22 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دو صد وپنجاه مهاجر اخراج شده از ترکیه به اعتراض برداختند

کابل/ ۲۱ میزان/ باختر دو صد وپنجاه مهاجر افغان که امروز...

مشرانوجرگه جلسه کرد

مشرانوجرگه جلسه کرد

کابل / 21 میزان / باختر مشرانوجرگه با تمجید ازفداکاری‌های نیروهای...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتنگاهی به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/22/ جدی
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را در باره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
گزارشگر آژانس باختر ، با توجه به عنوان های درشت برخی از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه آرمان ملی ، برگ نخست این روزنامه را با مطلب زیر عنوان نموده در 17 سال گذشته حتا یک دختر هم از مکتب های ده ولسوالی غزنی فارغ نشده است، آغاز کرده است درهمین صفحه درمطلب دیگر زیر عنوان امریکایی ها درمورد پایگاه های خود با گروه طالبان گفت وگو کرده اند نوشته کرده است حامدکرزی رییس جمهور پیشین کشور ادعا کرده است که ایالات متحده امریکا درمورد پایگاه های نظامی شان درافغانستان با گروه طالبان گفت و گو کرده اند.
آقای کرزی که درنشست درزیزینا دیالوگ 2019 دردهلی نو پایتخت هند صحبت میکرد گفته است آنان و نظامیان امریکایی برای این به افغانستان نیامده اند که این کشور را ترک کنند این اظهارات درحالی از سوی رییس جمهور پیشین گفته میشود که مقام های امریکایی گفته اند دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا کاهش حضور نظامیان امریکایی درافغانستان را مورد بررسی قرار داده است و به زودی نتیجه این تصمیم اعلام خواهد شد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده درهمین صفحه زیر عنوان دیگر حکومت افغانستان مانع ورود یک پناه جوی اخراجی از المان شد نوشته کرده است یک پناه جوی افغانستان که به دلیل ارتکاب جرمی از المان اخراج و به کابل فرستاده شد از سوی حکومت افغانستان ممنوع الورود و به المان بازگشت داده شد.
بی بی سی به نقل از رسانه های المانی گزارش کرده است که چهار روز پیش 18 جدی نخستین گروه از پناهجویان اخراجی افغانستان درسال جدید میلادی از المان به کابل رسید اما برخلاف دیگر بازگشت کنندگان، ورود یک پناه جو 23 ساله رد شد و او دوباره به المان رفت .
این شهروند افغانستان در سال 2010 در المان درخواست پناه دهندگی داد وسپس با ارتکاب جرمی به زندان محکوم شد. برپایه گزارش رسانه های المانی، دولت افغانستان دلیل ممنوع الورودی این فرد را بیماری روانی او خوانده است نه سابقه مجرمانه او. روزنامه موضوع را دنبال کرده و سرمقاله شماره امروزی را در صفحه دوم زیر عنوان کابل شهر وحشت نوشته کرده است این روزنامه در صفحه های دگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ویسا دربرگ نخست عنوان کرده است که امریکا درمورد صلح درافغانستان با پاکستان معامله نکند این روزنامه درهمین صفحه از قول کمیسیون نظارت برتطبیق قانون اساسی آورده است ادامه کار حکومت وحدت ملی بعداز اول جوزای سال 1398 غیر قانونی است .
روزنامه ویسا درمطلب دیگر درصفحه اول به واکنش روسیه به اظهارات رییس جمهور امریکا توجه کرده و زیر عنوان روسیه درعکس العمل به اظهارات ترامپ، مسکو هرگز به افغانستان نیرو نظامی اعزام نمی کند نوشته کرده است معاون وزیر خارجه روسیه در عکس العمل به اظهارات اخیر دونالد ترمپ اعلام کرد که کشورش هرگز نیروی نظامی به افغانستان اعزام نخواهد کرد.
به نوشته این روزنامه دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا اخیراً دراظهارات جنجالی مبارزه با تروریرم درافغانستان را مسوولیت روسیه ، هند و پاکستان دانسته بود . وی تاکید کرده بودکه به جای امریکا باید روسیه ، پاکستان و هند درافغانستان با گروه های افراطی مبارزه کنند.
روزنامه موضوع را ادامه داده و درصفحه اول از قول وزارت اقتصاد کشور عنوان کرده است حدود یک میلیون جوان با سواد بیکاراند.
هیئت بررسی کننده ولسی جرگه: امنیت ملی یک مظنون ترور جنرال رازق را آزادکرده است عنوان مطلب دیگری میباشد که این روزنامه درصفحه اول نشرکرده است.
روزنامه ویسا درصفحه اول و صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه های افغانستان ما ، هشت صبح و ماندگار درشماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند و یادنبال سایر مطالب شده اند.
ختم/ نالان ...

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.