04 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

کابل باختر/ ۴/ جوزا شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که...

تیم ملی کرکت کشور پاکستان را شکست داد

تیم ملی کرکت کشور پاکستان را شکست داد

کابل، 4 جوزا، باختر تیم ملی کرکت افغانستان دیروز در یک...

تیم ملی دختران ارجنتاین برنده شد

تیم ملی دختران ارجنتاین برنده شد

کابل باختر/ ۴/ جوزا بازی های دوستانه فوتبال میان تیم های...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر  ۱۷  دلو
حفظ ارزش های ملی و دستآورد های هژده سال گذشته ٬ برای مردم ما ٬ خط سرخ است و به هیچ عنوان قابل معامله نیست .
مفسرآژانس باختر می نگارد٬ شیرمحمد عباس ستانکزی که به نمایندگی از گروه طالبان به مسکو آمده  است تا با سیاسیون افغان دیدار کند بازهم به ارزش های ملی افغان ها تاخت و این بار مساله لغو قانون اساسی کشور را مطرح کرد .
ستانکزی با برداشت تفسیر و تعبیری که خودش دارد ، گفته است. ( قانون اساسی فعلی افغانستان برای این دسته مشروعیت ندارد ٬مانعی در برابر صلح است.این قانون از غرب کاپی شده است و در سایه اشغال بر مردم افغانستان تحمیل شده است .)
چند روز قبل ستانکزی ٬ در رابطه به اردوی ملی افغانستان و نهاد دیگر امنیتی کشورهم تاخت وگفته بود که اگر رویای آنها برآورده شود و در افغانستان حاکم شوند اردو و نهاد های دیگر امنیتی را منحل خواهند کرد.
آنچه را ملا ستانکزی مطرح کرده است  ٬ اندیشه و حرفی نیست که زاده عقل و فکر او باشد . آنچه از جانب او  مطرح شده  است  ٬ رویا  ٬تخیل ٬ فکر و برنامه استخبارات پاکستان است که سخت تلاش دارد تا در همسایه شمالی اش یک حکومت دست نشانده و یا یک حکومت ضعیف حاکم باشد . واین زمانی امکان پذیراست که در افغانستان قانون و نظام وجود نداشته باشد در حالی که قانون و اردو اند که در جوامع نظم را به میان می آورد.
استخبارات بیگانه در طول سال های متمادی تلاش کرده اند تا  ارزش ها را در افغانستان نابود کنند و دستآورد های مردم  ما را به باد دهند . با تاسف طالبان که خود را افغان می دانند دراین کارزار ضد افغانی و ضد انسانی در رکاب دشمنان افغانستان قرار گرفتند .
طالبان حاضر اند تا با امریکا از در معامله پیش آيند ٬ در خط منافع روس ها حرکت کنند ٬ منافع پاکستان و اعراب را شعار دهند مگر زمانی که حرف از قطع کشتار در افغانستان است حاضر نمی شوند حتا به یک آتش بس کوتاه مدت تن دهند و دست از انتحار و انفجار بکشند.
طالبان لغو قانون اساسی و انحلال اردوی افغانستان را در حضور آنانی مطرح کردند که در هژده سال گذشته ٬بنایی همین نظامی  را گذاشتند. نظام که بعد از تحجر طالبانی شکل گرفت و راه یک زندگی نوین را برای مردم افغانستان نشانی کرد. مگر حالا در حضور داشت همین چهره ها می گویند که این قانون در سایه اشغال برمردم افغانستان تحمیل شده است ولی صلح و راه بیرون رفت از معضل جاری را با همین چهره ها به بحث می گیرند.
طالبان در حالی از اشغال افغانستان و دست نشانده بودن حکومت در این کشور حرف می زنند که  خود از زمان پیدایش تا امروز بیگانه پرور بوده اند ٬ طالبان از زمان ایجاد ٬آن هم  با طرح استخبارات غرب ٬ عرب و پاکستان ٬ تا میزبانی از القاعده و حرکت در خط منافع پاکستان ٬چه تعریف دیگر از خود دارند که حالا به ارزش های ملی در این کشور می تازند؟
طالبان نباید از واقعیت ها فرار کنند اگر امروز برای آنها هویت سازی می شود و روند صلح مطابق به آجندا طالبانی طراحی می شود  این ٬ وابسته به بازی های جدید استخباراتی کشور های بیرونی است که طالبان یا از آن آگاه نیستند یا مشت از افراد این گروه ٬منافع خود را درآن یافته اند .
طالبان خوب می دانند که روند صلح در آخرین تحلیل  از مسیر حکومت عبور می کند  وبالاخره آنچه را این دسته در حال حاضر٬ از واشنگتن و یا مسکو آنهم از مسیر کرنیل های پاکستانی استدعا  می کنند بالاخره در میز مذاکره با همین دولت مطرح خواهند کرد . بهتر است این دسته  دیگرعاملی برای خون و کشتار در این کشور نباشد و راه منطق را در پیش گیرند .
طالبان باید بدانند که قانون اساسی ٬ اردوی ملی ٬ آزادی بیان دست آورد ها در بخش زنان  ... عمده ترین دستآورد های  مردم  افغانستان است  که به عنوان ارزش های ملی حفظ خواهد شد و هیچگاه روی آن بحث و یامعامله صورت نخواهد گرفت معنای ارزش را مردمان ارزشمند می دانند .
اگر بحث روی تعدیل قانون اساسی است این مورد در همین قانون پیشبینی های صورت گرفته است پس  می توان از مجرای قانونی به آن رسیدگی کرد.  صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.