02 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شمار قربانیان حملات تروریستی سریلانکا به 290 نفر رسید

کلمبو – اسکای نیوز– 2 ثور – باختر تعداد تلفات ...

فی انس طلا 1276 دالر عرضه می شود

کابل 2 ثور باختر فی انس طلا در بازارهای بین...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/22/ اسد
طالبان با حمله بر شهر غزنی، این شهر را به شهر ارواح تبدیل نموده و  پیامد این حمله جز تخریب و ویرانی، تنفر و انزجار چیزی دیگری نیست.
مفسر آژانس باختر مینگارد: طالبان با حمله بر شهر غزنی کارنامه زشت و دردناکی از خود بجا گذاشتند، این گروه که به خیال زنده ساختن امارت اسلامی و به تعبیر خودشان برای جهاد در افغانستان تفنگ برداشته در صدد تسلط بر مراکز ولایت های استراتیژیک اند تا موقیعت نظامی و سیاسی شان را تقویت کنند و در  معاملات ویا گفتگوهای سیاسی دست باز داشته اند.
طالبان که شعار حراست از کشور را سر میدهند و خود را حافظ این کشور میدانند، مگر با تسلط موقت و زودگذر بر مراکز بعضی ازولایت ها، اعمال و حرکات از آنها سر زده است که هیچ بیگانه یی با ما نکرده و هیچ گروه مرتکب چنین یک جنایت نشده اند.
ما از تسلط موقت و زودگذر طالبان بر شهر کندز و فراه خاطرات تلخی در ذهن داریم که چگونه وارد شهر شدند و با مردم ٬ بیت المال با دارای های عامه و خصوصی چه کردند؟ چگونه دریدند و چگونه کشتند و بالاخره با  چه  رانده شدند.
با تاسف این داستان، دردناک تر از گذشته در غزنی دیده شده، طالبان پنجشنبه شب با حمله بر شهر غزنی و با تسلط بر بخشی از این شهر٬ در گام نخست ساختمان، نمایندگی محلی تلویزیون ملی را در آن شهر به آتش کشیدندو یک کارمند تخنیکی آن را به گلوله بستند، آنها در نخستین گام ٬ ضدیت و تحجرشان را در برابر رسانه ها نمایان ساختند، در شهر به دکانهای مردم ،مارکیت های تجارتی و ساختمان ها حمله ور شدند تخریب کردند و سوختاندند.
اکنون طالبان شهر غزنی را که زمانی مرکز ثقافت اسلامی بود به شهر ارواح تبدیل نمودند.
طالبان که ادعای بلند ایجاد امارت اسلامی و حکومتداری به شیوه خودشان را سر میدهند که در آن برای حفظ بیت المال، سر و جان مردم تعهد شده است، مگر عملکرد این گروه در غزنی و جا های دیگر، تحجر و بربریت این گروه ٬ جهالت و عقب گرا بودن شان را بازگو میکند.
این گروه به خاطر بیرون راندن نیروهای خارجی زمزمه جهاد را سر میدهند، مگر با (750) پاکستانی درنده و دهها تروریست دیگر از کشورهای دیگر بر غزنی حمله میکنند.
اخباری وجود دارد که نظامیان ویژه پاکستانی در جامه طلاب مدارس در کنار طالبان قرار گرفته اند پس این جهاد خود خوانده چگونه توجیه شود که برای راندن یک خارجی، خارجی دیگر را در آغوش گرفت؟
آنچه امروز در غزنی اتفاق افتاد، و دیروز کندز و فراه شاهد آن بودیم نشان میدهد که طالبان برای حکومت کردن، آوردن یک تحول و بهبود اوضاع ماموریت و برنامه ندارند، آنها زمانیکه پنج سال حاکم سرنوشت مردم افغانستان بودند و عمل امارت اسلامی شان را بنانهاده و آن  را از قندهار و کابل رهبری میکردند هیچ برنامه عمرانی و انکشافی روی دست نداشتند تنها با شلاق و تفنگ مجهز بودند و مردم را رهبری میکردند و حالا هم توقع از آنها وجود ندارد.
آنها از سوی استخبارات کشورهای مشخص در منطقه مامور ویرانی افغانستان و عسکر برای ادامه جنگ های نیابتی این کشورها در منطقه اند، اگر انگیزه ملی و دینی نزد آنها وجود میداشت، آنها پل و پلچک، دفتر و اداره پولیس، بانک، مکتب را ملکیت عامه دانسته، آن را تخریب و ویران نمی کردند.
پس ضرور است که با طالبان با زبان خود شان صحبت شود و اگر حرفی برای گفتن به آدرس طالبان وجود داشته باشد باید با زور ٬گوش آنها را باز کرد و گپ خود را گفت.
حرف دیگر متوجه مسوولان امنیتی است آنها باید بدانند که مردم از وضعیت و اتفاقات اسفبار در غزنی آگاه اند، غزنی بخشی از وجود افغانستان است که درد و رنج این شهر برای هر شهروند کشور قابل درک است، پس باید در برابر غزنی با در نظر داشت واقیعت های آن عمل کرد، با تاسف ٬گفتار مسوولان  با وضعیت جاری در منطقه در تناقض است.# تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.