نگاهی به نشرات برخی از رونامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ ۳/ سرطان
شماری محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی که بدسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث پیرامون مسایل مختلف سیاسی ونظامی درکشور پرداخته اند ونیز اخبار وگزارش های را درباره روید ادهای جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
روزنامه ماندگار دربرگ نخست زیر عنوان نخستین قدم کمیسیون انتخابات به سمت مستقل بودن نوشته ، براساس قانون کمیسیون انتخابات یک نهادملی و مستقل است و باید مسوولان درجه یک آن کسانی باشندکه بار این رسالت سنگین را به جان بردارند و برای حفظ عزت وحرمت این نهاد و ادای دین دربرابر مردم ازهیچ قدرتی نه هراسند.
همچنان روزنامه ماندگار درصفحه اول مطلب دیگر را تحت عنوان سیگار : آموزش خلبانان نیروی هوایی افغانستان درسال ۲۰۲۰ متوقف می شود نگاشته است اداره بازرسی ویژه امریکا درروند بازسازی افغانستان موسوم به سیگار اعلام کردکه برنامه آموزش خلبان های نیروی هوایی ارتش افغانستان ازسوی امریکا پس از سال ۲۰۲۰ میلادی به دلیل عدم کار آمدی متوقف می شود.
روزنامه ۸ صبح درصفحه اول زیرعنوان سازمان ملل نباید چشم از انتخابات بردارد نوشته است وضعیت مبهم و آشفته روند انتخابات درحالی که تا برگزاری آن حدود سه ماه زمانی باقی مانده است به مایه نگرانی جدی برای نهادهای ناظر و دسته های انتخاباتی تبدیل شده است.
به گفته این نهادها و دسته ها،سرنوشت نامشخص بودجه انتخابات ادعای دخالت حکومت در استخدام کارکنان انتخاباتی وجود اختلافات میان کمیشنران وریاست دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات ازموارد برجسته این ابهام وآشفته گی است.
این روزنامه مطلب دیگری زیرعنوان هفتمین دور مذاکرات امریکا و طالبان در ۲۹ جون آغاز می شود چاپ نموده و نوشته:هفتمین دور گفت وگوی رسمی نمایندگان امریکا و طالبان دردوحه پایتخت قطر قرار است تا شش روز دیگر در ۲۹ ماه جاری میلادی آغاز می شود نگاشته است .
زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا درامورصلح افغانستان دریک پیام تویتری زمان دقیق این دور از گفت وگوهایش را با نمایندگان طالبان اعلام کرد . او نوشت دور بعدی گفت وگوها دیدار های اخیرم درافغانستان و قطر من معتقدم تمام طرف ها پیش رفت سریع می خواهند.
روزنامه آرمان ملی درصفحه اول زیرعنوان برای حل تنش مجلس یک هیئت ۲۵ نفری تشکیل شده است نوشته پس از درگیری فزیکی نمایندگان برسر کرسی ریاست مجلس برخی نمایندگان مجلس می گویند که برای حل این بار دیگر یک هیات ۲۵ نفری تشکیل شده است.
همچنان روز نامه مطلب دیگری تحت عنوان برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر قانونی درکابل قطعه نظامی ویژه ایجاد می شود نگاشته است شاروالی کابل ووزارت امور داخله تفاهم نامه را امضا کردند که براساس آن یک قطعه خاص پولیس برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر قانونی درشهر کابل توظیف می شود.
روزنامه ویسا دربرگ نخست زیرعنوان افراسیاب ختک مذاکرات بین الافغانی صلح باید درکابل برگزار شود نوشته .
افراسیاب ختک رهبر حزب عوامی ملی پاکستان با اشاره به نشست اخیر رهبران سیاسی افغانستان در اسلام آباد خاطر نشان کرد که گفت وگو ها درباره روند صلح افغانستان بجای پاکستان و یا سایر کشورها بهتراست درکابل برگزار شود.
وی تصریح کرد که برگزاری گفت وگوهای صلح دراسلام آباد نمی تواند درروند صلح افغانستان نتیجه بخش باشد زیرا پاکستان منافع خود را از طریق این نشست دنبال می کند.
به همین ترتیب روزنامه های دیگر غیر حکومتی مسایل حاد ملی و بین المللی را از زوایای مختلف به بحث و نقد گرفته اند. ختم/ شوخک

back to top