28 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزارت انرژی و آب قرارداد های پروژه عام المنفعه را عقد کرد

وزارت انرژی و آب قرارداد های پروژه عام المنفعه را عقد کرد

کابل/۲۸ میزان/باختر قرارداد 11 پروژه عام المنفعه با شرکت‌های خصوصی در...

روسیه نگران حضور طالبان در شمال افغانستان است

کابل/ ۲۸ میزان/ باختر الکساندر مانیلوف یک...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتگامی به سوی ایجاد فضای تفاهم و همدیگر پذیری

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

باختر/ 19/ سرطان
نشست بین الافغانی در دوحه که در آن  60  تن از نمایندگان احزاب و گروه های مختلف سیاسی، جامعه مدنی وفعالان حقوق زن و همچنان نمایندگان دفتر سیاسی طالبان اشتراک کرده بودند، با تصویب یک قطعنامه پایان یافت.
مفسر سیاسی آژانس باختر می نگارد:اگر به محتوای این قطعنامه نگاهی انداخته شود، به صراحت دیده می شود که در طرز تفکر و موضعگیری های هر دو طرف یک تغییر کلی به میان آمده است. اگر تا دیروز کسی تصور کرده نمی توانست که طرف های متخاصم، طرف هایی که سال ها با هم جنگیده اند و برداشت ها و نظرهای شان با هم هیچگونه همسویی و همخوانی ندارد، بتوانند دور یک میز بنشینند، روی مسایل مهم کشور به گونه آزاد، صریح و قاطع صحبت کنند و بعد از گفت و گوهای دشوار به توافق برسند؛ اما دیده شد که شرکت کنندگان نشست دوحه این کار را انجام دادند و یک روزنه جدید امید به صلح را گشودند. با وصف تناقض گویی ها در متن قطعنامه، توافق شرکت کنندگان نشست روی آن گامی است در راستای  ایجاد فضای تفاهم و همدیگرپذیری میان افغانان و این درست همان چیزی ا ست که جامعه ما در شرایط حساس کنونی به آن سخت نیاز دارد. قطعنامه نشست دوحه این تصور و برداشت را غلط ثابت کرد که گویا افغانان توانایی و استعداد فایق آمدن بر اختلافات و کشمکش ها را ندارند. قطعنامه نشان داد که افغانان می توانند بر مبنای مصالح و منافع ملی به توافق و تفاهم برسند. باید خاطر نشان شود که توافق به دست آمده در اخرین نشست دوحه درحقیقت ادامه و پیامد تماس ها و نشست های قبلی میان طرف های مختلف است. شماری از تحلیلگران چنین نشست ها را بی ثمر می دانند و آنرا ضیاع وقت تلقی می کنند. چنین نیست. هر نشست در ایجاد فضای اعتماد میان طرف های مخالف نقش داشته است و راه را برای برگزاری نشست های بعدی هموار کرده  است.
آنچه اکنون حایز اهمیت است، استفاده اعظمی از فرصت به دست آمده و فضای اعتماد ایجادشده، است. طرف های متخاصم باید از آنچه سبب تشدید اختلافات می شود، اجتناب کنند و روی آنچه که سبب تقویه فضای اعتماد و تفاهم می شود، تاکید کنند. در این میان بازنگری روی  تبلیغات حاوی پیام های نفرت انگیزی که می تواند احساسات طرف مقابل را تحریک کند و فضای اعتماد را آسیب رساند، به مثابه یک اولویت صلح مطرح می شود. این وظیفه طرف های درگیر است که ذهنیت جامعه را برای پذیرش موافقت نامه صلح آماده کنند. صلح زمانی می تواند مستحکم و پایدار باشد که همه مردم آنرا قبول کنند و برای دفاع و حمایت از آن دست به کار شوند و این امر وقتی امکان پذیر می شود که برای صلح، آشتی و همدیگر پذیری کارزار وسیع تبلیغاتی راه اندازی شود. نهادهای حکومت، رسانه ها، علمای دین، متنفذان قومی، فعالان جامعه مدنی و همچنان مخالفان مسلحی که از روند گفت و گو های جاری صلح حمایت می کنند و بر کامیابی آن باور دارند، باید در این راستا کار کنند و تبلیغ صلح و همدیگر پذیری را مسوولیت ملی، اسلامی و اخلاقی خویش تلقی کنند.ن. ش.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.