05 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جاوید جیحون و میر افغان صافی برنده شدند

جاوید جیحون و میر افغان صافی برنده شدند

کابل باختر 4 سرطان درمرحله دوم انتخابات که به هدف انتخاب...

سخنگوی وزارت داخله : سطح جرایم درکابل کاهش یافته است

سخنگوی وزارت داخله : سطح جرایم درکابل کاهش یافته است

کابل باختر 4 سرطان سخنگوی وزارت داخله می گوید که پولیس...

مشاور امنیت ملی با سفیر ترکیه دیدار کرد

مشاور امنیت ملی با سفیر ترکیه دیدار کرد

کابل باختر4 سرطان داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی کشور با...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر ۲۹  ثور
موزیم ها پل ارتباط میان فرهنگ ها و تمدن ها بوده است  و جایگاه ویژه یی در روشنگری اذهان ٬توسعه و پیشرفت صنعت جهانگردی دارد.
مفسر آژانس باختر می نگارد٬ ۲۸ ثور (۱۸ می) روز جهانی موزیم ها بود .
موزیم ها مطمین ترین مکان ها برای حفظ آثار باستانی است ٬ آثاریکه گذشته بشریت را بازگو می کند و جوامع معاصر را از چگونگی و رشد زندگی انسانان در گذشته آگاه می کند .
برای مردم افغانستان که کشور شان یکی از کهن ترین کشور های جهان است و تمدن های متعدد را شاهد بوده است موزیم ها اهمیت ویژه یی دارد.
افغانستان مملو از داشته های باستانی است ٬آثار زیادی است که نیاز به حفاظت و وارسی دارد واین موزیم ها است که می توانند ما را در مدیریت این داشته ها یی ملی یاری رساند .
با تاسف  مشکلات امنیتی و پولی باعث شده است تا آنچنانی که توقع  می رود٬  نتوانیم به داشته های باستانی خود رسیدگی کنیم . جنگ ها در درازای چهل سال گذشته به موزیم ها و سایرداشته های باستانی ما  بیشترین آسیب وارد کرده است  و ما شاهد تاراج موزیم ملی در کابل بودیم که بسا از آثار آن به یغما برده شد .
مگر انگیزه و تلاش برای غنامندی موزیم ها در کشور وجود دارد . در طول سالهای گذشته وزارت اطلاعات و فرهنگ در همکاری با نهاد های معتبر بین المللی به خصوص یونسکو توانسته است بسیاری از آثار دزدی شده را دو باره به کشور باز گرداند  و همچنان از قاچان صد ها قلم اثر تاریخی  به خارج از کشور جلوگیری کند  و آن را  به مکان اصلی آن ها  که موزیم ملی است، باز گرداند.
با وجود چنین یک دید گاه و تلاش ٬ هنوز قاچاقبران آثار عتیقه در کشور فعال اند و با استفاده از ناامنی ٬ با حفریات غیر مسلکی در مناطق باستانی ٬داشته های تاریخی مارا که سرمایه ملی است به یغما می برند و با تاسف  کشور همسایه به بازار فروش این آثار تبدیل شده است و از این طریق تلاش  می شود تا به هویت و تاریخ کشور ما آسیب برسد.
در حالی ما می توانیم با حفظ این آثار نه تنها هویت و گذشته پر بار فرهنگی خود را به نسل های بعدی انتقال بدهیم  بل با گذاشتن این آثار در موزیم ها ٬ صنعت جهانگردی را در کشور گسترش دهیم وزمینه پژوهش را برای محققان داخلی و خارجی نیز مساعد کنیم .
موزیم ها بازتاب دهندۀ هویت و فرهنگ کشور ها است ٬موزیم های می توانند منحیث پل ارتباط میان فرهنگ ها و سازنده صلح درسطح ملی و بین المللی نقش ایفا ک ند.
موزیم ها در عصر حاضر جایگاه ویژه یی در توسعه و پیشرفت صنعت جهانگردی ایفا می کند. علاوه بر جذابیت می توانند عامل مهمی در معرفی فرهنگ و تمدن ها باشد.
موزیم ها می‌تواند نمایانگر ارزشهای قومی و ملی باشد و نیز وحدت ٬تاریخ و فرهنگ مردمان جهان را  تبلیغ می کند.
موزیم ملی در کابل و موزیم های دیگر در بعضی از ولایت های کشور همه  جز افتخارهای  ما میباشد  این موزیم ها از لحاظ مواد و محتوا غنی و معیاری است پس لازمی است که در حفاظت از این داشته های ملی ٬رشدو غنامندی آن ٬ و گسترش فرهنگ اصیل  کشورسهم فعال بگیریم و همچنان برای نسل نو، تاریخ و هویت کشور را انعکاس بدهیم . صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.