25 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن هشت هراس افگن پاکستانی درشرق کشور

کشته شدن هشت هراس افگن پاکستانی درشرق کشور

شهرپارون ۲۵ سرطان باختر هشت هراس افگن پاکستانی درنبرد با ماموران...

کشته شدن چهار طالب مسلح در ارزگان

کشته شدن چهار طالب مسلح در ارزگان

شهرترینکوت ۲۵ سرطان باختر چهار طالب مسلح در یک حمله...

کشته شدن چهارطالب مسلح درکنر

کشته شدن چهارطالب مسلح درکنر

شهراسعد آباد ۲۵ سرطان باختر درنتیجه حمله راکتی نظامیان در...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 5 سنبله
قوای هوایی به یک صنف اثر گذار در نیروهای دفاعی مطرح است
باآنکه حرف ها در خصوص رشد و گسترش نبردی بخش هوایی زیاد است مگر خلا های جدی در کار نیروهای هوایی وجود دارد که مسولان را به مسولیت پذیری بیشتر وا میدارد.
مفسر آژانس باختر مینگارد: 3 سنبله سالروز تاسیس قوای هوایی در افغانستان است .
97 سال قبل از امروز در زمان امان الله خان نیروی هوایی به کمک کشور های آلمان و ایتالیا شکل گرفت.
نیروهای هوایی از زمان تاسیس این صنف در اردوی افغانستان تا زمان سرنگونی جمهوریت محمد داود ٬رشد بطی و آهسته داشت علت این بود که افغانستان روز ها و سالها را در امن سپری می کرد و نیروی هوایی تنها به عنوان یک نیروی  ریزرف مطرح بود.
مگر بعد از فروپاشی جمهوریت محمد داود و شکل گیری حکومت چپی در افغانستان نیروی هوایی رشد سریع را در پیش گرفت.
شوروی سابق که به حمایت حکومت وقت افغانستان بر این کشور لشکر کشید و با مقاوت مردمی و واکنش جهانی مواجه شد به رشد و تقویت نیروهای مسلح افغانستان توجه و هزینه زیادی نمود و در این میان نیروهای هوایی افغانستان به یکی از قدرتمند ترین و با تجربه ترین نیروی هوایی در میان کشور های همسایه تبارز کرد.
در آن سالها نیروی هوایی افغانستان مالک مدرن ترین طیاره های جنگی و ترانسپورتی بود و چنان طیاره های را در اختیار داشت که تنها نیروی هوایی اتحاد شوروی سابق و تا اندازه هم نیروی هوایی رژیم صدام حسین در عراق از آن بهره میگرفت.
میدان هوایی بگرام در حومه کابل ٬میدان خواجه رواش در کابل و میدان هوایی شیندند در هرات مراکز اصلی نیروهای هوایی کشور بود.
امکانات هوایی آن وقت تنها با جنگنده ها، طیاره های ترانسپورتی و هلیکوپتر های مدرن خلاصه نمی شد ارتش افغانستان در آن  زمان  از راکت های دور برد اسکاد٬ لونا و اروگان استفاده میکرد. مگر با فروپاشی حکومت چپی در افغانستان وحضور مجاهدین سابق در صحنه سیاسی افغانستان ٬اوضاع دگرگون شد.
کشور های منطقه بخصوص پاکستان برای اضمحلال ارتش افغانستان ٬تاراج و تخریب داشته های این قوا دست به کار شدندو ذریعه گماشتگان شان موفق به این کارگردیدند
زمانیکه جنگ تنظمی در کشور اوج گرفت بیشترین و بدترین ضایعات را ارتش افغانستان بخصوص صنف هوایی متحمل شد و زمانیکه حکومت مجاهدین سقوط کرد و طالبان که روابط مستقیم با پاکستان داشتند به قدرت رسیدند دیگر از قوای هوایی افغانستان تنها یک نام باقی مانده بود و بس.
حالا که حرف از حضور هژده ساله جامعه جهانی در افغانستان است و حرف های زیادی از رشد نیروی هوایی در کشور زده میشود  کارکرد نیروی هوایی کشور پاسخگوی شرایط و زمان حاضرنیست و داشته های این قوا به چند فروند هلیکوپتر چند طیاره  ترانسپورتی  و چند جنگنده خلاصه شود .
حرف واضح اینست با آنکه از تمویل و تجهیز نیرو هوایی در کشورزیادگفته میشود ، مساله تمویل وتجهیز این قوا و حمایت مالی و مساله امنیت جان کارکنان مسلکی آن  همچنان با حرف های زیادی دنبال میشود در حالیکه آموزش و تربیه یک پیلوت پر هزینه تر از خرید یک طیاره است مگر ما بسیاری از خلبانان خود را به نام اصلاحات ٬ملکی سازی و دی دی ار٬ از دست دادیم.
حرف های زیادی در خصوص صنف هوایی کشور که یک صنف اثرگذار نیروهای دفاعی است وجود دارد که از حوصله بحث کشور های کنونی است مگر یک مساله باید وضاحت یابد که خلبان و پیلوت به عنوان سرمایه ملی مورد توجه قرار گیرند و  نیروی هوایی که حمایت کننده عسکردر  میدان جنگ است و در امر انتقالات هم نقش حیاتی دارد باید برای تقویت این صنف بیشتر به عمل فکر شود ضمنآ آن طیاره دزدان که بنام کودتا و یا  نام های دیگر طیاره های ما را به پاکستان فرار دادند و یا هم طیاره  های  آموزشی ما را به کشور های دیگر فروختند باید با آنها به عنوان خائنین ملی برخورد شود و در امر استرداد طیاره های فروخته و یا دزدی شده برنامه ریزی گردد حمایت از صنف هوایی به تلاش نیاز دارد نه تجلیل های فرمایشی .  عبدالخالق صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.