30 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن ده طالب مسلح در غور

کشته شدن ده طالب مسلح در غور

غور 30 جوزا باختر ده طالب مسلح در در گیری با...

مردی  با مواد مخدر در نیمروز باز داشت شد

مردی با مواد مخدر در نیمروز باز داشت شد

نیمروز 30 جوزا باختر پولیس نیمروز یک مرد را به ظن...

اتحادیه اروپا دربخش آموزش مذاکرات صلح بین الافغانی همکاری می کند

اتحادیه اروپا دربخش آموزش مذاکرات صلح بین الافغانی همکاری می کند

کابل باختر/ ۳۰/ جوزا اتحادیه اروپا ، ابراز آمادگی کرد که...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتعدم تحمل و پراگندگی ٬ تهدیدی در برابر استقلال سیاسی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل27 اسدباختر
یکشنبه 28 اسد سالروز استرداد استقلا ل افغانستان است  که به عنوان یک رویداد با عظمت وفراموش ناشدنی همه ساله از سوی مردم ما گرامیداشت میشود. 
مفسرآژانس باختر مینگارد : نود ونه  سال قبل فرزندان آزاده و فداکار این سرزمین با دادن قربانی های بی شمار توانستند استقلال سیاسی  کشورشان  را از مقتدرترین قدرت آن زمان( بریتانیا ) آنهم در یک  جنبش دلیرانه بدست آورند و  سرمشق برای ملل دیگر  در راه زودن استعمار شوند.
مردم سلحشور و شجاع افغان با انجام یک انقلاب سترگ ملی٬ حق خود ارادیت سیاسی  شان را در وجود رهبر جوان  وشجاع افغان امان الله خان غازی  از خود ساختند و به عنوان  یک کشور مستقل و با هویت درکنار سایر ملل جهان قرار گرفتند.
شاه امان الله خان غازی، نودونه  سال پیش از امروز، در سایه حمایت مردم و در پناه وحدت ملی استقلال افغانستان را از حکومت وقت بریتانیا به دست آورد و به افغانها یک امید تازه بخشید.
بعد از استقلال افغانستان امیر امان الله خان دست به یک سلسله اصلاحات اساسی زد که در تاریخ افغانستان بی‌نظیر بود .
شاه امان الله  همراه با همسرش ملکه ثریا از ایران ، ترکیه ، مصر و اروپا دیدن کرد. وی که از دیدن تحولات در جهان و به ویژه کشورهای مسلمان همسایه ایران و ترکیه متعجب شده بود، در بازگشت دست به اقدامات و اصلاحات وسیع  زد اما اصلاحات وی با مخالفت های برخی از مخالفان روبرو گشت . مخالفت های که بیشتر در اغراض و توطیه های بیرونی ریشه داشت  با آنکه این توطیه و دسایس مانع تحقق بسیاری از برنامه های این شاه جوان گردید مگر امان الله افغان اندیشه استقلال وآزاد زیستن را در میان مردم افغانستان جاویدانه ساخت.
آنچه مردم افغانستان را در برابر استعمار بریتانیا موفق و کامیاب ساخت وحدت آنها و اتفاق نظر آنها در برابر مسایل ملی بود.
مردم افغانستان باتعریف جامع که از وحدت ملی داشتند توانستند در برابر بزرگترین قوت استعماری جهان کامیاب شوند  یعنی کامیابی شان را در وحدت شان دانستند نه تفرقه و چند پارچگی .
افغانستان در ادوار مختلف فراز ونشیب  های زیادی را تجربه کرد مگر همه این مشکلات با درک این مساله که مشکل ٬مشکل کلی افغانستان است از سوی مردم آن صرف نظر از تعلقات جغرافیای و یا سمتی وزبانی آن حل شد  .
مساله استقلال افغانستان هم با همین انگیزه دنبال شد و به عنوان یک دستاورد ملی برای جامعه ارائه گردید در حالیکه امروز ٬ مشکلات دیروز در حال تکرار شدن است مگر مسایل ملی به خصوص وحدت ملی نادیده گرفته میشود و مشکلات طویل تر میگردد.
امروز ما صاحب استقلال سیاسی هستم مگر مشکلات فراوان دیگری را هم در کشور خود شاهد هستیم ما به استقلال سیاسی رسیدیم مگر پراگندگی اقتصادی، ناهنجاری های اجتماعی و انحطاط فرهنگی را همچنان با خود داریم .
ما استقلال سیاسی را به دست آوردیم مگر فقر رابا خود داریم از زمان استقلال تا امروز کشور ما در عمق بازی های سیاسی قدرت های بزرگ غرق شد، روی رفاه و آسایش را ندیدم، آرامش چند سبا را بر حل جامع مشکلات خود ترجیع دادیم، رکود سیاسی واقتصادی را یک آرامش فکر کردیم، با آنکه فقیر بودیم آرامش ساختگی را  ثروت دانستیم در حالیکه همین آرامش و رکود در زندگی اجتماعی ما بود که بستر ساز بسا از مشکلات گردید که ما امروز با آن دست و گریبان هستیم
تاریخ ٬ داستان استقلال طلبی ما را به خط زرین  نوشت از مبارزات آزادیخواهی این سرزمین همیشه در دل تاریخ و اذهان ملت قهرمان افغانستان و جهانیان به نیکویی یاد میشود مگر این کافی نیست  ما در حال حاضر مشکلات به مراتب کلانتر و بزرگتر از سال ۱۹۱۹ داریم که با  خواست های شخصی ٬ سمتی و گروهی ما عمیق تر میشود دلیل این است که فکر امروز ما با فکر صد سال قبل ما همخوانی ندارد آن وقت ما ٬از وحدت وتحمل میگفتم مشکل قندهار در بدخشان و مشکل هرات در ننگرهار و مشکل بامیان در پکتیا قابل درک بود ولی امروز فکر و بیان ما فرق میکند ما بیشتر به ذوق وسلیقه خود ومنافع خود وگروه خود فکر میکنیم که ما را از ارزش های ملی دور داشته و دشمن را جسور ساخته است.
پس اگر ما از استقلال و حفظ آن سخن میگویم بهتر است از منافع ملی همان تعریف را دشته باشیم که صد سال قبل داشتیم بجای خشونت و بی اتفاقی در حفظ استقلال ، وحدت ملی ، تامین صلح و امنیت ، ترقی و پیشرفت دایمی ، سعی و تلاش نمایم
ورنه استقلال مفهوم خود را از دست خواهد داد  زیرا چند پارچگی و عدم تحمل شیرازه زندگی را از هم میپاشد. تحلیل سیاسی

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.