26 اسد 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

روسیه سالانه 300 بورس تحصیلی برای جوانان افغان میدهد

روسیه سالانه 300 بورس تحصیلی برای جوانان افغان میدهد

کابل باختر 25 اسد کشور فدراتیف روسیه سالانه 300 بورسیه تحصیلی...

هنرمندان تیاترملی نمایش زیرنام " کلمه قرن " را اجرا کردند

هنرمندان تیاترملی نمایش زیرنام " کلمه قرن " را اجرا کردند

کابل باختر24 اسد به پیشواز 28 اسد 98 مین سالگرد استرداد...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل باختر 25 اسد
شماری از روزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت که به دسترس قرار گرفته اند ،در شماره های امروزی به حیث روی مسا یل مختلف سیاسی و نظامی کشور پرداخته اند و نیز اخبار و  گزارش ای را در باره رویداد های جاری منطقه وجهان نشر کرده اند.
روز نامه آرمان ملی در صفحه اول زیر عنوان یک تن از فعلان رسانه یی گروه طالبان باز داشت شد .
نوشته است : یک منبع ریاست عمومی امینیت ملی که نخواست نامش افشا شود به آرمان ملی گفت ، نظرمحمد مطمین که مسولیت جنگ روانی گروه طالبان را درشهرکابل داشت و دررسانه ها به عنوان کارشناس سیاسی مصاحبه مینمود و ویا می نوشت توسط این اداره بازدشت شد.
منبع افزود آقای مطمین دردوران حکومت طالبان به حیث رئیس کتابخانه های عامه وزارت اطلاعات وفرهنگ ایفای وظیفه مینمود .
رونامه به همین ترتیب ادامه داده درمطلب دیگرزیرعنوان سمیناری زیرنام " سیرتاریخی مطبوعات درافغانستان " از سوی معینیت نشراتی وزارت  اطلاعات وفرهنگ برگزار شد . نوشته است: سمینار یک روزه زیرنام سیرتاریخی مطبوعات افغانستان " از سوی معینیت نشراتی وزارت اطلاعات وفرهنگ درتالار رادیو تلویزیون ملی افغانستان برگزارشد.
به نوشته این روزنامه دراین سمینار تعدادی از نویسنده گان مسولان رسانه ها و مقامات دولت اشترک کرده بودند.
سیدآقا حسین فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ سمینار را با سخنرانی خودش افتتاح کرد و گفت : هدف ازاین سمینار ریشه یابی تاریخی مطبوعات افغانستان و درس گرفتن از آن است.
وی افزود که حدود 150 سال قبل مطبوعات افغانستان موضوعات گوناگون سیاسی ، اجتماعی ، اقصادی و فرهنگی را نشرکرد که با محتوا امروزرسانه ها همخوانی داشت واین نشان میدهد که مطبوعات امروز ما ازپشتیبانی عمیق تاریخی برخوردار است.
روزنامه ادامه این مطلب را درصفحه چهارم ادامه داده است درصفحه دوم مطب را زیرعنوان آرزوهای غازی امان الله خان تحقق می یابد. نشرکرده است.
آرمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است .
اما روزنامه ویسا درصفحه اول از قول روزنامه تایمز امریکا  عنوان کرده است : خصوصی سازی جنگ افغانستان بلای عظیمی را بالای افغانها خواهد آورد .
به نوشته این روزنامه : روزنامه تایمز امریکا درشماره اخیر خود در مورد خصوصی سازی جنگ درافغانستان نگاشته است که در واشنگتن انتقادهای زیاد درمورد طرح های خصوصی سازی جنگ افغانستان موجود است . روزنامه با توجه به پیشینه ناگوار شرکت امنیتی بلک واتر درعراق و افغانستان از کشته شدن 17 غیرنظامی عراقی بدست قراردادی های این شرکت دربغداد درسال 2007 یاد آورشده است.
روزنامه ادامه این مطلب را درصفحه پنجم نوشته است وروزنامه درمطب دیگر زیرعنوان طالبان درنامه ای به دونالد ترامپ نوشته است : طالبان مسلح دریک نامه سرگشاده به دونالد ترامپ رئیس جمهورامریکا تهدید کرده اند که اگرسربازان بیشتری را به افغانستان اعزام نماید آنها ازکشورهای رقیب امریکا کمک می طلبند.
روزنامه به همین ترتیب موضوعات بیشتری را دنبال کرده است.
ویسا همچنان درصفحه اول خبرداده که ده فردملکی در اثر انفجار در ارزگان کشته و زخمی شدند.
روزنامه ویسا به همینگونه درصفحه اول از قول وزارت صحت عامه آورده است که فساد مانع پیشترفت درسکتورصحت شده است.
روزنامه ویسا درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه هشت صبح و ماندگار با نشرمطالب مشابه پرداخته اند و دنبال سایر مطالب شده است.#نالان

کابل 24 اسد باختر
شمارمحدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند ونیز اخبار و گزارش های را دربارۀ رویداد های جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
روزنامه افغانستان ما ، درصفحه زیرعنوان "مدیرسیا" درگیری اتمی با کوریای شمالی قریب الوقوع نیست . نوشته کرده است : درخلال تنش فزاینده میان امریکا و کشور کوریای شمالی ، مدیرسازمان اطلاعات مرکزی امریکا میگوید که خطردرگیری اتمی میان دو کشور قریب الوقوع نیست مایک پامپو گفت که برنامه تسلیحاتی پیونگ یانگ با سرعت نگران کننده ای پیش می رود و یک آزمایش موشکی تازه از سوی این کشور باعث تعجب نخواهد بود اما اخطار دادکه استراتیژیک امریکا به سرآمده  . روزنامه افغانستان ما به همین ترتیب ادامه داده و درمطلب از قول نماینده ویژه روسیه درکابل عنوان کرده است . نیروهای امریکایی افغانستان را ترک کنند.
به نوشته این روزنامه : ضمیرکابلوف نماینده ویژه روسیه برای افغانستان ، ماموریت نظامی امریکا درافغانستان را ناکام خوانده گفته است که نیروهای امریکایی باید افغانستان را ترک کنند آقای کابلوف درگفتگو با روزنامه روسی ایزوسیتا همچنین گفته است که هرچند روسیه درگذشته مشکلی با حضورنیروهای امریکا درافغانستان نداشت اما توجه به ناکامی مامویت نظامی این کشورآنها باید افغانستان را ترک کنند .
اوافزود که هدف حضورنیروهای امریکایی درافغانستان جلوگیری از تبدیل شدن این کشوربه پناهگاه امن برای تروریست ها بین المللی بوده اما پس از یک و نیم هده حضور آنها افغانستان به  نیمه ماشین چوجه کشی تروریست ها تبدیل شده است.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درهمین صفحه زیرعنوان نیروهای امنیتی مواضع شورشیان دراطراف میرزااولنگ را پس گرفتیم نوشته است .
مقام های امنیتی درشمال کشوراز تسلط نیروهای دولتی برمواضع امنیتی شورشیان بربلندی های شرق برمیرزااولنگ خبردادند.
نصرت الله جمشیدی معاون سخنگوی قول اردوی 209 شاهین به بی بی سی گفت که حوالی ساعت چهار بعد ازظهردیروز منطقه میرزاولنگ به طورکامل به نیروهای امنیتی افتاد اماکی از فرماندهان نیروهای کماندو می گوید که نیروهای دولتی هنوز وارد دره میرزاولنگ نشده اند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ماندگار درصفحه اول ازقول دفتر شورای امنیت عنوان کرده است خصوصی سازی جنگ افغانستان طرح فردی است.
این روزنامه نیز درصفحه اول به اظهارات نماینده ویژه روسیه درکابل توجه کرده پیرامون آن درصفحه او چیزهای نوشته است.
این روزنامه درصفحه اول از قول بازنت روبین آورده است که احتمال سقوط دولت افغانستان به دلیل اختلافات قومی ، سیاسی ، بیشتر از خطرطالبان است.
به نوشته این روزنامه : بارنت روبین کارشناس ارشد درمورد افغانستان و جنوب آسیا اعلام کرد که امریکا در استراتیژی خود تاکید بیش از اندازه یی برگزینه نظامی دارد درحالی که خطرسقوط حکومت افغانستان به دلیل اختلافات قومی ، سیاسی بیش از سقوط آن توسط طالبان است.
به همین ترتیب روزنامه ادامه داده درصفحه سوم از قول یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات آورده است : کمیشنران کمیسیون انتخابات به حاشیه کشانیده شدند.
روزنامه ماندگار درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشترشده است . اما روزنامه هشب صبح دربرگ نخست از قول اتحادیه اروپا عنوان کرده است: مانعی دربرابر آزادی بیان ایجاد نشود.
کمیسیون انتخابات ناتوانی اش درانجام اصلاحات اداری و ساختار ی اعتراف کرد. عنوان مطلب دیگری میباشد که این روزنامه درصفحه سوم نوشته است.
به همین ترتیب روزنامه هشت صبح درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.# نالان

کابل   باختر    23  اسد
اخیراً روزنامه امریکایی نیویارک تایمز گزارش داده است‌ که گویا اختر محمد منصور، رهبر پیشین طالبان "پیش از کشته شدنش از پاکستان ترس داشته است
کارلوتا گال، نویسندۀ این گزارش گفته که اختر محمد منصور پیش از اینکه هواپیمای بی‌سرنشین امریکایی او را در نزدیکی مرز میان  ایران و پاکستان هدف قرار دهد، "می‌دانست که چیزی واقع می‌شود.
در گزارش آمده است: "اخترمحمد منصور هنگام برگشت‌ از یک سفر سری به ایران، از منطقه‌ا‌ی دور افتاده در جنوب غرب پاکستان به برادر و دیگر اقارب خود تیلفون کردواز احتمال مرگ خود برای آنها گفت و آنان را هشدار داد که آماده بروز هر نوع واقعه در قبال او باشند. 
روزنامه به نقل از یک شخص نزدیک به اختر محمدمنصورواز قوماندان پیشین طالبان نوشته است که اختر محمد منصور می‌دانست که چیزی واقع می‌شود و از اینرو به اعضای خانواده‌اش گفت که "چه کنند که متحد بمانند"، روزنامه نوشته است که گفته‌های این قوماندان پیشین طالبان نشان می‌دهد که اختر منصور در اواخر زندگی‌اش با "اختلاف خطرناک با حامیان پاکستانی‌اش رو به رو شده بود".

روزنامه به نقل از منبع‌ها نوشته است که "کشتن اختر منصور از سوی پاکستان طرح ریزی شده بود تا اوکشته شود زیرا  دیگر به او اعتمادی وجود نداشت، قوماندان پیشین طالبان به روزنامه گفته است: "پاکستانی‌ها خواست‌های بزرگ داشتند، ولی اختر منصور به آنان گفته بود که شما نمی‌توانید مرا به انجام هر کاری مجبور کنید.
به گفته‌ این قوماندان، نود درصد افراد طالبان می‌دانند که در مرگ اختر منصور پاکستان دست داشت، ولی آنان از پاکستان می‌ترسند و چیزی نمی‌گویند، نیویارک تایمز به نقل از منبع‌های طالبان و حکومت پاکستان نوشته است که اختر منصور برای گفتگوی صلح با حکومت افغانستان تمایل داشت و در این ساحه با همکاران خود مشورت می‌کرد، به باور شماری از آگاهان سیاسی افغان از کشته شدن رهبر طالبان که اضافه از یک سال میشود برخی حلقات در داخل و بیرون از گروه طالبان در صدد اند تا برای این چهره ماجراجو هویت سازی نمایند  و او را یک قهرمان ویک قربانی معرفی کنند  واز زبان افراد ناشناس ، کاذب و ساختگی برای او داستان بسازند و او را توصیف کنند.
به گفته این کار شناسان نیویارک تایمز نیز به همین تخیل پرداخته است  واز نام یک قوماندان طالبان برای ملا اختر حرف های گفته و او  را یک قربانی معرفی کرده است، ملا اختر محمد منصور منفور ترین چهره در میان رهبران طالبان است از او به عنوان نزدیکترین و شخص با اعتماد  نزد آی اس آی در گروه طالبان یاد میشود  که به جز او  و سازمان استخبارات نظامی پاکستان هیچ کس دیگر از مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان آگاه نبود،  او تا اندازه محرم اسرار سازمان جهنمی آی اس آی بود که توانست اضافه از دوسال خبر مرگ سلف و استاد خود، ملا عمر را حتا از دید رهبران رده اول این گروه،  خانواده و نزدیکان ملا عمر پنهان کند  ودر نهایت هم همین سازمان ،خبر مرگ مرموز ملا عمر را به گونه نشر کرد تا ملا اختر بتواند برای خود در رهبری طالبان بستر سازی کند  وخود را رهبر معرفی نماید.
روابط ملا اختر با استخبارات نظامی پاکستان چنان دوستانه ، برادرانه ورفیقانه بود که همین سازمان در جمعاوری به اصطلاح بیعت برای ملااختر دست به کار شد بعضی از سران و قوماندانان این گروه رابا پرداخت پول و امکانات نظامی  وحربی وا دار به طرفداری از ملا اختر کرد ، بعضی را هم از راه  زور  وتهدید به جانب این رهبر خود گفته کشانید حتا بعضی را هم از صحنه حذف کرد و شماری از افراد رده اول طالبان را وا دار ساخت تا از پاکستان فرار نمایند.
ملا محمد رسول و ملا عبدالمنان نیاری از همین چهره ها اند که مخالفت با ملا اختربه متواری شدن آنها از پاکستان تمام شد تا سرحد که ملا محمد رسول به گونه مرموز ناپدید گشت.
روزنامه نیویارک تایمز از اختلاف ملا اختر منصور با حامیان پاکستانی اش سخن گفته است مگر واضح نساخت که رابطه این ملا را با روسیه  وایران وچین کی تامین کرد ؟ چرا در این گزارش از نقش پاکستان در این مساله چشم پوشی شده است
در این جای شک نیست که ملا اختر محمد منصور در خاک پاکستان آنهم ذریعه یک هواپیمای بی سر نشین امریکایی  کشته شده است،او از یک سفر محرمانه با هویت  پاکستانی از ایران برمیگشت که کشته شد. او بعد ار انجام یک ماموریت که قطعأ از سوی استخبارات نظامی پاکستان برنامه ریزی شده بود دو باره برگشته بود و طبعأ از امنیت جان وآینده اش مطمین بود که به ایران رفت و دو باره به کشوری آمد که سالها در آنجا با ناز ونعمت زندگی کرده بود.
این آگاهان میگویند که مرگ  ملا اختر یک برنامه امریکایی بود زیرا امریکایان متعقین شدند که ملا اختر دیگر مهره کاری نیست وحالا جز برنامه  و افزار استخبارات کشور های رقیب است.
این اگاهان تاکید دارند که ملا اختر بیشتر از آنکه قربانی منافع افغانستان باشد قربانی رقابت های استخبارات کشور های رقیب است که تلاش داشت از هرکدام چیزی بدست بیاورد زیرا  چون پاکستانیان همه را فریب میداد
روزنامه از قول یک قوماندان مجول الهویه طالبان  نگاشته که گویا ملا اختر برای صلح کار میکرد اکنون این سوال پیدا میشوداگر این آقا برای صلح تمایل داشت پس چرا روند گفتگو های صلح با حکومت افغانستان را یک دوران  هم سپری شده بود متوقف ساخت.
ضمنأ بعد از گماشته شدن ملا عمر و جایگزین شدن  ملا اختر محمد منصور بود که جنگ طالبان با شیوه های جدید آغاز شد واین گروه  ، فجایع زیادی را دربرابر مردم افغانستان مرتکب شد پس او در پی کدام صلح با مردم افغانستان بود ؟
این اگاهان میگویند که خیانت  و وطن فروشی در رهبری طالبان به یک رسم تبدیل شده و هر رهبر  این گروه که شکار هوس های خود  ونیات پلید شان میگردند او را قربانی صلح معرفی میکنند در حالیکه درزمان حیات شان بدترین جنایات را علیه مردم ما انجام داده اند و همیشه از موضع خون و جنایت حرف زده بودند.
آنچه در باره ملا اختر محمد منصور در روزنامه نیویارک تایمز گقته شده  ، یک بیان تحریف شده است که نشان میدهد حلقات در درون طالبان و بیرون از این گروه برای رهبران ظالم شان هویت سازی میکنند  و در این جای شک نیست که به تعفیب ملا عمرو ملااختر، برای ملا هبت الله هم کار خواهد شد و او هم در آینده یک قربانی صلح معرفی خواهد شد در حالیکه امروز قومانده  جنگ  و ویرانی میدهد. ختم /تحلیل سیاسی  
 

کابل باختر 22 اسد
شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درکابل که بدسترس قرارگرفته اند دراین شماره ها روی مسایل مختلف سیاسی ، نظامی درکشوربه بحث پرداخته و نیزاخبار و گزارش های درمورد رویداد های کشور و منطقه به چشم میخورد
روزنامه هشت صبح درصفحه دوم خود زیرعنوان استقبال وزارت مهاجرین از توقف اخراج اجباری پناهجویان ازآلمان نوشته است،
وزارت امورمهاجرین وعودت کننده گان افغانستان ازتصمیم اخیر دولت آلمان مبنی برتوقف اخراج اجباری پناهجویان افغان ازآن کشور قدردانی و استقبال کرده است
همچنان از دیگرکشورهای میزبان پناهجویان افغانستان نیز خواسته تا به دلیل نامساعد بودن و ضیعت امنیتی در کشور ، از تصمیم دولت آلمان پیروی کرده و شرایط فعلی افغانستان را پس از بررسی مورد نظرداشته باشند.
روزنامه مطالبی دیگری تحت عنوان نیروهای امریکایی کشتن غیرنظامیان درحمله هوایی درننگرهاررا رد کردند به نشررسانیده است نیروهای امریکایی درافغانستان ادعا ها مبنی بر جان باختن غیرنظامیان درنتیجه حملات هوایی شان درننگرهار را رد کردند.
این حمله پنجشنبه شب درمنطقه هسکه مینه ولایت ننگرهار صورت گرفته بود ، نیروهای امریکایی گفته اند که هواپیمای بدون سرنشین ، گروهی از جنگجویان را هدف قرارداده است که مصروف انبار نمودن مهمات و اسلحه دریک واسطه نقلیه لاری بوده اند.
همچنان روزنامه مطلب دیگر تحت عنوان تخم مرغ های آلوده به شانزده کشورجهان رسیده نوشته است:
کمیسیون اروپا اعلام کرده که تخم مرغ های آلوده ، علاوه برپانزده کشور عضواتحادیه اروپا درسویس و هانگ کانگ نیز توزیع شده است.
مزارع پرورش مرغ درچهار کشور اروپایی که درآن ها ازین ماده برای مبارزه با شپش مرغ استفاده شده نیز اینک تحت قرنطین بهداشتی قرارگرفته اند
روزنامه ویسا زیرعنوان افراد نزدیک به جنرال دوستم : مذاکرات دوستم با ارگ ریاست جمهوری جریان دارد و به زودی به کشور برمی گردد نوشته است
مذاکرات روی این موضوع همچنان جریان دارد که توطیه ها و دسیسه  ایکه ازطرف حلقات خاص برعلیه جنرال دوستم را اندازی شده است باید جمع شود
افراد نزدیک به جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری از مذاکرات میان آقای دوستم و ارگ ریاست جمهوری خبرمیدهد ...عظیم قویاش یکتن از
افراد نزدیک به جنرال دوستم و سناتورولایت سرپل می گوید که مذاکرات بین جنرال دوستم و حکومت درمورد بازگرداندن صلاحیت های معاونیت اول ریاست جمهوری جریان دارد.
روزنامه ماندگار دربرگ نخست زیرعنوان به مناسبت روز جوانان اولین سوال که نسل جوان باید به آن عمیقأ فکرکند نگاشته است،
امروز سوال حیاتی پیشروی نسل جوان مان این است که آیا آماده گی دارند تا پیش از این تاوان سیاست های قومی ، قومی سازی سیاست و آجنداهای کسانی را که تلاش دارند از شرایط نا به هنجار کنونی کشور ، ازآدرس قوم و زبان ، مطرح سیاست و زبان زد مردم باشند ، نپردازند
دروضیعتی که سرزمین ما درگیر جنگ و جوانانش ابزارآن شده اند ، کوبیدن برطبل فارسی ، پشتو بغییر از هیزم معرکه و شعله ور سازی آتشی که از چهار سو دور سرما داغ شده است ، چه پیام دیگری میتواند داشته باشد.
همچنان روزنامه مطلبی دیگرتحت عنوان حامد کرزی : خصوصی سازی ماموریت نظامی امریکا ،جنگ را بیشتر می سازد نگاشته است
حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان از موضوع خصوصی سازی ماموریت نظامی امریکا درافغانستان انتقاد کرده گفته است که این مساله جنگ را درافغانستان بیشتراز پیش طویل تر می سازد.
آقای کرزی می گوید که گزارش ها حاکی از آن است که ایالات محتده امریکا می خواهد تا مسوولیت امورجنگی در افغانستان را به شرکت های خصوصی امنیتی بسپارند که درتناقض سریع و آشکار با حاکمیت ملی  و نقض سریع قانون اساسی می باشد
روزنامه مطلب دیگری تحت عنوان درنتیجه برخورد یک موشک سیزده نفردرشمال افغانستان کشته شدند به نشررسانیده و نگاشته است
مقامات محلی ولایت فاریاب درشمال افغانستان می گویند درنتیجه برخورد یک موشک به یک منزل مسکونی سیزده نفردراین ولایت کشته شدند.
سید عبدالسلام ولسوال دولت آباد ولایت فاریاب به بی بی سی گفت این رویداد دریکی از روستاهای آن ولسوالی رخ داده است.
روزنامه آرمان ملی دربرگ نخست زیرعنوان باساخت  بند شاه توت مشکل آب آشامیدنی کابل مرفوع می شود نوشته است:
وزارت انرژی و آب می گوید ساخت بند شاه توت برفراز دریای کابل می تواند نیازمندی های بسیاری از باشندگان کابل را به آب آشامیدنی مرفوع سازد.
عبدالبصیر عظیمی سخنگوی وزارت انرژی و آب دیروز به رسانه ها گفت که کار دیزان این بند به پایان رسیده و کشورهند و بانک جهانی آماده سرمایه گذاری دراین بخش هستند.
به همین ترتیب شماری دیگری از روزنامه های چاپ کابل نیز به نشر مطالب متنوع پرداخته و مسایل ملی و بین المللی را ارزیابی کرده اند ختم    شوخک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL