15 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شش مرد در پیوند به جرایم جنایی از سه ولایت بازداشت شدند

شش مرد در پیوند به جرایم جنایی از سه ولایت بازداشت شدند

کابل ۱۵ سرطان باختر منسوبان پولیس فاریاب، لغمان و غزنی به...

داوطلبان 23 بست آزمون کمپیوتری را سپری کردند

کابل 15 سرطان باختر درجریان یک ماه۲۰۶ داوطلب برای ۲۳ بست...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

 

کابل باختر/ 30/ میزان

کنفرانس بین المللی زیرنام دهه تغیير و نقش کشور های منطقه ) روز گذشته درشهر هرات برگزار شدکه درآن نماینده گان سی کشور منطقه و جهان به شمول نماینده گان امریکا ، ایران ، پاکستان و هند پیرامون تحولات بعداز سال 2014 درافغانستان به بحث خواهند پرداخت .

مبصر آژانس باختر مینگارد ، سال 2014 زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان خواهد بود خروج نیروهای خارجی از افغانستان طبق برنامه از قبل طرح ریزی شده اجرا میگردد و به این ترتیب ناتو بزرگترین ماموریت نظامی خود بعداز جنگ جهانی دوم را پایان بخشیده و آن را به یک ماموریت ملکی که حمایت از ساختار های بنيادي درافغانستان است تغییر میدهد . با آنکه بار ها مقامات افغان گفته اند و مسوولان در ناتو و کشور های غربی تاکید داشته اند که افغانستان بعداز سال 2014 دچار بحران نخواهد شد بل سیر حوادث به نفع ثبات انکشاف خواهد نمود  باوجود آنکه مقامات افغان نسبت به سالهای بعداز 2014 خوشبین ومطمین اند و کشورهای غربی نیز تاکید داشته اند که پشتوانه يي خوب برای افغانها خواهند بود مگر حلقات و محافل مشخص درکشور های منطقه وپايتخت هاي غربی وجود دارندکه درچوکات اغراض مشخص در تلاش اند تا انکشافات بعد از سال های 2014 را وارونه جلوه دهند و این ذهنیت منفی را پخش نمایند که افغانستان بعداز این سال ها، ایام دشواری را در پیشرو خواهد داشت.

اشتراک كننده گان درکنفرانس هرات با این هدف گرد آمده اند تا دیده گاه ها را نسبت به ذهنیت های منفی تغییر دهند و فراتر از آن، به سالهای 2014 تا 2024 دهه تغییر نام دهند .

دراین کنفرانس اشتراک کننده گان که آگاه از مسایل سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و امنیتی منطقه اند با ارائه دیده گاه و نظرشان پیرامون دهه تغییر در افغانستان به بحث خواهند پرداخت .

این دهه برای افغانستان سرنوشت ساز بوده زیرا درآن بیم و امید نهفته است. بیم ازآن جهت که سال های بعداز 2014 که همزمان باخروج نیروهای خارجی از افغانستان است و

حلقات مشخص در بیرون ازکشور که عمدتاً با سازمانهای استخباراتی سروکاردارند پیرامون بدترشدن وضعیت در کشور حرف میزنند درحالیکه درافغانستان مسوولان و مقامات نسبت به سیرمثبت حوادث فکر میکنند و آنچه را برخی از رسانه های غربی بیان میدارند تبلیغات و ذهنیت سازی های پیش نمیدانند این مقامات بعضی از نظریات باز تاب یافته در مطبوعات را، نادیده گرفتن دستاورد های ده سال گذشته در کشور میدانند واين حلقات میکوشند تا مردم افغانستان را نسبت به سال های بعد از 2014 مایوس نمایند .

داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری در صحبت با اشتراک کننده گان این نشست ضمن آنکه مفکوره باز گشت طالبان را به قدرت درکشور ناممکن خواند تاکید براین امر کرد که تنها همکاری منطقوی میتواند مشکل تروريزم را در منطقه و جهان برطرف کند .

او گفت که تروریزم یک تهدید منطقوی و جهانی بوده و برطرف نمودن این پدیده مستلزم همکاری است او واضح ساخت که شماری از کشورها به اساس روابط تیره که با غربی ها دارند هرگاه بخواهند اندیشه ضد حکومتی را درافغانستان تقویت کند ودر صدد دوباره زنده ساختن طالبان باشند بدانند این کار ناممکن است .

مشاور امنیت ملی افغانستان با بر شمردن فرصت های وافر کاری در کشور و بیرون از آن همکاری های منطقوی را راه موثر رشد منطقه خواند و با صراحت گفت :"ما در بازی برادران ، ادعابزرگی نمیکنیم و حاضر به این هم نیستیم که نقش برادر کوچک را ایفا بداریم . ما نيرو و توان خود را در یک منطقه متحد و هم صدا میبینیم روی همین دلیل است که افغانستان میخواهد تا پل میان آسیاي جنوبی ، آسیاي میانه و چین باشد.)

به باور آگاهان سیاسی سخنان داکتر سپنتا پیام روشن داشت یعنی افغانستان نباید مرکز رقابت ها و انتقام گیری های بیرونی باشد و نباید سالهای بعداز 2014 به عنوان سالهای درد و رنج به مردم افغانستان جلوه داده شده بل همگرایی و همکاری منطقوی میتواند رشد اقتصادی را در این بخش از آسیا باعث گردد و عوامل نا امنی و بی ثباتی را در منطقه که از وجود تروریزم شکل گرفته دور سازد.

 توقع میرود تا اشتراک کننده گان این نشست بتوانند اندیشه گسترش همکاری منطقوی درکشور های شان تبلیغ نمایند تا در شگوفایی و پیشرفت به سوی مردمان این بخش از جغرافیای کره زمین بازتر گردد و خیال بی بنیاد رقابت و منفی گرایی از آن دور شود.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.