25 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اطلاعیه وزارت معارف

اطلاعیه وزارت معارف

کابل باختر24 سرطان وزارت معارف هرنوع جمع آوری پول از دانش...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/3/ سنبله
هر بحث منطقه یی در باره صلح ووضعیت افغانستان باید بر محوریت دولت این کشور باشد، در غیر آن چنین برنامه ها، برای حل یک معضل افغانستان که یک معضل منطقه یی است کارا نخواهد بود.
مفسر آژانس باختر مینگارد: دولت روسیه  اعلام داشته است که در اوایل سپتامبر سالروان میلادی از یک نشست منطقه یی در خصوص حل بحران افغانستان در مسکو میزبانی خواهد شد.
دراین نشست بر علاوه حکومت افغانستان از کشورهای ایران، هند، پاکستان، چین،  و نمایندگان طالبان نیز دعوت شده است امریکا به این دلیل که  گویا روسیه با برگزاری نشست های مشابه  در گذشته نتوانسته  مشکل افغانستان را حل کند، و نشست کنونی هم نمیتواند مشکل را از میان بر دارد از شرکت در آن خود داری کرده است.
وزارت خارجه افغانستان هم اعلام داشته که نماینده دولت افغانستان در این نشست حضور نخواهد داشت، ضمناً وزارت خارجه اشتراک طالبان را در نشست مسکو بی معنا دانسته است.
این که، دولت افغانستان از عدم شرکت خود در نشست مسکو سخن میگوید دلایل زیادی وجود دارد که قابل مکث و دقت است.
اول اینکه نشست مسکو با حضور نمایندگان دولت ها برگذار میگردد در حالیکه طالبان به عنوان یک گروه جنگجو در مقابل دولت افغانستان که یک دولت منتخب بوده قرار گرفته است ٬دولت که با مسکو و اسلام آباد روابط دیپلوماتیک دارد و از سوی روسیه و پاکستان  به عنوان یک دولت مشروع و قانونی به رسمیت شناخته شده است، از طرف دیگر، طالبان بارها ٬فراخوان دولت افغانستان را مبنی بر مذاکرات مستقیم رد کرده اند، و همه اصول و معیارهای جهانی در خصوص حل منازعات را نا دیده گرفته اند  شرکت نمایندگان چنین یک گروه در یک نشست منطقه یی که در آن نمانیدگان دولت ها شرکت دارند، چگونه توجیه شده میتواند؟
طالبان مذاکره با دولت افغانستان را رد میکند، مگر به فراخوان حکومت روسیه تمکین می نمایند ضمنا این گروه از عید رمضان تا کنون چهار بار با نمایندگان امریکا نیز دیدار های داشته اند.
شرکت نمایندگان طالبان در نشست مسکو و همچنان دیدارهای مداوم این گروه با امریکایان نشان میدهند که این گروه در پی دریافت یک جای پا در رقابت های روسیه و امریکا است، رقابت های که در جغرافیای افغانستان ادامه دارد و این وظیفه وجدانی هر افغان است که کشور شان را از چنین یازی ها و رقابت ها دور سازند، در حالیکه تماس های طالبان با این دو ٬زمنیه رقابت و تقابل روسیه و امریکا را در زمین افغانستان تندتر و جدی تر می سازد.
باورها  به این است که روس ها، با برگزاری نشست منطقه یی در مسکو در صدد رقابت بیشتر با امریکا در افغاسنتان اند، رقابت که طالبان در آن ابزار خوب اند، این در حالیست که در خصوص کمک های تسلیحاتی روسیه به طالبان در شمال افغانستان حرفه های زیادی وجود دارد، و همچنان روس ها در خصوص حمایت امریکا از داعش در افغانستان حرف های داشته اند، روسیه با برنامه ریزی نشست مسکو در حقیقت در صدد سبوتاژ برنامه امریکا در امر مذاکره با طالبان بر آمده است، و امریکا هم با طرقی در تلاش است تا نشست قریب الوقوع مسکو در خصوص بحران افغانستان را سبوتاژ نمایند، اگر طالبان خرد سیاسی داشته باشند، به آسانی درک خواهند کرد که برای ادامه جنگ در کشور شان چه برنامه های وجود دارد ،در حالیکه رهبری منفعت اندیش این گروه با لغزیدن به هر سو  در پی کسب امتیازات مالی و سیاسی اند مگر رده های پائین طالبان فقط به عنوان چوب سوخت این بازی ها به کار میروند.
تصمیم دولت افغانستان مبنی بر عدم حضور در نشست مسکو ٬میتواند یک تصمیم معقول باشد زیرا دولت افغانستان بر روابط دولت با دولت تاکید دارد  و نمیتواند در میز مذاکره با گروه شرکت نماید که از منافع ملی تعریف ندارند، مگر از منافع شخصی و منافع بیگانگان خوب پاسداری می نمایند.
بهتر است که دولت های دوست افغانستان، چه روسیه، چه ایران، چین ویا ترکیه انگلیس ویا قطر ... برای بهبود اوضاع در افغانستان فکر کنند این کشورها که  اعاده ثبات در منطقه را شعار میدهند، به جای امتیاز دهی ویا هویت بخشی به طالبان، این گروه را به مذاکره  بین الافغانی به محور دولت افغانستان و ارزش های قانون اساسی این کشور ترغیب نمایند.
در غیر آن  بدانند که دولت افغانستان خود را ملزم به فیصله های آن نشست  ها نمی داند که در آن نقش دولت افغانستان و اراده مردم کشور کمرنگ باشد.#عبدالخالق صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.