02 سنبله 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

زخم برداشتن نه زن در یک رویداد ترافیکی در هرات

هرات 1 سنبله باختر نه زن صبح امروز در یک رویداد...

پیام تسلیت وزارت اطلاعات و فرهنگ به مناسبت درگذشت ببرک ارغند

کابل باختر اول سنبله با تاسف فراوان اطلاع یافتیم که ببرک...

تبصره

کابل باختر اول سنبله 30 اسد روز جهانی یادبود...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتنگاهی به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 26/ حمل
شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.
گزارشگر آژانس باختر ، توجه به عنوان های درشت برخی از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است  روزنامه ماندگار دربرگ نخست ازقول احمدولی مسعود عنوان کرده است که صلح باید از انحصار اشخاص و حکومت بیرون شود.
این روزنامه جزییات درپیوند به عنوان فوق را درصفحه سوم نوشته کرده است اما درصفحه اول از قول محمود صیقل آورده است از بهر رفتار های غیر مسلکی دروزارت خارجه استعفا می دهم .
به نوشته این روزنامه محمود صیقل نماینده پیشین افغانستان درسازمان ملل و یکی از کارمندان ارشد دستگاه دیپلوماسی این کشور از ادامه کار دروزارت خارجه استعفا داد. آقای صیقل استعفانامه خود را نگاشته است.
نابسامانی های سیاسی داخلی و حکومتداری بالای سیاست خارجی و دستگاه دیپلوماسی تاثیر ناگواری گذاشته است اما از شش ماه به این طرف به درخواست من برای رفع این نابسامانی هاپاسخی داده نشده است روزنامه موضوع را دنبال کرده است و صفحه اول زیر عنوان عملیات بهاری طالبان در چند ولایت با شکست مواجه شده است.
به نوشته این روزنامه آغاز عملیات بهاری طالبان با حمله های شدید این گروه برچندین ولایت همراه بوده است کندز ، پکتیا ، زابل ، سرپل ، بادغیس و بدخشان ولایت هایی اندکه از دو روز به این سو گواه حمله های گسترده طالبان هستند.
اما آمار های مقدماتی ازطریق گفت و گو با مقام های محلی دراین ولایت ها نشان از تلفات سنگین گروه طالبان دارد .
بربنیاد گفته های مقام های محلی درنبردهایی که از دوروز گذشته ادامه داشته است 45 تن از افرادگروه طالبان کشته و بیش از 44 تن دیگر آنان زخمی شده اند روزنامه موضوع را دنبال کرده است  ودرصفحه دوم مطلب رازیر عنوان کار صلح به حکومت پس از انتخابات واگذار شود نشر کرده است . این روزنامه همچنان درصفحه سوم از قول کمیسیون شکایت های انتخاباتی عنوان کرده است قادرنیستیم درباره نتایج نهایی انتخابات کابل تصمیم بگیریم .
به نوشته این روزنامه مسوولان درکمیسیون شکایات انتخاباتی می گویند که آنان به تنهایی قادر نیستند تا در باره نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل تصمیم بگیرند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است درصفحه دوم مطلب رازیر عنوان توفانی در راه است ؟ نشرکرده است . روزنامه ماندگار درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است اما روزنامه هشت صبح صفحه اول را با مطلب زیر عنوان تقابل احزاب و حکومت سرانجام چه کسانی درنشست قطر شرکت می کنند ؟ این روزنامه جزئیات درپیوند به عنوان فوق را درصفحه سوم نوشته کرده است اما درصفحه اول زیر عنوان وزارت خارجه از پاکستان خواست فضایش را به روی پرواز های افغانستان باز کند نوشته کرده است وزارت امور خارجه کشور از پاکستان خواسته است که فضایش را به روی مسیر پرواز های افغانستان به هند باز کند.
این خواست را صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه دردیدار با زاهد نصرالله خان سفیر پاکستان درکابل مطرح کرده است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است اما درصفحه دوم زیر عنوان تقابل بیش تر به نفع نیست نوشته کرده است تحریم جرگه ی مشورتی کابل از سوی داکتر عبدالله نشان می دهد که اجماع سیاسی دردرون حکومت وحدت ملی آن طوری که باید شکل نگرفته است به نظر می اید رقیبان محمد اشرف غنی حتا از ترکیت کنونی شورای عالی مصالحه راضی نیستند به همین دلیل است که تا حال روی فهرست شرکت کننده های نشست آتی قطر توافق لازم صورت نگرفته است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه خبرداده است که 21 نهاد دولتی با فایبر نوری وصل می شود.
روزنامه هشت صبح همچنان درصفحه دوم خبرداده است که 25 طالب درولسوالی جرم بدخشان کشته شده اند.
کمیسیون مستقل انتخابات درانتخابات پیش رو از بایو متریک آنلاین استفاده می کنیم عنوان مطلب دیگری می باشد که روزنامه درصفحه سوم نشرکرده است.
روزنامه هشت صبح درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است به همین ترتیب روزنامه های ویسا و آرمان ملی درشماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند و یا دنبال نشر سایر مطالب شده اند. ختم/ نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.