18 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

انفجاری جان دو منسوب اردوی ملی در هلمند گرفت

لشکرگاه/ 18 قوس/ باختر دو منسوب اردوی ملی در هلمند امروز...

نزدیک به نه هزار کیلو گرام چرس در میدان وردک از بین برده شد

کابل/18 قوس/ باختر نظامیان با راه اندازی عملیاتی دیشب در میدان...

پیشبینی وضع هوای برخی از ساحات کشور

پیشبینی وضع هوای برخی از ساحات کشور

کابل باختر/18 / قوس اداره هواشناسی وضع جوی بعضی از مناطق...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر27  جوزا
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در نوزدهین نشست سران کشور های عضو سازمان همکاری های شانگهای در شهر بشکیک پیشنهادهای مطرح کرد که پذیرش آن از سوی اعضای این سازمان می تواند روند صلح درافغانستان را تسریع بخشد واسباب حل بسا از معضل های دیگررا فراهم کند.
مفسر آژانس باختر می نگارد، محمد اشرف غنی با درک از واقعیت های موجود در منطقه  و نقش کشور های منطقه در حل شماری از دشواری های موجود و به صورت اخص، روند صلح در افغانستان در نوزدهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای پیشنهاد های منطقی و کار آمد  ارائه کرد.
او پیشنهاد کرده است( به منظورغالب ‌شدن برخطررویکردهای پراگنده برای صلح، با ما «دولت افغانستان »کار شود که یک ائتلاف منطقه‌ یی و بین‌المللی برای صلح باید شکل گیرد تا یک چارچوب منسجم برای گفت وگو و مذاکره ایجاد شود، زیرا یک چوکات منطقی باعث تطبیق سریع آن درعمل می‌شود.
-یک گروه کاری منطقه‌یی با گروه شانگهای کارکند تا برنامه‌ها و پروژه‌های موفق و سودمند در راستای اتصال منطقه‌ یی و کاهش فقر شکل دهد.
- مسأله مواد مخدر به عنوان یکی از عوامل جنگ و جنایت به صورت همه‌جانبه در یک چارچوب مبتنی بر صلح‌سازی (تحکیم صلح) و استقرار صلح، مورد توجه قرار گیرد.
- شبکه‌های تروریستی در صدد ربودن آینده مصوون ما هستند. بنابراین، موافقت روی یک چارچوب منطقه‌ یی به نفع همۀ ما و منافع حیاتی ما خواهد بود.)
این پیشنهاد ها در حالی ارائه شده است که  (مواد مخدر، تروریزم و جنگ) رفاه و امنیت کشورهای منطقه٬ فرا منطقه، منجمله اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای را گرفته است .
امروز وضعیت امنیتی و اقتصادی کشور های منطقه یک وضعیت ناهنجار و پیچیده دارد، هراس افگنی و افراط گرایی همچنان یک تهدید بالقوه در برابر منطقه وجهان باقی مانده است .
ریشه مشکل در این است که تعریف واحد از هراس افگنی وجود ندارد و کشور ها هر کدام ازاین پدیده تعریف سلیقه یی دارند که چنین یک برخورد٬ مشکل مبارزه و بسیج منطقه یی و جهانی علیه پدیده هراس افگنی را دشوار تر کرده است .
مردم ودولت افغانستان به این باور اند که معضل جاری در کشور بیشترعوامل بیرونی دارد و بیشتر از رقابت های بیرونی ها متاثر است روی این دلیل است که بر شکل گیری اجماع بین المللی در مورد قضیه افغانستان تاکید دارند.
سازمان همکاری‌های شانگهای ترکیبی ازکشورهای قدرتمند جهانی است٬ یک جغرافیای وسیع را به خود اختصاص داده است و شماری از اعضای آن، از جمله کشور های با اقتصاد بلند در سطح جهان می باشند.
این سازمان اهداف سیاسی، امنیتی و اقتصادی بلندی را تعقیب می‌کند. مقابله با سه عنصر جدایی‌طلبی، افراط‌ گرایی و تروریزم و نیز گسترش همکاری‌های اقتصادی به‌ویژه در بخش انرژی، از جمله مهم‌ترین اهداف سازمان همکاری‌های شانگهای به شمار می‌رود.
در حالی که ادامه جنگ در افغانستان بیشترین فرصت ها را از این سازمان می گیرد. زمانی می توان فرصت ها را به یقین وعمل تبدیل کرد که همه منافع همگانی احترام شود وعوامل بی اعتمادی از میان برده شود.
پس شکل گیری یک اجماع کامل در مورد رویکرد منطقه ‌یی برای رفاه و امنیت جمعی کشورهای منطقه یک نیاز است. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.