26 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

فلم مستند "  تاریخچه تیاتر افغانستان  "  افتتاح و به نمایش گذاشته شد

فلم مستند " تاریخچه تیاتر افغانستان " افتتاح و به نمایش گذاشته شد

کابل باختر26 اسد پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر...

انفجار در مساجد خلاف اسلام و شریعت است

انفجار در مساجد خلاف اسلام و شریعت است

کابل باختر ۲۶ اسد شورای امنیت ملی با نشر اعلامیه یی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 4 ثور
قرار است  فردا نشست  سه جانبه میان روسیه ، چین  وامریکا  روی  مساله افغانستان درمسکو برگزار شود .
مفسرآژانس  باختر می نگارد ٬  فردا پنجشنبه  دیپلماتان ارشد کشور های  روسیه ، چین  وامریکا  دومین  نشست  شان  را در  رابطه  به بحران افغانستان درمسکو برگزار خواهند  کرد .  منابع دیپلماتیک روسیه  گفته اند  که  در نشست  مسکو در مورد اوضاع افغانستان ، مذاکرات امریکا  با طالبان دردوحه و روی  دورنمای آغاز روند آشتی ملی درافغانستان  بحث خواهد شد .
این منابع تاکید  دارند که درنشست مسکو روی تداوم  ساختار جدید  مذاکرات درافغانستان بحث نخواهد شد  بل این نشست تلاشی است جهت  راه  اندازی  روند صلح  درافغانستان  و این سه   کشور نقش کمک  کننده  دراین روند  خواهند داشت.
نشست  دیپلماتان ارشد  این کشور  ها که نقش اثر گذاردر معاملات جهانی  دارند می تواند در شکل گیری یک اجماع جهانی برای حل  بحران افغانستان موثر باشد.
معضل افغانستان اکنون یک معضل  پیچیده منطقه یی وفرا منطقه یی  تعریف می شود که نقش کشور های بزرگ درحل بحران موجود  می تواند اثرگذار باشد  . امروز کشور های  زیادی اند  که مصروف یک  جنگ نیابتی درافغانستان اند  که منافع خاصی درافغانستان دنبال می کنند  و علت ادامه بحران درافغانستان هم  ناشی  از رقابت  همین  کشور ها است  .
ازوابستگی  های گروه های مسلح مخالف دولت افغانستان باکشور هایی مشخص  درمنطقه و فرا منطقه ٬حرف هایی وجود  دارد  و هرکدام ازاین  گروه ها مطابق به منافع شان  تعریف می کنند . 
این امر سبب شده  است که تعریف اصلی ازهراس  افگنی  و تروریزم مبهم باقی بماند. .
تعریف چند گونه از هراس افگنی به بی اعتمادی میان کشور ها ٬درامر مبارزه  با هراس افگنی دامن زده است  وزمینه گسترش جنگ ها وخشونت  را مساعد کرده است.
همچنان رقابت  کشورهای بزرگ در جفرافیای افغانستان کشورهای منطقه  را نیز جسورتر کرد وزمینه آن را مساعد کرد  که این کشور درصدد امتیاز گیری از کشور های بزرگ باشند .
امروز کشورهای جهان متقاعد براین  امر اند  که بحران افغانستان راه حل نظامی  ندارد  با وجود چنین  یک برداشت مثبت  ومعقول ، معضل  افغانستان را ه حل سیاسی  خود را نیافته  است  .
مشکل دراین است ٬ کشورهای که در افغانستان تعریف  منافع دارند٬ برای حل معضل  این کشور با آجندا و برنامه خود وارد صحنه می شود  اما بازیگران درقضیه  افغانستان به دلیل رقابت هایی که میان خود دارند ازنقش آفرینی  یکدیگر راضی نیستند . 
باوجود این همه ٬ این اندیشه  فعال اکنون  جای  خود را پیدا کرده است  که تهدید  روز  افزون افغانستان ومنطقه  از سوی  هراس افگنان ، فقط دروجود همکاری فعال کشور های بزرگ جهان ومنطقه  مهار شده  می تواند  این سه کشور  که فردا در نشست  مسکو شرکت می کنند می توانند که  کار های زیادی برای  بهبود اوضاع درافغانستان انجام دهند  وثبات را به  این کشور ، منطقه  وفرامنطقه  باز آورند به شرط آن که از دید رقابتی  خود کوتاه  آیند ، معقول و ژرف فکر کنند.
صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.