12 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزارت شهرسازی و اراضی بیش از30 جریب زمین دولتی را ازغاصبین، استرداد کرد

وزارت شهرسازی و اراضی بیش از30 جریب زمین دولتی را ازغاصبین، استرداد کرد

کابل/ 12 جوزا/ باختر وزارت شهرسازی و اراضی 38 جریب زمین...

قاضی القضات و رییس ستره محکمه با رییس بخش حاکمیت قانون دفتر یوناما صحبت کرد

قاضی القضات و رییس ستره محکمه با رییس بخش حاکمیت قانون دفتر یوناما صحبت کرد

کابل 12 جوزا باختر قا نونپوه سید یوسف حلیم قاضی القضات...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 30 حمل باختر
نشست سیاسیون افغان وطالبان که قرار بود فردا سی و یکم ماه حمل  درقطر برگزار شود، به دلیل مخالفت  حکومت  قطر وطالبان با فهرست ارائه  شده از سوی افغانستان، به تاخیر افتاد .
مفسر آژانس باختر می نگارد :  قرار بود این نشست  میان سیاسیون  افغان و طالبان فردا سی ویکم ما ه حمل دردوحه برگزار شود ، دولت  افغانستان یک فهرست  جامع  از سیاسیون افعان ، فعالان  مدنی ، مدافعان حقوق بشری وفعالان زن را تهیه کرده  بود که باید  درنشست  قطر شرکت  می کردند مگر حکومت  قطر به جای فهرست  مشترک حکومت افغانستان وجریان های سیاسی ، نام نویس  خود را اعلام کرد  .
گفته شده است که درفهرست حکومت قطر  ،نام شرکت کنندگان نشست  مسکو و سی نفر از فهرست  کنونی  جا یافته  بود.
آنچه مهم است درک  این مساله است  که نشست  دوحه به عنوان  یک نشست  میان  افغان ها طراحی  وپذیرفته  شده بود. کشور های بیرونی  دربرگزاری  همچو نشست ها  تنها نقش تسهیل  کننده  را دارند  واین افغان ها اند که فهرست وترکیب  هیئت  را  مشخص می کنند .
افغان ها نسبت به نشست دوحه  با امید واری  های زیادی   نگاه می کردند مگر این نشست  به دلیل تلاش های بیرونی  که درصدد اعمال نفوذ درهمچو نشست ها اند،  به تاخیر افتاد.
خارجی ها که نگران گسترش نا امنی های افغانستان به منطقه اند، بگذارند تا افغان ها برای  حل معضل کشور شان  یک راه منطقی  دریافت کنند  واین زمانی ممکن است  که مرتکب  اعمال و حرکات مداخله جویانه نشوند و بپذیرند که این  افغان ها اند  که  نقش محوری درمسیر و تعیین سرنوشت آینده  شان  دارند.
مشکل امروز افغانستان ، ناشی از  زیاده خواهی طالبان وکشور های حامی  آنها است .
آنها درصدد کاهش نقش و قدرت  دولت افغانستان درصحنه  ملی وبین المللی  اند   درحالی که  مردم افغانستان به این فکر اند  که کاهش نقش  وقدرت دولت باعث کاهش  نقش و قدرت مردم  درتصمیم گیری های ملی  می شود .
کشور های  بیرونی  نباید از  ناهنجاری های کنونی  برای  خود بستر سازی کنند وبا اعمال نفوذ در برنامه های سیاسی  وصلح  خواهانه  مردم  افغانستان٬ موقف خودرا  تثبیت و امتیاز خود را جدا سازند . با این اندیشه نمی توان به ثبات درافغانستان که عامل ثبات در منطقه است دست یافت.
بهتر است که خارجی ها روی  نقش تسهیل  کننده  خود فکر کنند واندیشه  اعمال نفوذ را از ذهن شان  دور کنند. # صائم 

 

Last modified on ???? ، 30 ??? 1398 ، 11:46

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.