25 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

۹ هزار پرستار ایرانی به کرونا مبتلا شده‌اند

۹ هزار پرستار ایرانی به کرونا مبتلا شده‌اند

تهران/ بی بی سی / ۲۵سرطان/ باختر محمد میرزابیگی رییس عمومی سازمان...

یک شرکت امریکایی از پیشرفت تازه در آزمایش واکسین کرونا خبر داد

یک شرکت امریکایی از پیشرفت تازه در آزمایش واکسین کرونا خبر داد

واشنگتن/ بی بی سی ۲۵سرطان/ باختر شرکت مادرنا تراپیوتیکز از پیشرفت تازه...

پنتاگون خروج قوای امریکایی از پنچ پایگاه افغانستان را تایید کرد

پنتاگون خروج قوای امریکایی از پنچ پایگاه افغانستان را تایید کرد

واشنگتن/ وی او ای ۲۵سرطان/ باختر وزارت دفاع ایالات متحده امریکا تایید...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ ۲۹/ ثور
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی پیرامون مسایل سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبارو گزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.
گزارشگرآژانس باختر ، با توجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه ویسا ، درصفحه اول ازقول زلمی خلیل زاد عنوان کرده است پروسه صلح نباید مانع برگزاری انتخابات درافغانستان شود.
به نوشته این روزنامه ، نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان تاکید کرده است که روند فعلی گفت وگو های صلح مانع آمادگی ها برای انتخابات معتبر ریاست جمهوری نمی شود.
به گزارش خبرگزاری جمهور ، زلمی خلیل زاد به تازگی درتویتر خود نوشته درروزهای اخیر برخی مفسرین سوالاتی درباره اولویت ها درافغانستان کرده اند یک پروسه صلحی که ارائه کننده یک توافق سیاسی باشد اولویت است . افغان ها بالاتر از همه چیز صلح می خواهند . آقای خلیل زاد نوشته است اما صلح خواهی نباید تاثیری بر افغانها دربرگزاری انتخابات ریاست جمهوری معتبر داشته باشد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است . ویسا همچنان در صفحه اول زیرعنوان ،دورتازه مذاکرات بین الافغانی درقطر پس از عید فطر برگزار خواهد شد.
به نوشته این روزنامه ، گزارش ها می رسانند که دور تازه گفت وگو های بین الافغانی درقطر پس از عید فطر برگزار خواهد شد نوشته کرده است ، گزارش ها می رسانند که دور تازه گفت و گو های بین الافغانی درقطر پس از عید فطر برگزار خواهد شد به نوشته این روزنامه آمادگی ها برای برگزاری نشست دوحه آغاز شده است و قرار است حکومت ، سیاسیون و طالبان فهرست های جداگانه اشتراک کنندگان را برای شرکت دراین نشست معرفی کنند.
به گفته این منابع طالبان آماده نیستند که درنشست بین الافغانی دوحه به عنوان با حکومت به عنوان طرف گفت وگو و مشورت کنند.
روزنامه ادامه این موضوع را درصفحه پنجم نوشته کرده است اما در صفحه اول از قول نهادهای ناظر انتخاباتی آورده است عدم استفاده از بایو متریک درانتخابات ریاست جمهوری دسیسه ای ازسوی حکومت است .
به نوشته این روزنامه نهادهای ناظر برانتخابات تصمیم اخیر کمیسیون انتخابات مبنی برغیر عملی بودن استفاده از تکنالوژی درانتخابات پیش رو را دسیسه ای از سوی حکومت می دانند و مدعی اندکه حکومت دراین تصمیم دخیل است .
ویسا در ادامه این مطلب درصفحه پنجم نوشته کرده است ، و درصفحه اول خبرداده است که انفجار درهرات جان (۵)کودک را گرفت و ۲۰ تن دیگر را زخمی کرد.
مروری برتبصره معاون دوم ریاست جمهوری درارتباط با طرح نامزدان ریاست جمهوری عنوان مطلب دیگری می باشد که این روزنامه درصفحه اول نشر کرده است . روزنامه ویسا درصفحه های دیگردنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه آرمان ملی درصفحه اول از قول وزارت اطلاعات وفرهنگ عنوان کرده است که از قاچاق ۱۵ هزار اثر باستانی جلوگیری شده است.
به نوشته این روزنامه : وزارت اطلاعات وفرهنگ گفته است که ازسال ۲۰۰۲ میلادی تاکنون ازقاچاق ۱۵ هزار اثر باستانی کشور به بیرون از افغانستان جلوگیری شده است به نوشته آرمان ملی حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ روز شنبه ۲۸ ثور در مراسم گرامی داشت از روز جهانی موزیم ها درکابل از ضبط هزاران اثر باستانی قاچاق شده خبرداد.
خانم صافی گفت که ازسال ۲۰۰۲ میلادی تاکنون نهادهای امنیتی توانسته اند از قاچاق بیش از ۱۵ هزار اثر باستانی جلوگیری کرده و آنان را به موزیم ملی تحویل دهند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه عنوان کرده است نهادهای امنیتی ودفاعی از تامین امنیت انتخابات آینده اطمینان دادند.
به همین ترتیب این روزنامه درپیوند به انتخابات از قول آگاهان آورده است : درشرایط کنونی برگزاری انتخابات سراسری ناممکن است.
روزنامه آرمان ملی همچنان درصفحه اول از قول وزارت تجارت عنوان کرده است میزان صادرات کشور تاسال ۲۰۲۰ به دومیلیارد دالر خواهد رسید.
به نوشته این روزنامه : سرپرست وزارت صنعت و تجارت درمراسم افتتاحیه نمایشگاه هفته صنعت اعلام کرد که قرار است براساس برنامه ها این وزارت میزان صادرات افغانستان تا سال ۲۰۲۰ میلادی به دو میلیارد دالر برسد .
روزنامه موضوع را دنبال کرده است ونیز درهمین صفحه خبرداده است که میررحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان شد.
آرمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه های هشت صبح و ماندگار درشماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند و یا دنبال سایر مطالب شده اند. ختم/ نالان ..

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.