03 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شمار قربانیان حملات تروریستی سریلانکا به 290 نفر رسید

کلمبو – اسکای نیوز– 2 ثور – باختر تعداد تلفات ...

فی انس طلا 1276 دالر عرضه می شود

کابل 2 ثور باختر فی انس طلا در بازارهای بین...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(2 votes)

کابل باختر 11 سنبله
روند برگزاری انتخابات در کشور به یک روند پیچیده تبدیل گردیده است واگر برای حل چالش ها و مشکلات موجود راه حل دریافت نگردد نمی توان برگزاری یک انتخابات شفاف را انتظار داشت.
مفسر آژانس باختر مینگارد: بر گزاری انتخابات پارلمانی کشور بتاریخ 28 میزان سالجاری برنامه ریزی شده است یعنی کمتر از دو ماه  دیگر بایداین برنامه ملی عملی گردد مگر در وجود چالش ها و مشکلات موجود میتوان برگزاری یک انتخابات سرتا سری و شفاف را انتظار داشت؟
به تازه گی کمیسیون مستقل انتخابات تایید کرده که انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی به دلایل معین و مشخص که   دارد بر گزار نمی گردد.
از آغاز روند کاری کمیسیون انتخابات ٬ کار کمیسیون دراین ولایت دستخوش تحولات نا میمون گردید شماری از باشنده گان غزنی چندی ماه قبل به این دلیل که در انتخابات گذشته تمامی نمایندگان غزنی از یک قوم خاص بودند وبا تاکید بر توازن قومی در این ولایت ٬ دفتر محلی کمیسی ون انتخابات را در غزنی بستند بسته ماندن دفتر کمیسیون انتخابات در شهر غزنی مشکلات زیادی را فرا راه کار کمیسیون ٬در این ولایت قرار داد سر انجام تصمیم گرفته شد که غزنی به سه حوزه رای دهی تبدیل شود کاری که در هیچ ولایت دیگر صورت نگرفته بل تمام ولایت ها  دارای یک حوزه انتخاباتی اند .
این کار کمیسیون مستقل انتخابات واکنش های را نه تنها در غزنی بل در ولایت های دیگر به بار آورد و کمیسیون متهم  گردیده که در پی جدایی مردم به اساس قوم و تبار است حرف که از سوی کمیسیون رد شد مشکلات کمیسیون انتخابات تنها در وجود مشکلات جاری در ولایت غزنی خلاصه نمی شود.
این کمیسیون خلاف انتظار ٬برگزاری انتخابات شورا های ولسوالی را نیز به تعویق انداخت علت هم ناامنی در شماری از ولسوالی ها و مشکلات مالی در داخل شورا های ولسوالی ها اعلام شده است عدم برگزاری انتخابات شورای های ولسوالی ها یک خلا دیگر کاری را هویدا ساخت در حالی که مشکلات موجود در شماری از ولسوالی ها مشکلات آنی وتازه شکل گرفته نیست .مشکل امنیتی در ولسوالی ها و چگونگی تامین بودجه مالی شورا های ولسوالی ها از قبل معلوم بود مگر کمیسیون با امیدواری های که خود داشت  وبا امیدواری که به مردم داده بود کار اش را آغاز کرد مگر حالا از عدم برگزاری انتخابات شورا های ولسوالی ها سخن می گوید مشکل در کجا است در تحلیل و بررسی نامناسب ، تصمیم گیری عجولانه و ذوق زده ویا هم فشار و دیکته حلقات بیرونی؟
از طرف دیگر ائتلاف بزرگ ملی افغانستان که از چندین حزب سیاسی شکل یافته  وبر بهبود نظام انتخاباتی تاکید دارند صد ها هزار برگه جعلی شناس نامه ها را در دید رسانه ها قرار دادند .
ضمنا این ائتلاف میگوید که ارقام ارائه شده از سوی کمیسیون انتخابات مبنی بر ثبت نام رای دهنده گان و ارقام دیگر درست و دقیق نیست ،  بل  این کمیسیون کار اش را مهندسی شده به پیش میبرد حتی این ائتلاف به آدرس کمیسیون می گوید که گویا کمیسیون انتخابات در پی راه انداری انتخابات یکجانبه در افغانستان است.
با اینکه مسولان ارشد کمیسیون از شفافیت حرف میزنند  واتهامات وارده بر آن کمیسیون را رد و کارکرد شان را توجیه می کنند و برای آن دلایل می آورند مگر این گفته ها و دلایل نتوانسته متنفذان نظام ٬آگاهان سیاسی و فعالان جامعه مدنی را قناعت بدهد .
فراموش نشود که چند انتخابات که در طول هفده سال گذشته در کشور صورت گرفته ٬کاستی ها و خلا های زیادی داشت که در نهایت از اعتماد و باور مردم نسبت به کمیسیون انتخابات کاست  و در وجود مشکلات جاری این دید نسبت به کمیسیون انتخابات تازه تر میگردد مگر آنکه مسولان کمیسیون مسولانه به افکار عامه پاسخگو باشند .
کمیسیون باید بکوشد تا یک تفاهم سیاسی ومیکانیزم کاری قابل قبول را به میان آورد در غیر آن شگاف اجتماعی پدید خواهد آمد و جنجال های سیاسی را تشدید خواهد شد.عبدالخالق صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.