29 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا برگزارشد

دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا برگزارشد

کابل باختر 29 جوزا دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا...

دیدار معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر سویدن

کابل باختر 29 جوزا ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه...

بازگشت هفده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

بازگشت هفده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

شهرجلال اباد ۲۹ جوزا باختر هفده طالب مسلح درولایت ننگرهار دست...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 20 سنبله
از حادثه یازده سپتامبر سال 2001 میلادی در امریکا، درست هفده سال سپری شد مگر هنوز هم چگونگی این حادثه مبهم باقی مانده و هنوز هم مبارزه علیه هراس افگنی نتوانسته مسیر اصلی خود را پیدا نماید.
مفسر آژانس باختر مینگارد: هفده سال قبل از امروز برج های ساختمان تجارت جهانی در نیویارک و ساختمان وزارت دفاع امریکا در ورجینیا آنکشور آماج حملات تروریستی  قرار گرفتند. این حوادث قتل اضافه از 3000 نفر را در پی داشت.
حملات تروریستی یازده سپتامبر به عنوان حمله بر عظمت امریکا و مردم انکشور تعریف شد و این کشور به زودی در ذهنیت ها جایگاه عاطفی پیدا کرد و به عنوان یک کشور آسیب دیده مورد توجه و همسویی جهانی قرار گرفت.
مقامات امریکایی ساعات بعد از وقوع این حادثه ٬ سازمان القاعده را که از سوی یک شهروند سعودی رهبری میشد مسبب این حادثه دانستند و رهبر آن اسامه بن لادن را که مهمان طالبان افغان بود طراح این حمله تروریستی معرفی کردند و از طالبان خواستند تا اسامه را برای آنان بسپارند امر که طالبان از پذیرش آن سرباز زدندند وامریکا را به واکنش وا داشت ائتلاف جهانی مبارزه علیه هراس افگنی شکل گرفت، کشور های جهان از سوی امریکا به کشور های سیاه و سفید خیر و شرتقسیم شدند شماری از کشور های اسلامی که با طالبان رابطه علنی یا مخفی داشتند از سوی امریکا تهدید گردیدند و بعضی از کشور های دیگر به این دلیل که اسامه یک عرب و یک مسلمان بود خود آسیب پذیر یافتند بالاخره نظامیان حدود شصت کشور جهان به رهبری امریکا راه مجازات القاعده و میزبان آن رژیم طالبان را در پیش گرفتند.
سر انجام رژیم طالبان سقوط کرد و القاعده از هم پاشید و چند سال بعد رهبر القاعده در یک منطقه حساس نظامی پاکستان پیدا شد و از سوی کوماندو های امریکا کشته شد.
آانچه قابل بحث است چگونگی برخورد امریکا با قضیه یازده سپتمبر است این حادثه ٬پای نظامیان امریکا را به افغانستان و آسیا جنوبی کشانید، ائتلاف جهانی مبارزه علیه هراس افگنی شکل گرفت مگر با گذشت هفده سال از این حادثه، ائتلاف جهانی مبارزه علیه هراس افگنی در همان جای قرار دارد که حرکت را از همانجا آغاز کرده بود. تروریستان نه تنها نابود نشدند بل القاعده دو باره قوت گرفت گروه ترویستی داعش ظهور کرد و طالبان خلاف انتظار قوت پیدا کردند و علنا دولت افغانستان و متحدین خارجی آن را به چالش کشیدند .
هفده سال گذشته ازمبارزه با هراس افگنی گذشت مگر این جنگ عملا به بن بست رسیده است یعنی آغاز که انجامش معلوم نیست در اصل حادثه یازده سپتمبر خود یک قضیه مبهم برای جهانیان است در حالیکه استخبارات امریکا و متحدین آن در خاور میانه و کشور های غربی خوب میدانند که اصل ماجرا در کجا است باور ها بر این است که یازده سپتمبر یک افزار برای امریکا شد تا برای رسیدن یه اهداف دراز مدت راهبردی خود در جنوب آسیا٬ اسیا میانه حتا اروپا شرقی، دست به کار شود اگر این حرف دقیق باشد معلوم است که القاعده همچنان به عنوان یک نام و یک منبع تهدید حفظ خواهد شد در حالیکه در طول هفده سال گذشته این مردم افغانستان بودند که از جنگ جهانی علیه هراس افگنی متضرر شدند و این میتواند یک جفای اخلاقی در برابر مردم و ملت باشند که هفده سال کشو شان میدان جنگ بی نتیجه ائتلاف جهانی علیه هراس افگنی بود  در حالیکه ده سال قبل از ان حکومت متحجر طالبان و پس از ان جنگ های تنظمی را تحمل کردند.
مردم افغانستان آرزو دارند تا سناریو یازده سپتمبر خاتمه یابد و با ختم این سناریو ، رنج  و الام مردم افغانستان نیز خاتمه خواهد یافت.
بهتر است که امریکا نحوه برخورد و عملکرد خود با هراس افگنی را بازنگری کند، افغانستان مکان هراس افگنان نیست، خاستگاه ٬مخفیگاه و حمایت کنندگان هراس افگنان  در کشور های همجوار افغانستان خاور میانه و آن طرف اوقیانوس ها معلوم است بهتر است که امریکا و متحدین آن غرض رسیدن به هراس افگنان آدرس دقیق را در پیش گیرند.       عبدالخالق صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.