31 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی با معاون سکرترجنرال سازمان ملل دیدارکرد

محمد اشرف غنی با معاون سکرترجنرال سازمان ملل دیدارکرد

کابل باختر ۳۰ سرطان محمداشرف غنی رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان، با خانم...

مسلمیار: مشرانو جرگه حامی تمام ارزش های ملی کشور است

مسلمیار: مشرانو جرگه حامی تمام ارزش های ملی کشور است

کابل باختر 30 سرطان سیدعبدالوحیدقتالی رییس‌عمومی اداره امور ریاست جمهوری ورییس...

مشرانو جرگه : طالبان از مردم ملکی انتقام می گیرند

مشرانو جرگه : طالبان از مردم ملکی انتقام می گیرند

کابل باختر 30 سرطان مخالفان مسلح نظام با تحمل تلفات سنگین...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل باختر ۳۰   سرطان
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان می گوید:هیچکس نسبت به ما ارادۀ محکم‌ تر برای صلح ندارد اما خشونت، راه ایجاد هم‌پذیری نیست.
مفسرآژانس باختر می نگارد: قرار است دور تازه یی از گفت وگوهای سیاسی میان نمایندگان امریکا و طالبان به زودی در دوحه قطر از سرگرفته شود.
زلمی خلیل زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای افغانستان که هیئت امریکایی را در مذاکرات سیاسی با طالبان رهبری می کندْ خوشبین است که در دور تازه مذاکرات پیشرفت ها به دست آید.
در حالی که حرف ازبرگزاری دورتازه گفت وگو ها میان نمایندگان امریکا و طالبان است٬ طالبان خشونت ها را بیشتر کرده اند. حوادث پیهم هراس افگنانه در قندهار٬انفجار یک موتر بمب درمقابل  در ورودی پوهنتون کابل٬ وقوع چند حادثه تروریستی در ننگرهار٬ همچنان وقوع حوادث تروریستی دربلخ ٬هلمند٬غزنی وجا هاي دیگرهمه نشانه از تحرک طالبان برای امتیاز گیری در میز مذاکره است .
امتیازگیری هایی که به قیمت خون شمار زیادی از افغانان٬ ازدیاد یتیم و بیوه درکشورانجامید.
دولت افغانستان برای حل معضل جاری در کشور تاکید دارد که باید مذاکرات میان افغانان شکل گیرد ٬ زیرا افغانان درد مشترک ورنج مشترک دارندودر وجود٬زبان مشترک آنان می توانند زودتر به هدف برسند.
دولت افغانستان برای ایجاد فضای باورواعتمادو تسریع روند حل سیاسی کشورچندین بار پیشنهاد آتش بس داده است مگر گروه طالبان آن را رد کرده است. روی این دلیل است که رییس جمهورمی گوید: هیچکس نسبت به ما ارادۀ محکم‌تر برای صلح ندارد اما خشونت، راه ایجاد هم‌پذیری نیست.
اماطالبان نشست با دولت افغانستان را رد می کنند مگر برخلاف با خارجی ها وارد بحث می شوند. این نشان می دهد که آنان بیشتر در پی تامین منافع بیگانگان اند .
محمد اشرف غنی در رابطه به خشونت های اخیر طالبان واکنش صریح داشت .
او می‌گوید که تأمین صلح، به زور و جبر ممکن نیست: (به‌زور و به جبر، کسی تسلیم نمی‌شود - خصوصیت افغآنان این است. ما از طالبان، خط تسلیمی نخواستیم، مذاکره خواستیم؛ آبرومندانه برای یک صلح پایدار. آنان هم باید قبول کنند که با افغآنانی طرف استند که همه اراده دارند.)
رییس‌جمهور، از این گروه می خواهد تا به خشونت‌ها پایان دهند و برای تأمین صلح و آبادی کشور تلاش کنند وبه آدرس طالبان می گوید:( وقتی مذاکره چند روز بعد یا چند هفته بعد شروع می‌شود، چرا بر افراد بی‌گناه حمله می‌کنید؟)
سرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهوری هم به آدرس طالبان حرف واضح دارد او در تازه ترین اظهاراتش گفته است ( گروه طالبان نمی‌‌توانند روند صلح را تنها از راه مذاکره با امریکا به پیروزی برسانند طالبان اگر فکر می‌کنند که تنها با مذاکره با ایالات متحده‌ امریکا می‌توانند صلح را به پیروزی برسانند، این یک خیال بیش نیست. طرف عمده‌ جنگ مردم افغانستان هستند که باید تصمیم بگیرند.)
پس وقت آن فرا رسیده است  که طالبان استراتیژی و راهکار معقول را در پیش گیرند کاری کنند که نتیجه آن اعاده ثبات در افغانستان باشد و تا زمانی که گروه طالبان به تغییر استراتیژی جنگی، کاهش خشونت، پذیرش آتش‌بس و مذاکرات میان افغانان آنهم به رهبری حکومت افغانستان تن ندهد، سخن گفتن از صلح یک شعار بی‌محتوا و فریب ‌دادن افکار عمومی جهان است.
با تاسف٬ برخورد راهبردی و افزاری شمار معینی از کشورها٬طالبان را در موقعیت قرارداده است که آنان برنامه وخواست های بلند پروازنه یی پیش گرفته اند هم خود وهم افغانستان را وارد بازی های جدید استخباراتی و سیاسی کرده اند.
شماری ار سیاسیون و آگاهان امور مطرح می کنندکه  روسیه طالبان را یک نیروی بازدارنده محلی در برابر داعش می داند و آز آنان حمایت می کند٬چین که در پی کوبیدن منافع امریکا در منطقه است طالبان را از دریچه پاکستان نظارت می کند٬ ایران ٬ سعودی٬ قطر٬ امارت عربی هم در رقابت های منطقه یی شان به دنبال طالبان افتاده اند وامریکا هم به خاطری که طالبان را دوباره به دست آورد و آنان را از رقبای خود جدا کند٬ برای طالبان امتیاز دهی می کند در حالی که همه این مسایل و دست کشیدن ها٬ موقتی است مگررهبران طالبان به خاطر منافع شخصی شان و غریزه قدرت همه این  ناهنجاری هارا نادیده می گیرندوآنان اراده برای صلح ندارند.تحلیل سیاسی

کابل باختر/ ۳۰/سرطان
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درمورد رویدادهای جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
گزارشگرآژانس باختر، با توجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها، گزارش حاضر را آماده کرده است .
روزنامه ویسا درصفحه اول از قول سازمان ملل عنوان کرده است که طی ده سال گذشته بیش از ۹۳ هزار نظامی افغان کشته و زخمی شده اند.
به نوشته این روزنامه، براساس آمار های تازه سازمان ملل درجریان ده سال گذشته بیش از ۹۳ هزار تن از غیرنظامیان درحوادث مختلف امنیتی درکشور کشته و زخمی شده اند. گزارش تازه سازمان ملل متحد نشان می دهد که درده سال گذشته نزدیک به ۳۳ هزار فرد ملکی کشته و بیش از ۶۰ هزار تن دیگر زخمی شده اند.
به نوشته این روزنامه، آمار های سازمان ملل از تلفات غیر نظامیان درافغانستان با آمار ثبت شده درکمیسیون مستقل حقوق بشر تفاوت درشتی دارد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است درهمین صفحه از قول یک رسانه امریکایی عنوان کرده است که ترامپ از عمران بخواهد که طالبان آتش بس را قبول کند.
این روزنامه همچنان از قول سفیران اتحادیه اروپا، امریکا، جاپان و سازمان ملل عنوان کرده است رهبران حکومت وحدت ملی درباره استقلال عمل کمیسیون های انتخاباتی اطمینان دهند.
به نوشته این روزنامه، سفیران اتحادیه اروپا، آلمان امریکا، انگلستان، جاپان و نمایندگی سازمان ملل درکابل در بیانیه ای از رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله ، رییس اجرائیه خواسته اند تا به آنها درباره استقلال عمل کمیسیون های انتخاباتی اطمینان دهند .
این روزنامه ادامه موضوع را درصفحه پنجم دنبال کرده است و درصفحه اول ازقول سروردانش معاون ریاست جمهوری عنوان کرده است طالبان تنها با مذاکره با امریکا به پیروزی نمی رسند.
به نوشته این روزنامه، سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری می گوید که صلح خواست تمام افغانهاست اما صلح نباید به معنی تسلیمی دولت و کنار گذاشتن دستاوردهای ۱۸ سال گذشته تلقی شود.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است ودرمطلب دیگر ازقول موسسه جوانان برای صلح عنوان کرده است هشت میلیون جوان درکشور بی کاراند.
این روزنامه همچنان درصفحه آخر از قول رییس کمیته قضایی سنای امریکا عنوان کرده است امریکا باید تسلیم خواسته های طالبان نشود.
روزنامه ویسا، درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ماندگار درصفحه اول از قول اعضای مجلس عنوان کرده است غنی هرماه میلیون ها دالر را کمپاین می کند این روزنامه همچنان درصفحه اول زیرعنوان افغانستان وتوفانی فراتر از صلح نوشته کرده است بازیگر بزرگ منطقه یی اول پاکستان است که بخشی از افغانستان عمق استراتیژیک وحیاط خلوت خود می داند و نمی خواهد این حیاط خلوت مورد تصرف رقیب قراربگیرد بازیگر بعدی روسیه است که بخشی از افغانستان را جزیی از آسیای مرکزی و منطقه خارج نزدیک می داند که امنیت ملی روسیه بدان وابسته است بازیگر سومی چین است که عمق همسویی با پاکستان نگران خیزش بنیاد گرایی اسلامی درآستان سین کیانگ درهمسایه گی اش است و تضمین محکمی می خواهد که هیچ بازیگری به دنبال برهم زدن امنیت ملی چین ازاین رهگذر نخواهد بود بازیگران بعدی ایران و هند اندکه افغانستان را دروازه ورود به آسیای مرکزی و شرق آسیا می دانند روزنامه ادامه این مطلب را درصفحه دوم نوشته کرده است ودرصفحه اول از قول سرمنشی ناتو عنوان کرده است که ناتو همزمان با امریکا ازافغانستان خارج می شود.
به نوشته این روزنامه، ینس استولتینزگ دبیرکل ناتو ضمن سخنرانی درکنفرانس سالانه امنیتی درایالت کلرادوی امریکا که از سوی انستیتوت اپن برگزار شد گفته که امریکا و متحدان این کشور صرفاَ برای خروج نظامیان خارجی از افغانستان با طالبان وارد مذاکره نشدند.
او گفته است که ما به طور دایم با زلمی خلیلزاد نماینده امریکا درصلح افغانستان درحال مشورت هستیم و من شخصاَ بارها با وی دراین مورد رای زنی کردم .
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه دوم مطلب را زیر عنوان چه چیزی ما را از ویتنام متفاوت می کند؟
پولیس ازفروشند گان مواد باج می گیرد عنوان مطلب دیگری می باشد که روزنامه ماندگار درصفحه سوم نشر کرده است این روزنامه درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است .
به همین ترتیب روزنامه هشت صبح درشماره امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته است و یا دنبال سایر مطالب شده است. ختم/ نالان

کابل  باختر  ۲۹    سرطان
ادامه تنش و بحران در افغانستان ومنطقه٬ جزراهکارادارات استخباراتی پاکستان است وطالبان نباید در خطی روان باشند که انجام آن٬کشتارافغانان وویرانی بیشتر افغانستان است.
مفسر آزانس باختر می نگارد٬قومندانی امنیه قندهار روز پنجشنبه گواه یک حمله تروریستی بود٬دراین حمله که با انتحار یک هراس افگن و یورش چند فردمسلح دیگر بر ساختمان این قومندانی همراه بود12 نفرجان باختند و 90 تن دیگر زخمی شدند٬اکثریت مطلق قربانیان و زخمی شدگان را افراد ملکی تشکیل می دهند٬ طالبان مسوولیت این حمله راپذیرفتند.
ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌یی این حمله را نکوهش کردو گفته است که نیت طالبان ادامۀ جنگ و کشتار غیرنظامیان است .
محمداشرف غنی، رییس جمهور گفته است : (حکومت افغانستان در مطابقت با فیصله‌های لویه جرگه مشورتی صلح، برنامۀ صلح را به پیش می‌برد، اما طالبان یک بار دیگر با انجام این حملۀ وحشیانه نشان‌دادند که نیت آنان٬ تداوم جنگ، خشونت و کشتار افراد ملکی است.)
یک روز پس ازاین حملۀ هراس افگنانه ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده است که سندهای قوی در دست دارد که نشان می‌دهد، این حملۀ ازسوی تروریستان ازیک مرکزتروریستی درمنطقۀ چمن پاکستان طراحی شده بود و ازهمان جا مدیریت می شد.
این ریاست گفته است که در جریان این حمله،ترورستان به گونۀ منظم توسط شخصی به نام ملاآغا، از پاکستان سوق،اداره ورهبری می‌شدند و به زودی جزئیات یافته‌هایش را همگانی خواهدکرد.
گفته های اداره امنیت ملی افغانستان به عنوان یک نهاد معتبرامنیتی در خوردقت است. جریان مکالمه هراس افگنان با حلقه های مشخص در پاکستان٬سند انکارناپذیری است که نشان می دهد، فعالیت و رهبری حمله‌های هراس‌افگنی در افغانستان از آن سوی مرز در پاکستان صورت می گیرد.
این اداره از ماجرا های زیادی آگاه است که درعقب صحنه٬ در برابر مردم و دولت افغانستان در جریان است.
اسناد دقیق و مستند وجود داردکه ثابت می کندْ ادارات استخباراتی٬ارتش٬ سیاسیون و احزاب مذهبی درپاکستان درناهنجاری های افغانستان٬ویرانی وکشتاردر کشورما٬ تا کدام پیمانه دخیل اند.
دروجود خواست بلند پروازانه پاکستان است که ثبات درمنطقه دچارخطرجدی است.
آنچه را پاکستان انجام می دهد٬ گلایه نیست٬ مردم افغانستان توقع کدام حرکت نیک را از پاکستان ندارند٬در اینجا حرف مردم افغانستان به سوی طالبان است٬گروهی که خود را افغان می گوید وخود راحافظ داشته های این کشور می داند مگر از پاکستان اطاعت می کند.
در هر حادثه هراس افگنانه ٬افغانان کشته شده اند٬ تاسیسات عامه ویران شده است به مردم صدمه رسیده است٬ افغانستان برای جهانیان زشت و ناهنجار معرفی شده اند وازافغانان یک چهره زشت ولجوج ارائه شده است.این ها مواردی است که شامل اهداف راهبردی پاکستان در قبال افغانستان است.
باتاسف در تمامی حملات هراس افگنانه طالبان ادعای مسوولیت کرده اند و این نشان می دهد که طالبان در خط برنامه های راهبردی پاکستان حرکت می کنند.
این گونه اعمال تلاش‌های جاری صلح را با خطر روبه‌رو می کند و نیت تروریستان را به حیث یک گروه اجیر بیشتر آشکار می‌ کند.
پس این گفته های اداره امنیت ملی درست است که می گوید: (طالبان به منظور منافع دیگران می‌جنگند و فعالیت‌های‌شان دربیرون ازکشور رهبری می‌شود.)
طالبان در هفت دورازمذاکرات با امریکا و چند بار نشست با سیاسیون افغان٬ حرف اول شان بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان بوده است.
در حالی که خود برای منافع یک کشور تلاش می کنند٬ خود نیروهای خارجی را عامل ویرانی وکشتار مردم می دانند مگردرکنار خود٬ صدها پنجابی٬عرب و چیچینی را دارند٬ برای عساکر خارجی نام متجاوزمی گویندمگر برای خارجی هایی که در کنار خود شان اند مجاهد نام گذاشته اند در حالی که برای ما اجنبی٬اجنبی است و دوست خوب بوده نمی توانند.
مردم می گویند که طالبان در کنار آن که عامل حضور هراس افگنانه خارجی در کشور اند ٬بهانه حضور نیروهای خارجی نیزاند پس طالبان عامل ادامه کشمکش وناامنی در کشورکه باید راه بیرون رفت از این معضل را در یابند وآن٬ کنار آمدن با مردم است. تحلیل سیاسی  

کابل باختر/ ۲۹/سرطان
شماری محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی درکشور پرداخته اند ونیز اخبار وگزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.
گزارشگر آژانس باختر با توجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است روزنامه آرمان ملی دربرگ نخست از قول داکتر عبدالله عبدالله عنوان کرده است خواسته های متناقض طالبان پروسه صلح را با بن بست مواجه کرده است آیا طالبان مشکل اصلی تداوم جنگ درافغانستان هستند.؟
به نوشته این روزنامه ، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت درحالی تاکید می کند که خواسته های طالبان درپروسه صلح متناقض وغیر عملی است که بسیاری از آگاهان امور سیاسی به این باوراندکه گروه طالبان از خود استقلالیت و برنامه برای صلح و جنگ درافغانستان ندارند واز حکومت پاکستان دستور می گیرند.
بیش از این نیز یکی از اعضای ارشد شورای صلح افغانستان گفته است طالبان درمذاکراتی که درمسکو دودور برگزار شدبه دنبال بهانه جویی هستند واین مساله سبب بن بست پروسه صلح شده است.
به نوشته این روزنامه عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت که دریک نشست تحلیلی درباره صلح افغانستان درکابل برگزار شده بود گفت که طالبان هم خروج نیروهای خارجی را از افغانستان می خواهند و هم حاضر به مذاکره نیستند این ممکن نیست .
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درسرمقاله این شماره زیرعنوان پاکستان دوباره افغانستان را اشغال خواهد کرد.
درصفحه دوم بازهم به اظهارات داکتر عبدالله و عمکرد پاکستان و طالبان پرداخته است .
این روزنامه درصفحه سوم مطلب را زیر عنوان بلخی صدایی بلند عدالت نشرکرده است.
حرف های کرزی دیگر خریدار ندارد ع نوان مطلب دیگری می باشد که این روزنامه درصفحه دوم نشرکرده است این روزنامه درصفحه آخر درمطلب زیر عنوان چرا دانشگاه های خصوصی مخالف دولتی شدن کانکور و تعطیلی رشته های طبی هستند ؟ نوشته کرده است مسوولان دانشگاه خصوصی گفته اند با تصمیم وزارت تحصلات عالی کشور مبنی بردولتی شدن روند امتحان های کانکور دانشگاه های خصوصی و همچنان تعطیل سازی دانشکده های طب دراین دانشگاه ها مخالف اند.
به نوشته این روزنامه مسوولان اتحادیه دانشگاه های خصوصی تاکید دارندکه با اقدام وزارت تحصیلات عالی مبنی بروضع مقرره جدید که برمبنای آن امتحان ورودی دانشگاه های خصوصی از سوی اداره ملی کانکور گرفته شود مخالف هستند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه هشت صبح درصفحه اول عنوان کرده است که حمله به دانشگاه کابل نیت طالبان صلح نیست .
به نوشته این روزنامه درحمله موتر بمب روزگذشته در درورودی دانشگاه کابل ۸ نفر کشته شدند و ۳۴ نفر زخم برداشتند طالبان گفته اندکه حمله ربطی به این گروه ندارد حکومت اما می گوید که این حمله کارگروه طالبان بود یوناما حمله موتر بمب روز جمعه را جنایت جنگی خوانده است.
این روزنامه همچنان درصفحه اول از قول فعالان رسانه یی عنوان کرده است موضع طالبان درنشست دوحه نسبت به آزادی بیان مبهم بود.
روزنامه هشت صبح همچنان درصفحه دوم بازهم به حمله انتحاری طالبان به پوهنتون کابل توجه کرده است وزیر عنوان طالبان صلح نمی خواهند نوشته کرده است حمله های پی هم طالبان به اهدافی که موجب قتل غیر نظامیان می شود نشان دهنده ی آن است که رهبران این گروه بیش از این که به صلح فکر کنند به دوام جنگ می اندیشند حمله برفرماندهی پولیس قندهار و انفجار بمب مقناطیسی درکنار دروازه ورودی دانشگاه کابل به اضافه شدید جنگ دربادغیس و دیگر ولایت های غربی نشان می دهد که شورای کویته قصد مذاکره و ختم جنگ را ندارد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است بازیکنان فوتسال از مردکاری درایران تا نایب قهرمانی درآسیا جبرنیست شعر نخوان طعم تلخ مرگ عنوان های دیگری می باشدکه این روزنامه برعلاوه سایر مطالب درصفحه های شماری امروزی نشرکرده است.
به همین ترتیب روزنامه های دیگر که متاسفانه بدسترس قرارندارد ممکن درشماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته باشند و یا دنبال سایر مطالب شده باشند. ختم/ نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL