24 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشرانوجرگه  جلسه کرد

مشرانوجرگه جلسه کرد

کحابل /۲۴قوس /باختر درجلسه امروز مشرانوجرگه به ریاست محمدعلم ایزدیارنایب اول...

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

کابل/ 24 قوس /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان،...

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن  طالبان درنیمروز بازداشت شد

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن طالبان درنیمروز بازداشت شد

کابل/ 24 قوس /باختر منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل ۲۳ سرطان باختر   
تجارت، اقتصاد وترانزیت مولفه های برای رفاه و آسایش کشورها است که باید دور از دغدغه مصوون از رقابت های سیاسی باشد.
مفسرآژانس باختر می نگارد٬ اداره هوانوردی ملکی افغانستان می گویدکه مسدود ماندن فضای پاکستان به روی پروازهای عبوری افغانستان در چهارو نیم ماه گذشته افزون بر بروز مشکلات برای شهروندان کشور٬ ۲۷میلیون دالر به آن اداره زیان وارد کرده است.
پاکستان در اواخر سال گذشته خورشیدی ٬ بعداز آن که نیروی هوایی هند مخفیگاه های گروه جیش محمد را درساحه بالا کوت در کشمیر پاکستان به انتقام از قتل چهل عسکر هندی٬ هدف قرار داد٬ساحات شرقی پاکستان به روی تمامی پرواز های خطوط هوایی٬ منجمله خطوط هوایی افغانستان مسدود شد.
این در حالیست که بیشترین پرواز های خطوط هوایی افغانستان به مسیر هندوستان انجام می شد و دو شرکت هوایی هند هم٬ پرواز های منظم به افغانستان داشتند.  در وجود تصمیم اخیر پاکستان ٬ پرواز های دو شرکت هندی به افغانستان قطع شد و شرکت های هوایی افغانستان هم مسیر های بدیل انتخاب کردند که برعلاوه پر هزینه بودن٬ زمان پرواز از دو ساعت به پنج ساعت بیشتر شد.
با در نظر داشت سطح بالای روابط سیاسی و فرهنگی میان افغانستان وهند ٬ شهروندان افغانستان به مقاصد مختلف به هندوستان در رفت وآمد اند که مسدود باقی ماندن حریم هوایی پاکستان مشکلات زیادی برای ما در پی داشته است. 
از طرف دیگر٬با مسدود شدن حریم هوایی پاکستان به روی پرواز های خطوط هوایی ٬ بسیاری ازشرکت های هوایی که از فضای افغانستان عبور می کردند جهت پرواز شان را تغییر دادند و این باعث شد تا عواید اداره هوانوردی ملکی افغانستان به طور قابل ملاحظه کاهش یابد .
مسوولان اداره هوانوردی ملکی می گویند که آن اداره از ناحیه مسدود ماندن حریم هوایی پاکستان٬ ۲۷ میلیون دالر زیان را متقبل شده است.
با آن که پاکستان ادعا می کند که حریم شرقی آن کشوربه روی تمام خطوط هوایی مسدود است مگر در اینجا تنها افغانستان بیشترین آسیب دیده است زیرا خطوط هوایی کشور های دیگر٬ متکی به فضای هوایی پاکستان نبودند و چندان وابستگی نیز به آن ندارند.
مگر پاکستان با تحلیل روابط میان افغانستان وهند وحجم روابط تجاری ٬ سیاسی ٬ اقتصادی و فرهنگی و ایجاد دهلیز های هوایی میان افغانستان وهند به این نتیجه رسید که با مسدود کردن حریم هوایی خود به روی پرواز ها میان افغانستان و هند می تواند روند رو به رشد تجارت وهمکاری میان کابل و دهلی را آسیب رساند.
پاکستان در طول سالها اجازه نداده است که لاری های هند با عبور از پاکستان ٬مسیر افغانستان را در پیش گیرند وهم وسایط باربری افغانستان به هندبروند.
پاکستان همیشه از مساله تجارت و ترانزیت در برابرافغانستان به عنوان یک حربه استفاده کرده است و همیشه تجارت و اقتصاد را جنبه سیاسی داده است وبه این ترتیب کوشیده است بر افغانستان فشار آورد تا این کشوراز لحاظ ترانزیت و تجارت دنباله رو پاکستان باشد.
پاکستان از گرمی روابط افغانستان با هند سخت درهراس است و این هراس خود را پنهان هم نکرده است و بار ها یکی ازشرایط همکاری خود با افغانستان را، کاهش روابط میان کابل و دهلی پیش شرط کرده است.
وقایع اواخر سال گذشته خورشیدی که با حمله های هوایی هند برمواضع هراس افگنان در کشمیر تحت اداره پاکستان شکل گرفت یک بهانه برای پاکستان بود تا ترانزیت هوایی را نیز به روی افغانان بسته کند.
از سوی دیگر سیاست و راهکار تنگ نظرانه پاکستان درخصوص تجارت، ترانزیت و اقتصاد٬برای کشورهای دیگر هم مشکل زا بوده است.
افغانستان و تعدادی از کشورهای آسیای مرکزی که به محاط به خشکه اند، برای داشتن روابط تجاری نیاز جدی به دسترسی به آبهای گرم هند، خلیج فارس و خلیج عمان دارند.
تنش های دوامدارسیاسی و امنیتی در منطقه و کارشکنی های بیش از حد پاکستان، تاثیرات ناگواری بالای تجارت و ترانزیت در منطقه داشته است و برعلاوه افغانستان٬کشور های آسیا میانه وخود پاکستان را نیز متضررکرده است .
نگاه راهبردی و سیاسی پاکستان٬ به مسایل تجاری٬ اقتصادی و ترانزیتی باعث شده است که افغانستان وکشورهای آسیا میانه به فکر دریافت راه های بدیل باشند که بندر چاه بهار در ایران یکی از این بدیل ها است.
باور ها براین است که با ادامه سیاست های تنگ نظرانه ولجاجت آمیز پاکستان٬ کشور های منطقه بیشتر باهم هماهنگ خواهند شد ودر برابر پاکستان استادگی خواهندکرد که نتیجه آن انزوا بیشتر پاکستان و باخت این کشور در میدان رقابت های تجاری خواهد بود.
بهتر است پاکستان یک تعریف معقول از تجارت و سیاست داشته باشد و این دو مساله را باهم پبوند ندهد.  صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.