07 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ستراتیژی مدون همه جانبه صلح نیاز است

کابل / 6 جوزا/ باختر تردیدی وجود ندارد...

شمارمبتلایان ویروس کرونا درهرات افزایش یافت

شمارمبتلایان ویروس کرونا درهرات افزایش یافت

هرات/ 6 جوزا/ باختر ریاست صحت عامۀ هرات ازثبت هشتاد وپنج...

حمدالله محب به پکتیاسفرکرد

حمدالله محب به پکتیاسفرکرد

گردیز/ 6 جوزا/ باختر داکترحمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی صبح...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر ۲۳ دلو
قرار است ، نشست ملی مشورتی باحضور نمایندگان تمام اقشار جامعه از سراسر کشور در ماه حوت سال جاری در کابل برگزار شود.
مفسر آژانس باختر می نگارد ٬ در حالی که کشور با مشکلات پیچیده سیاسی مواجه است و نکات حساس در روند صلح در کشور وجود دارد تنها برگزاری یک نشست بزرگ ملی می تواند به معضل کنونی رسیدگی کند و راه حل معقول و سازنده ناهنجاری های کنونی را پیدا کند. دولت افغانستان که برای حل هر مشکل به منطق مشوره و صلاح اهل خبره متوسل شده است وبرای دریافت مسایل کشوری بار ها ٬ نشست های مشورتی را با بزرگان کشور ( رهبران جهادی ٬ رهبران سیاسی ٬ بزرگان قومی ٬فعالان مدنی ٬ اصحاب رسانه یی ٬ فعالان حقوق بشری ٬فعالان زن ...) برگزار کرده است و با یک دید گاه واضح برای حل مشکلات گام برداشته است .این بار نیز از طریق یک نشست بزرگ مشورتی (جرگه ملی مشورتی) وارد عمل شود.
حالا که کشور با مشکلات حاد تر و پیچیده تر مواجه است نیاز است مسایل بزرگ کشور در نشست های بزرگتر مورد بحث قرار گیرد . دولت افغانستان که درک قوی از وضعیت دارد ٬ برای ایجاد یک آینده خوبتر و بهتر و گذار از مشکلات کنونی برنامه برگزاری (جرگه ملی مشورتی ) را با حضورنمایندگان اقشار جامعه از سراسر کشور روی دست گرفته است . رییس جمهورغنی دیروز در یک نشست واضح کرد  که در جرگه ملی مشورتی روی روند  صلح ٬ ارزشهای غیر قابل معامله و انعطاف ها بحث خواهد شد تا به یک اجماع کلی برسیم .
برگزاری نشست ملی مشورتی ٬ نمایانگر آن است که دولت افغانستان٬ صلاح و مشوره را یک اصل برای فایق آمدن بر دشواری ها می داند. برگزاری نشست های بزرگ ملی یا لویه جرگه ٬ یک رسم قدیم در افغانستان است که یک نام تعریف شده در فرهنگ مردم ما و قانون اساسی کشور ما دارد وبرای برگزاری آن ٬هیچ مانع قانونی وجود ندارد. مردم افغانستان ٬ هر زمان که با یک مشکل حاد و یا مساله بحران آفرین مواجه شده است آن را از مسیر نشست و یا تدویر جرگه های ملی حل کرده اند . نمونه های زیادی از برگزاری چنین جرگه ها در حافظه تاریخ ثبت است این جرگه ها یک راهکار مناسب برای مشوره دهی و تعیین کننده مسیر آینده است . بدون شک لویه جرگه که باید در ماه حوت برگزار شود ما را کمک خواهد کرد تا بسا از مشکلات خود را حل کنیم و مسیر خود را برای پا گذاشتن به جاده آینده روشن تعیین کنیم . ختم صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.