25 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جلسۀ کابینه تحت ریاست رئیس جمهوری، برگزار شد

جلسۀ کابینه تحت ریاست رئیس جمهوری، برگزار شد

کابل/۲۵سرطان /باختر جلسۀ کابینه تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری...

گروه طالبان ازآزادی سی زندانی امنیتی درهلمند خبرداد

کابل/۲۵ سرطان /باختر گروه طالبان امروز اعلان کرد که سی زندانی...

دوصدخانواده درغورکمک نقدی دریافت کردند

دوصدخانواده درغورکمک نقدی دریافت کردند

فیروزکوه/۲۵ سرطان/باختر برای دوصد خانوادۀ نیازمند غورامروز کمک نقدی صورت گرفت. یک...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر ۳   سرطان
سفربرنامه ریزی شدۀ محمد اشرف غنی به پاکستان ٬یک گام دیگربرای ایجاد فضای باور و اعتماد میان دو کشور است که می تواند راه، را برای ثبات منطقه یی هموار کند .
  مفسرآژانس باخترمی نگارد٬ انکشافات تازه برای حل سیاسی معضل افغانستان شکل گرفته است که روزنه امید را در میان مردم ما بیشتر می گشاید .
محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به زودی در یک سفررسمی به پاکستان خواهد رفت و در کمتر از شش روز دیگر ٬ هفتمین دور مذاکرات میان نمایندگان امریکا وطالبان در دوحه آغاز خواهد شدو دسته یی از سیاسیون افغان ٬ برای انجام بحث های سیاسی به پاکستان رفتند.
در کنار این مسایل، گفته های دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا که می گوید نشانۀ خوب در حل قضیه افغانستان نمودار شده است و یا هم گفته های ملیحه لودهی نماینده پاکستان درسازمان ملل که گفته است طالبان به زودی وارد بحث بین الافغانی می شوند ٬ تغییر موضع پاکستان و تاکید همیشگی مقامات آن کشور مبنی بر تامین صلح در افغانستان و به همین ترتیب تلاش های دیپلماتیک کشورهای دیگر نظیر المان ٬ چین ٬ ازبکستان ، ترکیه و روسیه ٬ گام هایی است که برای شکل‌گیری اجماع منطقه‌ یی و جهانی به منظور مقابله با هراس‌افگنان و آوردن صلح در افغانستان برداشته شده است که می تواند روزنه امید ا برای یک آینده با ثبات سیاسی برای افغانستان و منطقه باز کند.
پیچیدگی اوضاع درافغانستان ثابت کرده است که این معضل ریشه در بیرون دارد. در حالی که ثبات افغانستان یک امر گره خورده با ثبات منطقه و جهان است و ختم آن، به شکل گیری اجماع منطقه‌ یی وجهانی نیاز جدی دارد و حکومت افغانستان در این زمینه گام‌های جدی برداشته است.
مردم مطرح می کنند که سفر رییس جمهور کشور به پاکستان٬ در راستای ایجاد فضای باور و اعتماد میان دو کشور یک گام نیک است مگر پاکستان باید بداند که این سفر با سفر های قبلی رهبران افغانستان به پاکستان فرق فاحش دارد،وضیعت کنونی متمایزتراز سالهای گذشته است.
جهان می داند که عامل ادامه تشنج در افغانستان درکجا است٬ دولت افغانستان در تعریف اوضاع برای جهانیان دست بالا دارد و همسویی جامعه جهانی را با خود دارد .
این مساله قابل درک است که صلح جاده یکطرفه نیست ودر کنار آن ادامه بی ثباتی در افغانستان تنها در جغرافیای افغانستان محصور باقی نمی ماند، بل می تواند دامن کشور های دیگر را نیز بگیرد .چه خوب است که برای حل دایمی معضل افغانستان که ثبات آن تاثیر مستقیم بر ثبات منطقه دارد، گام برداشته شود و نبایدهمیشه دولت افغانستان مجبور به امتیاز دهی باشد .
برای ثبات درافغانستان ومنطقه باید مشترک گام برداشت  حمایت از گروه‌های افراط ‌گرای خشونت ‌طلب به سود هیچ کسی نیست. این گروه‌ها دوست کسی نمی‌شوند. آنان باورهای خود را دارند و به چیز دیگری عقیده ندارند.
ختم جنگ در افغانستان واعادۀ ثبات در این کشور و منطقه زمانی امکان پذیر خواهدشد که تعریف یک سان از هراس افگنی و افراط گرایی به میان آيد وکشورها استعداد مهار بحران را از خود تبارز دهند. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.