02 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

استاد سرور دانش: صلح درافغانستان یک ضرورت حیاتی است

استاد سرور دانش: صلح درافغانستان یک ضرورت حیاتی است

کابل باختر اول اسد لیوجین سونگ سفیر جمهوری خلق چین که...

پیوستن نوزده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

پیوستن نوزده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

شهرجلال آباد ۱ اسد باختر نوزده طالب مسلح درننگرهار از ادامه...

تهداب گذاری چندین پروژه مهم انکشافی درولایت دورافتاده نورستان

تهداب گذاری چندین پروژه مهم انکشافی درولایت دورافتاده نورستان

شهرپارون ۱ اسد باختر کار ساخت چندین پروژه انکشافی درولایت دورافتاده...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 29/ اسد

اعلام اتش بس ازسوی رییس جمهوری کشور باردیگر مخالفان مسلح را در یک آزمون ملی قرارداده است که با انتخاب جنگ بازهم به تخریب و ویرانی ادامه میدهند و یا با رعایت آتش بس از خونریزی بیشتر جلوگیری میکنند.
مفسر آژانس باختر مینگارد ، رییس جمهور غنی روز گذشته آنهم درآستانه عید قربان یک آتش بس مشروط سه ماهه را دربرابر طالبان اعلام داشت آتش بس که از امروز 29 اسد همزمان با روزعرفه آغاز میگردد و الی میلادالنبی (ص) ادامه میابد.
این دومین آتش بس است که ازسوی رییس جمهور غنی اعلام میشود مگر آتش بس که در آستانه عید قربان اعلام میشود متمایز از آتش بس است که در عید رمضان اعلام شده بود ، آتش بس کنونی مشروط خواهد بود یعنی اگر طالبان آن را رعایت کنند دولت به آن متعهد میماند و اگر رعایت نگردد طالبان پاداش عمل خود را دریافت خواهندکرد.
اعلام آتش بس از سوی رییس جمهور به اساس فراخوان شورای عالی صلح و بعداز مشور با سیاسیون ، فعالان جامعه مدنی ، نهادهای حراست از حقوق بشر اعلام شد.
مگر آنچه مهم است آغاز وادامه این آتش بس مربوط به عملکرد طالبان است داکترعبدالله عبدالله رییس اجرائیه صریحاً گفته است که آتش بس طوری طراحی شده است که اگر مخالفان مسلح آن را رعایت نمایند آتش بس خواهد بود در غیر آن آتش بس اهمیت خود را ازدست میدهد.
اعلام آتش بس ازسوی رییس جمهوری اسلامی افغانستان پاسخ و رعایت دیدگاه ونظر میلیون ها باشنده این کشور است که گفتگو و تفاهم را ، راه حل مشکلات کنونی میدانند و اعلام آتش بس میتواند فضای باور و اعتماد را درجامعه افغانی تقویت کند وزمینه تبادل افکار میان مردم و طالبان را مساعد سازد.
انگیزه صلح درآتش بس گذشته که در ایام عید رمضان رعایت شد به وضاحت دیده شد با آنکه آتش بس گذشته خلا ها و کوتاهی زیادی داشت مگر با آنهم آتش بس عید رمضان زمینه آن را مساعد ساخت که طالبان از زندگی قانون محور آگاه شوند و نسبت به عملکرد خود تجدید نظر نمایند.
دولت افغانستان با اعلام آتش بس درایام عید قربان و ادامه آن تا میلاد ناجی بشریت (ص) یک فرصت استثنایی را مساعد ساخت تا برای همگرایی وهمکاری ملی فکر خوبتر و بهتر شود.
مگر این مساله قابل بازگو است که نباید فکر کرد که طالبان با اعلام آتش بس ازسوی دولت جایگاه و موقعیت شان در انکشافات سیاسی قوت بخشد و به فکر امتیاز گیری باشند . اعلام آتش بس ازسوی دولت یک حرکت برای حل مشکلات جاری ، تقویت باور و اعتماد و پاسخ به خواست میلیون ها انسان این سرزمین است که صلح میخواهند اعلام آتش بس به عنوان یک پیش شرط برای اعاده ثبات در کشور است نه یک درخواست عاطفی .
ختم/ تحلیل سیاسی
 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.