27 سنبله 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

گشایش نمایشگاه تصویرسازی در پوهنتون هرات

گشایش نمایشگاه تصویرسازی در پوهنتون هرات

شهرهرات ۲۷ سنبله باختر در ابتدا برگ بود عنوان...

آغازکارترمیم پل پشتون درهرات

آغازکارترمیم پل پشتون درهرات

شهرهرات ۲۷ سنبله باختر مسوولان در ریاست حفظ و مراقبت سرک‌های...

دستیابی صد ها خانواده روستا نشین به آب نوشیدنی درننگرهار

دستیابی صد ها خانواده روستا نشین به آب نوشیدنی درننگرهار

شهرجلال آباد ۲۷ سنبله باختر صدها خانواده روستا نشین در ننگرهار...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر  ۲۴  جوزا
۲۴ جوزا روز مادر است ٬ مادر موجودی که مایه گذار و اساس گذار یک خانواده است  و ارزش معنوی والا دارد
مفسر آژانس باختر می نگارد ٬ ۲۴ جوزا به عنوان روزمادر فرصت برای ارج گذاری به خدمات٬ موجودی است  که سرشار از عاطفه تحمل و گذشت است و اولین آموزگار برای فرزند در خانواده و جامعه می باشد.
مگراختصاص یافتن یک روز در میان 365 روز یک سال ٬ نمی تواند پاسخ به فداکاری زحمات ٬ تحمل ٬ صبر٬شکیبایی٬ عاطفه ٬محبت و صفای مادر باشد که هر لحظه ٬ هر دقیقه ٬ هر ساعت ٬ هر روز ٬ هر هفته و هرماه وهر سال به فکر آن است که چگونه از فرزندانش مواظبت کند و چگونه ار آنان حمایت کند.
با آن که مسما کردن یک روز در سال به نام روز مادر یک حرکت نمادین و مثبت برای ارج گذاری از زحمات مادر است مگر نمی تواند پاسخ برای زحمات مادر باشد . زیرا در برابر فداکاری های مادر ٬ فرزند در ادا و جبران این زحمات و فداکاری ها ٬ناتوان و عاجز است .
در جامعه افغانی مادران با انبوهی از مشکلات مواجه اند که به هیچ عنوان نمی توان جبرانش کرد ٬ سخت ترین آن ادامه جنگ در کشور است که روزانه جان دهها شهروند این کشور را می گیرد و دهها مادر را سوگوار و داغدار می کند.
تلخ تر از این هیچ چیز بوده نمی تواند که مادران افغان روزانه شاهد تحویل گیری تابوت های فرزندان شان اند که یا در جهبات جنگ در دفاع از داعیه مادر وطن به شهادت می رسندو یا در حملات هراس افگنانه در کوچه و بازار ٬ دفتر و خانه مظلومانه شهید می شوند.
واقعیت این است که مادر ٬ خواهر ٬ همسرو دختر در افغانستان بار اصلی مشکلات را به دوش می کشند و قربانی اصلی و اولی جنگ و ناهنجاری های  دیگر در جامعه افغانی اند در حالی که برگزاری یک روز به نام (مادر ) نمی تواند از بار این مشکلات بکاهد.
منابع رسمی می گویند که در حال حاضر دوملیون مادر٬زن و دختر درافغانستان بی سرپرست اند و ششصد هزار بیوه در افغانستان وجود دارند٬ آیا ما در چوکات روز مادر توانسته ایم  که  به داد این قشر مظلوم برسیم؟
در کنار آن که جنگ ٬ ترور و انفجار مادران را در افغانستان داغدار کرده است، از لحاظ برخورد های  اجتماعی ٬ خشونت و فقر٬زنان رادر افغانستان  در جایگاه متفاوت تر از مردان قرار داده است  ٬ مادران و زنان در کشور به عنوان مظلوم ترین قشر خوانده می شوند که این پسندیده نیست.
مادران و زنان زیادی  در جامعه افغانی اند که رفتارها و هنجارهای اجتماعی رادر خانواده‌ها ٬ اجتماع و جامعه متحمل می شوند و قربانی می دهند.
جامعه ما با نارسایی های زیادی مواجه است که بار اصلی آن را مادران و زنان حمل می کنند.
ما باید راه خوشنود کردن مادران را که در عرف افغانی ودید دینی ما جایگاه والای دارند از طرق مختلف جستجو کنیم تنها به تبریک گفتن روزمادر کافی نیست و این روز نمی تواند از درد دایمی و همیشگی آنان که ناامنی ٬ کشتار فرزندان ٬ فقر و مشکلات اقتصادی و اجتماعی است کم کند  و این زمانی امکان پذیر است که ما روز مادر  را از شکل سمبولیک آن به درک واقعیت از زندگی زنان در کشورتغییر مسیر دهیم. #/ صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.