26 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر  اول   جوزا
وزیر خارجه چین گفته است که افغانستان هیچگاهی به اندازه امروز به صلح نزدیک نبوده است و تاکید داشته است که کشورش مایل است تا نقش سازنده در روند صلح افغانستان داشته باشد .
مفسر آژانس باختر می نگارد٬ وزیر خارجه چین که مصروف انجام یک سفر دوره یی به آسیای میانه است این گفته ها را در دیدار با مقام های تاجکستان ابراز کرده است .
لونگ یی اظهار امیدواری کرده است که پس از سال‌ها جنگ و آشفتگی در افغانستان، صلح در این کشور امکان پذیر باشد و ازنقش مثبت چین در روند صلح افغانستان اطمینان داده است.
از چین به عنوان یک کشور اثر گذار در معاملات سیاسی درمنطقه و جهان  یاد می شود .
این کشور در کنار آن که خود روابطش را در یک سطح معین  با طالبان حفظ کرده است و چند بار از هیئت طالبان در آن کشور میزبانی شده است  همچنان بر حامی اصلی این گروه (پاکستان) نیز نفوذ دارد و متحد اصلی پاکستان در مسایل منطقه یی است.
پس در وجود چنین یک موقف و موضع ،که چین در سطح منطقه دارد میتوان از این کشور برای حل معضلات منطقه یی به خصوص معضل افغانستان توقع و انتظار زیادی داشت .
در داخل افغانستان ٬ دیدگاه این است که معضل این کشور بیشتر عوامل بیرونی دارد و نسبت به هر کشور دیگر ٬ پاکستان در مساله افغانستان شامل است  . و طالبان در اداره آن کشور است در حالی که چین دوست نزدیک پاکستان است و در عین حال  مناسبات خوبی با همه شرکای منازعه افغانستان به شمول طالبان دارد.
این کشور  با آن که بعد از سقوط حاکمیت طالبان تماس های خود را با این گروه حفظ کرده است  منافع خود را در افغانستان وابسته به یک راه حل سیاسی در افغانستان می داند .
با آن که منافع چین در معضلات جهانی و منطقه یی بیشتر از دید منافع  اقتصادی تعریف می شود مگر در افغانستان وضعیت کمی متفاوت تر است .
در افغانستان فعالیت طالبان  وداعشیان روز افزون است در حالی این دو گروه برای رسیدن به مقاصد راهبردی شان ٬تامین رابط با گروه های هراس افگن دیگررا که بیرون از جغرافیای افغانستان فعالیت دارند فراموش نکرده اند .
از حضور جنگجویان ایغور در کنار طالبان و داعشیان در افغانستان و پاکستان حرف هایی شنیده شده است این می ر ساند که  افغانستان و چین با یک تهدید مشترک که فعالیت های هراس افگنانه در کشور های شان است رو به رو اند.
پس افغانستان (بی‌ثبات) یک جای امن برای شورشیان چینی، اویغورها،هم بوده می تواند و افغانستانِ در گیر جنگ ٬برای چین  یک کشور مناسب نخواهد بود بل جای پر خطر و تهدید خواهد بود که چین چنین وضعیت را نمی خواهد.
در کنار این نگرانی ٬ها  ادامه بی ثباتی در افغانستان بر پروژه های بزرگ چین در سطح منطقه اثر گذار خواهد بود .
آگاهان مطرح می کنند که این مسایل  برای چین قابل درک است و چین درمساله افغانستان در مسیری حرکت خواهد کرد که منافع راهبردی آن کشور در آن تامین شود.
منافع منطقه یی چین با اعاده صلح در افغانستان نهفته است واین کشور می خواهد تا از نفوذ خود در این راستا استفاده کند .  امید است که چین با نقش سازنده یی که دارد بتوانداجماع شکل یافته منطقه یی و بین المللی در خصوص مساله افغانستان را تقویت کند .
همچنان پاکستان را وا دارد که از ماجراجویی های خود دست بردار شود و بیشتر از این درامر اعاده صلح در افغانستان مزاحمت نکند . ختم صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.