29 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا برگزارشد

دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا برگزارشد

کابل باختر 29 جوزا دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا...

دیدار معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر سویدن

کابل باختر 29 جوزا ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه...

بازگشت هفده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

بازگشت هفده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

شهرجلال اباد ۲۹ جوزا باختر هفده طالب مسلح درولایت ننگرهار دست...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 14 سنبله
وزیر خارجه امریکا به امروزاز پاکستان د یدار خواهد کرد وچگونگی تطبیق راهبرد کشورش را درقبال آسیای جنوبی به بررسی خواهد گرفت.
مفسر آژانس باخترمینگارد:  دیدار وزیر خارجه امریکا از پاکستان درست زمانی صورت می گیرد که رهبری جدید وارد  صحنه سیاست در پاکستان  گردیده همچنان  از اعلام جدید رهبرد امریکا در قبال اسیا جنوبی یکسال سپری شد مگر تواقع های امریکا پوره نگردید.
قرار معلوم مایک پمپنو هنگام اقامت در اسلام آباد روی چگونگی ترمیم روابط          پرتنش واشنگتن با اسلام آباد و خواستهای  امریکا از پاکستان در رابطه به مبارزه هدفمند با هراس افگنی با مقام های این کشور به بحث خواهد گرفت.  ضمنا ارزیابی های خود را از برنامه راهبردی امریکا در قبال جنوب آسیا با مقامات پاکستانی مطرح خواهد ساخت.
درجریان یکسال گذشته  این دومین باریست که یک وزیر خارجه امریکا  از پاکستان دیدار می کند  چند ماه قبل  رکس تریلسون وزیر خارجه پیشین امریکا نیزاز پاکستان  دیدار داشت دیداری که نتوانست رابطه شکننده میان دو کشور را بهبود بخشد و حالا که مایک پمپنو  به اسلام آباد میاید چه مقداری امیدواری وجود خواهد داشت که پاکستان به خواست های امریکا جواب مثبت دهد  ووضعیت در منطقه به سوی ثبات  گام بردارد.
گفته میشود  مساله عدم همکاری پاکستان  را در روند مبارزه با هراس افگنی ٬کوتاه آمدن پاکستا ن در امر حمایت از گروه های هراس اکنی ٬ قطع کمک های اقتصادی  امریکا به پاکستان  و چگونگی تطبیق راهبردی امریکا در آسیا جنوبی مسایل عمده اند که وزیر خارجه امریکا  بامقامات پاکستانی روی ان بحث خواهد کرد.
مگر باور ها در افغانستان، واشنگتن ، دهلی وجا های دیگر این است که پاکستان کشورکه به  امتیاز گیری عادت نموده به آسانی حاضر نخواهد شد تا از ماجرا جویی های خود در منطقه که منافع بسیاری ها را زیر سوال برده است دست بکشد مگر آنکه با پاکستان با زبان خودش صحبت شود.
جامعه جهانی به شمول افغانستان وامریکا به منظور ترغیب پاکستان غرض وداع گفتن باتروریست پروری کار های زیادی را انجام داده اند مگر نتیجه نداشت.
برخی ها را بارو به این است که امریکا با پاکستان جدی نیست. بل  حرف های مقامات این کشور در برابر پاکستان زود گذر ومقطع یی است اگر چنین نیست چرا امریکا در قسمت تحریم ومجازات  پاکستان جدی نیست؟
کشور های بودند که پاکستان نسبت به آنها به مراتب شریر تر است این کشور ها تحریم شدید مگر امریکا پاکستان را سزاروار تحریم نمیداند در حالیکه هم امریکا بر هم اوپا،هم ملل متحد و بالاخره بشریت متمدن همه میداند که سر نخ تمامی مشکلات حمایت از هراس افکنان گرفته تا ترویج فراط گرایی در پاکستان است.
امریکا در قبال آسیا جنوبی یک برنامه راهبردی تازه را روی دست گرفته، بخشی از این برنامه اعمال فشار نظامی بر طالبان بود که تا اندازه ای تطبیق شد بخش دیگر اعمال فشار های دیپلوماتیک و اقتصادی بر پاکستان است فشار هائیکه چندان محسوس نیست.
پاکستان همچون گذشته  یک کشور اخلال گر ، سبوتاژ گر در امر مهارهراس افگنان باقی مانده است وهمچنان سرکش است علت این است که پاکستان فشار لازم را بر خود حس نکرده وانچه به آدرس آنکشور گفته شده روی کاغذ باقی مانده است.
تاکید ها بر این است که وزیر خارجه امریکا هنگام اقامت در  اسلام آباد یک پیام واضح به آدرس زمامداران پاکستانی داشته باشد یا  آنها از عملکرد و برنامه های ماجراجویانه شان کنار بیایند یا فشار های بیشتر را تحمل کنند وبر پاکستانی ها تفهیم گرددکه دیگر با این کشور مزاق نمیشود
مردم افغانستان که قربانی اصلی فعالیت های هراس افگنانه اند صریحا مطرح میسارند
اگر امریکا به صورت قاطع  علیه پاکستان تصمیم  نگیرد وبر هسته های اصلی  حمایت از هراس افکنان در آنکشور  که استخبارات  نظامی پاکستان است توجه  نشود نباید امید اعاده ثبات در منطقه را داشت و نباید  از مصونیت  منافع رهبردی  خود را درآسیای جنوبی سخن گفت .
قطع کمک ها ویا کار گیری واژه های تهدید  امیز نمی تواند تغییر بیاورد مگرآنکه ا مریکا درعملکرد خود تغییر نیاورد. عبدالخالق صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.