موقتی متوقف شده است.
ویسا، درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه هشت صبح، به گسترش ویروس کرونا در کشور توجه کرده است و زیر عنوان ۲۴مورد مثبت ویروس کرونا «وضعیت اضطراری است» نوشته کرده است؛ با ثبت بیست چهارمین مورد مثبت ویروس کرونا در کشور وزارت صحت عامه می گوید که شرایط بحرانی بوده و نیازمند اقدامات عملی و جدی است٬ مسوولان دراین وزارت هر چند تایید می کنند که دریک شبانه روزگذشته هیچ مورد مثبت کرونا در کشور ثبت نشده است٬ اما می گویند که مردم باید توصیه ها را برای پیش گیری از سرایت این ویروس جدی بگیرند.
به نوشته هشت صبح تاکنون ۴۴۹مورد مشکوک ویروس کرونا درسراسر کشور به ثبت رسیده که هرات و کابل به ترتیب دررده های اول و دوم قراردارند٬ ازاین میان ۴۱۳مورد آن منفی ثابت شده و ۱۲ مورد زیر آزمایش طبی قرار دارد.
روزهای خونین فرصت صلح در خطر است عنوان مطلب است که روزنامه درصفحه سوم نشر کرده است.
روزنامه هشت صبح در صفحه دوم زیرعنوان اختلافات سیاسی و آینده مبهم حوزه جمهوریت نوشته کرده است: اختلافات میان سران سیاسی کشور دامنه اش به سال ۱۳۹۹ کشیده شد٬ این اختلافات منافع جمهوریت را با تهدید جدی روبرو کرده است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه سوم عنوان کرده است: لغو جشن دهقان نمایشگاه های زراعتی پس از رفع تهدیدهای کرونا برگزار خواهد شد.
روزنامه هشت صبح در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است٬ به همین ترتیب روزنامه آرمان ملی در شماره امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته است و یادنبال سایر مطالب شده است. نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL