21 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بهای مواد اولیه در بازار های کابل

بهای مواد اولیه در بازار های کابل

کابل/ 21 سرطان / باختر بهای مواد اولیه در بازار های...

صلح در افغانستان به اجماع فراگیر منطقه یی نیاز دارد

صلح در افغانستان به اجماع فراگیر منطقه یی نیاز دارد

کابل/ 2۱ سرطان/ باختر روند تامین صلح در افغانستان ابعاد داخلی...

دوتن  درانفجاری درکابل زخمی شدند

دوتن درانفجاری درکابل زخمی شدند

کابل /21 سرطان /باختر درانفجاری صبح امروز در شهرکابل دوفردملکی زخمی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر ۴ سرطان
حمله بررسانه ها،حمله بر آزادی بیان است و برای هیچ رسانه در افغانستان حرف تهدید و تحمیل٬ قابل قبول نیست .
مفسرآژانس باخترمی نگارد٬ طالبان روز گذشته با نشر اعلامیه یی به رسانه ها هشدار دادند که از تبلیغ علیه این گروه دست بردارند و نشر اعلان های تجارتی را علیه آنان متوقف کنند ورنه همچو اهداف نظامی نشانه گرفته خواهندشد.
طالبان در این اعلامیه از قول به اصطلاح کمیسیون نظامی شان تهدید کرده اند 
اگر در ظرف یک هفته تمام رادیو های محلی، (اف ام و غیر اف ام)، تلویزیون ها و باقی رسانه ها از همچو عملکرد دست بردار نشوند، طالبان این رسانه ها را به حیث رسانه ها نه؛ بل به عنوان اهداف نظامی٬ نشانه قرار خواهند گرفت و هیچ خبرنگارو کارمندان این رسانه مصونیت نخواهند داشت.)
طالبان در حالی رسانه ها را اهداف نظامی شان اعلام می کنند که افغانستان٬ یک مکان خطرناک برای روز نامه نگاران و اهل رسانه است.
افغانستان در زمره کشورهای قرار دارد که شاهد بیشترین خشونت علیه کارکنان رسانه یی اند .
با وجود آن که سطح تهدید علیه خبرنگاران در افغانستان بلند است این کشور در میان کشور های منطقه٬ از دید آزادی بیان و فعالیت گسترده رسانه ها ٬ یک الگو و نمونه است.
تحمل و تعهد دولت افغانستان٬ جایگاه ویژه یی برای رسانه ها در افغانستان بخشیده است و یکی از دستآورد های ارزشمند در طول هژده سال گذشته ،آزادی بیان است.
دولت متعهد به رشد دموکراسی و نظام مردم سالاری درکشوراست و برای رسیدن به این هدف٬حمایت و دفاع از آزادی بیان و مطبوعات را وظیفه اساسی خود می داند.
رسانه ها درافغانستان هدفمند و بارسالت در چوکات قانون کار می کنند و این قانون است که چهار چوب فعالیت رسانه را معین می کند . نه سفارش ٬ تهدید و تحمیل.
طالبان با تهدید رسانه ها اشتباه برزگی را مرتکب شدند ٬ آنان به جایی سنگ زدند که صدای مردم و ملت را بلند می کنند و ازبرکت٬کثرت مطبوعات وآزادی بیان است که طالبان سود تبلیغاتی می برند وخود را مطرح کرده اند.
اگر آنان امروز از رسانه ها هراس دارند و آنان را تهدید می کنند در حقیقت آنان از صدای مردم وبیان واقعیت ها در هراس اند.
این رسانه ها اند که مردم را از ترور٬ انفجار ٬انتحارو ده ها فجایع دیگر آگاه می کنند وآنان را در دریافت مسیر یک زندگی با سعادت وعاری از خشونت کمک می کنند.
در این روز ها که اخبار خوش از حل سیاسی قضیه افغانستان به گوش می رسد و حضور طالبان در نشست های متعدد این امیدواری را تقویت کرده بود که این گروه تغییر کرده است و به جای خشونت٬ فعالیت های سیاسی و مدنی را ترجیح خواهد داد مگر اعلامیه اخیر طالبان نشان داد که طالبان با گذشته شان وداع نگفته اند وهیچ تغییری نکرده اند و نباید در وجود ماجراجویی های این گروه نسبت به آینده امیدوار بود.
مردم می گویند که طالبان باید بدانند که ارزش های به دست آمده در هژده سال گذشته قابل معامله نیست٬ آزادی بیان و فعالیت آزاد رسانه ها یکی از این ارزش ها است که در پای هیچ معامله خرد نمی شود و در برابر هیچ تهدیدی زانو نمی زند.
بهتر است طالبان به جای تهدید راه مدارا با مردم را در پیش گیرندو در پی خفه کردن گلو مردم نباشند. ختم تحلیل سیاسی 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.