02 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شمار قربانیان حملات تروریستی سریلانکا به 290 نفر رسید

کلمبو – اسکای نیوز– 2 ثور – باختر تعداد تلفات ...

فی انس طلا 1276 دالر عرضه می شود

کابل 2 ثور باختر فی انس طلا در بازارهای بین...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 6 سنبله
نشست مسکو که قرار بود در سیزدهم ماه سنبله از سوی روسیه به هدف بحث روی بحران افغانستان برگذار شود به تعویق افتاد و روسیه متعهد گردید که این نشست در یک زمان دیگر با محوریت دولت افغانستان برگزار گردد.
مفسر آژانس باختر مینگارد: دولت روسیه به هدف بحث برای بحران افغانستان نشست را به تاریخ 13 ام ماه سنبله در شهر مسکو برنامه ریزی کرده بود در آن بر علاوه دولت افغانستان از پنج کشور آسیای میانه هند، پاکستان، ایران وامریکا و گروه طالبان نیز دعوت شده بود.
دولت امریکا به این دلیل که نشست مسکو مانند نشست های گذشته نتیجه و پیامد خاصی برای بهبود وضعیت افغانستان نخواهد داشت از شرکت در این نشست خود داری کرد و دولت افغانستان هم شرکت و حضور نمایندگان طالبان را بر نشست مسکو بی معنی خواند، اعلام داشت که در آن شرکت نمی کند و به این ترتیب یک جناح اصلی و محوری قضیه افغانستان از عدم حضور خود در این نشست سخن گفت که طبعاً بدون  حضور نماینده دولت افغانستان نمی توان انتظاری از این نشست داشت و نمی توانند فیصله یا تصامم آن را برای دولت افغانستان الزامی دانست .
این در حالیست که دولت افغانستان قبلاً از تلاش های فدراتیف روسیه برای حل بحران افغانستان استفاده کرده است و بار ها تاکید داشته که عبور از بحران فعلی باید به نوع توافق منطقه یی و فرا منطقه یی را در پی داشته باشد هر نشست و هر برنامه ای که از سوی کشور های منطقه و فرا منطقه بدون حضور نماینده گان دولت افغانستان سازماندهی شود به نوعی مبین نظر و اراده مردم افغانستان بوده نمی تواند.
دولت روسیه که طراح نشست مسکو بتاریخ 13 ماه سنبله بود  قبلاً نیز نشست های مشابه را در خصوص افغانستان برنامه ریزی کرده  دقیقاً متوجه شد که با عدم حضور دولت افغانستان در این نشست توقع و امیدی از نشست مسکو  وجود داشته نمی تواند .  این حرف تنها متوجه طراحان نشست مسکو نیست بل آنانیکه از نمایندگان طالبان در کشور های دیگر میزبانی کردند و یا هم با نمایندگان این گروه در قطر دیدار های داشته اند باید بدانند که طرف اصلی قضیه دولت و مردم آن اند و مردم افغانستان  در چوکات گفتگو های سیاسی  صلح با عزت را آرزو دارند نه خواسته های فرمایشی و دیکته شده را.
تاکید مردم افغانستان بر این است که گفتگو های صلح یک بحث بین الاافغانی است و روند جز ملکیت افغان ها است که بایدیکی و حساسیت ها  این قضیه را در نظر داشت.
دولت و مردم افغانستان از  حرکت صلح خواهانه  کشور های دوست به عنوان سهل کننده گان صلح بین الافغانی استقبال می کنند مگر این روند باید به مدیریت و رهبری افغان ها باشد.
تول اخیر در تلاش های  مسکو، یک تجربه دیگر برای مخالفین مسلح است که آنها به جز رجوع به افغانها و گشودن باب مذاکره با افغان ها نمی توانند به صلح در افغانستان دست یابند  زیرا افغان ها خوب زبان یکدیگر را بلد اند و بهتر از دیگران میتوانند نقشه راه را برای رسیدن به منافع ملی و ثبات ترتیب و تنظیم نمایند . زیرا درد و رنج را که این ملت به دوش می کشد بیشتر از همه برای افغان ها قابل درک است در حالیکه بیگانه گان در لابلای روند های اغاز شده منافع خود را نیز دنبال خواهند کرد.
بنآ هم دولت افغانستان و هم مخالفان مسلح آن باید در مسیر با هم همگام شوندکه در آن بر جنگ های پنهانی بیگانه گان نقطه پایان گذاشته شود.
ما باید به عنوان افغان با توافق و همدلی این پیام را برای جهانیان برسانیم که افغان ها هم از خود برنامه ، هدف ، راهکار، سیاست و اراده دارند که از ان به عنوان فرصت ها استفاده می کنند در حالیکه اختلاف و دوری از منافع ملی میتواند این فرصت ها را از ما بگیرد و دشمن را جسور سازد . عبدالخالق صایم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.