31 سنبله 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مردم خواهان ایجاد حکومت مقتدر مرکزی اند

مردم خواهان ایجاد حکومت مقتدر مرکزی اند

کابل/ 31 سنبله/ باختر شش روز بعد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان...

تبصره

تبصره

کابل 31 سنبله / باختر راهکار تامین صلح سراسری وآتش...

مرکز توزیع شناسنامه برقی در ناحیه دوم  شهر کابل گشایش یافت

مرکز توزیع شناسنامه برقی در ناحیه دوم شهر کابل گشایش یافت

کابل /۳۱ سنبله / باختر مرکز ثبت نام و توزیع شناسنامه...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر ۲۹  ثور
موزیم ها پل ارتباط میان فرهنگ ها و تمدن ها بوده است  و جایگاه ویژه یی در روشنگری اذهان ٬توسعه و پیشرفت صنعت جهانگردی دارد.
مفسر آژانس باختر می نگارد٬ ۲۸ ثور (۱۸ می) روز جهانی موزیم ها بود .
موزیم ها مطمین ترین مکان ها برای حفظ آثار باستانی است ٬ آثاریکه گذشته بشریت را بازگو می کند و جوامع معاصر را از چگونگی و رشد زندگی انسانان در گذشته آگاه می کند .
برای مردم افغانستان که کشور شان یکی از کهن ترین کشور های جهان است و تمدن های متعدد را شاهد بوده است موزیم ها اهمیت ویژه یی دارد.
افغانستان مملو از داشته های باستانی است ٬آثار زیادی است که نیاز به حفاظت و وارسی دارد واین موزیم ها است که می توانند ما را در مدیریت این داشته ها یی ملی یاری رساند .
با تاسف  مشکلات امنیتی و پولی باعث شده است تا آنچنانی که توقع  می رود٬  نتوانیم به داشته های باستانی خود رسیدگی کنیم . جنگ ها در درازای چهل سال گذشته به موزیم ها و سایرداشته های باستانی ما  بیشترین آسیب وارد کرده است  و ما شاهد تاراج موزیم ملی در کابل بودیم که بسا از آثار آن به یغما برده شد .
مگر انگیزه و تلاش برای غنامندی موزیم ها در کشور وجود دارد . در طول سالهای گذشته وزارت اطلاعات و فرهنگ در همکاری با نهاد های معتبر بین المللی به خصوص یونسکو توانسته است بسیاری از آثار دزدی شده را دو باره به کشور باز گرداند  و همچنان از قاچان صد ها قلم اثر تاریخی  به خارج از کشور جلوگیری کند  و آن را  به مکان اصلی آن ها  که موزیم ملی است، باز گرداند.
با وجود چنین یک دید گاه و تلاش ٬ هنوز قاچاقبران آثار عتیقه در کشور فعال اند و با استفاده از ناامنی ٬ با حفریات غیر مسلکی در مناطق باستانی ٬داشته های تاریخی مارا که سرمایه ملی است به یغما می برند و با تاسف  کشور همسایه به بازار فروش این آثار تبدیل شده است و از این طریق تلاش  می شود تا به هویت و تاریخ کشور ما آسیب برسد.
در حالی ما می توانیم با حفظ این آثار نه تنها هویت و گذشته پر بار فرهنگی خود را به نسل های بعدی انتقال بدهیم  بل با گذاشتن این آثار در موزیم ها ٬ صنعت جهانگردی را در کشور گسترش دهیم وزمینه پژوهش را برای محققان داخلی و خارجی نیز مساعد کنیم .
موزیم ها بازتاب دهندۀ هویت و فرهنگ کشور ها است ٬موزیم های می توانند منحیث پل ارتباط میان فرهنگ ها و سازنده صلح درسطح ملی و بین المللی نقش ایفا ک ند.
موزیم ها در عصر حاضر جایگاه ویژه یی در توسعه و پیشرفت صنعت جهانگردی ایفا می کند. علاوه بر جذابیت می توانند عامل مهمی در معرفی فرهنگ و تمدن ها باشد.
موزیم ها می‌تواند نمایانگر ارزشهای قومی و ملی باشد و نیز وحدت ٬تاریخ و فرهنگ مردمان جهان را  تبلیغ می کند.
موزیم ملی در کابل و موزیم های دیگر در بعضی از ولایت های کشور همه  جز افتخارهای  ما میباشد  این موزیم ها از لحاظ مواد و محتوا غنی و معیاری است پس لازمی است که در حفاظت از این داشته های ملی ٬رشدو غنامندی آن ٬ و گسترش فرهنگ اصیل  کشورسهم فعال بگیریم و همچنان برای نسل نو، تاریخ و هویت کشور را انعکاس بدهیم . صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.