22 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

فروریزی دیواری درپکتیا جان چهارکودک را گرفت

فروریزی دیواری درپکتیا جان چهارکودک را گرفت

گردیز / ۲۱ اسد / باختر درپی فروریزی دیواری درپکتیا چهارکودک...

پوتین با اعلام رسمی ثبت واکسین کرونای روسی جهان را غافلگیر کرد

پوتین با اعلام رسمی ثبت واکسین کرونای روسی جهان را غافلگیر کرد

مسکو/ ایرنا/۲۱ اسد/ باختر ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه اعلام کرد:...

دوماین گذار در لوگر کشته شدند

پل/ علم ۲۱ اسد/ باختر دو طالب مسلح عصر دیروز در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر   ۲۱   سرطان
معاون ریاست جمهوری افغانستان هشدار می دهد٬ اگر افراطیت در پوهنتون‌ها ونهاد های اکامدیک جا بگیرد، کشور به سوی بحران خواهد رفت.
مفسرآژانس باختر می نگارد٬سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری هشدار می دهد اگر افراطیت در پوهنتون‌ها ونهاد های اکادمیک جا بگیرد، کشور به سوی بحران خواهد رفت.
دانش روزگذشته هنگام صحبت در پوهنتون کابل٬ ازاستادان خواست تا در برابر فعالیت‌های تروریستی قدعلم کنند.
این فراخوان درحالی بیان می شود که در روز های اخیر ریاست امنیت ملی٬ چهارتن از استادان پوهنتون کابل راهمراه با دو محصل به اتهام همکاری با گروه داعش بازداشت کرده‌است.
بازداشت چهار استادودو محصل پوهنتون کابل به ظن همکاری با داعش، نگرانی‌های زیادی را نزد محصلان و خانواده‌های آنان خلق کرده‌است، زیرا ترویج افراط گرایی در موسسات اکادمیک می تواند این نهاد را از مسیر اصلی و رسالت شان در برابرجامعه بیرون کشد.
با درنظر داشت همین نگرانی ها است که معاون رییس جمهورمی گوید(در پوهنتون اگر به جای علم و تحقیق٬ جهت‌ گیری‌های سیاسی و رویکرد های افراطی و ایدیولوژی‌های تندروانه جاگزین شود، کشورما یک بار دیگر به انحراف و بحران کشانده خواهد شد، ما بار دیگر از استادان و علما می‌خواهیم که با دلیل و منطق در برابر جریان‌های افراطی ایستاده شوند.)
باید گفت که محمداشرف غنی رییس جمهوری و سایررهبران حکومت وحدت ملی همیشه تاکید براین داشته اند که نهاد های اکادمیک و علمی باید به عنوان نهاد های ملی برای پیشرفت و رفاه جامعه به کار گرفته شوند و ازهرنوع حرکت سیاسی٬ جانبدارانه ونفوذ پذیری ها به دور باشند.
مگرمخالفان مسلح  و گروه های هراس افگن که با دولت ومردم افغانستان در جنگ اند همیشه بر نهاد های اکادمیک تمرکز داشته اند وتلاش کرده اند تا این مراکز را به مراکز برخاست و ترویج افراط گرایی مبدل سازند .
گروه های مسلح مخالف به این باوراند که با نفوذ و ترویج افراط گرایی در نهادهای اکادمیک که بیشتر جوانان درآن حضور دارند می توانند دیدگاه متفاوت را در جامعه ایجاد کنند و زمینه تقابل میان مردم ٬ اقوام و پیروان مذاهب را به بار آورند و پایه ثبات در جامعه را متزلزل سازند.
اگربه عمق٬عوامل  و چگونگی فعالیت های گروه های هراس افگن توجه کنیم ٬انگیزه فعالیت این گروه ها با افراط گرایی پیوند دارد و از اندیشه های افراط گرایانه متاثراند.
پس مخالفان مسلح٬با گزینش نهاد های اکادمیک ٬برای ترویج افراط گرایی یک انتخاب دقیق داشته اند زیرا بی ثباتی جامعه٬ بروزتقابل وموضع گیری میان جوانان در جامعه افغانی که نیروی اصلی بشری را در کشور تشکیل می دهند از مسیر نهاد های اکادمیک بیشتر امکان پذیر است. 
خشونت‌ وگسترش فعالیت های هراس افگنان محصول اندیشه های افراط گرایانه است که ساختارها، هنجارها و ارزش ها را در جوامع برباد می دهند.
لازم است تا اندیشه های افراط گرایانه را درموسسات عالی تحصیلی و نهاد های اکادمیک مدنظر داشت و بابرنامه های معقول در برابرآن ایستاده شد .
نهادهای اکادمیک و موسسات تحصیلی ما به اصلاحات و برنامه ریزی های تازه نیاز دارند که باید مسوولان امور٬در این خصوص دست به کار شوند.
افکار٬اندیشه٬ سلوک... استادان و محتوای درسی و محیطی در موسسات تحصیلی واکادمیک٬براندیشه و افکارمحصلان اثر گذاراست که باید آن را برای اصلاح و نوآوری ها در این نهاد ها مدنظر داشت.
ازطرف دیگر بازداشت چند استاد و محصل٬آنهم به اساس اسناد٬ شواهد و اعترافات٬سروصداهای زیادی را در میان اقشاری از مردم خلق کرده است وموضع گیری متفاوت را در پی داشته است.
بهتر است که در این خصوص به نهاد های امنیتی فرصت و زمان داده شود تا دور از مداخله دیگران به کارشان رسیدگی کنند.تحلیل سیاسی

Last modified on ???? ، 21 ????? 1398 ، 18:03

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.