30 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی با معاون سکرترجنرال سازمان ملل دیدارکرد

محمد اشرف غنی با معاون سکرترجنرال سازمان ملل دیدارکرد

کابل باختر ۳۰ سرطان محمداشرف غنی رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان، با خانم...

مسلمیار: مشرانو جرگه حامی تمام ارزش های ملی کشور است

مسلمیار: مشرانو جرگه حامی تمام ارزش های ملی کشور است

کابل باختر 30 سرطان سیدعبدالوحیدقتالی رییس‌عمومی اداره امور ریاست جمهوری ورییس...

مشرانو جرگه : طالبان از مردم ملکی انتقام می گیرند

مشرانو جرگه : طالبان از مردم ملکی انتقام می گیرند

کابل باختر 30 سرطان مخالفان مسلح نظام با تحمل تلفات سنگین...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 13 سنبله
بیسوادی ناهنجار ترین مشکل اجتماعی در افغانستان بوده و با تاسف 66 در صد از جمعیت حدود سی میلیونی این کشور بیسواد اند.
مفسر آژانس باختر مینگارد: مردم افغانستان در حالی هفته سواد آموزی را گرامی میدارند که حدود 66 درصد از جمعیت سی میلیونی این کشور بیسواد اند دردمندانه این که از 90 در صد بیسوادان در کشور را زنان تشکیل میدهد.
افغانستان در میان کشور های منطقه و جهان از لحاظ نرخ سواد آموزی در پائین ترین سطح قرار دارد با آنکه دولت در هفده سال گذشته غرض مقابله با این چالش نامیمون اجتماعی ٬برنامه های داشته و در این مدت حدود 6 میلیون شهروند این کشور با سواد شده اند مگر در کمیت بیسوادان تغییری به میان نیامده است زیرا سالانه 250 هزار طفل و نوجوان به شمار بیسوادان افزوده میشود.
نرخ بلند بیسوادی در کشور٬ افغانستان را وارد جدی ترین معضل های اجتماعی نموده است با آنکه شماری از مردم و بعضی از مسوولان نظام نبود امنیت، ضعف اقتصادی، ناهنجاری های سیاسی و اجتماعی و پائین بودن سطح فرهنگی ، سنتی بودن جامعه ، رسم و رواج های قبیلوی و عنعنات نا پسند را ریشه های اصلی مشکل بیسوادی در کشور میدانند مگر برخی از موارد و دلایل نا موجه اند که از سوی مسوولان غرض گریز از مکلفیت پیشکش میشود.
امروز بیسوادی به عنوان یک چالش جدی فرا راه رشد جامعه قرار دارد که هرگاه با آن مبارزه نشود پیامد های ناگوار تری را در پی خواهد داشت.
بیسوادی میتواند توانایی کار را در جامعه بگیرد فرصت ها را از میان بردارد و در نهایت عقب مانی را در قبال خواهد داشت.
آنچه را مسوولان به عنوان چالش فرا راه رشد برنامه های سواد آموزی بازگو میکنند مواردی است که میتوان آن را با برنامه ریزی های ملی ، دقت و تلاش از میان برداشت بسیاری از کشور های جهان که نمونه های زیادی از آنها در آسیا، شرق دور ٬ افریقا و امریکای  لاتین دیده میشود که در اوج جنگ و ناامنی برای رفاه و سعادت جامعه تلاش کردند و موفق بوده اند.
درست است که امنیت وجود ندارد جامعه سنتی است ، رسم و رواج های ویژه در جامعه حاکم است مگر رفع همه این مشکلات به کار دقیق و دلسوزانه نیاز دارد.
میتوان  برای رشد سواد آموزی درکشور در  کنار کورس ها، از مساجد و منابر استفاده کرد فراموش نشود که خداوندحکیم و پیامبر راستگوی وی ٬طلب علم و دانش را بر مرد و زن مسلمان فرض دانسته اند چه خوب است که با  این  ارشاد قوی و پر معنی به جنگ سنت ها و رواج های ناپسند برآیم و چه خوب است که عسکر و سرباز خود را درکاغوش به خواندن و نوشتن دعوت نمایم و یکی از معیار های جذب عسکر و سرباز در نهاد های  امنیتی و دفاعی را سواد داشتن معیار گردانیم.
ملاامامان مساجد ٬روحانیون و بزرگان قوم و محل باید کشانده افراد بیسواد به سوی مساجد را یک امر حتمی اعلام بدارند و از وجود دختران و زنان با سواد برای با سواد ساختن زنان و دختران بیسواد در کوچه و محله استفاده شوند.
در این جای شک نیست که افراد و اشخاص خبیری در هر کوچه و محله وجود دارند که حاضر اند که یک اتاق و یا بخشی از خانه شان را برای یک مدت زمان محدود و کوتاه در اختیار سواد آموزان قرار دهند.
آنچه مهم و قابل بحث است  واقعیت تلخ و گسترده بودن نرخ بیسوادی در کشور است که هر مسوول حکومتی هر عالم دین و هر شهروند کشور را به تحرک و کار هدفمند فرا میخواند.
مشکل بیسوادی با ارایه گزارش و با ارقام قابل حل نیست دلایل آوردن  و توجیه سازی ها هم دردی را دوا نمیکند مگر آنکه ما در برابر این ناهنجاری زشت و نامیمون یک جنبش همگانی را به میان آوریم و مبارزه با آن را یک اولویت بدانیم. عبدالخالق صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.