06 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ستراتیژی مدون همه جانبه صلح نیاز است

کابل / 6 جوزا/ باختر تردیدی وجود ندارد...

شمارمبتلایان ویروس کرونا درهرات افزایش یافت

شمارمبتلایان ویروس کرونا درهرات افزایش یافت

هرات/ 6 جوزا/ باختر ریاست صحت عامۀ هرات ازثبت هشتاد وپنج...

حمدالله محب به پکتیاسفرکرد

حمدالله محب به پکتیاسفرکرد

گردیز/ 6 جوزا/ باختر داکترحمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی صبح...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر ۲۲ دلو
دولت افغانستان بر اعاده یک صلح با عزت٬ که در آن منافع ملی ٬ ارزش ها و دستآورد های هژده سال گذشته مردم افغانستان مدنظر باشد تاکید دارد و این ایده زمانی به واقعیت مبدل می شود که روند صلح در هماهنگی با دولت این کشور به پیش برده شود .
مفسرآژانس باختر می نگارد٬ در ماه های اخیر شماری معینی از کشور های بیرونی  و مراجع دیگر٬ روند گفت وگو با طالبان را سرعت بخشیده اند حتا آن را به یک روند شتاب زده مبدل کرده اند .
کشور های بیرونی هدف ازاین تلاش های شان را ٬ بستر سازی برای گفت و گو ها میان جناح های  متخاصم در افغانستان وانمود کرده اند مگر در اصل این تلاش ها٬ جز رقابت های منطقه یی و فرا منطقه یی است که در آن اهداف و مقاصد معین و مشخص دنبال می شود و هر کشوری تلاش دارد تا در این روند و در این کشمکش ها از طالبان به عنوان یک ابزار استفاده کنند .
مداخله  کشور های بیرونی در روند صلح افغانستان این روند را آشفته کرده است  و از مسیر اصلی آن به بیراهه کشانیده است .
مگر دولت افغانستان در برابر چنین ناهنجاری ها موضع واضح دارد .دولت تاکید دارد که افغان ها در پی اعاده یک صلح با عزت اند که در آن منافع ملی و ارزش های  ملی مردم مدنظر باشد و این زمانی به میان می آید که روند صلح در هماهنگی با دولت افغانستان پیش برده شود .
هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری می گوید  (تلاش های جاری صلح زمانی نتایج عملی خواهد داشت که با حکومت افغانستان هماهنگ شود و طالبان به میز مذاکره با حکومت افغانستان بنشینند.)
با وجود آن که فهم سیاسی مشترک از صلح ٬میان افغان ها شکل گرفته اما روندگفت وگو های صلح نتایج مطلوب خود را نداشته است مشکل در این است که برنامه های بیرونی به این روند آسیب رسانیده است  .
دولت تلاش کرده است تا بعضی‌ تلاش‌های منطقه‌ای را نیز برای روند صلح در نظر بگیرد. ولی هنوز این تلاش‌ها در حد یک ساختار رسمی ارتقا نیافته است  و گفتگوها میان جناح اصلی شکل رسمی به‌خود نگرفته‌است .
پیوسته از مذاکرات صلح گفته می شود بیرونی ها ٬ همیشه از آوردن تسهیلات در این روند سخن گفته اند  و مذاکرات آنها با طالبان ٬ روند مقدماتی است  تا بستر سازی شود که طرف های متخاصم سرانجام به میز مذاکره بنشینند.
واضح است که این نظام افغانستان است که اوصاف یک نظام بین المللی را دارد و از حمایت جامعه جهانی برخودار است و در نهایت حرف آخر را می گوید .
مردم مطرح می کنند ٬ انجام توافق طالبان با کی است ؟آنها در نهایت موافقتنامه احتمالی صلح را با کی امضا خواهندکرد؟ جواب واضح است سرانجام آنها با دولت افغانستان گفت و گو خواهند کرد و اگر حرفی برای صلح و آینده کشور دارند با دولت مطرح خواهند کرد. طالبان در مسیر رسیدن به صلح ٬مرجع دیگر جز دولت افغانستان  ندارند .
پس بهتر است که تلاش های درونی و بیرونی برای اعاده صلح در افغانستان ٬ هماهنگ با دولت این کشور به پیش برده شود،  بیرونی ها نقش تسهیل کننده و طالبان طرف اصلی مذاکره کننده شان را در این روند فراموش نکنند.
ختم  تحلیل سیاسی 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.