13 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر درگذشت

محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر درگذشت

کابل/ ۱۳ سرطان/ باختر محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری...

وزیر خارجه پاکستان به ویروس کرونا مبتلا شده است

وزیر خارجه پاکستان به ویروس کرونا مبتلا شده است

کابل /13 سرطان / باختر ‏شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت دوشنبه 8 عقرب

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

 

کابل باختر/ 8/ عقرب

شماری از روزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت که بدسترس قرارگرفته اند در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارشهای را درمورد رویداد های جاری کشور و منطقه نشر کرده اند.

 روزنامه ویسا در برگ نخست به تحقیقات گروه از مفتشین امریکایی توجه کرده و ازقول آنها نوشته ، شرکت دان کور انترنشنل متهم به اختلاس ملیون ها دالر میباشد این روزنامه همچنان در صفحه اول به سفر رییس جمهور به فاریاب توجه کرده و از قول رییس جمهورکشور آورده است مفتی اعظم عربستان سعودی در خطبه حج حملات انتحاری را حرام دانست. ویسا همچنان در همین صفحه از قول ستون بیدل ، استاد پوهنتون جورج واشنگتن عنوان کرده است ، احتمالاً ما درسال 2014 در افغانستان به بن بست کامل می رسیم به نوشته این روزنامه یک استاد علوم سیاسی پوهنتون جورج واشنگتن که به عنوان مشاور با قوماندان نظامی امریکا درعراق و افغانستان همکاری کرده می گوید ، احتمالاً در سال 2014 به بن بست کامل می رسیم .

بیدل می گوید اگر این بن بست فرا رسد ایالات متحده امریکا ناچار خواهد بود سالانه میلیارد ها دالر درافغانستان مصرف کند تا از شکست کامل سیاسی و نظامی بپرهیزد . در واقع حمله ای که در سال 2001 به نام عملیات آزادی پایدار آغاز شد اکنون به مقاومت پایدار تبدیل شده است . دراین مدت طالبان آسیب های فراوانی دیده اما به سرعت خود را باز سازی کرده اند.

 ویسا همچنان در همین صفحه خبرداده که درحمله هوایی نیروهای خارجی پانزده طالب و فرد ملکی در میدان وردک کشته شده اند.

 درکابل قیمت ساختمان ها و زمین نزول کرده است عنوان مطلب دیگری میباشد که ویسا در صفحه اول نشر کرده است.

 ویسا دربرگ نخست از قول رییس دارالانشای شورای عالی صلح نوشته ، درهر کشور اسلامی که طالبان بخواهند مذاکرات کنند ما زمینه را مساعد می کنیم .

به همین ترتیب روزنامه ویسا در برگهای دیگری شماره امروزی به نشر سایرمطالب پرداخته است اما روزنامه وحدت دربرگ نخست شماره امروز به حادثه تروریستی فاریاب توجه کرده وزیر عنوان میمنه غرقه به خون مردم . عید تبدیل به عزا شد به این موضوع پرداخته است .

 وحدت درمطلب دیگر از قول وزارت خارجه پاکستان نوشته که خط دیورند مرز بین المللی افغانستان و پاکستان است .

 به نوشته این روزنامه وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده است که خط مرزی دیورند یک موضوع حل شده است و بحث ورایزنی در این مورد بی نتیجه خواهد بود . به نوشته وحدت معظم خان از سخنگویان این وزارت گفته است که اسلام آباد خط دیورند را به عنوان مرز بین المللی بین افغانستان و پاکستان به رسمیت میشناسد.

 اخیراً مارک گراسمن نماینده ویژه امریکا درافغانستان و پاکستان درگفتگو با تلویزیون خصوصی یک تائید کردکه امریکا خط دیورند را به عنوان مرز بین المللی افغانستان به رسمیت می شناسد.

وحدت همچنان درمطلب دیگر عنوان کرده که طالبان مسلح پنج نفر را در ولایت غزنی به گونه فجیع کشتند .

 به همین ترتیب روزنامه وحدت در برگهای دیگر شماره امروزی به نشر سایر مطالب پرداخته است اما روز نامه آرمان ملی در برگ نخست عنوان کرده که نظام مکتب های دولتی درپکتیا در حال سقوط است .

 آرمان ملی سر مقاله ای شماره امروز را زیر عنوان طالبان با خون نماز گزاران صحن مسجد را رنگین ساختند نوشته و آورده است كه در روز عرفات مفتی اعظم عربستان سعودی به صراحت اعلام داشت که حملات انتحاری از نظر آموزه های دین مقدس اسلام خودکشی تلقی میشود و حرام قطعی است .

 مفتی اعظم کشور سعودی از جمله شخصیت های برجسته عالم اسلام است که نظر شرعی و فتوای آن را بیشتر مسلمانان احترام می کنند و از آن پیروی میکنند.

 یک روزبعداز حرام دانستن حملات انتحاری ازسوی مفتی اعظم عربستان سعودی یک تروریست وابسته به گروه طالبان  خودش را دربرابر مسجدی در ولایت فاریاب در جای انتحار کرد که مردم نماز عید را ادا کرده بودند پس از انفجار موادی که در بدن یک تروریست جا به جا شده بود صحن مسجد با خون مردم رنگین شده و در میان کشته شده گان کودکان معصوم نیز مشاهده شد.

 سرمقاله به همینگونه ادامه یافته اما در مطلب دیگر زیر عنوان پاکستان خط دیورند را به رسمیت می شناسد

به نظر آگاهان سیاسی توجه کرده و از قول انها اورده است هرگونه تصمیم در مورد خط دیورند مشروعیت ندارد.

 بهای زمين  درکابل کاهش یافته است  مطلب دیگری می باشدکه آرمان ملی در برگ نخست نشر کرده و از دید یک کارشناس اقتصادی عنوان کرده که رسانه های خارجی جنگ روانی را درافغانستان دامن می زنند.

 به همین ترتیب روزنامه آرمان ملی در صفحه های دیگر شماره امروزی به سایر مطالب توجه کرده است.

به همین ترتیب روزنامه هشت صبح و دیگران در شماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه ای پرداخته اند و یا دنبال سایر مطالب شده اند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.