25 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جلسۀ کابینه تحت ریاست رئیس جمهوری، برگزار شد

جلسۀ کابینه تحت ریاست رئیس جمهوری، برگزار شد

کابل/۲۵سرطان /باختر جلسۀ کابینه تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری...

گروه طالبان ازآزادی سی زندانی امنیتی درهلمند خبرداد

کابل/۲۵ سرطان /باختر گروه طالبان امروز اعلان کرد که سی زندانی...

دوصدخانواده درغورکمک نقدی دریافت کردند

دوصدخانواده درغورکمک نقدی دریافت کردند

فیروزکوه/۲۵ سرطان/باختر برای دوصد خانوادۀ نیازمند غورامروز کمک نقدی صورت گرفت. یک...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نگاهی به نشرات شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ ۳۰/ ثور
شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند ونیز اخبار وگزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.
گزارشگرآژانس باختر ،با توجه به عنوان های درشت تعداد ازاین روزنامه ها ، گزارش حاضر را آماده کرده است . روزنامه افغانستان ما ، درصفحه اول عنوان کرده است اختلاف برسر رییس مجلس به کمیته حل تنش ایجاد شد.
این روزنامه درپیوند به عنوان فوق درصفحه دوم نوشته کرده است ، درپی تشدید اختلاف ها و تنش ها برسر انتخاب رییس مجلس نمایندگان ، اعضای مجلس ‹‹کمیته حل تنش ››ایجاد کردند تا به این اختلاف ها رسیدگی کند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه سر مقاله شماره امروزی را زیر عنوان ، نمایندگان مجلس و آلوده سازی حوزه عمومی نوشته کرده است.
به نوشته این روزنامه : امروز نیز خانه ملت مملو از خبری های داغ صحنه برخوردهای فزیکی و دشنام های رکیک ناموسی بود داستان از آن جا آغاز شد که رقابت میان دو چهره جنجالی برسرتصاحب کرسی ریاست پارلمان کشور وارد مرحله حساسی گردید.
به نوشته این روزنامه : دراین رقابت مسموم که جنبه های تخلفی داشت دامن زدن به تنش های قومی و زبانی و کشیدن این تنش ها درسطح اجتماعی از بدترین پیامد آن بود.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است ودرصفحه سوم ، زیرعنوان انتخابات وصلح ،رسالت ماچیست ؟ نوشته کرده است : انتظار می رفت که ابهام برروند پیشبرد صلح و انتخابات ریاست جمهوری همچنان سایه بگسترد که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در تویتر به این نگرانی ها خاتمه بخشید .
وی که مسوولیت پیشبرد گفت وگو های صلح امریکا با طالبان را به عهده دارد در تویترش نوشته است که آمادگی ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با قاطعیت روی دست گرفته شود . همزمان با پیشبرد گفت وگو های صلح ، انتخابات ریاست جمهوری نیز باید برگزار شود چون صلح وانتخابات دو گزینه یی است که خواسته های اساسی مردم افغانستان را تشکیل می دهد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه زیر عنوان ، ایجاد فرهنگ گفت وگو میراث لویه جرگه صلح نوشته کرده است : یکی از عناصر مفقود در تاریخ معاصر افغانستان فرهنگ گفت وگو است ، حلقه گفت وگو هرگز درتاریخ معاصر افغانستان شکل نگرفته است .
به نوشته این روزنامه فرهنگ گفتگو به مجموعه زمینه هایی گفته میشود که هم ادبیات نقد را شامل می شود و هم برد باری و مداوا با مخالف و سامان دادن حکومت با توافقی اجتماعی ، جامعه افغانی اعم از مردم و حکومت هیچگاه نتوانسته است از تسلسل نزاع و رویا رویی خلاصی یابد ، چه درزمان ‹‹تاریخ قدیم››نظر غزنویان که بیهقی نوشت ‹‹هیچ کس زهره نبود که امیر گوید که خطاست ... وطرفه آن بودکه فرو نمی ایستاد از استبداد ›› روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ویسا ، درصفحه اول زیر عنوان، مداخله وزارت خارجه امریکا در انتخابات افغانستان ، تنها روی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تمرکز شود . نوشته کرده است : وزارت امور خارجه امریکا از کمیسیون انتخابات خواسته که برگزاری انتخابات شوراهای ولایتی وولسی جرگه ولایت غزنی را به تعویق انداخته و تنها روی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تمرکز کند.
حواعلم نورستانی ،رییس کمیسیون انتخابات می گوید که الیس ویز معاون وزارت خارجه ایالات متحده دردیدار با اعضای کمیسیون انتخابات پیشنهاد کرده بود که تنها روی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تمرکز کنند.
روزنامه ، موضوع را دنبال کرده است ، درهمین صفحه از قول اعضای مشرانوجرگه عنوان کرده است : عدم استفاده از بایومتریک در انتخابات برای تقلب زمینه سازی می کند.
ویسا ، به همین ترتیب در صفحه اول از قول شورای حراست و ثبات ، عنوان کرده است هرنوع تاخیر در برگزاری انتخابات های پیشروپذیرفتنی نیست .
«دستلاف »دورهفدهم پارلمان عنوان دیگری می باشد که روزنامه درصفحه اول به نشر آن اقدام کرده است . ویسا از قول لوی څارنوالی خبرداده است که دوسیه های ۴۹۵ تن درپیوند به ۱۹۱ قضیه انتخاباتی به محکمه راجع شده است روزنامه ویسا ،درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است به همین ترتیب روزنامه های هشت صبح و آرمان ملی ، در شماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند و یا دنبال سایر مطالب شده اند. ختم/ نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.