01 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

استاد سرور دانش: صلح درافغانستان یک ضرورت حیاتی است

استاد سرور دانش: صلح درافغانستان یک ضرورت حیاتی است

کابل باختر اول اسد لیوجین سونگ سفیر جمهوری خلق چین که...

پیوستن نوزده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

پیوستن نوزده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

شهرجلال آباد ۱ اسد باختر نوزده طالب مسلح درننگرهار از ادامه...

تهداب گذاری چندین پروژه مهم انکشافی درولایت دورافتاده نورستان

تهداب گذاری چندین پروژه مهم انکشافی درولایت دورافتاده نورستان

شهرپارون ۱ اسد باختر کار ساخت چندین پروژه انکشافی درولایت دورافتاده...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /23/اسد باختر
با ادامه حملات طالبان و به چالش کشیدن تلاش های صلح، میتوان آتش بس با این گروه را در روزهای نزدیک توجیه کرد.
مفسرآژانس باختر مینگارد: مقامات دولت افغانستان امیدوار اند که بتوانند طالبان را در ایام عید قربان به رعایت آتش بس ترغیب نمایند.
این امیدواری ها بعد از آن جدی شده است که طالبان سه روز عید رمضان را تن به آتش بس دادند، مگر در آخرین ساعات روز سوم عید آن را خاتمه شده اعلام کردند، بادغیس، هلمند، غزنی کندهار ... در شام همان روز شاهد حملات تهاجمی طالبان بر پوسته های نیروهای امنیتی بود.
آتش بس در ایام عید رمضان به این امید نافذ شد که این گروه با دیدن زندگی مردم در شهرها به واقعیت های جامعه افغانی آگاه شوند، زندگی را در سایه حکومت و قانون را تجربه کنند و دریابند که رنج و آلام که انتحار و انفجار برای شهر نشینان داده است، چه پیامد و چه ارمغانی داشته و بالاخره آتش بس در ایام عید رمضان به این امید برقرار شد که روند صلح در کشور همگام با اعتماد و باور تقویت شود.
مگر در بسیاری موارد طالبان از آتش بس در ایام عید رمضان سوء استفاده کردند آنها با استفاده از نام آتش بس در میان مردم خود را پنهان ساختند و حملات غافلگیرانه را بر نیروهای امنیتی انجام دادند.
ضمناً آنها با استفاده از آتش بس برای خود کسب هویت سیاسی نمودند و حالا که در آستانه برگذاری ایام عید قربان قرار داریم زمزمه های مبنی بر آتش بس دوم با طالبان شنیده می شود، اخباری وجود دارد که حلقات در درون طالبان نیز برای رعایت آتش بس تمایل دارند.
مگر مردم ٬برای انفاذ آتش بس دوم با طالبان ٬چندان امید و باور ندارند، اگر طالبان متمایل به آتش بس اند، اگر آنها تمایلی برای اعاده ثبات در کشور، جلوگیری از ریختن خون بیشتر و اراده برای بیان خواست های شان از طرق سیاسی دارند، پس چرا در غزنی فاجعه خلق کردند؟ چرا افراد و عسکر ما را که فرزندان این کشور اند و برای حفظ هویت سرزمین شان مجادله میکنند، در اجرستان و غورماچ به تیغ کشیدند، اگر طالبان حرف و نیت نیک به آدرس مردم دارند چرا خون مردم را در غزنی، فراه، و کندز ... میریزند.
حرف دقیق این است که این گروه در پی ماجراجویی ها است نه رعایت حق و حقوق مردم.
این گروه اگر به میز مذاکره حاضر می شود به اشاره خارجی است اگر آتش بس را رعایت ویا رد میکند به اشاره خارجی ها است، در اصل طالبان در ارادۀ خود نیستند، افغان نیستند و افغانی فکر کرده نمی توانند.
مقامات پاکستانی خود صریحاً گفته اند که آنها طالبان را ترغیب کردند تا آتش بس را در ایام عید رمضان مراعات نمایند، در حالیکه همین پاکستانی ها، طالبان را در جنگ شان در نقاط مختلف کشور ترغیب و رهنمایی میکنند، تجهیز و تمویل شان میدارند.
آیا همین اکنون اضافه از (750) پاکستانی، (300) عضو القاعده که اکثریت شان شهروندان پاکستان اند درکنار طالبان در غزنی جنگ نمیکنند؟
آنچه واضح است، اجیر بودن و نوکر بودن گروه طالبان است که به خواست بیگانگان آتش بس میکنند، ویا هم آتش را می شکنند مگر فراخوان حکومت افغانستان فتوای علمای جهان اسلام و خواست مردم مسلمان افغانستان را رد میکنند؟
فراموش نشود که دولت هر قدر صلح گفت و هر قدر مخالفان مسلح خود را به زندگی در سایه اخوت دینی و افغانی دعوت نمود، طالبان و حامیان بیرونی شان آن را ضعف دولت معرفی کردند و با تشدید حملات خود را باردیگر اصلی میدان جنگ در کشور جا زدند و تلاش های دولت را به چالش کشیدند، پس میتوان در وجود چنین یک نیت آتش بس با این گروه را توجیه کرد؟ تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.