25 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پنج طالب دربغلان درپی حمله برنظامیان کشته شدند

پنج طالب دربغلان درپی حمله برنظامیان کشته شدند

پلخمری ۲۵ اسد باختر پنج طالب مسلح در نتیجه درگیری با...

وزارت مالیه در تلاش به دست آوردن ۳۶۴ میلیون دالر از صندوق بین المللی پول  است

وزارت مالیه در تلاش به دست آوردن ۳۶۴ میلیون دالر از صندوق بین المللی پول است

کابل/25 اسد/باختر حکومت افغانستان با همکاری صندوق بین المللی پول...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر   ۲۲   سرطان
شرایط ووضعیت ملتهب کنونی که دامنگیر منطقه و جهان است، نیازمند ایجاد یک راهبرد مشخص و سازنده است که در آن از دوست و دشمن تعریف مشخص شده باشد .
مفسرآژانس باختر می نگارد٬نمایندگان امریکا و طالبان از مدتی به این سو مصروف یک سلسله گفت و گوهایی اند ٬گفت وگو های که درآن مساله خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نیز مطرح است .
با وجود خوشبینی های دو طرف از این مذاکرات٬ چهره ها و منابع در کابل وواشنگتن نسبت به آینده شک دارند ومی گویند که برنامه گفت وگوی امریکا با طالبان ابهامات خود را دارد.
در کابل مقامات افغان از گفت وگو های جاری حمایت می کنند مگر تاکید دارند که خروج امریکا از افغانستان بایدمسوولانه باشد همچنان در هر نوع مذاکره ٬ حفظ دستآورد های هژده سال اخیرورعایت قانون اساسی افغانستان یک خط سرخ است که نباید ازآن عدول شود.
درامریکا٬ با آن که مقامات و شماری از سیاسیون امریکایی ٬ برای خروج نیروهای آن کشوراز افغانستان چراغ سبز نشان داده اند مگر حرف های هم در میان سیاسیون ونظامیان امریکایی وجود دارد که قابل مکث و دقت است.
جنرال مارک میلی  لوی درستیزیکی از بخش های اردوی امریکا که از سوی ترامپ به عنوان رییس لوی درستیز های امریکا پیشنهاد شده است در کمیته خدمات ملکی مجلس سنای امریکا گفته است: (خروج زود هنگام از افغانستان یک اشتباه استراتیژیک خواهد بود)
از طرف دیگرمرکز تحقیقات استراتیژیک امریکا در یک گزارش ٬ بی برنامگی رهبران نظامی و سیاسی آن کشوردر افغانستان را باعث طولانی شدن جنگ در افغانستان تلقی کرده است.
در گزارش آمده است: (امریکا در سال ۲۰۰۲ طالبان را شکست داد مگر هیچگاهی تهدیدی برخاسته از طالبان را مدنظر نگرفت و پیشبین این گپ نبود که هژده سال در افغانستان باقی خواهد ماند٬ ۸۰۰ ملیارد دالر در جنگ این کشور مصرف خواهد کرد و ۲۴۰۰ عسکر در افغانستان کشته خواهند شد.)
شماری از نظامیان و سیاسیون امریکا در خصوص این گزارش گفته اند که از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ تهدید درافغانستان اندک بود طالبان کوبیده شده بودند. امید برای زندگی در افغانستان وجود داشت  و ممکن بود، این امید زنده نگهداشته شود٬مگر بی برنامگی ها کاررا به جای دیگر کشانید
در گزارش همچنان گفته شده است که حالا حرف حل سیاسی معضل افغانستان مطرح است نیاز است تا یک دکترین نظامی ایجاد شود که مفکوره حل سیاسی را در این کشور تقویت کند.
مردم مطرح می کنند که امریکا با یک هدف مشخص وارد افغانستان شد و آن برچیدن گلیم هراس افگنان در افغانستان و منطقه بود با وجود حضور هژده ساله امریکا و متحدان غربی آن در افغانستان ٬ هنوز خطر هراس افگنی در افغانستان ومنطقه برطرف نشده است و جهان همچنان با خطر فعالیت های هراس افگنانه و افراط گرایانه روبرو است  و حالا امریکا٬خود وارد گفت وگو با آنانی می شود که هژده سال قبل برای کوبیدن آنان به افغانستان آمده بود.
مگر حالا وضعیت به گونه یی شکل گرفته است که دیدگاه متفاوت در خود امریکا وجود داردو یک نهاد معتبر امریکایی ٬ مقامات کشورش را به بی برنامگی و نبود یک سیاست روشن در قبال افغانستان متهم می کند و یک جنرال سرشناس امریکایی هم از بیرون شدن زود هنگام امریکا از افغانستان هشدار می دهد.
مردم سوال می کنند که چنین موضع گیری های متفاوت چه چیزی بیان می کند؟
تعهد شرکای بین المللی افغانستان٬ کمک برای شکل گیری یک نظام مردم سالارو متکی به ارزش های دموکراتیک در این کشوربود این تعهد چه شد؟
دروجود گفته های نظامیان و نهاد های معتبر امریکایی و در وجود بی برنامگی و عدم یک سیاست روشن در قبال افغانستان٬ چنین پرسش ها درمیان افغانان درحالی افزایش می یابد و این در حالی است که افغانستان و مردم آن درگیریک بازی پیچیده اند. و زمانی می تواند که این تفکر از ذهن ها زدوده شود که یک تعریف واضح و روشن از هراس افگنی به میان آید٬ دوست و دشمن جایگاه خود را درامر مبارزه با هراس افگنی پیدا کنند.
و حرف های متخصصان سیاسی و نظامی مرکز مطالعات استراتیژیک امریکا در خور دقت است که می گویند٬ زمانی که  حل سیاسی معضل افغانستان مطرح است نیاز است که  یک دکترین نظامی ایجاد شود تا مفکوره حل سیاسی را در این کشور تقویت کند. تحلیل سیاسی 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.