16 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شاروالی کابل ساحات مختلف شهرکابل را ضدعفونی کرد

شاروالی کابل ساحات مختلف شهرکابل را ضدعفونی کرد

کابل/ 16 حمل/ باختر موظفان شاروالی کابل مسیرهای مختلف سطحِ شهرکابل...

شاروالِ کابل از جریان توزیع گندم برای مستحقان در نواحی شهرکابل نظارت کرد

شاروالِ کابل از جریان توزیع گندم برای مستحقان در نواحی شهرکابل نظارت کرد

کابل/ 16حمل/ باختر محمد داوود سلطان ‌زوی شاروالِ کابل٬ از جریان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 23/ عقرب
افغانستان به ختم جنگ و تامین صلح پایدار نیاز دارد اما مردم افغانستان به صلح می اندیشند که درآن تمام ارزشهای دموکراسی و مدنی ، مردم سالاری و دست آوردهای نظام دردهه های اخیر مطمح نظر باشد.
مفسر سیاسی آژانس باختر مینگارد ، افغانستان به ختم جنگ وتامین صلح پایدار ضرورت دارد اما این صلح در وضعیت موجود سیاسی و منطقه یی بحث های فراوان را مطرح ساخته است . زمانی که گفته میشود ، روند صلح ابعاد پیچیده تر از جنگ دارد معنایش این است طرف های درگیر درمنازعه افغانستان هرکدام تلاش دارند تا اهداف شان راکه درجنگ تاکنون بر آورده ساخته نتوانستند از دروازه صلح وارد آن گردند .
به قول سخن معروف سعدی که محتوای آن ممکن این باشد دشمن آنچه دردشمنی حاصل نکرد ،دردوستی پی آن میشود . مردم را نگران ساخته است و این نگرانی ها زمانی بیشتر قوت گرفت که مسکو و واشنگتن موازی درپی بستر سازی مذاکرات مستقیم مخالفان با دولت شدند . دراین مسیر آوازه هایی وجود دارد که گویا تارسیدن به روند صلح انتخابات ریاست جمهوری به تعلیق درآید بحث برانگیز است مساله صلح و دموکراسی ، دموکراسی بدون صلح بدون دموکراسی هر دو قابل تعمق است ،مگر داستان دنباله دار صلح درافغانستان پیچیده تر از هر مساله دیگر به نظر میرسد . اگر چنین نمی بود و به صورت قطع اراده مردم افغانستان در مساله مطمح نظر میبود اکنون مردم افغانستان به صلح دست می یافتند . اما ابعاد بیرونی اثر گذار در روند صلح افغانستان شد و داستان صلح و جنگ را دراین سرزمین دنباله دار ساخت . با این دلیل مردم فکر میکند که برنامه صلح درافغانستان درگروه بازی استخباراتی قرار گرفته و انتخابات نیز که از آن به عنوان یکی مولفه های دموکراسی یاد میگردد اسیر دردام بازی گران منطقه یی و فرامنطقه یی گردد.
به هرصورت تاهنوز این موضوع درحد آوزه مورد بحث قرارگرفته است اما اظهارات مسوولان نظام که گفته اند انتخابات در زمان مشخص و تعیین شده آن برگزار میگردد طوری می نمایاند که نیم کاسه یی درزیر کاسه وجود دارد.
مردم حق دارند بدانندکه روند صلح از کدام مسیر می گذرد . اراده آنها در کجای این برنامه وجود دارد . آنان ازدموکراسی ، انتخابات و مردم سالاری با قطره ، قطره خون حمایت کردند . به نام نبرد علیه تروریزم و هراس افگنی فرزندان شان را قربان کردند ولی تاهنوز نمی دانندکه نظام و متحدآن آن از کدام جاده وارد مسیر صلح پیچیده و بغرنج درافغانستان میگردد.
ختم/ نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.