26 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر ۵  سرطان
باآن که از پیشرفت مذاکرات میان امریکا و طالبان حرف های زیادی زده می شود٬ مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا می گوید که تا هنوز هیچ چیزی نهایی نشده است.
مفسرآژانس باختر می نگارد٬مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا روز گذشته در کابل بود و با رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان دیدار کرد.
دیدار این مقام ارشد امریکایی از کابل درست زمانی انجام می شود که قضیه افغانستان با انکشاف های ازه همراه است که مهمترین آن دیدارزود هنگام محمداشرف غنی ازپاکستان،آغاز دور جدید مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان و اجلاس وزرای دفاع ناتو است که فردا در بروکسل برگزارمی شود و روی حل سیاسی مساله افغانستان بحث خواهد شد.
در بطن چنین انکشاف های٬ دیدار مایک پومپیواز کابل و گفته اودررابطه به روند صلح قابل درنگ است
او گفته است ( انتظار دارد که توافق‌نامه صلح افغانستان تا کمتر از دو نیم ماه دیگر امضا شود...گفت وگوها با طالبان، به نهایی کردن مسوده در مورد مبارزه با تروریزم خیلی نزدیک شده‌است.)
وزیر خارجه امریکا همچنان گفته است(در گفت وگو با طالبان  چهار موضوع مبارزه با تروریزم، حضور نیروهای بین‌المللی، گفت وگوها میان افغانان و آتش‌بس، مطرح است مگر توافق روی یک مورد به تنهایی ممکن نیست وتا هنوز هیچ چیزی نهایی نشده است.)
وی همچنان گفته است،امریکا در غیاب حکومت و مردم افغانستان با طالبان گفت وگو نکرده‌ ونمی کند، بل کار می‌کنیم تا افغانان در میز مذاکره حضور داشته باشند و بتوانند دورنمای کشور شانرا به صورت مشترک در یابند.
مایک پومپیو تاکید کرده است زمان آن فرا رسیده است تا پاکستان با روند صلح افغانستان همکاری عملی داشته باشد.
از دید دولت ومردم افغانستان٬ تنها مذاکره میان افغانان است که می تواند روند صلح را کوتاه کند وخارجی ها تنها تسهیل کننده این روند اند  این مساله در مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان مورد بحث قرار گرفته است .
دولت ومردم افغانستان از هرتلاشی که بتواند، روند صلح در افغانستان را کوتاه کند استقبال می کنند. مگر تنها آرزو بردن به صلح کافی نیست صلح باید دایمی و فراگیر باشد وتمامی مردم افغانستان خود را در آن دریابند.
این خواست اولی دولت و مردم افغانستان است مردم افغانستان توقع دارند که صلح در کشور شان در یک راهکاری، مطابق با شرایط عینی سازماندهی و برنامه ریزی شودو نبایدمساله صلح در کشور ابزاری باشد.
مردم می خواهندکه برای صلح بستر مناسبی ایجاد شود که همه افراد این کشور بتوانند در پرتو آن به خوبی و با عزت زندگی کنند.
این بستر زمانی ایجاد خواهد شد که گام های اولی در روند صلح مدنظر باشد ٬ گام های اولی در روند صلح٬ آتش بس و شکل گیری مذاکرات رو در رو میان جناح های درگیر است که با تاسف گروه های مسلح مخالف از آن حاشیه رفته اند
مردم مطرح می کنند که در مواردی، مساله صلح افغانستان ابهام آلود مطرح می شود وبه نگرانی افکار عامه کمتر پرداخته شده است .
مساله افغانستان ابعاد پیچیده بیرونی داردکه چون و چرا های آن با گذشت هر روز واضحتر می شود. در این میان همکاری صادقانه کشور های بیرونی و دوری از منافع خودی٬ حرف اول است. به همین دلیل است که پومپیو می گوید(زمانش فرا رسیده است تا پاکستان با روند صلح افغانستان همکاری عملی داشته باشد.)
این گفته ها می رساند که تنها دولت ومردم افغانستان نیستند که همکاری پاکستان را ناکافی می دانند٬ امریکا ومتحدان آن نیز نسبت به عملکرد چند پهلوی پاکستان نگران اند وامریکا از همکاری پاکستان با روند صلح درافغانستان راضی نیست پس لازم است که پاکستان رویکرد مثبت و مناسب را پیشه گیرد.
به همین سان کشور های دیگری هم اند که افغانستان را میدان رقابت های شان انتخاب کرده اند و این باعث طولانی شدن جنگ در افغانستان وپیچیده شدن روند صلح در این کشور شده است .
امید است که تلاش های امریکا و کشور های دیگر نتیجه دهد و سرانجام جناح های درگیر در افغانستان با هم کنار آیند و برای خاتمه بخشیدن به آلام موجود در کشور، راهکاری به میان آورند.تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.