20 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

طالبان درپی حمله برنظامیان درغزنی هشت کشته دادند

طالبان درپی حمله برنظامیان درغزنی هشت کشته دادند

غزنی/20سرطان/ باختر هشت طالب مسلح درپی حمله بر نظامیان در غزنی...

زنی در دایکندی یک مرد را به قتل رساند

زنی در دایکندی یک مرد را به قتل رساند

شهرنیلی/20سرطان/ باختر یک زن درولسوالی شهرستان دایکندی یک مرد را دیشب...

نه طالب در خوست کشته شدند

نه طالب در خوست کشته شدند

خوست/20سرطان/ باختر نه طالب مسلح در درگیری با نیروهای امنیتی و...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

صلح و انتخابات، دو اولویت بزرگ ملی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ باختر/ 24 سرطان
مفسر سیاسی آژانس باختر می نگارد:
در این روزها میان نخبگان سیاسی افغانستان بحث های داغ روی دو اولویت بزرگ ملی جریان دارد.
شماری از سیاسیون می گویند که صلح اولویت بزرگ ملی ماست، اما دیگران تاکید دارند که انتخابات اولویت بزرگ است. تردیدی وجود ندارد که بحث روی این دواولویت نکته اساسی کارزار انتخاباتی شماری از نامزدان ریاست جمهوری خواهد بود. واقعیت امر این است که استدلال هر طرف تا جایی درست و منطقی است. صلح خواست همه افغانان است و اکنون یک فرصت تاریخی برای رسیدن به  این خواست فراهم شده است.
گفت و گوها میان طالبان و امریکاییان ادامه دارد و گفته می شود که در هفتمین دور این گفت و گو ها پیشرفت های مهمی صورت گرفته است. همچنان نشست بین الافغانی که در آن نمایندگان احزاب و گروه های سیاسی افغانستان وطالبان اشتراک کرده بودند، چندی قبل در دوحه با تصویب قطعنامه یی پایان یافت. آمادگی ها برای نشست بعدی بین الافغانی آغاز شده است.
افزون بر این نشست ها، اجماع منطقه یی در باره صلح افغانستان با گذشت هر روز قوی تر و وسیع تر می شود. کشورهای زیادی برای میزبانی گفت وگوهای صلح ابراز آمادگی کرده اند. اگر در چنین فضای به میان آمده، صلح یک اولویت تلقی نشود، و همه این انکشافات داخلی و منطقه یی نادیده گرفته شود، این جز از دست دادن فرصت تاریخی برای پایان جنگ، دیگر هیچ مفهومی نمی تواند داشته باشد. اگر از این فرصت استفاده نشود و گفت وگوهای آغازشده به موفقیت نینجامد، بدون تردید افغانستان وارد مرحله تازه یی از جنگ ویرانگر خواهد شد.
از سوی دیگر، انتخابات نیز اولویت بزرگ ملی مردم افغانستان است. انتخابات مظهر اراده مردم و بنیاد هر نظام مردم سالار است.
دوره اقتدار رییس جمهوری بر اساس حکم ستره محکمه جمهوری اسلامی افغانستان تمدید شده است و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در زمان تعیین شده آن امریست حتمی و ضروری. تنها انتخابات آزاد، سراسری، شفاف و عادلانه می تواند مشروعیت رهبری نظام را تضمین کند و به مساله تعیین سرنوشت حاکمیت دولتی بر اساس اصول دموکراسی و احکام قانون اساسی کشور نقطه پایان بگذارد. 
این دو اولویت بزرگ ملی در یک مرحله نهایت حساس و دشوار، در برابر مردم افغانستان قرار گرفته است. هم صلح و هم  انتخابات برای عبور از این مرحله دشوار، ارزش حیاتی دارد. هر دوی این اولویت متمم و مکمل یک دیگر است و نمی شود که یکی آن به بهانه مهم دانستن دیگر، نادیده گرفته شود یعنی این که گفته شود اول صلح می کنیم و بعد به سوی انتخابات می رویم ویا این که اول انتخابات می کنیم و بعد به سوی صلح گام برمی داریم.
تاکید روی اهمیت یک اولویت سبب به تعویق انداختن اولویت دیگر شده نمی تواند. پرسش این جاست که در چنین شرایطی که هر دو اولویت برای عبور از مرحله دشوار کنونی، اهمیت حیاتی و تعیین کننده دارد، چه باید کرد؟ پاسخ روشن است: برای هر دواولویت باید کار کرد، یعنی هم برای رسیدن به صلح و هم برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری. برای تحقق هر دو اولویت نهادهای جداگانه مصروف کار اند و آنها مکلفیت دارند که همه مساعی شان را برای تحقق این دو اولویت بزرگ ملی به خرچ دهند.
آن چه در این میان دارای اهمیت بزرگ است، مدیریت درست، سالم وموثر این دو روند ملی است. ن.ش.

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.