07 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیام ريیس جمهور به مناسبت تجلیل از روز جهانی دسترسی به اطلاعات

کابل/ 7 میزان /باختر دولت جمهوری اسلامی افغانستان، دسترسی به اطلاعات...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نگاهی به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 3/ میزان
شمارمحدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
گزارشگر آژانس باختر ، با توجه به عنوان های درشت برخی از این روزنامه ها ، گزارش حاضر آماده کرده است روزنامه اطلاعات روز درشماره روز گذشته خویش عنوان کرده است در11 ولسوالی تعداد رای دهندگان از جمعیت آن بیشتر ثبت شده است.
به نوشته این روزنامه یافته ها ی  روزنامه ی اطلاعات روز نشان میدهدکه براساس آمار کمیسیون مستقل انتخابات شماررای دهندگان دریازده ولسوالی ازجمعیت آن بیشتر ثبت شده است.
براساس اسنادی که اطلاعات روز آن را بررسی کرده این مناطق شامل ولسوالی های بگرامی و خاک جبار ولایت کابل ، ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان ولسوالی شواک میرزکه، گرده څیری و لجه احمد خیل ولایت پکتیا  ، ولسوالی شیگل ولایت کنر ولسوالی های وامه و  دوآب ولایت نورستان وولسوالی دل آرام ولایت نیمروز اند.
این روزنامه ادامه داده کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ازبرآورد نفوس 1397 را که از سوی اداره احصائیه ی مرکزی منتشرشده به عنوان پایه ی آماری نفوس درخصوص ثبت نام رای دهندگان استفاده کرده است اما اسنادی که اطلاعات روز به آن دست یافته نشان میدهدکه کمیسیون انتخابات دریازده ولسوالی بیشتر از نفوس مجموعی این مناطق که برآورد احصائیه مرکزی درج شده ، رای دهند ثبت نام کرده است .
روشن نیست که کمیسیون انتخابات ارقام احتمالی و اجد ان شرایط رای دهی را چگونه تخمین زده است اما براساس اسنادی که اطلاعات روز به آن دست یافته ، به نظر میرسد این کمیسیون نیمی از نفوس یک ولسوالی را جمعیت واجد شرایط رای دهی درنظر گرفته است.
روزنامه موضوع را به همین گونه دنبال کرده و درصفحه های دیگر شماره دیروزی به نشر سایر مطالب پرداخته است.
اما روزنامه ماندگار شماره امروزی با نقل قول از رییس بانک آغاز کرده است کنترول بهای دالر ازتوان ما بالاست .
این روزنامه جزئیات درپیوند به عنوان فوق را درصفحه ششم نوشته کرده است اما درصفحه اول از قول وزیر زراعت و آبیاری آورده است نام قاچاقبران زعفران را فاش می  کنم .
روزنامه ماندگار درصفحه دوم زیر کلیشه سخن ماندگار عنوان کرده است غنی و ترس از دست رفتن قدرت نوشته کرده است با 17 سال حضور جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده امریکا درافغانستان وحمایت بی دریغ بسیاری از کشورها علی رغم موجودیت فساد بی عدالتی تعصب و زیاده خواهی یک گروه خاص سرانجام پایان ناکام حکومت وحدت ملی همراه با موجی از بحران های فزاینده درکشور حامیان خارجی را به مقصر نمودن هم دیگر در تحمل آقای اشرف غنی درراس نظام وروی دست گرفتن تصامیم جدید دراین باره وا داشته است.
این روزنامه در ادامه نوشته کرده است این که حامیان بین المللی برای نجات افغانستان از بحران موجود روی چه گزینه یی به توافق خواهند رسید هنوز زود است و نمی شود قضاوت کرد اما به یک بارگی پشت کردن جامعه جهانی در راس ایالات متحده امریکا به حکومت وحدت ملی مخصوصاً آقای غنی و در اولویت قراردادن نشست های مستقیم با طالبان به منظور صلح با این گروه مخالف دولت و حضور نیروهای خارجی آن هم بدون حضور و دخالت حکومت وحدت ملی و شورای عالی صلح و همچنان جدی گرفتن بحث موجودیت فساد درامر مصرف کمک های بین المللی به افغانستان از سوی نهاد سیگار بازرس ویژه ایالات متحده امریکا در امور بازسازی افغانستان همه می تواند نشانه های برجسته و مشخص باشد که دوام این حکومت را به صورت قطعی از تحمل تمام حامیان بین المللی آن خارج شده است.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درصفحه سوم از قول تحلیل گران سیاسی آورده است کسانی که برای طالبان خطر هستند از طرف دولت زندانی میشوند.
روزنامه درصفحه های دیگردنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه آرمان ملی در شماره امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته است و یا دنبال سایر مطالب شده است.  ختم/ نالان

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.