27 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بهای مواد اولیه در بازار های کابل

بهای مواد اولیه در بازار های کابل

کابل/باختر/ 27 جوزا بهای مواد اولیه در بازار های کابل امروز...

همزمان باتجلیل از روز جهانی اهدای خون، کار ساخت دو بانک خون آغازشد

همزمان باتجلیل از روز جهانی اهدای خون، کار ساخت دو بانک خون آغازشد

کابل ۲۷ جوزا باختر وزارت صحت‌عامۀ امروز از روز جهانی اهدای...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر   ۲۲ جدی
تاخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات مجلس در حوزه کابل و تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات مجلس نمایندگان  واکنش هایی  را در پی داشته است ٬ و ضروراست  تا کمیسیون های انتخاباتی به انتظارمردم پاسخ گویند و کار شان را مسوولانه  به پایان رسانند.
مفسر آژانس باختر می نگارد:باآنکه از برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان در کشور حدود سه ماه می گذرد مگر نتایج  این انتخابات اعلام نشده  است و کار کرد کمیسیون های انتخاباتی همچنان بانگرانی ٬ نقد و انتقاد دنبال می گردد.
مطابق به تقویم انتخاباتی ٬قرار بود که نتایج ابتدایی انتخابات (۲۸ میزان) به تاریخ ۱۹ عقرب و نتایج نهایی آن بتاریخ ۲۹ قوس اعلام شود مگر با آنکه از برگزاری انتخابات حدود سه ماه میگذرد کمیسیون های انتخاباتی قادر نشده اند که حتا نتایج ابتدایی انتخابات ولسی جرگه  در کشور را اعلام کنند .
تاخیر در اعلام نتایج انتخابات  نه تنها انتقاد  و ایراد های تند ناظران و احزاب سیاسی را در پی داشته است  بل فعالان مدنی و مردم نیز از روند نفس گیر کار در کمیسیون های انتخاباتی شاکی اند .
دولت افغانستان که همیشه تلاش داشته است  تا استقلالیت کمیسیون های انتخاباتی را احترام و رعایت کند  با حوصله مندی امور انتخابات را دنبال میکند روی همین دلیل است که تاکنون واکنشی در خصوص تاخیردراعلام نتایج ٬نداشته است .
نهاد های ناظر برروند انتخابات حرف های زیادی به آدرس کمیسیون های انتخاباتی دارند از معاملات پشت پرده گرفته تا مهندسی انتخابات ٬ فساد مالی و فساد اداری تا ضعف در اداره و مدیریت و عدم توانمندی  در کار.
این در حالیست که از پاره یی از مشکلات و موارد از قانون شکنی و فساد مالی در کمیسیون انتخابات  انتقاد های وجود دارد  و نهاد های عدلی مصروف رسیدگی به آن اند .
مردم مطرح میسازند که کم کاری در کمیسیون های انتخاباتی ٬ به اعتبار این کمیسیون ها را آسیب رسانیده است  و تجارب تلخ را که مردم از گذشته ها در رابطه به کار کرد آنها در ذهن داشتند دو باره زنده ساخته است مردم مطرح میکنند که دموکراسی ومردم سالاری  از طریق انتخابات به دست می آید  انتخابات در هر جامعه پایه دموکراسی است که باید مطابق به صراحت قانون رعایت  شود
ضمنا ادامه چنین یک وضعیت دولت رادر چشم مردم  در تمثیل اراده مردمی ٬ نا توان جلوه میدهد در حالیکه دولت برای برگزاری انتخابات مکلفیت های خود را انجام داده است هزینه مالی این روند را برآورده ساخته ٬ در تامین امنیت آن برنامه ریزی نموده ٬ بیطرفی خود را یقینی ساخته ٬ هویت مستقل بودن کمیسیون های انتخاباتی را احترام گذاشته ٬ مامورین دولتی (ملکی و نظامی ) را از مداخله در روند انتخابات هشدار داده است و اقدام های دیگر .
در وجود چنین یک حمایت  کمیسیون های انتخاباتی خود جوابده کار کرد خود اند  پس لازم است که با امانت داری کامل کار شان را به اهتمام برسانند و به بگو مگو ها و نگرانی ها در رابطه به انتخابات ۲۸ میزان خاتمه بخشند .  صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.